Haber - Volkan Demirel: "Fenerbahçe'yi yenmek için elimden geleni yapacağım" | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Haber Volkan Demirel: "Fenerbahçe'yi yenmek için elimden geleni yapacağım"

1697983454381.png

Soru: Öncelikle Hatayspor'un bu sezonki başarısıyla başlamak istiyorum hocam. 8 maçtır yenilgi almamış bir takım var karşımızda. Böylesine zorlu bir sürecin ardından üstelik. Bunu nasıl başarıyorsunuz?

Volkan Demirel: "Aslında şöyle, başarı mı? Bence daha iyisini de yapabilirdik… Yenilmemek önemli bişey ama daha fazla puan toplayabilirdik.

Ben geçmişe döndüğümde 8 maçta 3 galibiyet 5 beraberlik almışım ama bunun atıyorum 4 galibiyet olup 1 mağlubiyet olup 3 beraberlik olmasını da tercih edebilirdim, puan anlamında…

Çünkü hepsi kazanabileceğimiz maçlarda bir tek Alanya maçında beni oyun anlamında tatmin etmeyen bir durum vardı. Ama diğer tüm maçlarda kazanma arzusuyla çıkıp kazanma isteğiyle mücadelemizi verdik."

"BİZ UMUT İÇİN SAHADAYIZ"

Volkan Demirel: "Ama memnun olduğum konu şu takımın yenilmeme duygusu artıyor, pes etmiyorlar onu öğrendiler. Defansı savunmayı iyi yapıyoruz. Hücum anlamında 3. Bölgede daha skora yatkın sonuçları değerlendirebilirsek o zaman puanı daha yukarlara taşıyabiliriz.

Ama (belki insanlar sıkıldı artık bunu söylememden ama) biz daha çok umut için sahadayız. Nedir bu umut? O çadırdaki insanları maç saatinde biraz olsun o bulundukları ortamdan uzaklaştırmak. Gollerimizle mutlu etmek… Bu bizim için en büyük başarıdır. Futbol tarafına gelince de Kimine göre evet yenilmemezlik güzel bir duygu.

"Baktığımızda ilk Avrupa'nın 5 büyük liginde şu an 11 tane takım var ve bunlardan bir tanesi Hatayspor ki yok olmuş bir takımdan bahsediyoruz… Çok yeni bir takımız genç bir takımız buna rağmen yenilmezlik unvanını taşımak… Bence büyük bir başarıdır evet."

"HER HAFTA DEPLASMANDAYIZ"

Soru: Bir de antrenmanlarınızı Riva'da yapıyorsunuz, maçlar Mersin'de oynanıyor. Aslında siz her hafta deplasmandasınız. Böyle bir durum var.

Volkan Demirel: "Evet, her hafta deplasmandayız. Normalde takımlar biliyorsunuz bir maç içeride oynuyor bir maç dışarıda oynuyor. Onlar iki haftada iki yolculuk yaparken biz iki haftada dört yolculuk yapıyoruz. Ve uzun süreli yolculuklar…

Volkan Demirel: "Buradan havaalanına gitmek 1 saat, uçak 1,5 saat. Oradan Adana'dan Mersin'e geçmek 1,5 saat. Yani haftada ortalama 12 saat yolculuğumuz var. Havaalanında beklemesi etmesi… Yani kolay işler değil. Ama biz bu zorluklara sığınarak "aman biz yapamayızı" düşünmüyoruz. "Bu şartlar altında neyi daha iyi yapabilirizi" düşünüyoruz. Zaten burada benimle beraber buraya gelen herkes bu durumun bilincindeydi. Hiç kimseden bir şikayet duymuyoruz. Çünkü takımda şu var, öncelikle bana çok güveniyorlar ve bana inanıyorlar.

İnanıyorlar ki, onlar da sağolsunlar hiçbir şikayet etmeden kazanma odaklı olarak veya Hatayspor'u daha iyi nereye getirebiliriz düşüncesindeler. Zaten seçtiğim oyuncularda da ne kadar doğru bir karar verdiğimi görüyorum."

"TEK BAŞARIM HATAYSPOR'U AYAĞA KALDIRMAK"

Soru: Son dönemde sizin gibi futbolculuktan antrenörlüğe geçiş yapmış isimlerin oldukça başarılı olduğunu görüyoruz. Nuri Şahin, Arda Turan, Emre Belözoğlu gibi…

Bu yeni nesil antrenörlerin başarısının neye borçlu olduğunu düşünüyorsunuz?

Volkan Demirel: "Bence futbolu yakın zamanda bıraktığımız için şu anki futbolcunun sahanın veya işte taraftarın isteklerini daha iyi biliyoruz gibi görünüyor. Ama kendi adıma konuşmam gerekirse ben daha bir şey başarmadım. Başarı demek sonuç almak demek. Daha bir sonuç almadık.

Herhangi bir kupa kazanmışlığım yok. Sadece futbolu yorumlamaya çalışıyorum kendi ekibimle beraber. Skorlar alıyoruz, yeniliyoruz, kazanıyoruz veya berabere kalıyoruz ama bence futbol tamamen günün şartlarıyla sonuçlanan bir oyun.

O yüzden ben günlük olarak maçı kazanırsam kendimi başarılı sayabilirim ancak bence kendi adıma henüz bir başarım yok. Şu anki tek başarım benim Hatayspor'u yeniden ayağa kaldırmak.

Şuanki hedefim Hatayspor'u iyi bir yere getirmek. Çünkü biliyorsunuz zor bir süreç geçirdik…"

"AVRUPA HAYALİM VAR"

Soru: "Hocam sizin artık Hatayspor'la bütünleşmiş bir bağınız var. Ve Hatayspor'u bırakıp Avrupa'ya da gitseniz insanlar sizin başarılarınızla gurur duyacak. Sizin hedefinizde Avrupa var mı?"

Volkan Demirel: "Var evet, uzun vadede böyle bir hedefim var. Birçok hedefim var. Ama uzun vadede olacak hedefler bunlar. Şuan tek buraya odaklıyım. Buranın başarısı için mücadele ediyoruz. Ama kendim bireysel olarak düşündüğümde çok hedefim var. Avrupa'sından tutun da büyük takımlarda çalışmak gibi. Ama her şey doğru zamanda ve doğru yerde. Ben şuan doğru yerin burası olduğunu düşünüyorum. "

"HİÇ KİMSEYİ ÖRNEK ALMADIM"

Soru: Bu zamana kadar birçok farklı hocayla çalışma fırsatı buldunuz. Kalecilik kariyerinizde. Şimdi ise siz Hatayspor'un başarılarına imza atan bir teknik direktörsünüz. Taktiklerinden ve çalışma stilinden ilham aldığınız, örnek aldığınız bir hocanız var mı?"

Volkan Demirel: "Şimdi hepsinden bir şey aldım ama hiçbir zaman örnek almadım. Hepsini gözlemledim oyununu okumaya çalıştım ama kimseden örnek almadım. Futbol kariyerim bittikten sonra Fransa, İngiltere, Almanya ve İspanya'yı gezdim. Buranın futbolunun hangi yönlerin daha güçlüyse oralardan bir şeyler alıp hepsini bir toplayıp harmanlayıp kendi kafamda bir oyun planı çıkartmaya çalışıyorum. Çünkü izlediğim bir hocanın oyun stilini örnek almaya çalışırsam benim elimdeki oyunculara uygun olmayabilir."

"HATAYSPOR'U ŞARTLAR NE OLURSA OLSUN BIRAKAMAM"

Soru: Fenerbahçe'nin yeni teknik direktör arayışında (basına yansıyanı söylüyorum) sizin de isminiz geçmişti İsmail Kartal ile birlikte…

Bu süreçte sizinle bir temas sağlandı mı gerçekten, siz mi reddettiniz veya bu süreç nasıl tamamlandı?

Volkan Demirel: "O iş biraz geride kaldı. Geriye dönmeye gerek yok. Ben şuan o zaman da söyledim. Ben Hatayspor'la devam etmek zorundayım. Şuan da bana bir teklif gelse ben şuan da burayı bırakamam. Depremden sonra da teklif geldi ben yine bırakmadım. Ben bu sene buradayım. Şartlar ne olursa olsun.

Buradaki insanları futbolcuları bırakmam. Çünkü hepsi bana inanarak geldi. Bana inanan insanları da bırakmak bana yakışan bir şey değil.

"FENERBAHÇE'Yİ YENMEK İÇİN ELİMDEN GELENİ YAPACAĞIM"

Soru: "Bu arada fikstüre baktığımda bugün Fenerbahçe ve Hatayspor'un bir maçı olduğunu görüyorum.

Bu oldukça heyecan verici olmalı. Karagümrük'te de bu duyguyu tatmıştınız elbet ama bu kez bir yanda gönül bağınız olan Hatay bir yanda da uğruna yıllarca forma terlettiğiniz Fenerbahçe var. Bu maç size ne hissettiriyor?"

Volkan Demirel: "Ben her zaman beni Volkan yapanın Fenerbahçe olduğunu söylüyorum. Fenerbahçeli olduğumu da söylüyorum ama ben şuan Hatayspor'un teknik direktörüyüm bugün Fenerbahçe'yi yenmek için elimden geleni yapacağım.

Ama bu futbol, skor ne olur bilemeyiz. Üç tane skor var. Birinden biri olacak. Ama biz elimizden geleni yapacağız ve yenmek için sahaya çıkacağız. Ama her zaman söyleyeceğim beni Volkan yapan Fenerbahçe'dir. O yüzden çok saygı duyuyorum çok seviyorum. Ama dediğim gibi benim bir takımım var: Hatayspor"

"KADROYU DEĞERLENDİRMEK HADDİM DEĞİL"

Soru: Öte yandan Fenerbahçe'nin bu sezon oldukça başarılı olduğu bir gerçek. Hatta birçok yorumcu bu sezon Fenerbahçe'nin gelmiş geçmiş en iyi kadrosu yakıştırmasını yapıyor. Sizce; Fenerbahçe'nin gelmiş geçmiş en iyi kadrosu hangi sezona ait?

Volkan Demirel: "Kadroyu değerlendirmek benim haddime değil. Yani, sezon başlarında herkes bir planlama yapıyor. Ben de kendi bütçemle kendi düşüncemle bir kadro kurmaya çalışıyorum. Bana göre de benim kadrom en iyi. Kimine göre kendi kadrosu en iyi. Bu göreceli bir durum. Benim bunu yorumlamam doğru olmaz. Ama şu an bakıldığında iyi giden bir Fenerbahçe var. Bu sezon şampiyonluk yarışında Galatasaray ile çekişecekler gibi duruyor. İnşallah hakkedenin kazanacağı bir Lig olur."

"LİVAKOVİC TAKİP ETTİĞİM BİR KALECİYDİ"

Soru: Fenerbahçe'nin kalesi sizden sonra pek dolmadı sanki, Altay vardı elbet ancak sizden sonra taraftar başka isimleri pek içine sindiremedi gibi…

Yıllar sonra da yabancı bir kaleciyle çalışmaya başladı. Altay biraz taraftarlara yenik düştü, İrfan ise kondisyonu yüksek olmasına rağmen Livakovic sonrası arka plana atıldı. Bu konu hakkında görüşleriniz neler, sizce Livakovic doğru karar mıydı?

Volkan Demirel: "Bu bir tercihtir. Altay benim çok sevdiğim bir kardeşim. Beraber de çalıştık. Bence çok da iyi bir kaleci. Fenerbahçe'den gitmesine üzüldüm ama Manchester'a gitmesine sevindim."

Volkan Demirel: "Altay, Fenerbahçe için bir değerdi. Ama şuan Türkiye için bir değer. Manchester'da oynayacağı için.

Fenerbahçe de uzun yıllar sonra yabancı bir kaleciyle çalışmaya başladı. Ara sıra Kameni'ler Fabiano'lar Enke'ler geldi. Ama çok uzun süreli bir kalecilik dönemi yaşamadılar. Livakovic benim geçmişte de takip ettiğim bir kaleciydi. Beğendiğim de bir kaleci. Uzun zaman sonra kaleyi yabancı bir kaleci teslim aldı. Umarım başarılı olur."

-"Hocam o da basın toplantısında sizi izlediğini söylemişti…"

Volkan Demirel: "Doğrudur, ben de onu çok izledim. Ben yaş olarak onların jenerasyona yakınım. Hem son dünya kupasında hem de daha öncesinde takip etme fırsatım olmuştu. Fenerbahçe'ye gelmesini istemişimdir. Ama dediğim gibi uzun zaman sonra uzun vadede Fenerbahçe'nin kalecisini koruyacak gibi duruyor.

"GECE 4'TE TESİSLERDEN ÇIKAMADIĞIM OLMUŞTU"

Soru: Hocam bu arada Altay demişken, Sizin de böyle dönem dönem taraftarlardan tepki gördüğünüz zamanlar olmuştu. Bir Schalke maçı hatırlıyorum ben taraftar size de tepki göstermişti.

Siz o dönemlerden nasıl daha güçlenerek ayağa kalktınız?

Volkan Demirel: "Şimdi şöyle söyleyeyim. İnsan… Robot değil…

İnişli çıkışlı performanslar olacak. Bizim zamanımızda da bu tip eleştiriler çok yapıldı. Ben tesislerden gece 4'te çıkamadığım günleri de hatırlıyorum. Daha eminim ki yaşamamıştır bu günleri Fenerbahçeli futbolcular ama tabii ki, bunlar geçmişte kaldı.

Neticesinde eleştiri her zaman var. İyisi de var kötüsü de var. Bunları dikkate almak lazım mı evet ama fazla da üstünde durmamak lazım. Bunun sizin performansınızı etkilememesi lazım. Bize de çok eleştiri oldu ama ben her zaman sahaya çıkıp işimi yapmaya çalıştım.

"Oralarla çok uğraşırsak o zaman ister istemez bir aşağı çöküş oluyor. Bunları daha çok yaşatmadan, çünkü baktığımızda Altay Fenerbahçe için bir değerdi, Uğurcan Trabzon için bir değer, Ersin Beşiktaş için bir değer…

Yani bu kalecilerin, genç yaşta bu kaleleri koruması, bu kadar gündem olmaları, bence biraz onlara hoşgörülü bakmamıza sebep olmalı…

Ama ne yazık ki bizde de biraz. En ufak şeyde aşağı çekiş veya eleştiri var. Hele ki şu dönemde sosyal medyanın gücü çok fazla. Ki, herkes de eminim ki futbolcuların maç sonrası yaptığı ilk şey internetten isimlerini aratmak olduğunu bildiğim için o eleştiriler ister istemez insanları etkiliyor."

Soru: Altay'ın bir açıklaması daha oldu hocam. Ben dört yıl içerisinde Fenerbahçe'de 6-7 tane kaleci antrenörüyla çalıştım dedi. 4-5 maçta ancak aynı stoper tandemiyle oynadım dedi. Bunlar da başarısızlıkta ne kadar faktördür sizce?

Volkan Demirel: "Madde madde bakarsak çok madde sunabiliriz. Her olumsuzlukta sorunları dile getirmek bence yanlış. Bunun yerine sorunları çözmeye çalışmak daha doğru bir yol.

Sebepleri dile getirmekten daha büyük bir iş en azından. Yoksa herkes yaşadığı sorunlarla ilgili sebep bulabilir."

"ALTAY PROFESYONEL, BİZ DEĞİLDİK"

Soru: "Altay demişken geçtiğimiz günlerde çok konuşulan bir açıklaması da vardı. Galatasaray'da forma giyer misiniz sorusuna profesyonel bir futbolcuyum bu durumlarda profesyonel düşünmek gerekir dedi ve değerlendirebileceğini söyledi.

Önümüzde bir Şenol Güneş örneği var. Trabzon efsanesi olarak Beşiktaş'ta teknik direktörlük yaptı. Siz bu açıklama hakkında ne düşünüyorsunuz, ilerde bir gün Beşiktaş ya da Galatasaray'dan teklif gelse değerlendirir misiniz?"

Volkan Demirel: Altay'ın söylediklerine şöyle diyeyim. Altay profesyonel bir çocuk. Bizim jenerasyonda biraz daha aidiyet vardı. Bunu eleştirmeyelim, çünkü evet dedikleri gibi profesyonel bir hayat.

Bizler biraz amatör tarafıydık. En azından ben amatör tarafıydım açıkçası. Şuanki görüşüm yine aynı şekilde olurdu. Ama Altay'ı da eleştirmek doğru değil. Şimdi Manchester'a gitti. İnşallah da oralarda kalır, bir daha Türkiye'ye gelmez. İngiltere Ligi bence Altay için çok ekstra bir durum olacaktır.

MAAŞINI DEPREMZEDELERE BAĞIŞLAMAK İSTEDİ

Soru: "Bir de Ömer Faruk Beyaz için ne düşünüyorsunuz, sizce Emre Mor gibi bir çıkış yakalayabilir mi?"

Volkan Demirel: "Bunu yapmak için zaten takımımıza aldık. Ömer bence Türk futbolunun değerli olabilecek isimlerinden bir tanesi. Fenerbahçe'deki ilk antrenmanında ben de oradaydım. Nasıl bir futbolcu olduğunu biliyorum.

Ama biraz yönetilmeye ihtiyacı olduğunu söyleyebiliriz. Ben de bu işi yönetmek anlamında, yani tabii ki bir şey gösterdiğim var mı yok ama ne yaşadıysam onu anlatmaya çalışıyorum. Doğruyu göstermeye çalışıyorum. Karşınızdaki kişi de istekliyse ki, Emre istedi bunu, Bertuğ istedi, Ömer de istiyor…

İnşallah Türk futboluna tekrardan Ömer Faruk ismini hatırlatacağız. Ömer'in buraya gelmesindeki en büyük etkeni de size şöyle anlatayım. Ben Ömer'le ilk konuştuğumda, hocam seninle olmayı isterim dedi.

Ve buraya gelirken de maaşının bir kısmını depremzedelere bağışlamak istedi. Bence asıl konu bu bence. Hani Ömer'in buraya gelmesi evet bizim için çok önemli ancak bunu düşünerek buraya gelmesi bence onun ne kadar doğru bir insan olduğunu gösteriyor.

Biz Ömer'e elimizden geldiği kadar yardımcı olmaya çalışacağız ama tabii ki gerisi ona kalmış… "

"VOLKAN DEMİREL'İN FAVORİ 11'İ"

Soru: "Volkan Demirel'in favori 11'ini kuralım bir de hocam, beraber oynadığınız isimlerden olabilir…"

Volkan Demirel: "Kaleye Rüştü abiyi koyarım. Kendimi koymayayım ukalalık olmasın…

Sağ bek Gökhan Gönül, Sol bek Roberto Carlos'u koyarım ama alternatif olarak Caner Erkin'i alabiliriz…

Stoper tandeminin bir tanesi Egemen Korkmaz olur. Bir tanesi ya Lugano olur ya da Luciano olur.

Merkez belli zaten, ön Liberoda Marco Aurélio'yu koyarım yanına Emre ve Alex'i koyarım. Hep Fener'den gidiyorum ama yapacak bişey yok başka futbolcu görmedik…

Sola Anelka'yı koyarım sağa Niang koyarım. Öne de Hooijdonk'u koyarım…

"AZİZ YILDIRIM BABA!"

Soru: "Bir de hocam size bazı isimler söyleyeceğim, bu isimlerin sizdeki karşılığını tek sözcükle özetlemenizi istiyorum."

Muslera?

-Meslektaşım.

Zico?

-Lider

Hatayspor?

-Önemli.

Aykut Kocaman?

-Abi

Euro 2008?

-Dönümüm.

Fenerbahçe?

-Her zaman.