Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları - Sayfa 60 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Türkiye'den Göç Etme ve Yurtdışında İş İmkanları

Bir cogunuza sacma gelecek ama Kas'ta gun dogumunu, Nemrut'ta gun batimini izlememissen, Agri Dagi'ni eteklerinden izlemissen, Ishak Pasa Sarayi'ni gormemissen, Kars havasini icine cekmemissen, Trabzon'da hamsili pilav yememissen, Konya'da Mevlana muzesine gitmemissen, Urfa'da Balikli Golu gormemissen, Sumela'ya cikmamissan... mesela Duzce'de findik toplamissan, Burdur'da pancar capalamamissan.... herkes Bodrum'a giderken sen az otede kimsenin bilmedigi Akbuk'te denizen girmemissen, Kapadokya'da magara kiliseleri, cuke benzeyen peri bacalarini, yet alti sehierini gormemissen, Ankara'da sabah Anadolu Uygarliklari ve Medeniyetleri Muzesine gitmemis, oglen de yolun uzerindeki lokantada manti yememis, Anitkabir'e gidip sukranlarini sunmamissan.... Uskudar'da kanaat lokantasinda binbir turlu yemeklerden hangisini yesem diye dusunup kararsiz kalmamissan, Istiklal'de tavuk suyuna limon sıkıp icmemissen.... yuksek kaldirimda gezinmemissen, pavyona, Maksim gazinosuna gitmemissen.... Cicek pasajinda efkar dagitmamissan, Vefa'da boza icmemissen.... mahalle maci yapmamissan, komsunun camini kirmamissan, Gungoren Stadi'nda amator lig maci izlememis, Ali Sami Yen'de oley cekmemis, Saracoglu'nda Inbe fener diye bagirmamis, Inonu'de okulu asıp milli maca gitmemissen.... Galata Kulesin'den, Camlica Tepesi'nden, Beyazit'taki herhangi bir hanin catisindan, Piyer Loti'den Halic-Bogaz manzarasi seyretmemissen, Sahaflar'da, Selanik Pasaji'nda, Aksaray Koprualti'nda, Mahmutpasa'da, Dogubank'ta, Carsamba Pazari'nda alisveris yapmamissan, Kumburgaz'da Marmara denizine, Kilyos'ta Karadeniz'e girmemissen.... Canakkale'de Sehitligi ziyaret etmemissen, Pamukkale'nin travertenlerinde pacalarini dizine kadar siyirip sicacik suya girmemissen, Truva'yi, Efes'i gezmemissen, Bergama'da, Aspendos'ta sahnede haykirmamissan, Ayasofya'nin mozaiklerini, Kariye'nin fresklerini gormemissen, Topkapi Sarayi'ni gezmemissen, Kutsal Emanetler'de Kuran-I Kerim'i dinlerken duygulanmamissan, Ramazan ayinda kucucuk mahalle caminde sıkış tıkış teravih namazi kilmamissan, dolup tasan koruklu belediye otobusune en arka kapidan binip biletini elden ele sofore kadar uzattirmamissan..... Kasim ayinda Rum sevgilinle birlikte kasvetli bir sonbahar gunu Ada vapuruna binip 1.5 saat fokur fokur dalgali denizde yol almamissan, Taksim parkinda el ele yururken yagmur basladiginda Istiklal'deki pasajlardan birine kendini atip rastgele bir film izlememissen..... ve memleketin daha nice guzel yerlerini gormemis, kucuk buyuk bir cok hayati yasamamis, mezarliklardan gecerken kendini yalniz ve fakir, ilkokulda, lisede, universitede kantinden bir simit bir cay alip arkadaslarinla paylasirken zengin hissetmemissen, kalan uc kurusu at yarisinda kaybedip tekrar fakirlesmemissen... Pazar sabahlari kardeslerinle gazetenin spor sayfalari icin kavga etmemis, sobada ekmek, sucuk kizartmamis, yumurta kaynatmamis, cay yapmamissan..... kardesin kardesi vurdugu, daha ilkokula giderken bir takim abilerin seni cevirip sagci misin solcu musun diye sordugu, evinizin camindan rastgele kursun girdigi, subaylarin televizyondan devrim yapildigini acikladigi gunleri gormemissen.... ve her seye ragmen gulemissen.... ve daha nice guzellikleri, cirkinlikleri gormemis duymamissan Turkiye'de yasadim diyemezsin ki. Bugun yasadigimiz hayat degil ki. Kendimizi kandirmayalim. Hic bir hissiyat, maneviyat kalmadi. Herkes tuttugunu opuyor, birbirlerine laf sokusturmak icin cabaliyor. Gelenek, goreneklerimiz, kulturumuz yok olup gitti. Ozumuzu kaybettik. Yeni nesil icin uzuluyorum dogrusu.

Ben Istanbul'da dogdum buyudum. Cocuklugumda her mevsimi ayri guzeldi Istanbul'un. Yazin 40 derece sicagini da kisin gogsunu delen ruzgarini da ozluyorum. Otobuse, taksiye binmek varken saatlerce yururdum. Fatih'ten Cerrahpasa'ya okula giderken diz boyu kardan gectigim gunler bile guzeldi diyebiliyorum simdi. Ama yok. Bugunku Istanbul'a donmem. Guzelim sehrin a.q.lar.

Herkesin beklentileri, tatmin olacaklari seviyeler degisik. Ben eger bana hizmet versin diye oy atip sectigim adam tarafindan ha bire azarlanacaksam orada oturamam. Ben esek gibi calisirken kendileri odedigim vergilerle saraylarda gununu gun edecekse, orada oturamam. Hakkimi aramark icin gittigim karakolda haksiz duruma dusurulup bir de dayak yiyeceksem, orada oturamam. Sesimi cikartmak istedigimde yuzume biber gazini yiyeceksem, orada oturamam. Cocugumu okutmak icin ya imam hatip ya ozel okul diye diretirlerse orada oturamam. 5 km'lik yolu iki saatte gideceksem, Allah'in dagindan gelmis taksici ile minibuscu ile benim olan yolu vermedim diye kafa goz gireseceksem, orada oturamam. Elin pis Suriyelisi atm'den maas cekerken, 80 yasindaki ninem, dedem dilenmemek icin mendil saticam diye ugrasacaksa orada oturamam. Eskiden sabahin icine kadar disarilarda dolanirdik. Simdi en gec saat 9'da evde guvende hissetmek istiyorum kendimi.

Simdilik tatilden tatile gelir cayimi icer giderim. On sene sonra emekli olacak kadar biriktirebilmissem hic degilse uc bes ay kalacagim bir yer bakarim.

Türkseniz göçebe hayatı sevmelisiniz
Arabsanız sabit yerinizde kalınız

SM-N920C cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

squirtle gif ile ilgili görsel sonucu

peki bu ab ülkeleri için çalışma izni almak zor değil mi? adamlar ab vatandaşlığı ya da çalışma izni istiyor. çalışma iznini de kimsw vermiyor. ne zaman bi yerle irtibata geçtiysem onlar bana çalışma izni almam gerektiğini söylediler. konsoloslukla iletişime geçtiğimde de gereken evraklardan birinin sponsorluk davetiyesi olduğunu söylediler. o yüzden ab ülkeleri ve trumplı abdye göç çok zora benziyor.
Zor. Gelenlerin çoğu Türkiyede devlet ile sorunları olan politik iltica veya evlilik yapıp oturum izni alan kişiler. Kaçak yoldan gelen aşırı derecede çok. Bura gelip ya iki senedir burda olduklarını kanıtlıyorlar veya biriyle filan tanışıp evlilik filan. Zaten yakalansan bile devlet kolay kolay sınır dışı edemiyor sana avukat tutma kendini savunma hakkı filan veriyor o ara sen vın sırra kadem basıyorsun adres değiştiriyorsun belli bir süre sonra geçersiz sayılıyor o sınır dışı emri. Sosyal yardım aşırı derecede fazla kağıdın olmadığı süre boyunca kalacak yer yiyecek vs.. Çoğu şeyi karşılıyorlar.

Envoyé de mon Huawei P30 en utilisant Tapatalk

Zor. Gelenlerin çoğu Türkiyede devlet ile sorunları olan politik iltica veya evlilik yapıp oturum izni alan kişiler. Kaçak yoldan gelen aşırı derecede çok. Bura gelip ya iki senedir burda olduklarını kanıtlıyorlar veya biriyle filan tanışıp evlilik filan. Zaten yakalansan bile devlet kolay kolay sınır dışı edemiyor sana avukat tutma kendini savunma hakkı filan veriyor o ara sen vın sırra kadem basıyorsun adres değiştiriyorsun belli bir süre sonra geçersiz sayılıyor o sınır dışı emri. Sosyal yardım aşırı derecede fazla kağıdın olmadığı süre boyunca kalacak yer yiyecek vs.. Çoğu şeyi karşılıyorlar.

politiklik bir durum yok. bi kaç sene evvel olsa hükümeti eleştirdiğim için hapse atabilirlerdi ama hapisler fetöcü dolu olduğu için artık pek takmıyorlar eleştirileri. politik bi sığınma zor. kaçak yolla avrupa da artık bundan sonra zor olur diye düşünüyorum. zira yunan donanması kuş uçurmuyor orda. adi herifler savaş olsa kaçarlar, mülteci dedin mi dünyanın en iyi donanması oluyorlar

politiklik bir durum yok. bi kaç sene evvel olsa hükümeti eleştirdiğim için hapse atabilirlerdi ama hapisler fetöcü dolu olduğu için artık pek takmıyorlar eleştirileri. politik bi sığınma zor. kaçak yolla avrupa da artık bundan sonra zor olur diye düşünüyorum. zira yunan donanması kuş uçurmuyor orda. adi herifler savaş olsa kaçarlar, mülteci dedin mi dünyanın en iyi donanması oluyorlar

Birsürü yeni hapishane yapılıyor.

10 ar çocuk yaptıklarını düşünürsek her şey olabilir.

bu kaçınılmaz. arap kültürü, dili dominanttır. gittiği yerde asimile olmaz asimile eder. kaç yüz milyonluk türk dünyasının dilinin yarısı arapça. uygurlar çinde yaşıyor, araplara daha yakınlar. mısırlılar faslılar tunuslular arap bile değil ama araplaştılar. türkiyenin kaçınılmaz sonu o zaten. arap dominantlığına kapılıp asimileden kurtulmak için en az onun kadar dominant kültüre sahip olman gerek mesela farslar gibi.

türkler geçmişte iyi savaşçı olmalarına rağmen, çok geç yerleşik hayata geçip modernleşebildiler. o yüzden kültürlerinin dillerinin bir kısmı farsça bir kısmı arapça. kalan az kısmı ise avrupa ve türk olarak bölünmüş. farslar geçmişteki gibiler, çinliler öyle araplar öyle. coğrafyada tek devşirme ırk var o da türk ırkı. türkiye ulusundan bahsetmiyorum. genel olarak türk dünyası. kore sınırında yaşayan tatar savaş dışında pek bir şey bilmediği için ki bu iyi bir şey. daha medeni ve gelişmiş medeniyetlerle tanıştıkları için mecburen ona dönüşüyorlar. adam öğretmene muallim diyor. ataları yerinde kalsa bugün moğolistanda budist olup moğolca konuşup hala çadırda yaşayacaktı.

aynı şey batıyı işgal eden moğollar için de geçerli. irana giren müslüman oluyor. ilhanlı moğolları çok güzel bir örnek. adamlar medeniyetten bir haber irana girince ilk defa böyle büyük şehirler görüyorlar ve sonrası gazan mahmut han derken müslüman oluyolar.

türklerin en gelişmiş şehirleri buhara, semarkand idi. oraya varmadan önce 2 mevsim için göç yaparlardı. yazın ayrı kışın ayrı yerlere çadır kurarlardı. ne zamanki batıya göç ettiler orada farslaştılar. aslında türklerin en gelişmiş buhara ve semarkand şehirleri farsların şehirleriydi. batıya dopru kopan kısım ise daha şanslıydı. onlarda bizansı ve arap medeniyetini gördü. kendinde eksik olan şeyleri de onlardan aldığı için mecburen araplaştılar. böylece ortaya arap yunan (rum desek daha doğru) fars türk karışımı bi medeniyet-imparatorluk çıktı.

hatta sultan mehmet kendine kayzer diye hitap etmiş. bunun kötü bir şey ya da iyi bir şey olduğu yoruma açıktı. ama eksik şeyleri başka medeniyette gördüğünüzde orayı onlarla yama yapıyorsunuz. türklerin bu kadar değişme sebebi ortadoğudaki medeniyetler daha gelişmişken kendileri tarım hayvancılık ve savaştan başka şeylerde ilerleyememesi idi. bu tarihteki türklerin değil, daha çok yaşadıkları coğrafyanın kaderiydi.

orda gelişmiş çin medeniyeti vardı ve bunlar yerleşikti. türklerin çine karşı hayatta kalma stratejisi vur kaç stratejisiydi. çinin karşısına geçip yerleşik hayata adım attığında çin zaten seni yutuyor. yerleşemediğin için de medeniyetin gelişemiyor. coğrafya gerçekten kader. o dönemki strateji belki bu dönemleri etkiledi. eğer türkler dominant olabilseydi ki bu da gelişmişlikle alakalı, belki kendi dinini, dilini ve alfabesini diğerlerine yayabilirdi. ama tam tersi oldu

Eskisine oranla evet az ama haala var politik kağıt alan. Türk olduğu halde kürd kökenliyim diyip zulüm gördüğünü iddaa eden. Fransa'ya gelmeden türkiyede mlkp yürüyüşlerine katılıp kaypakkaya posteri filan taşıyıp burda kanıt olarak sunanlar bile var. Valla gelmek isteyen ne yapıp edip geliyor bizim eski oturduğumuz şehire tek bu yaz 350 den fazla yeni insan geldi.

'Birlikte iyi sallarlar' ama yıkamazlar :)

yıkmasınlar zaten. araplar türkleri dışardan sever aynı ülkede yaşayamazlar hele de şappadanak senin ülkene damlayıp orda hak iddia ederse hiç kimse istemez.

yalnız böyle ülkelerde nüfusu sıkıntılıysa daha otoriter rejimlere dönüşüyorlar. rusya gibi, suriye gibi, suriyedeki problem etnik değil ama mezhebi. şii kanadından baasçı esad var. halkın %70i sünni. seçime gitse kaybeder.

ruslarda çinde de ben durumun parlak olduğunu sanmıyorum. çok fazla müslüman ya da multi etnik olunca rejim mecburen kendisini bu şekilde garanti altına alıyor. eğer öyle bir tehlike olursa türkiyede de benzer şeyler görebiliriz. ama bu seferde avrupa birliği ağlar demokrasi diye. en iyisi bunlardan bir an önce kurtulmak ya da çok şiddetli kültürel asimilasyona maruz bırakmak

Eskisine oranla evet az ama haala var politik kağıt alan. Türk olduğu halde kürd kökenliyim diyip zulüm gördüğünü iddaa eden. Fransa'ya gelmeden türkiyede mlkp yürüyüşlerine katılıp kaypakkaya posteri filan taşıyıp burda kanıt olarak sunanlar bile var. Valla gelmek isteyen ne yapıp edip geliyor bizim eski oturduğumuz şehire tek bu yaz 350 den fazla yeni insan geldi.

gelmeye kalsa her türlü gelinir katılıyorum. benim stuttgartta akrabaların restaurantı var. gerekirse onlar da sponsor olur.

ama ben birine bel bağlayarak gitmeyi,
kürt olarak kendimi tanıtıp baskı görüyorum diye şikayet etmeyi
eşcinsel olarak gitmeyi
vb yollarla denemeyi istemiyorum. kendi yeteneklerim buna el veriyorsa yapmak istiyorum. zaten adamlar kürtlüğe karşı çok hassaslar sonra bak bu kadar baskı gören kürt var ülkenizde diye politik silah olarak kullanıyorlar. kim yaparsa yapsın bunu onaylamıyorum. ben de yapmam

O ''duygusal'' takılanlardan biri de benim, şimdi görmemiş gibi X kadar ülke gördüm muhabbeti yapmayacağım ama yani baya bir ülke gördüm, şu an istediğim an Kanada'ya Romanya'ya veya ABD'ye göç edebilirim ama etmiyorum ülkemde kalmayı tercih ediyorum, istesem gittiğim ülkelerde gayet rahat ve refah içinde yaşayabilirim mesele benim için hiçbir zaman maddiyat da olmadı. Yazın göze hoş geliyor ama fazlasıyla egzajere etmişsin, benim düşüncem de bu. Her olumsuzlukta yuvamızı terk edeceksek ohooo...

Siz dramatize edince oluyor, ben edince mi olmuyor? Kaldi ki "Herkesin beklentileri, tatmin olacaklari seviyeler degisik" demis miyim? Demisim.

Neyse. Babamin bir lafi vardir. Sen de haklisin deyince kavga cikmazmis.

Üst Alt