UEFA, Finansal Fair-Play'i Kaldıracak İddiası | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

UEFA, Finansal Fair-Play'i Kaldıracak İddiası

İtalyan gazeteci Tancredi Palmeri @talkSport 'a konuştu.

UEFA, Finansal Fair-Play'i kaldıracak. FFP yerine kulüplere daha fazla özgürlük sağlayan bir sistem getirilecek.

Yillarca yabanci siniri ile ugrastik, yetmedi birde bunu caldilar basimiza. Bu FFP´nin simdiye dek bir faydasini da görmedim. Kulüpleri kapali kapilar arkasinda daha fazla harcamaya zorladilar, bunun sonucunda o arka kapilardaki karanlik sahsiyetler zengin oldu...

Bir beyin cinastigi yapmak istiyorum, aceba o kapali kapilar ardindaki karanlik sahislar mi getirtti bu kurali ?

FFP ve yukselen kur Turk futbolunu baya geride birakmisti. 5-10 sene once CL'de oyle ya da boyle boy gosterebiliyordu Turk kulupleri. Artik bu imkansiz gibi. Cok gerideyiz.

Getirdikler FFP Kurallari ile bizim gibi gelisme sürecinde olan Ülkelerin basini yaktilar. 90larin son ve 2010 baslarindaki periyotlara, ve sonrasinda yasadiklarimiza da bir göz atmak yeterli oluyor. 2013 dönemlerinde de büyümemizdeki en büyük engellerden bir tanesi yabanci sinirindan bile önce FFP kriterleriydi. FFP sopasi hazir kita bekledigi icin yükselis yasayan hic bir kulüp Türkiye´de bunu orta vadede bile ayakta tutamadi.

Bu kurallarin yada yasalarin tek sebebi de Avrupa Birligi icerisinde Almanya´nin Italyan ve özellik ile Ispanyollar ile yasadigi cekismenin sonucudur, filler tepindi biz altinda kaldik. Almanya´nin hakli oldugu yönler var, ve tabiki Almanya icin basi ceken bu konuda Dünya Futbolunun bas papazlarindan Bayern Münih´dir. Sonrasinda Vergi kacakcisi oldugu ortaya cikan Ullie Hoeneß özellik ile Ispanya´da Devletin büyük kulüplere akittigi paralarin haksiz rekabet ortaya cikardigini savunuyordu. Ayni zamanda AB ülkesi oldugundan, bizim de vergilerimiz dolayli yoldan akiyor oralara diye haykirdi Hoeneß.
Bayern Eyaleti ile Bayern Münih kulübünün iliskisinin de karanlik oldugunu düsünüyorum ama bu ayri konu.

Olayin altinda yatan budur.

Kendi icimizde yasadigimiz malum hatalari burada konu disi birakiyorum.

Üst Alt