UEFA'dan Yeni Turnuva Geliyor! - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

UEFA'dan Yeni Turnuva Geliyor!

Bu kupadan kazanilacak para takimlarin yol ve konaklama paralarina yetmeyecektir. Yayinlayacak tvler de 5 kurustan fazlasini vermezler, kimse de izlemez zaten. Max 2 sene verdigim skmsonik bir uygulama olarak tarihe gececektir.

bence şampiyonlar ligi tek olmalı, sadece fransa almanya italya ispanya ve ingiltere liglerinin ilk 4 ve 5 sıralarındaki takımlar katılmalı şampiyonlar ligine.

portekiz, hırvat, polonya, avusturya, danimarka, isviçre gibi gibi kaliteyi düşürecek avrupa takımları alınmamalı, özellikle türkiye, yunanistan gibi futbolla hiç bir alakası olmayan ve futbol oynanmayan ülkeler için ayrı bir turnuva açılmalı, mesela doğu avrupa şampiyonlar ligi gibi. buraya türkiye yunanistan polonya, macar, bulgar, rus, ukrayna ve tüm balkan ülkeleri katılacak. bu ülkelerin şampiyonları katiyen batı avrupa şampiyonlar ligine katılmamalı. eğer şart ise doğu avrupa ŞLsi ile Batı avrupa ŞL şampiyonları en son bi final maçı oynayabilir. aksi takdirde dünya kupasını bile geçebilecek CL organizasyonu beşiktaş, basel, leipzig ve porto gibi takımlar yüzünden iyiden iyiye düşüyor. hele bu sene victorya ile AEK var, skandal.

Türkiye'ye bir Avrupa kupası gelme ihtimali doğdu işte.

Diğer ikisini alsa alsa 100 yılda bir biz alırız zaten ancak. Bunu ise ligi kötü bitiren bir Trabzon fener bjk da alabilir belki

Bunun tek avantajı orta seviye scoutu olan kuluplerin yeni oyuncular kesfetmesi olur. Utkucan yine seleznov'u digneyi galan keşfeder gerçi

Yeni turnuva yapacağına Şampiyonlar Ligi takım sayısını artırsalardı daha iyi olurdu gruptaki takım sayıları artsaydı 4'erli 8 grup yerine 6'şarlı 6 grup mesela Türkiye'den ilk iki takım direk katılsaydı 3. takım ise playoff oynasaydı şeklinde. 1. 2. CL, 3. CL Playoff şeklinde

Yeni turnuva yapacağına Şampiyonlar Ligi takım sayısını artırsalardı daha iyi olurdu gruptaki takım sayıları artsaydı 4'erli 8 grup yerine 6'şarlı 6 grup mesela Türkiye'den ilk iki takım direk katılsaydı 3. takım ise playoff oynasaydı şeklinde. 1. 2. CL, 3. CL Playoff şeklinde

kalite düşüyor o zaman. duygusal düşünüyorsunuz. neden türkiyedek 2 takım gitsin ki CLye?

bu sene araenal chelsea gibi takımlar ALye gitti. CLde yer almadılar. bu çok büyük bir prestij kaybı. türkiyenin takım gönderip göndermemesi önemli bile değil. belki de bu yüzden çıktı bu. dandik takımları buralara deh edip daha çok top class takım almak. bence doğru karar. ingiltere 5-6 takımla gitmeli

Dandik neye gore , kime gore ? Dandiklik siralama ile olur . Ingiltere zaten basarili ulke olmasinin kaymagini 4 takimi direk gondererek aliyor , turkiye de 1 takim gondersin musadenizle

Ne yani , buyuk ligler diye 7-8 takim 4-5 ligden mi toparlanacak , oyle adil bir sistem mi olur ?

Bak mesela senelerce gecmiste topladigi puanlarin kaymagini yiyen almanya , uluslar ligi gibi guncel bir siralama sisteminin geldigi ilk sene hem kume dustu , hem de eleme turlarinda torba dustu

Bu ne demek ? Artik futbolun yayginlasmasi icin reklam , maddiyat gibi pastalari bozmak istemiyorsak , mecburen katilimi arttirmak zorundayiz ki adalet olsun

Dandik neye gore , kime gore ? Dandiklik siralama ile olur . Ingiltere zaten basarili ulke olmasinin kaymagini 4 takimi direk gondererek aliyor , turkiye de 1 takim gondersin musadenizle

dünyanın her yerine git bayern münih mi daha büyük marka yoksa türkiyedeki herhangi bir takım mı?

neye göre kime göre sorusu, tüm dünyaya göre olarak cevaplandırılabilir. herkes arsenal chelsea maçı varken oturupta galatasaray-fener maçı izlemez. tabi türkiyedekileri hariç tutuyorum.

Onu diyorum , zaten o yuzden munihler dortmundlar disarida kalmasin diye sorgusuz sualsiz liglerin ilk 4 unu mac oynatmadan lige aliyorsun

Daha ne olmali ? Zaten buyuk liglerin lehinde degisiklikler yapildi ama abartmamak da lazim

Onu diyorum , zaten o yuzden munihler dortmundlar disarida kalmasin diye sorgusuz sualsiz liglerin ilk 4 unu mac oynatmadan lige aliyorsun

Daha ne olmali ? Zaten buyuk liglerin lehinde degisiklikler yapildi ama abartmamak da lazim

futbol artık magazinsel ve ekonomiksel bir statüye kavuştu. 70-80lerdeki gibi değil hatta 90lardaki gibi bile değil. tıpkı diğer sektörler gibi ekonomik ve prestij tabanlı. kimse hırvat, çek, macar, avusturya, yunanistan, türkiye, romanya gibi ülkelerin şampiyonlarını ya da liglerini kaale almıyor. hatta 3. sınıf gözüyle bakıyor. ingiltere liginden 4 takım gidiyor diyorsunuz ama neden ingilterenin 5. ve 6. takımları bizim şampiyonlardan daha prestijli diye düşünmüyorsunuz?

şimdi bir de buraya tottenham denilen takım da eklendi. bunlar devamlı ileriye doğru sınıf atlarken senin takımların geriye doğru sınıf atlarsa adamlar ne diye alsın seni? arsenal ve chelsea şuanda Avrupa Liginde mücadele ediyor. bu CL için çok ama çok büyük bir kayıp, 2 dev arsenal ve chelsea CL'de değil. ne kadar saçma. fakat bakıyorsun victoria plzenler, aek atinalar havada uçuşuyor. Chelsea'nın Arsenal'in kazandırdığı izlenme ve ekonomik kazanımı aek ve plzen gibi ekipler veremez. dolayısıyla UEFA kalite ve prestij istiyorsa- ki istiyor, o halde karar ve yapılan iş doğrudur. adının şampiyonlar ligi olması sizi ingiltere 4.sü gidiyor dedirtiyor. o halde UEFA değiştirsin adını, TOP Class league falan gibi bir şeyler yapsınlar. O zaman bu bahane ve yakınmaların da önüne geçerler. ingiltere 6 takım göndermelidir, ingilterenin 7. takımı türkiyenin 1. takımından iyiyse, o zaman ingilterenin 7. takımı da gitsin.

insanlar futbol izlemiş olurlar hem, biz daha kendi ligimizde takımların oynadığı futbola tahammül edemiyoruz. bir de bu rezilliği dünyaya göstermeyelim.

Iyilik sadece pazar payi ile aciklanamaz, uefa tum avrupanin 55 ulkenin federasyonu , haliyle cebelitarikta bir lig varsa onun dahi ulasabilecegi bir havuc koymak zorunda

Fiba bu hatayi yapti ve uleb diye bir bela olustu , eurocup cikti , karsisina fiba sampiyonlar ligi kondu

Zaten turkiyenin kac takim gonderecegi basari elde ederse artacak , gomuldukce dusecek

Bugun 1+1 gonderiyoruz , eger dusersek +1 de kalkar , sampiyonun direk gidisi de sonlanir

Yani uefa adil bir sistem oturtmus ve yurutuyor ,arsenal ve chelsea ye gelince

Onlar da kendi seviyelerinde nasil city , tottenham yahut liverpool lari alt edemediklerini hesap edecekler biraz da

Iyilik sadece pazar payi ile aciklanamaz, uefa tum avrupanin 55 ulkenin federasyonu , haliyle cebelitarikta bir lig varsa onun dahi ulasabilecegi bir havuc koymak zorunda

Fiba bu hatayi yapti ve uleb diye bir bela olustu , eurocup cikti , karsisina fiba sampiyonlar ligi kondu

Zaten turkiyenin kac takim gonderecegi basari elde ederse artacak , gomuldukce dusecek

Bugun 1+1 gonderiyoruz , eger dusersek +1 de kalkar , sampiyonun direk gidisi de sonlanir

Yani uefa adil bir sistem oturtmus ve yurutuyor ,arsenal ve chelsea ye gelince

Onlar da kendi seviyelerinde nasil city , tottenham yahut liverpool lari alt edemediklerini hesap edecekler biraz da

cityi liverpoolu alt ediyorlar zaten, alt ettikleri zaman da city ve united dışarı da kalıyor :D zaten kastettiğim problem de bu. top class takımlardan bir kısmı bu kural yüzünden mecburen dışarda kalmak zorunda. ingilterede 6-7 adet büyük takım var. fakat ilk 4 CLye giriyor. fakat her sene bu ilk 4 değişiyor. kimi zaman arsenal kimi zaman chelsea kimi zamanda liverpool ilk 4 dışı kalıyor. yani aslında ilk 4 dışı kalanlar ve ilk 4 her sene değişiyor. yine sana anlatamadığım nokta da bu. uefa bu mağduriyeti gidermek istiyor olabilir. arsenal chelsea geçen senelerde CLde idi, hatta drogbalı chelsea baya bi ilerlemişti bayerni mi ne elemişlerdi drogba sayesinde. bu durumda da liverpool devre dışı kaldı. 6 büyüğün varsa ve 4 takım gönderiyorsan mecburen 2 büyük devre dışı kalmalı. bence düşünmesi gereken onlar değil, türkiye büyükleri neden ingiltere 6. büyüğü kadar olamıyor, düşünülmesi gereken o.

eğerki ben türkiye 3 büyükleri ingilterenin ilk 3 büyüğü kadar olamıyor deseydim sen haklıydın, ama senin ilk 3 büyüğün onların son 3 büyüğü etmiyorsa sorun bizdedir. Porto-benficada tr ligi kadar dandik ligdeler, ama onlar daha prestijli.

gelelim puan olayına, zaten 3. kupayı getirmeleri tamamen 3. sınıf ülkelerin orda oynayıp puan kasmalarıni istemeleri ve buna şans vermeleri yüzünden. aek victorya CL'de oynadıkça 1500 puanla falan bitiriyorlar seneyi, bi tarafta tek başına senede 20 bin alan büyük takımlar, bir tarafta 1500 alan AEK gibi takımlar, yani küçükler puan biriktiremez tezin burda çürümüş oluyor. küçük takımlar, klasından büyük turnuvalarda oynadıkları için makas açılıyor, çünkü küçükler bu klasmanda puan biriktiremiyor.

8taşlıların son yıllarda 60 küsür bin biriktirmesi, fenerin 29 bin bizimde 21 bin biriktirmemiz de bunu iyi açıklıyor. bjknın sadece şanslı kurayla biriktirdiği cl var ki namağlup bitirmelerinin etkisi büyük, onu saymazsak onun dışında kalan tüm puanlar AL'den geldi. fenerin 29 bin puanının hepsi de AL'den geldi. eğerki türk takımları AL'de oynasa daha çok puan alabilirler. çünkü CL klasmanı türk ligi takımları için vb lig takımları için çok bol.

uefada küçük liglerin büyük takımları, CL'de mağdur olmasın diye, puan toplayabilecekleri organizasyonlar açıyor. bence yapılan iş son derece doğru. son günlerde çevremdekilerle intertoto kupasının neden kaldırıldığını tartışıyordum. çünkü bizim gibi zayıf ligler için faydalı bir turnuva.

Kucukler puan biriktiremez diye bir ifadem olmadi , ama madem degindin , kucukler bazen akhisar ve basaksehir , gecen sene biz ve fb (kucuk olmasak da) gibi elendiginde katilan takim sayisina ulkenin aldigi toplam puan bolundugu icin cok negatif etki yapiyorlar

Yani fazla takim gondermek aslinda avantaj degil dezavantaja donusuyor

Ingiltere ornegine gelince , eger oradan baska kaygilari gozetip 4 yerine 6-7 takim alirsan kendi icerindeki hedef ve basari citasini asagi cekersin , beni turkiye cok ilgilendirdigi icin yazmiyorum bunu , demek istedigim , orada da bir yarisma bir hedef ve bir kazananlar kaybedenler skalasi olmasi lazim

Aksi takdirde uefa 4-5 buyuk ligi yani ulkeyi ayirip geri kalan 50 federasyonu disliyor manasi cikar , bunu da istemezler

Fakat suna katiliyorum , eskiden sampiyonlar ligi bir havuctu yani biraz da uluslar arasi takilalim acilimi idi , ama pasta o kadar buyudu ki , ingiltere de 5 inci olan takim icin resmen yikim oluyor , bu dogru

Ama ulkelerin aralarindaki ekonomik esitligi saglayamadigin icin (spor ustu bir konu bu) , o dandik federasyonlarin ulkelerine de bir hedefler ve kazanimlar sunmak zorundasin eger 55 ulkenin uefa si isen

Bu arada ben de dogru buluyorum bu yeni acilimi , orada ters dusmedik . Ben sadece sampiyonlar ligine sirf en tepedekiler katilsin sozune katilmiyorum cunku ismi ustunde sampiyonlar ligi , tamam once 2-3 dedin sonra elemesiz 4 e cikardin ama bir yerde durmasi lazim bunun

Bu arada ulke ve takim puanina katkida avrupa ligi ile sampiyonlar liginin etkisi ayni degil , mesela bjk gecen sene gruptan ciktiginda aldigi bonus puanlar ile fb bu sene avrupa liginden ciktiginda aldiklari ayni degil

Zor arenada elde ettigin sonuclar ve kazanimlar daha fazla katki puani veriyor

Bu arada ben de dogru buluyorum bu yeni acilimi , orada ters dusmedik . Ben sadece sampiyonlar ligine sirf en tepedekiler katilsin sozune katilmiyorum cunku ismi ustunde sampiyonlar ligi , tamam once 2-3 dedin sonra elemesiz 4 e cikardin ama bir yerde durmasi lazim bunun

Bu arada ulke ve takim puanina katkida avrupa ligi ile sampiyonlar liginin etkisi ayni degil , mesela bjk gecen sene gruptan ciktiginda aldigi bonus puanlar ile fb bu sene avrupa liginden ciktiginda aldiklari ayni degil

Zor arenada elde ettigin sonuclar ve kazanimlar daha fazla katki puani veriyor

fener 29 bin toplamış, avrupa ligi iyi puan kazandırıyor. öyle olmasa porto ve benfica özellikle önceki yılları hesaba katarsak 1. ve 2. torbalarda bulunmazlardı. AL puan kasmak için iyi bi yer. clde 3 galibiyet alacağına orda 6 alırsın. ilerlemekte kolay.

ayrıca CL için orası adı üstünde şampiyonlar ligi demişsin, yukardaki mesajımda belirttiğim üzere adını değiştirmeleri gerek, mesela first class league vb bi isim bulabilirler dedim. bu isimle "ama adı şampiyonlar ligi" argümanıda çürütülmüş olur. eğer adı değişirse ingiltereden 5-6 takım almalarının önünde engel de kalmaz

Üst Alt