XG Nedir Nasıl Hesaplanır? | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

XG Nedir Nasıl Hesaplanır?

Bir kaç kez araştırmama rağmen bu konuyu anlayamadım. Çocuğa anlatır gibi anlatabilecek biri var mı aramızda?
yaa bomboş bir şey.

bir sürü işsiz güçsüz adam var istihdam lazım. birisi bir yerinden atıyor işte 2.24 xg. ulan 2yi anladık ta 0.24 ne? yani neden 0.23 değil, 0.27 değil yani?

boş kaleye karşı kalenin ağzında forvete top geldi adam şutu tam vuracakken ıskaladı vuramadı mesela, %1000 pozisyon ama 1 xg olarak yansımıyor vs vs.

bence en büyük xg, taraftarın maçı izlerken yaşadığı hislerdir.

mesela hagi'nin önü açık 40 m'den vurduğu şutlar ile sıradan bir futbolcunun vurduğu aynı oranda değerlendiriliyor.

saçmalığı siz düşünün.

saçmalık nerde burda?
farklı bir örnek vereyim daha net anlaşılması için.

bir free kick oluyor.

1. seçenek topun başına david beckham geçiyor.
2. seçenek topun başına ali eren beşerler geçiyor.

her iki seçenekte de gol olma ihtimaline 0.05 veriliyor. (oranı atıyorum)

her durum için bin tane değişken var. çok verimli bir data değil yani.

anlatabildim mi şimdi? ya da ben m yanılıyorum bir yerde?

farklı bir örnek vereyim daha net anlaşılması için.

bir free kick oluyor.

1. seçenek topun başına david beckham geçiyor.
2. seçenek topun başına ali eren beşerler geçiyor.

her iki seçenekte de gol olma ihtimaline 0.05 veriliyor. (oranı atıyorum)

her durum için bin tane değişken var. çok verimli bir data değil yani.

anlatabildim mi şimdi? ya da ben m yanılıyorum bir yerde?
verdigin ornekte 0.05 o pozisyonun gol olma ihtimali degil ki. daha once o noktadan vurulan şutların yuzde 5'inin gol oldugu bilgisi. david beckhamla ali erenin xglerini karşılaştırdıgında beckhamın aynı xgden daha cok gol buldugunu gorebilmen lazım ki performansla ilgili yorum yapabilesin. xg'nin icine performansı da katarsan karşılaştırma yapılabilecek bir benchmark olmaz. herkes kendi xgsine gore ortalama performans gostermis olur.

mesela hagi'nin önü açık 40 m'den vurduğu şutlar ile sıradan bir futbolcunun vurduğu aynı oranda değerlendiriliyor.

saçmalığı siz düşünün.
Bence yararlı bir istatistik. Veri setindeki sayılar onbin hatta yuzbinlere çıktıkça kazmalar ve yeteneklilerin de içinde olduğu bir ortalamaya dönüşüyor ve ortalama bir futbolcunun ortalama gol şansını doğru bir şekilde verebiliyor.

Şöyle dusunelim FM de her özelliği ortalama olan bir takımın maç boyu yakaladığı xG 1 ise bu takım 100000 maçin her birinde ortalama 1 gol atmış demek. Hiç atamadığı da olmuştur belki. Belki 5 attıkları da olmuştur.

Bizim gibi yetenekli takımlar xGlerinin üzerinde gol atmalıdır çünkü yetenekli oyunculara sahip olduğumuzu söylüyoruz.

xGnin gole dönüşümü oranımiz 1den ne kadar yüksekse o kadar bitirici bir takım olduğumuz söylenebilir. Yoksa bitirici ayaklarda sikintilitiz anlamı çıkar.

ama bence kompakt takımı tasvir eden daha önemli bir istatistik varsa o da PPDA değeridir, istatistigidir. Ben xGden ( golculerin bitiricilik verimliliği) daha çok ona bakıyorum.

verdigin ornekte 0.05 o pozisyonun gol olma ihtimali degil ki. daha once o noktadan vurulan şutların yuzde 5'inin gol oldugu bilgisi. david beckhamla ali erenin xglerini karşılaştırdıgında beckhamın aynı xgden daha cok gol buldugunu gorebilmen lazım ki performansla ilgili yorum yapabilesin. xg'nin icine performansı da katarsan karşılaştırma yapılabilecek bir benchmark olmaz. herkes kendi xgsine gore ortalama performans gostermis olur.
o yüzden anlamsız bir veri benim için onu diyorum zaten.

o noktadan 100 vuruşun 5'i gol olmuştur ama beckham o noktadan 100 vuruşun 42sini gol yapmıştır.

ancak maç sonu xg'sine 0.05 olarak yansıyor data. gs 0.05 xg'den bir gol attı deniyor. yani %5 gol olma ihtimali olan bir pozisyondan gol çıkardı deniyor. ama çok önemli bir etken olan, serbest vuruşu kullanan oyuncunun yeteneğini (başarı yüzdesini) parametrelerin içine katmıyor.

yanlış yorumlanmaya müsait bir kavram bence. haa veri midir? veridir.

ferguson'un dediği gibi, pek çok şeyi gösteriyor gibi ama esas olan şeyi göstermiyor. .d

+ olarak, 1000 tane detay sonucunda erişilen bir veri olduğu için, manüpilasyona çok açık bir kavram ayrıca.

Son düzenleme:
o yüzden anlamsız bir veri benim için onu diyorum zaten.

o noktadan 100 vuruşun 5'i gol olmuştur ama beckham o noktadan 100 vuruşun 42sini gol yapmıştır.

ancak maç sonu xg'sine 0.05 olarak yansıyor data.

ferguson'un dediği gibi, pek çok şeyi gösteriyor gibi ama esas olan şeyi göstermiyor. .d
anlamsız degil sadece senin gormek istedigin seyi gostermiyor. ben son vuruşu yapan topçunun kalitesinden bagımsız olarak takımın ne kadar net gol pozisyonu yarattıgını gormek istiyorsam benim icin anlamlı. senin dedigin seyi hesaplamak da zor bisey degil. futbolcunun gol sayısı / futbolcunun XG'si x pozisyonun XG'si formuluyle adjusted XG hesaplayabilirsin.

anlamsız degil sadece senin gormek istedigin seyi gostermiyor. ben son vuruşu yapan topçunun kalitesinden bagımsız olarak takımın ne kadar net gol pozisyonu yarattıgını gormek istiyorsam benim icin anlamlı. senin dedigin seyi hesaplamak da zor bisey degil. futbolcunun gol sayısı / futbolcunun XG'si x pozisyonun XG'si formuluyle adjusted XG hesaplayabilirsin.

yukarıdaki mesajı senin alıntılamandan önce bir iki noktasını editlemiştim. gördün mü son halini bilmiyorum da.

xg sonuçta tabiki bir veridir yazdım zaten. belli bir çerçevede fikir de verir. ancak çok değerli bir kavram olduğunu düşünmüyorum. pek çok noktada yanılta da bilir. ayrıca manipüle de edilebilir.

yukarıdaki mesajı senin alıntılamandan önce bir iki noktasını editlemiştim. gördün mü son halini bilmiyorum da.

xg sonuçta tabiki bir veridir yazdım zaten. belli bir çerçevede fikir de verir. ancak çok değerli bir kavram olduğunu düşünmüyorum. pek çok noktada yanılta da bilir. ayrıca manipüle de edilebilir.
o sorun butun spor istatistiklerinde var. asist denen şeyin tanımı bile xgden 10 kat saçma. bence xg yeni iststistikler arasında yine en makul olanı.

penaltılar 1 değil kanka 1 oranlı bi olasılık olamaz. 0.75 ile 0.79 arası değişiyor penaltı
mesela 0.75-0.79 arası değişim sebebi nedir acaba merak ettim. düz mantık ile atıyorum dünyada atılan 10000 penaltının 7850si gol olmuş ve üzeri kaçmış diyelim. buna göre oranlanmaz mı?

atıyorum ev sahibi-deplasman parametresi mi var? anlamadım.

Bu soruyu chatgpt yapay zekasına sorduk ve 7 yaşındaki bir çocuğun anlayabileceği şekilde cevaplamasını istedik. İşte Chatgpt'in verdiği cevap :
XG'yi 7 yaşındaki bir çocuğa şöyle anlatabiliriz:

XG, futbolda bir oyuncunun gol atma şansını gösteren bir rakamdır. Örneğin, bir oyuncu kaleye şut attığında, şutunun gol olma ihtimalini söyleyen bir sihirli sayıdır.

Hayal et, bir futbolcu topa vurdu. Eğer top kaleye çok yakınsa veya kalecinin olmadığı bir yere gidiyorsa, oyun daha heyecanlı olur ve gol olma ihtimali daha yüksek olur. XG, böyle durumları sayıya döker. Eğer XG değeri büyükse, demek ki oyuncunun gol atma şansı çok yüksek!

XG hesaplamak için, uzmanlar geçmişteki futbol maçlarından gelen verileri kullanır. Bu veriler, farklı pozisyonlardan atılan şutların kaç tanesinin gol olduğunu gösterir. XG sayesinde, takımların ne kadar iyi şut attığını ve ne kadar gol atabileceklerini tahmin edebiliriz.

Sonuç olarak, XG, futbol oyununu daha iyi anlamamıza yardımcı olan bir rakamdır. Bu sayı, oyuncuların ve takımların ne kadar etkili olduklarını gösterir ve futbol maçlarını daha heyecanlı hale getirir!

Üst Alt