Windows 10 Hakkında Her Şey | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Windows 10 Hakkında Her Şey

Microsoft'un adıyla şaşırtan yeni işletim sistemi Windows 10 resmen tanıtıldı. Önizleme sürümü yarın yayınlanacak Windows 10'un yeni özellikleri ve yol haritası haberimizde.

windows-10-into.jpg

Herkes Windows 9'u beklerken Microsoft büyük sürpriz ile Windows 10 tanıtımını gerçekleştirdi. Şaşıtıcı bir hamle olarak görülebilecek bu yenilikle Microsoft'un hem daha fazla ilgi çekmeyi, hem de yeni işletim sistemi ile Windows 8 arasındaki farklılıkları vurgulamayı amaçladığı söylenebilir. Zira Windows 8 ile revizyonizmden radikal değişimlere yelken açan şirket, Windows 10 ile hem bir adım geri çekiliyor hem de arayüzde yeniden önemli değişikliklere imza atıyor.

Huzurlarınızda Başlat Menüsü

windows-10-start-menu.jpg

Geri çekilmeden kastımız tabii ki çok tartışılan "başlat menüsü - modern arayüz" tartışması. Aynı konuyu tekrarlayıp Windows 8'in yayınladığı günden beri süregelen tartışmayı açmaya gerek yok. Başından beri sevilmeyen ve dokunmatik olmayan masaüstü sistemlerdeki kullanım zorluklarından yakınılan modern arayüz bir adım geriye çekilmiş durumda. Bir başka değişle; Microsoft, Vista'dan sonra bir kez daha kullancı deneyiminin önemini hatırlayıp, dayatma ile kitlelerin değişime zorlanamayacağı anlamış oluyor.

Revize edilmiş klasik bir yapı

Peki ya yazılım devinin Windows 10 ile getirdiği değişimler ve yenilikler neler? Ne kadar yenilikten sayarsınız bilinmez ama arayüzdeki en büyük yenilik tabii ki başlat menüsü. Haksızlık etmeyelim, başlat menüsünün geri gelmesi belki yenilik değil ama kendi içinde yenilikler içeren, hatta neredeyse tamamen elden geçirilen bir yapı söz konusu.

Canlı kutucuklar yine iş başında

windows-10-full-screen-live-title-1412107014.jpg

Microsoft tarafından yayınlanan ilk tanıtım videosuna bakılırsa, daha önce ortaya çıkan ekran görüntülerini doğrulayan bir başlat menüsü kullanıcıları bekliyor. Modern arayüzün temel taşı olan canlı kutucuklarla revize edilmiş yeni başlat menüsü, hem Windows 8 esintilerini taşıyor hem de klasik Windows deneyimini kullanıcılara sunuyor. Canlı kutucuklar klasik başlat menüsü öğelerinin hemen sağ tarafında yer alıyor. Bu bölüme favori web siteleri, favori uygulamalar ve kişiler eklenebiliyor. Canlı kutucuklar tıpkı Windows 8'de olduğu gibi otomatik olarak güncelleniyor ve kullanıcılara bildirim sağlıyor.

Arama tekrar yerli yerinde

windows-10-search.jpg

Windows 10 ile gelen bir diğer yenilik ise arama satırının tekrar başlat menüsündeki yerini alması. Klasik yapısıyla dikkati çeken yeni arama sistemi hem lokal arama hem de web üzerinde arama gerçekleştiriyor.

Tam ekran dayatmasına son

windows-10-full-screen-apps.jpg

Arayüze yönelik geliştirmelerden bir diğeri ise tam ekran uygulamalara yönelik. Windows 8 ile birlikte kullanıma sunulan Windows App Store uygulamaları işletim sisteminde tam ekran olarak çalışmaktaydı. Windows 10 ile birlikte tam ekran uygulamalar artık tamamen kullanıcının kullanım tercihine bırakılmış durumda. Kullanıcılar Windows App Store uygulamalarını ister tam ekran, isterlerse yeniden boyutlandırarak kullanabilecek.

Yeni multitask deneyimi

windows-10-full-screen-multitask.jpg

Microsoft'un Windows 10 ile birlikte el attığı alanlardan birisi de masaüstü görünümü. Yeni sürümde Multitask ekranını derleyip toparlamaya çalışan şirket, OS X'in Mission Control özelliğini andıran yeni bir yapı oluşturmuş. Böylec, masaüstü üzerinde açık olan pencereler kolayca görüntülenip istenilen uygulamaya geçiş yapılabiliyor. Ayrıca, sanal masaüstü özelliği sayesinde birçok uygulamayı tek masaüstünde görüntülemek yerine iş ve eğlence gibi farklı amaçlara yönelik masaüstleri tasarlanabiliyor.

Daha fazla tuttur!

windows-10-full-screen-snap.jpg

Uzun süredir Windows sürümlerinde bulunan "snap" özelliği de Windows 10 sürümünde revizyondan geçirilmiş durumda. Artık aynı anda ekranda 4 ayrı pencere görüntülenebilecek. Ayrıca Windows 10, uygulamaların ekranda nasıl yerleştirilebileceği hakkında ipuçları da sağlayacak.

Final sürümü ne zaman gelecek?

Kullanıma sunulan ilk ön izleme sürümü ile öncelikli olarak masaüstü PC deneyimine odaklanacak. Windows 10'un önümüzdeki aylarda sağlanacak geribildirimler ile şekilleneceği ve geliştirileceği belirtiliyor. Windows 10 final sürümünün 2015 yılı ortalarında, Microsoft BUILD konferansından sonra sunulması tahminler arasında. Bakalım Windows 10 final sürümü ne zaman gelecdek?

Shiftdelete

Gayet güzel değişiklikler, çıkınca Windows 7 kullananlar geçecektir bence.
Windows 9 bence 9un ingilizce okunuşu almancada "hayır" anlamına geldiğinden birtakım tröl esprilerini uzaklaştırmak için çıkmadı.

Windows 7 kullanıyorum Windows 10 çıkarsa geçerim güzele benziyor windows 8 de başlat menüsü yok saçma saçma menüler olduğu için geçmedim günümüzde en ideal win7 dir.

eline sağlık Emrah..

Windows 10 tanıtıldığı vakit facebookta bir paylaşım görmüştüm

"Bu windows 10 ise Linux 1451414" gibi anlam verememiştim, meğerse o sıra win10 tanıtılıyormuş.

Metro arayüzünün tutmadığını anladılar sonunda ve geri adım atmışlar. windows kullanıcıları için iyi haber. windows 9 ücretsiz olacak diye söylentiler vardı. umarım win10 ücretsiz olur. mac os x gibi bir rakibi ücretsiz yapıyorken microsoftun hayli hayli yapması gerek :k19:

eline sağlık Emrah..

Windows 10 tanıtıldığı vakit facebookta bir paylaşım görmüştüm

"Bu windows 10 ise Linux 1451414" gibi anlam verememiştim, meğerse o sıra win10 tanıtılıyormuş.

Metro arayüzünün tutmadığını anladılar sonunda ve geri adım atmışlar. windows kullanıcıları için iyi haber. windows 9 ücretsiz olacak diye söylentiler vardı. umarım win10 ücretsiz olur. mac os x gibi bir rakibi ücretsiz yapıyorken microsoftun hayli hayli yapması gerek :k19:

W9 yokmuş W10 olarak çıkacakmış

Sağlayabilirlerse Windows Phone'u ön plana çıkartır.Ama yinede milletin Windows Phone alması için yeterli bir sebep olmaz.
walla lumia 1020 deki sensörü daha kompakt hale getirsin , çıkacak yeni telefonlarda malzeme kalitesini ve ekran kullanım oranını yüksek tutsun ben windows telefon almak isterim.kullandığım uygulamalar zaten belli başlı ve windows platformunda da var , telefondan pek oyun oynama taraftarı değilim , hızlı olsun bana özgür kullanım imkanı versin , dosya sistemi olsun dosya transferinden iphonedaki gibi çileden çıkarmasın yeter.

iphone'da geçen emaile word dökümanı ekleyemedim yaw , office programı içinde paylaşarak yapmak zorunda kaldım.ios mail uygulamasında döküman ekleme seçeneği yok mu arkadaş?
böyle kısıtlamalar bana baygınlık getiriyor.

almayı düşündüğü 3 tane telefon var htc m8 eye , note 4 yada note edge ve xperia z3 copper.
muhtemelen sağlam windows phone çıkmaz kısa zamanda.

Win10 son güncellemeden sonra saçma sapan şeylerle karşılaşan var mı? Filtre tuşlarını kullan seçeneğim kapalı olmasına rağmen klavye yinelenen tuşa izin vermiyor. Örneğin A harfine basılı tuttuğumda "aaaaaaaaaaa...." yazması gerekirken kaç tane "a" yazacaksam o kadar basmam lazım. Aynı şekilde 7 harften oluşan bir kelimeyi silmek için back space tuşuna basılı tutamıyorum, 7 kere basmam lazım.

Win10 son güncellemeden sonra saçma sapan şeylerle karşılaşan var mı? Filtre tuşlarını kullan seçeneğim kapalı olmasına rağmen klavye yinelenen tuşa izin vermiyor. Örneğin A harfine basılı tuttuğumda "aaaaaaaaaaa...." yazması gerekirken kaç tane "a" yazacaksam o kadar basmam lazım. Aynı şekilde 7 harften oluşan bir kelimeyi silmek için back space tuşuna basılı tutamıyorum, 7 kere basmam lazım.
Ben bu konuyu açtığımı unuttum sen nerden bulup upladın yav ;D

Şimdi denedim, ben de normal.

şuan ben de güncel versiyon kullanıyorum ben de öyle bir sorun yok renktaşım bence son güncellemeyi geri al ve tekrar yükle istersen.

Üst Alt