Vazgeçemediğimiz Yiyecekler ve İçecekler - Sayfa 227 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Vazgeçemediğimiz Yiyecekler ve İçecekler

Ankara simidi ve ayran 🤤

ankara simidinin ununu duymustum. kismet olmadi.
*istanbulda ise *kadikoy de bir simit firini var sanirim o cevredeki tum seyyar simitciler ordan aliyor ozellikle boga'dan yukari dogru moda 'ya giden cadde uzerindekiler...
ben nacizane firina gidip simit ayran oracikta kendi dukkan onu masalarinda oturup sicak sicak simit ayran keyfini cikariyorum... simdiye kadar istanbulda yedigim en lezzetli simit oldugunu dusunuyorum. unlu mu degil mi bir fikrim yok, fakat kendi tadim zevkimde 10 uzerinden 10 diyebilecegim bir lezzette ve gevreklikte.

Malesef Redbull, kurtulamıyorum bu içecek den.

Sent from my SM-N960F using Tapatalk

hatirladigim kadariyla 11 cesit red bull cesidi var.

red bull da taurin diye bir madde var <amino asit.
sayet arada sirada enerji ve soguk icecek canim cektiginde - benim adima red bull icmek icin salt neden ustte belirttigim madde. * gerci taurine'i insan kendi kendine de uretebiliyor vucut ozelinde. distan alinan taurine olmazsa olmaz degil dolayisiyla....

*red bull'un bulundurdugu seker ise yanilmiyorsam beets(pancar) bazli.

*kafeinli iceceklerin geneli her ne kadar bazi maddeleri faydali olsa-da , ozellikle kafein'in kalbe ve kan basincina zararli bilindigi gibi...

*seker keza zarari bilinen bir durum. diger enerji icecekleri markalari hangi tur tatlandirici vs kullaniyor suan hatirlamiyorum,,fakat,red bull ustte belirttigim beet/pancar kullandigini okumustum. eger bir degisiklik yapmadilarsa...

ozellikle *red beet juice olarak 'dogal icenler yok ise, tavsiye ederim cok leziz bir dogal icecek....
*alerji vs olarak elbette her ne icecekseniz veya yiyeceksiniz onceden bilginiz olmasi yararinizadir elbette.

enerji icecegi ozelinde ise sunu ekleyerek noktaliyayim kendi adima;
*thailand menseli enerji icecekleri yanilmiyorsam ilklerden bu anlamda.

büyük kocaman sulu tatlı bir karpuz
cok severim.

*dogal da olsa > seker baz'inda < ; > * glucose - fructose - sucrose... bu uclunun bir arada karpuzda oldugundan dolayi < ; >
*kan sekerine dikkat edilmesi gerekir....

faydalari ise nacizane okudugum ,duydugum ve kendi bunyemde gozlemlediklerim ,bildigim kadariyla;
oncelikle , muthis bir besin kaynagi oldugunu dusunuyorum.
<* cekirdegini blender vs den gecirerek faydasini iki katina cikarabilirsiniz. karpuz suyu baglaminda da cekirdegi ile beraber smoothy,karpuz suyu ikilisinden birini yapabilirsiniz.
demek istedigim, cekirdegi saglam omega 3-6 kaynagi...magnezyum,zinc,copper gibi maddeler keza... sac,sac derisi ,goze, yuz derisine vs yararli yanilmiyorsam. vs...

bildigim baslica faydalari ;
- bagisikliga guclendirmek adina yararli,
< , *lycopene maddesinden dolayi bagisiklik, kalp , kanser turleri, goze faydalari, icerigindeki *arginine maddesinden dolayi, kan'in gectigi yerleri acmasi dolayisila kan dolasimi icin cok yararli. vitamin olarak *c den dolayi bagisikligi guclendiriyor, strese karsi onemli.
potasyum kaynagi oldugu icin > kandaki ve bobreklerdeki zararli toxinleri *urine(kucuk tuvalet) yoluyla disa atiyorsunuz, dolayisiyla bobrek tasi olusumunu engelleme adina faydali bu baglamda,
potasyum ve magnezyum bir arada. haliyle saglam bri detox kaynagi olarakta faydalanilabiliyor.

*karpuz'un yuzde 90 civari > su .
dolayisiyla ic organlari az once dedigim gibi *detoxlama adina oldukca faydali.... gereksiz su fazlaliliginida vucuttan atmada iyi islevsellik gosteriyor az once dedigim *urine atilimi yoluyla...

yine az once bahsettigim vitamin *c nin disinda vitamin *a nin da yaninda olmasi > ozellikle erkekler adina dolayisiyla cok iyi bir
*prostat kanserine karsi onemli besin olmasina olanak sagliyor karpuzu....

* ustlerde bahsettigim genel goz sagligina yarari/gorme konusunda yarari,
*beta carotene vitamin a ,,,,*vitamin c , *lutein , *zeaxxanthin < bunlar cok cok onemli maddeler karpuz ozelinde hepsi bir arada... < vitamin *a eksikligi ozellikle goz sagliginda > gormeme(blindness)'ye yol acabilir zamanla....... < ; > karpuzdaki beta carotene vitamin *a formunda bulunuyor bu besinde... yaslandikca yasin verdigi insanin gozunun gorememesi vsvs,,, buna karsi gozu saglamlastiran bir madde gibi de gorebiliriz bc'yi...

fazla vitamin ,mineral ve amino asitlerin olmasina ragmen dusuk kalorili bir besin oldugundan dolayi ozellikle yenmesi disinda suyunu > *gym salonuna gidenler icin idman sonrasi yararli bir besin. < ; > calisma sonrasi eklem, kas vsnin agrilarina yonelik....

*tok tutmasiyla yemek yeme hazzinizi da dindirebilir-dolayisiyla kiloya da bu minvalde yardimci oluyor yapilan diyetle beraber.

ozetle;

* makul derece de yendikce oldukca yararli bir besin karpuz. ustte yazdiklarimi yillar oncesinden cesitli kitap , makale ve sitelerde okuduklarim ve kendi bunyemde faydasini gorduklerim gozlemlediklerim baglaminda nacizane deginmek istedim. asiriya kacmamak , arti eksi denkleminde bakildiginda faydalari cok fazla olan bir besin oldugunu dusunuyorum. kokusuda muthistir ayrica....

Üst Alt