Ünlü Tarihçi Halil İnalcık Hayatını Kaybetti | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ünlü Tarihçi Halil İnalcık Hayatını Kaybetti

halil-inalcik-1.jpg

Prof. Dr. Halil İnalcık, Ankara'da çoklu organ yetmezliği nedeniyle 100 yaşında hayatını kaybetti.

Bütün ömrünü neredeyse çalışmaya adayan, dünyaca ünlü tarihçi Halil İnalcık 100 yaşında hayatını kaybetti. İnalcık, bir dönem ünlü tarihçi İlber Ortaylı’ya hocalık da yapmıştı. Halil İnalcık, iyi derecede Fransızca, İngilizce, Farsça, Arapça, İtalyanca ve Almanca biliyordu.

Şeyhü’l-Müverrihin (Tarihçilerin Şeyhi) olarak bilinen Prof. Dr. Halil İnalcık için Bilkent ve Ankara Üniversitelerinde 27 Temmuz Çarşamba günü tören düzenlenecek. İnalcık’ın hayatını yitirdiği hastane önünde açıklama yapan kızı Günhan İnalcık, babasının vefatının sadece kendileri için değil, Türkiye için çok büyük bir kayıp olduğunu dile getirerek, ”Benim babam, şimdi daha iyi anlıyorum ne büyük kayıp olduğunu, Türkiye’ye çok büyük hizmet vermiş, tarihimize çok büyük hizmet vermiş, bir sürü yanlışları düzeltmiş, yeri zor doldurulacak bir insan. Babaannem Bahriye İnalcık’ın yanında aile mezarlığında defnedeceğiz” dedi.

İSTANBUL’DA DEFNEDİLECEK

Prof. Dr. Halil İnalcık’ın cenazesi 28 Temmuz Perşembe günü İstanbul’da defnedilecek.

İlk önce Allah rahmet eylesin benden daha çok lisans bilen ustaya.

Ve merak ettiğim
Galatasaray divanü üyesi değildi demi? 100 yaşından dolayı merak ettim de.

Devlet-i Aliyye'nin 4. cilti yoldaydı, yarım kaldı. :( İlber Ortaylı'nın hocam dediği, Atatürk'le tanışma fırsatı edinmiş çok büyük bir tarihçi. Adeta koca bir okyanus. Mekanı cennet olsun.

Büyük üstad.
Allah rahmet eylesin böyle bir insanin 100 yaşına kadar yaşaması bu ülke için büyük bir şanstır mekani cennet olsun.

Allah rahmet eylesin, ömrünü tarihe adamış büyük bir hocaydı

LG-D802TR cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Büyük bir çınar di. Anlatım tarzı açısından insanlara daha fazla sempatik gelen ilber ortaylı daha popüler olsada bu topraklarda yetişen en büyük tarihçiydi. Allah rahmet eylesin.

HUAWEI G7-L01 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Üst Alt