Türk Futboluna Taraftarın Etkisi | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türk Futboluna Taraftarın Etkisi

TFF tükaka
MHK tükaka
Medya tükaka

Peki taraftar neden aynaya bakmıyor. Artık taraftar taraftarlık yapmıyor.
Taraftar maçı değerlendirir, futbolcuyu değerlendirir ve en sonunda bundan da zevk alır.
Bu artık kalmadı.

Günümüzde taraftar forumlarını açın;
- kendi takımı kötü oynadığı için maç kaybetmez; ya hakem doğramıştır, ya rakip takip başkalarına oynadığından daha hırslı oynamıştır (mamalıdır)
- rakip takım hak ederek maç kazanamaz; ya hakem kayırmıştır, ya rakip yatmıştır.
Nasıl bir hayal aleminde yaşıyorsunuz?
Bu işten ekmeğini kazanan insanların bu dediklerinizi yapması için ne gibi bir gerekçeleri ve motivasyonu olabilir.
Efendim x takımın teknik direktörü y takımının eski oyuncusuymuş, aralarında oynana maçta takım yatarmış. Birisi bana açıklayabilir mi bu nasıl olacak. Teknik direktör oyunculara arkadaşlar bu rakip benim eski takımım o yüzden bu maçta yenileceğiz mi diyor? Bir de bunu tercüman ile yabancı oyunculara tercüme ettiriyor. Gerçi galip gelseler kulüp 3milyon TL prim alacak ama olsun, ne gerek var.
Ya da bir hakem gönlünde x takım taraftarı bile olsa tüm Türkiye'nin gözünün önünde taraf olur mu? Evet olur diyorsanız, o diyene soruyorum.
Sen aynı durumda olsan ve maç başı güzel paralar kazandığın mesleğini riske eder misin kendi tuttuğun takımı kayırmak için? Buna da evet diyebiliyorsan başka bir şey diyemeyeceğim.

Kendi takımımız kazandığında sevinmek hakkımızsa, kaybettiğinde de eleştirmek görevimiz olmalı. "DIŞ MİHRAK" aramadan, spor zemininde eleştirmek.
Rakip takım iyi oyunla kazandığında da takdir etmesini bilmek gerekir.
Geçtim rakip takımı maçın 5. dakikasında kendi takım oyuncusuna küfür eden, 15inci dakika da gol atarsa göklere çıkartan da aynı taraftar!
Transfer sezonu gelen oyuncuya ayılan bayılan sonra performans düşük olunca yönetimi iş bilmezlikle suçlayan aynı taraftar.
Bizden örnek verelim:
- Falcao geldi gelecek diye dokuz doğurmadık mı? Havaalalında karşılamadık mı (Şahıs olarak değil kitle olarak kast ediyorum. Ben gitmedim tabii havaalanına)
- Son gün ligin gol kralı Diagne alındığında coşmadık mı? (Yine geneli kast ediyorum)
Nerede o coşan, mutluluktan uçan taraftar? Yok, ama yönetim beceriksiz.

Günümüzde taraftar kendi taraftarı olduğu takımın taraftar forumunda gerçek düşüncesini yazdığında lince uğruyor.
Pozisyon penaltı mı, değil mi?
Kendi takımının pozisyonu için (kendine göre) değilse, penaltı değil dediğinde rakip takım ajanı olarak yaftalanıyorsun.
Aynı şekilde rakip takım penaltısı haklıydı dediğinde hemen linç.
Oysa siyaha siyah, beyaza beyaz demediğimiz sürece bir süre sonra kendimiz de bu spordan zevk alamayız.

Eğer Türk futbolunun marka değeri yerlerdeyse bunu sadece kurumlarla açıklayamayız. Taraftarda bir o kadar pay sahibidir bunda...
Taraftar bir silkinsin ve kendine gelsin.
Eğer bir şey yanlış gidiyorsa tüm paydaşların etkisi vardır. Düzeltmek istiyorsanız da en kolay kendinizden başlarsınız.

Heeee, tabi ki ben şimdi bunları yazdığım için ya rakip takım taraftarı olacağım, ya ajan ya da hiç olmadı ne dediğini bilmeyen meczup. Sağlık olsun...

Sadece futbol sohbetlerinde görüşmek üzere....

(Uzun mesaj yazınca illa yanlış anlamaya müsait bir nokta olabiliyor. Şimdiden kusurlarım affola)

-Küçük takımda oynayan oyuncu kariyer performansı gösterip açgözlü kulübü tarafından transferi zora sokuluyorsa o saatten sonra aynı şevkle oynamaz. Gönülsüz oynayan her oyuncu da hain sayılamaz. Şampiyonluk maçında kendini 25. dakikada attıran herif hain olabilir ama son haftalarda Malatya ve Başakşehir maçlarını takip eden herkes Yusuf ve İrfan'ın toplam kalitelerinin en fazla yarısını sahaya yansıttığını idrak etmiştir.

-Falcao geldi diye genel sevindi diyebiliriz ama 2 transfer sezonu santrafor kovalayıp 20 km'deki oyuncuya 15 milyon gömmenin kimseyi tatmin etmediğini düşünüyorum. Diagne ilk geldiğinde kötü futbolcuydu, hala kötü futbolcu.

-Bir kulübün eski başkanının ya da asbaşkanının federasyon başkanı olması absürddür. Hele bu herifler milyarder ve üstüne üstlük daha önceki takımlarına kasa kolaylığı sağlayan alıcılarsa burada net bir çıkar çatışması vardır. Bu federasyonun hemen her hamlesi, kararı, tavrı ve cezaları Fenerbahçe'nin gönlü olsun, Fenerbahçe mağdur olmasın diye yapılmaktadır. 2 sene boyunca yabancı oyuncu borazanlığı yapılırken Galatasaray vasat yerli oyuncularla kadrosunu donattıktan sonra sezon ortasında yabancı sınırının yükseltilmesi iyiniyetle açıklanamaz. Bütün antrenörler kenarda kendini köpek gibi yırtarken 2 yılda ilk kez çıldıran Terim'e 5 maç ceza çakılması da. Aynı şekilde her kulübün harcama limiti belliyken yıl aşırı 20 oyuncu gönderip 20 oyuncu alan Fenerbahçe'nin bu limitlerden muaf tutulması da.

Türk futbolu layığıyla yönetilmediği sürece taraftarların sürekli bir kötü niyet ortaya atması da normaldir. Olay safi özeleştiriyse bunu da Galatasaraylılar kadar yapabilen ikinci bir taraftar kitlesi yoktur tüm ülkede. Ama en nihayetinde adaletin olmadığı yerde de anarşi başlar. Federasyon başkanları sürekli rakiplerin eski başkanlarından seçilip 11 MHK üyesinin 9'u diğer 3 büyük takımın taraftarlarından oluşturuluyorsa burada da bir adalet beklemek yersiz kaçar. Türk futbolundaki kaostan en büyük payı taraftara çıkarmakla Türkiye'nin bugününün en büyük sorumlusu olarak gariban halkı göstermek arasında çok bir fark da yoktur.

Bir de benim anlamadığım şu var;
GSC ve Antuda hep aynı ağlamalar.
"Bize olsa bu penaltı çalınmaz"
"Bizim oyuncu olsa buna kırmızı verirlerdi"
"Hakem olmasa, bunlar küme düşer"
"Hakemin bir tek forması eksik"
"Federasyon bu kararı malum takım için aldı"
"Sıkışınca penaltı ve kırmızı kartları devreye girer hemen"
"Rakipler bize farklı, bunlara farklı oynuyor"
vs vs vs

Evren, FBİ, CİA, Mossad, TFF, MHK hep "BİZE!?" düşman, onları koruyor.
(Buna her iki taraf ta candan inanıyor)

Takke düşüp kel göründüğünde FB taraftarı gerçekleri kabul etmeye başladı.
Takımın kötü oyununu görüp önlem almak yerine (hem yönetim, hem taraftar) sebebi "dış mihraklar" da aradılar.
Şimdi özeleştiri yapıyorlar...

Anlatmaya çalıştığım tam da bu.
Bu tehlike bizim için de var.
Takım bu sene 15 maç iyi oynadıysa 10 maç kötü oynadı. Oranları kafadan yazdım, farklı da olabilir.
Biz yenildiğimizde kendi hatalarımızı görmez ve sebebi dışarıda (Hakem, TFF, Medya vs vs) ararsak başarıyı yakalayamayız. İşin o tarafı da olabilir, ancak biz nerede yanlış yapıyorsak onu düzeltmek zorundayız, en azından bu bizim elimizde.

İyi oyunu alkışlarken, kötü oyunumuzu da en başta
biz eleştirmeliyiz (bakın galibiyet veya mağlubiyet demiyorum, oyun diyorum)

Söylediklerinde sonuna kadar haklısın benim de aklıma geliyor ara sıra ama yok sen kuşmusun falan diyecekler diye çoğu zaman yazmıyorum birşey. Bu yorumları yazanların futboldan anlamayan ama her maç kahvede hakeme ve rakip takıma küfür eden tiplerden çok farklı olduğunu düşünmüyorum.

Söylediklerinde sonuna kadar haklısın benim de aklıma geliyor ara sıra ama yok sen kuşmusun falan diyecekler diye çoğu zaman yazmıyorum birşey. Bu yorumları yazanların futboldan anlamayan ama her maç kahvede hakeme ve rakip takıma küfür eden tiplerden çok farklı olduğunu düşünmüyorum.

bize mi diyorsun rtaş

Gerçekten saç baş yolduran hakem hataları oluyor ama biz galatasaray taraftarı isek başkaları gibi dış mihraklar,hakem vs dinlemeyip özeleştiri yapmamız gerekiyor.Basarisizliga ve kötü oyuna bahane olamaz.Bu konuda diğerlerinden çok daha iyiyiz bence;yeri geliyor Musleramizi,yeri geliyor hocamızı bile eleştiriyoruz :) ki olması gereken de bu

Gerçekten saç baş yolduran hakem hataları oluyor ama biz galatasaray taraftarı isek başkaları gibi dış mihraklar,hakem vs dinlemeyip özeleştiri yapmamız gerekiyor.Basarisizliga ve kötü oyuna bahane olamaz.Bu konuda diğerlerinden çok daha iyiyiz bence;yeri geliyor Musleramizi,yeri geliyor hocamızı bile eleştiriyoruz :) ki olması gereken de bu

TFF tükaka
MHK tükaka
Medya tükaka

Peki taraftar neden aynaya bakmıyor. Artık taraftar taraftarlık yapmıyor.
Taraftar maçı değerlendirir, futbolcuyu değerlendirir ve en sonunda bundan da zevk alır.
Bu artık kalmadı.

Günümüzde taraftar forumlarını açın;
- kendi takımı kötü oynadığı için maç kaybetmez; ya hakem doğramıştır, ya rakip takip başkalarına oynadığından daha hırslı oynamıştır (mamalıdır)
- rakip takım hak ederek maç kazanamaz; ya hakem kayırmıştır, ya rakip yatmıştır.
Nasıl bir hayal aleminde yaşıyorsunuz?
Bu işten ekmeğini kazanan insanların bu dediklerinizi yapması için ne gibi bir gerekçeleri ve motivasyonu olabilir.
Efendim x takımın teknik direktörü y takımının eski oyuncusuymuş, aralarında oynana maçta takım yatarmış. Birisi bana açıklayabilir mi bu nasıl olacak. Teknik direktör oyunculara arkadaşlar bu rakip benim eski takımım o yüzden bu maçta yenileceğiz mi diyor? Bir de bunu tercüman ile yabancı oyunculara tercüme ettiriyor. Gerçi galip gelseler kulüp 3milyon TL prim alacak ama olsun, ne gerek var.
Ya da bir hakem gönlünde x takım taraftarı bile olsa tüm Türkiye'nin gözünün önünde taraf olur mu? Evet olur diyorsanız, o diyene soruyorum.
Sen aynı durumda olsan ve maç başı güzel paralar kazandığın mesleğini riske eder misin kendi tuttuğun takımı kayırmak için? Buna da evet diyebiliyorsan başka bir şey diyemeyeceğim.

Kendi takımımız kazandığında sevinmek hakkımızsa, kaybettiğinde de eleştirmek görevimiz olmalı. "DIŞ MİHRAK" aramadan, spor zemininde eleştirmek.
Rakip takım iyi oyunla kazandığında da takdir etmesini bilmek gerekir.
Geçtim rakip takımı maçın 5. dakikasında kendi takım oyuncusuna küfür eden, 15inci dakika da gol atarsa göklere çıkartan da aynı taraftar!
Transfer sezonu gelen oyuncuya ayılan bayılan sonra performans düşük olunca yönetimi iş bilmezlikle suçlayan aynı taraftar.
Bizden örnek verelim:
- Falcao geldi gelecek diye dokuz doğurmadık mı? Havaalalında karşılamadık mı (Şahıs olarak değil kitle olarak kast ediyorum. Ben gitmedim tabii havaalanına)
- Son gün ligin gol kralı Diagne alındığında coşmadık mı? (Yine geneli kast ediyorum)
Nerede o coşan, mutluluktan uçan taraftar? Yok, ama yönetim beceriksiz.

Günümüzde taraftar kendi taraftarı olduğu takımın taraftar forumunda gerçek düşüncesini yazdığında lince uğruyor.
Pozisyon penaltı mı, değil mi?
Kendi takımının pozisyonu için (kendine göre) değilse, penaltı değil dediğinde rakip takım ajanı olarak yaftalanıyorsun.
Aynı şekilde rakip takım penaltısı haklıydı dediğinde hemen linç.
Oysa siyaha siyah, beyaza beyaz demediğimiz sürece bir süre sonra kendimiz de bu spordan zevk alamayız.

Eğer Türk futbolunun marka değeri yerlerdeyse bunu sadece kurumlarla açıklayamayız. Taraftarda bir o kadar pay sahibidir bunda...
Taraftar bir silkinsin ve kendine gelsin.
Eğer bir şey yanlış gidiyorsa tüm paydaşların etkisi vardır. Düzeltmek istiyorsanız da en kolay kendinizden başlarsınız.

Heeee, tabi ki ben şimdi bunları yazdığım için ya rakip takım taraftarı olacağım, ya ajan ya da hiç olmadı ne dediğini bilmeyen meczup. Sağlık olsun...

Sadece futbol sohbetlerinde görüşmek üzere....

(Uzun mesaj yazınca illa yanlış anlamaya müsait bir nokta olabiliyor. Şimdiden kusurlarım affola)
Uzun uzadiya yazmaya gerek yok
Bu ulkede goz gore gore sike yapildi sen nerdeydin ?

Eski hakemler hakem camiasindaki pislikleri biliyoruz soyleyemiyoruz diyorlar duymadin mi ?

Taraftari bu hale getiren ulkeyi bu hale getirenle ayni zat tir nokta

Kırmızıya kırmızı , penaltıya penaltı diyenler ne zaman kuş ilan edildi burada yav
Herkes özgürce istediğini yazıyor bu konuda. İster rakip takıma ister bize olsun
Oyunumuzu da eleştiriyoruz ilk yarı kadronun büyük boşluğu olduğunu herkes biliyordu buna rağmen ilk devreyi ilk 3te bitirdik
Ama şöyle bir şey var... İyi de oynasak kötü de oynasak bu sene şu ligde eyyamın olmadığını iddia etmek bana biraz abartı geldi.

Ben burdaki bazı görüşlere kesinlikle katılmıyorum. Ben izlerken zevk almıyorum ki. TFF evet tukaka.. Kurulları rakip takım fanatikleri tarafından doldurulmuş bir federasyon her kararı benim takımımın başarısız olması için aliyosa ne zevk alınır nede başka bişey... Pardon ama ben mhk yi neden eleştirmiycem. Sürekli hakemler senin takımını doğruyor ve sen bu tiyatroyu seviyosan ben ne diyebilirim ki. Ben bir futbolseverim ama öncesinde bir Galatasaray taraftarıyım. Rakiplere çalınmayan tüm düdükler bana çalınıyosa rakiplere verilen penaltılari geçtim benim hakkım olan bile verilmiyosa ben o maçtan ne zevk Alicam ki. Sadece koyun gibi izlemek mi istenilen. Evet sonra hicbirseye tepki vermeyelim iyice sindirsinler. Belki farkındasınız belki değil ellerinden gelse Galatasaray diye bişey birakmayacaklar. Kimse kusura bakmasın bu şartlarda bir İngiliz taraftarı gibi davranamam ben...
Şuraya katılırım ama evet önce sahadaki Futbol gelişsin. Türkiye en yavaş futbolun oynandığı liglerden biri zaten. Gelişmesi için futbolculara hata yapınca saldirmamak onları kazanmak lazım. Buna ben okeyim. Ama mevcut şartlarda nabzı 200 atan futbolcuyu delirten hakemleri görmemek bence doğru değil. Ve kimse yine kusura bakmasın futbolun kalitesiz olmasına federasyon mhk ve kurulları canak tutuyor. Sadece şunu soruyorum hangi takımın teknik direktörü seninki kadar ceza yedi. Sebebi ne. Doğruları söylemeye çalışmak. Ne zaman Terimi haksız yere hakem eleştirirken gördün. Ama başkasının teknik direktörü yöneticisi agzina geleni söylerken bir gram ceza yok. Ben herkese eşit olsun istiyorum bazıları gibi kayrilmak değil. İşte futbol gelisecekse önce bunları cozmek lazım. HER SEKTÖRDE OLDUĞU GİBİ REKABET KALİTEYİ ARTTİRİR AMA ESİT SARTLARDA OLUNCA. Bu yüzden önce federasyon, kurulları ve mhk düzgün işleyecek sonra takımlar. Her fikre saygım var ancak sadece futbolun kötü olduğuna ve maalesef taraftarın biraz fazla cahil olduğu kısmına katılıyorum. Ama yinede bunu demeden gecemem cahil sayısı en az taraftar yine bizde.

Son düzenleme:
Sezon başından 20.haftaya kadar bu sezon şampiyon belli oynamaya gerek yok deniliyor. 20.haftadan sonra herkese rağmen şampiyonuz söylemleri bile herşeyi açıklıyor. Takım ayırmaya gerek yok Türk futbol taraftarının çoğu bu kafada. E kardeşim şampiyon belli ise ligi niye izleyip maçlarda niye heyecanlanıyorum. İnsan sonunu bildiği filmi izlerken heyecanlanır mı?

Sezon başından 20.haftaya kadar bu sezon şampiyon belli oynamaya gerek yok deniliyor. 20.haftadan sonra herkese rağmen şampiyonuz söylemleri bile herşeyi açıklıyor. Takım ayırmaya gerek yok Türk futbol taraftarının çoğu bu kafada. E kardeşim şampiyon belli ise ligi niye izleyip maçlarda niye heyecanlanıyorum. İnsan sonunu bildiği filmi izlerken heyecanlanır mı?
Valla renktas istersen taraflı yorum de bildiğimden şaşmam ama şampiyon olması için fenere daha ne yapacaklar benmi körüm çok mu fanatiğim senin gibi düşünenler mi göremiyo bilmiyorum. Açıkçası keşke böyle olmasada hakkiyla diğer takımlarda şampiyon olduğunda alkışlayabilseydik. Ha dediğinde su var. Evet onlarca oyuna tuzağa rağmen orda şampiyon olan mücadele eden bir grup insan var. Onlar için maçta izlerim üründe alırım destekte veririm. Sonu bozan filmi değiştiren Galatasaray...

Valla renktas istersen taraflı yorum de bildiğimden şaşmam ama şampiyon olması için fenere daha ne yapacaklar benmi körüm çok mu fanatiğim senin gibi düşünenler mi giremiyo bilmiyorum
Bildiğinden şaşmayacaksan pek birşey yazamama gerek yok.
Yüzde yüz sen haksızsın diyemem ama dediğin kadar da haklı değilsin. Kaç yıldır aynı şeyler söyleniyor ama daha fener bırak şampiyon olmayı bir kupanın sapını bile tutamadı. Aslında fenere başak maçında yapılanı ikimizde gördük tek fark ikimiz farklı yorum yaptık.

Üst Alt