Video Hakem Uygulaması (VAR) | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Video Hakem Uygulaması (VAR)

Bu uygulama henuz pek televizyondaki yorumcular tarafindan da bilinmiyor. Zannediliyor ki , ofsayt vb pozisyonlarda bu uygulamadan yararlanilacak. Boyle bir durum yok, ornegin kupa macinda viscadan yedigimiz gol ofsayt, fakat bu tip uygulamalar (video hakemlik vb) , ornegin ofsayt pozisyonlarinda uygulanmayacak.

4 tane baslikta uygulanabilir olduguna karar verilmis su ana dekk

1- Top cizgiyi gecti mi gecmedi mi ? (sahin gozu uygulamasiyla beraber kullanilmasi mantikli olur cunku cok kisa surede video hakem yetkilisi dogru karari bildirmek zorunda , dolayisiyla teknik alt yapi gerektiriyor) , Ayrica sadece kale direkleri arasinda uygulanacak , aut-korner icin degil

2- Penalti kararlari. Penalti karari cok kritik bir karar oldugu icin (bence yanlis olmakla beraber) bu uygulama dahilinde . Fakat burada uygulanacak yontem su , eger hakem penaltiyi verdikten sonra video hakem orta hakeme penalti olmadigini soylerse penalti iptal olacak. Burada sorun yok. Fakat orta hakemin penalti vermedigi ama penalti olan pozisyonlarda ne olacagi soru isareti , deneme uygulamalarinda pek guzel sonuclar alinmadi. Yorum farklari ortaya cikabilecek. Ama uygulanirsa ,video hakem olabildigince hizli sekilde hakeme penalti karari vermesi gerektigini soyleyecek , hakem bu sure dahilinde top nerede olursa olsun oyunu geri sarip penaltiyi verecek .

3- Kirmizi kart pozisyonlari. Oyuncularin bir kaos icinde oldugu durumlar dahil sari-kirmizi kart kararlarinda , gozden kacan durumlarda (ornegin marcelonun rvp nin kafasini tokatlamasi atlandi) devreye girecek video hakem

4- Son olarak da , pek cok rastlamadigimiz , yanlis oyuncuya sari kart veya kirmizi kart gosterilme durumlarinda yine video hakem devreye girecek

Dolayisiyla ofsayt, gole giden adamin dusurulmesi , veya ne bileyim , ceza alani disinda kalecinin elle oynamasi gibi durumlarda video hakem uygulamasi yok (en azindan su an icin alinan karar bu)

Diger 2 degisiklik teklifi ise , uzatmaya giden maclarda 4 uncu oyuncu degisikligi . Ve bariz gol sansini engellemeye yonelik hareketlerde kirmizi kart cikmasinin kaldirilmasi . Bu biraz yumusatildi ama yine de ts - fb macindaki gibi cizgideki topu elle kesersen kirmizi kart goruyorsun , artik gormeyeceksin. (Asiri sertlikten dolayi gorulmesi gereken kirmizi kartlar haric)

Elle golü engellemede kirmizi verilmeli bence, herked eliyle topa atlar ozaman golü %50 engelleme imkani dogar.

Gesendet von meinem XT1580 mit Tapatalk

En guzel ornek , gana uruguay maci . Suarez cok akillica herseyin bitecegini bilerek ,her cezayi da goze alip cizgiden elle top cikardi ,ve en agir ceza olan, hem kirmizi kart hem penalti verilmesine ragmen o penalti kacti ve sonrasinda gana elendi

Gerci penalti verilecek olmasi sebebiyle yine de gole yakin bir ceza uygulaniyor denilebilir ama bir standarda da oturtmak zorundalar , macin kacinci dakikasi oldugu ile de alakali

1 inci dakikada ise penalti sari kart bile agir gelir , birak gol olsun diyebilirsin , macin son saniyesidir , gol olmasin penalti verilsin hatta 2 adam da kirmizi gorsun dersin duruma gore

Futboldaki en zor kararlardan biri bu konu

Ben gerçekten istiyorum bu Video Hakem uygulamasını
+Bu hakemleri denetleyecek tam bağımsız bir kuruluş olması gerekiyor öyle MHK&TFF filan olacak iş değil

Çünki gerçekten artık futbolun önüne geçti son 2 sezonda hakem hataları yani hata olmaktan çıktı artık

Niye bizim lehimize hiç hata yapılmıyor ?
Veya niye Bjk aleyhine hiç hata olmadı şimdiye kadar ?
Hani en büyük şikeci Fb'nin bile hakkı yenildi

Ben penalti karari haric destekliyorum, gol cizgisi ve disiplin uygulamalarinda evet , fakat penaltiya karsiyim . Sebebi su

Bir hakem bir penalti kararinda A takim lehine hata yapmisken bu duzeltilerek adalet saglanacak , peki guzel (Sonuc olarak B takimi karli cikacak , karar duzeltmesinden)

Fakat ayni macta A takim aleyhine olan bir ofsayt hatasi bu kapsama dahil olmadigi icin , sonuc olarak yine B takimi karli cikacak .

Yani hakem hatalarinin penalti cinsinden olanindan avantaj saglayanlar dizginlenirken , mac icinde ofsaytlardan nemalananlar karli cikmaya devam ederken , ofsaytlardan zarar gorenler gormeye devam edecek

Guncel ornek vereyim

video hakem uygulandi , emre belezoglu atildi , fakat ofsayt gol yine gecerli . Peki durum su olsaydi , atilmasi gereken josue olsaydi ve hakem atmasaydi . Bu karar video hakemle degistirilecek ve basaksehire , hakemin yanlis karari duzeltilerek avantaj saglanacakti . Fakat ayni basaksehirin attigi ofsayt golden zarar goren GS nin hakkini verecek bir duzenleme yapamiyorsunuz

Ben bu sistemi hakem hatalarinin cinsleri acisindan , dagilimi acisindan kusurlu buluyorum

gelsin diyorum... geçen akşam Superbowl LI'yı seyrediyorum. adamlar artık oyuncu gözünden bile gösteriyorlar sahayı... Patriots biri touchdown biri 2 points conversion game olmak üzere 9 puanı video inceleme sonunda aldı ve 25 sayı geriden gelerek şampiyon oldu... gerçi hakemler hakem olduğu için her iki karada da haklılardı challenge'lar 15 sn içinde video inceleme ile çözümlendi... düşünsenize bizde böyle bir maç 2 gol sayılmıyor ve şampiyonluk el değiştiriyor... ülke yıkılır...

maç duraksayacakmış... duraksasın kardeşim... kartlar penaltılar goller es geçilip sinir küpü olmaktansa varsın 15 sn geç sevinelim gollere...

Ben penalti karari haric destekliyorum, gol cizgisi ve disiplin uygulamalarinda evet , fakat penaltiya karsiyim . Sebebi su

Bir hakem bir penalti kararinda A takim lehine hata yapmisken bu duzeltilerek adalet saglanacak , peki guzel (Sonuc olarak B takimi karli cikacak , karar duzeltmesinden)

Fakat ayni macta A takim aleyhine olan bir ofsayt hatasi bu kapsama dahil olmadigi icin , sonuc olarak yine B takimi karli cikacak .

Yani hakem hatalarinin penalti cinsinden olanindan avantaj saglayanlar dizginlenirken , mac icinde ofsaytlardan nemalananlar karli cikmaya devam ederken , ofsaytlardan zarar gorenler gormeye devam edecek

Guncel ornek vereyim

video hakem uygulandi , emre belezoglu atildi , fakat ofsayt gol yine gecerli . Peki durum su olsaydi , atilmasi gereken josue olsaydi ve hakem atmasaydi . Bu karar video hakemle degistirilecek ve basaksehire , hakemin yanlis karari duzeltilerek avantaj saglanacakti . Fakat ayni basaksehirin attigi ofsayt golden zarar goren GS nin hakkini verecek bir duzenleme yapamiyorsunuz

Ben bu sistemi hakem hatalarinin cinsleri acisindan , dagilimi acisindan kusurlu buluyorum

bence özellikle ofsayt ve penaltılara gelmeli bu karar... Van Persie'nin dil çıkarttığını ben seyirci olarak görüyorum. teknoloji sayesinde bu bilgi 10 sn'de bana kadar ulaşıyor
neden hakemi mahrum bırakıyoruz? İkili bir karar çıkarsa Amerikan futbolundaki gibi haklı tarafa seçme şansı verilebilir...

cantilmenlik dışı hareketlerde kartlar sabit olur... her türlü alacak kartı alır... ama diyelim şut çekince adam elle dokundu top dolandı yine gol oldu... ya kırmızı kart penaltıyı seçer haklı taraf ya da kartsız şekilde gol sayılır...

çok atla deve kurallar değil... mevcut oynanan bir oyun var... uyarla kendine göre... niye bekliyoruz ben onu anlamıyorum.

Son düzenleme:
6 hakem uygulamasi duzgun uygulansa cok iyiydi . Bundan vazgecilmesi "okullar olmasa maarif..." muhabbetine benzedi . Avrupa kullaniyor uluslararasi maclarda bunu . FIFA nin acilen nasil 4 uncu hakem zorakiyse cizgi hakemlerini de zoraki hale getirmesi sart

mumkunse cizgilere 2 hakem de olur . Yeter ki gorev alanlari dogru belirlensin . Ayrica video hakem ve sahin gozu gibi teknolojiler de dogru betimlenirse hepsinden fayda alinir

Karara saygı duyulmaz. Canı yanan söver, avantaj sağlayan oh çeker. Hele bizim ülkede büyük olay çıkar.

yahu zaten fanatiklere göre karar icat edilemedi... mesela haftasonu derbi maçında bir top FB defansından döndü... adamın eline çarptı ama kapalı direk göğsün üstünde... şimdi buna fanatik BJK taraftarı kesin penaltı diyor... Ama mantıklı şekilde gören ve düşünen insan için bu pozisyonda kazara çıkacak bir penaltı kararı önlenebilir... BJK'lisi FB'lisi de bunu saygıyla karşılardı...

yahu zaten fanatiklere göre karar icat edilemedi... mesela haftasonu derbi maçında bir top FB defansından döndü... adamın eline çarptı ama kapalı direk göğsün üstünde... şimdi buna fanatik BJK taraftarı kesin penaltı diyor... Ama mantıklı şekilde gören ve düşünen insan için bu pozisyonda kazara çıkacak bir penaltı kararı önlenebilir... BJK'lisi FB'lisi de bunu saygıyla karşılardı...

Pozisyonu görmedim ama basit örnek bu. Anlattığın şekildeyse penaltı olmadığı açık. Ben daha zor pozisyonlardan bahsediyorum. Misal, Chelsea-Arsenal maçının ilk golünde faul olduğunu iddia eden de oldu, golün temiz olduğunu söyleyen de. (Profesyonel yorumcular). Maç 3-1 bitti gerçi ama diyelim benzer bi senaryo Fenerbahçe-Galatasaray maçında gerçekleşti ve maç 1-0 sona erdi. Aziz çıkıp maç sonu "video hakemi faulü veremedi, şampiyonluk gasp edildi" dedi. Büyük olay çıkar. Veya tam tersi, gol geçersiz sayıldı ve Dursun "temiz golümüz verilmedi, şampiyonluğu kaybettik" dedi. Yine olay çıkar.

Hele ülkede Ahmet Çakar gibi ortalığı karıştırmaktan zevk alan, Rıdvan Dilmen gibi taraflı yorumlar yapan herifler olduğu sürece her tartışmalı pozisyon büyük sıkıntı.

Kale arkasi hakemi uygulamasi vardi hani ceza sahasi icerisinde muallak olaylarina mudahele edeceklerdi adamlari fenerbahceye kiyak icin kullanip cope attilar bu yine aynisi olur

tenisteki gibi kullanilsin bu uygulama. öyle zirt pirt devreye girmesin. 2 turlu devreye girsin. ilki hakem kendi goremediginde arada kaldığında danışsın. 2.si de her takımın atıyorum devre başı 2 itiraz hakkı olsun ama itiraz doğru ise 2 hak devam etsin. yanlis ise 1 tanesini kullanmış olsun. max 15 saniyeden 4x15 1 dakika gecikir oyun

Üst Alt