GSC Haber - 39. Galatasaray Seçimli Olağan Genel Kurul Başlığı | 25 Mayıs 2024 - Sayfa 29 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

GSC Haber 39. Galatasaray Seçimli Olağan Genel Kurul Başlığı | 25 Mayıs 2024

Kimi Destekliyorsunuz?

• Kullanılan toplam oy
    59
2,5 saat seyrettim dün gece. Süheyl Batum söylemlerinin çoğunda haklı:

1. Riva ucuza gitmiş, hem de sadece kaba insaat fiyatindan pay aliyoruz, toplam maliyetin %30undan hiç bisey almiyoruz. %14e geliyor toplam bakarsak.

2. Florya tarafi biraz muamma, Erinç biz baktik 6500 dolara satiliyo luks projeler dedi, kalakaldı. Sonra insaat kalitesi cok farkettiriyor falan diye toparladi ama burasi onun dedigi gibi 10-13bin dolardan degil 8000den falan gider. 800 milyon dolardan %50 alsan 400 milyon. Yani Dursun Özbekin anlasmasi peskes cekmek falan degil. %60 olursa tabii ki ciddi bir kazanç ama oyle yari fiyatina falan gibi bir durum yok.

3. Mecidiyekoyu bosaltmamiz konusunda hakli ama bunu yapan Özhan Canaydindi.

4. En hakli oldugu konu Galatasaray cok dokunulabilir bir kulup oldu konusu. Ama bunu degistirebilecek kapasitede bir yonetim mi kendileri esas soru bu. Disaridan atip tutmak kolay.

5. Federasyon MHK konusunda da %100 haklı ancak yine ayni soru, Dursun Özbek beceremiyor da, sen becerebilecek misin? Hak hukuk bu ulkede coktan bitti, oyle UEFA’ya gidecegizle falan duzelmez bu isler.

Bu kadar laf kalabaligindan sonra hicbisey degismiyor, Erden Timur acikca bir tarafi desteklerse, o taraf kazanmali.

Sorun tespiti yapmak sorun cozme becerisinin gostergesi degil, Süheyl Bey’in bunu anlamasi lazim.

Camianin %100 güvebdigi tek isim Erden Timur, top onda.
2 hariç hepsine katılıyorum. Erinç videosunda sanırım fark 50 milyon dolar da demişti. Yanlış hatırlıyor olabilirim.

Dün detaylı yazdım. Bizim tesisin 200-300 metre ilerisinde aynı konsept ile Nivak yapıyor ve satıyor. Kıyaslanacak en doğru proje bu. Aynı konsept, yer hemen hemen aynı. Kesinlikle Süheyl Batum'un dediği gibi 13.000 dolar değil. Sarı sitede evlerin satışları var. Farklı farklı tiplerde. İsteyen bakar. Çünkü herkes kafasından bir rakam söylüyor. Halbuki şu anda Nivak'ın belirlediği resmi bir satış fiyatı var ki sitede bu yazıyor. Bu da evlerin tipine bağlı olarak 9.000-9.500 dolar arası.

Bu rakamın düşük olanı üzerinden gidersek 2 yöntem arası neredeyse yarı yarıya bir durum söz konusu. Geçen mesajlarımda hepsini detaylı yazdım.

Bunun adı bence de peşkeş değil. Çok ağır kalıyor o kelime. Ama başkanın yapmak istediği de doğru değil. 300 milyon doları kim kaybetti de biz bulduk burada boşver gitsin diyeceğiz.

Zaten bu yöntem doğru bir tercih olsaydı 1 yıldan beri Erden Timur biz yapacağız demezdi. Şimdi de fikir ayrılığı lafını söylemezdi. Gidip hasılat paylaşımlı vereceğiz derdi.

Şimdi bu durumda kimin lafına güveneceğimiz önemli oluyor. Dursun başkanın mı? Erden Timur'un mu?

Bana sorsanız bin defa Erden Timur derim.

madem bu kadar konuşuldu izlediğimden gördüğümden anladığımı iki yazayım.

Dursun Özbek:
Seçim sürecinde Erden Timur sahneye çıkana kadar , Metin Öztürk ile olan tabloda ben eyvah diyordum. Erden Timur devreye girdi-kontrolsüz iş olmayacak sunumunu yaptı - hesapsız kitapsız kontrolsüz ortam olmayacak güveni verdi ve seçimi bu taraf kazandı. Diğer proje colombus fos çıktı.

geldiğimiz noktada Ocak ayından beri "BB'den çıkma sözümüz" dendi durdu - son aşamadıyız dendi - hesaplı davranıyoruz dendi - taraftar haklı bulduğu için transfer konusunda burnundan solusada eyvallah dedi.(ben dahil)

Fakat şimdi Florya'nın Riva benzeri olmaması gibi bir gündem çıktı ortaya - hernekadar ben Süheyl Batum tarafının öylesine negatifler görünsün diye çıkmıştır desemde işin rengi değişti biraz -Eğer BB'den ÇIKMAK -Florya'dan gelecek bir kısım gelirin (zararına bile olsa uzun vadede) gelmesine bağlanmışsa - hatta ve hatta öncesinden ipotek konusu aşılması gerekiyorsa - bu iş yatar. Yatmasa bile ben ne anladım o işten. Geleceğimizden 70 M doları yakmak demek bana göre.

Süheyl Batum:
Gündeme getirdiği detaylar önemli detaylar ve Dursun Özbek tarafından henüz tam anlamıyla karşılık bulmamış detaylar. Ben epeyde önemsiyorum bunu. Şeffaflık vs vs planlama ile ilgili eleştrileri bence doğru eleştiriler - en azından cevap bulması gereken konular. "Kapım açık" yeterli değil.

Fakat bu taraftada Dursun Özbek yönetiminin "yanlış yoluna ışık tutmak - yapamıyorlarsa biz yapcağız" demek yeterli değil. Sadece karşı tarafın kaldıramadığı yükü devralıp kaldırırz demek yeterli değil bana göre. Sadece karşı tarafı eleştriyle başkan olunmamalı.

Atıyorum bilet pazarlamasından konuş , kombine konusu geçti ama "maça gitmek istemek bile çok zor" konsetpinin aksine bir şeyler oluştur en basitinden. passo devam edecek mi uzun vadede - yoksa kendi işimizi mi göreceğiz vs vs gibi konulara değinen yok . Seçimi belirleyen fikirler Florya konuların üzerinden gidiyor - odak noktası orası oldu.

Görüşüm ve beklentim:
Bütün bunlar iyi güzel - bu konuların konuşulması önemli ama 2 tane endişem var.

1) Erden Timur : benim olmazsa olmaz adam budur. Bana göre zaten kim kazanırsa kazansın hemen öncesinden ya da sonrasından iknaya uğraşacaktır. Erden Timur demek takım kimyasında bozulmama ve taraftarın gönlüne rahatlık demek.

2) BUUUUNCA INCIK CINCIK hesap var - burda da çok konuşuluyor çarpıp bölüyor. Ben geçen hafta epey gezdim florya arazi çevrelerinde - bayada güzel muhüt - yazlık havası falan var - az katlı yapılar falan. Fakat dikkatimi çeken 30+ yaşında olduğu belli binalarda epey satılıkta var. Demek buranın pazarlaması YENİ YAPIDA çokta zor değil - eski bina evlerinden çıkıyor insanlar benim gözlemimde. Tek akıl ve kontrollü şekilde yürütülmesi çok önemli bir sürecin ama sakız gibi uzamamalı.

Allah korusun İstanbul depremine bir denk geliriz ... zaten istanbul felaket zarar görecek ama işin üzücü/kahredici tablosunu kenara koyarsak - ufak sallansak bile buraların değeri zınk diye iner.

Sonucum: Erden Timur'u ikna eden kazanır. Erden Timur ne tarafa yakın olursada ben ordayım. Bunun haricinde iki tarafta GS'nin ekonomisi konusunda bana güveni vermiyor.

Dursun Özbek ne yazikki fazla siyasetci gibi davraniyor.

Bundan 2 ay once, ben baskan adayi degilim, bizim camiamizda baskan adayi camia tarafindan isaret edilir gibi fazla şekle usule yaslanan bir tavir sergiledi. Beni pohpohlayin, Dursun basgan nolur kal deyine getirdi isi.

Yav zaten 1 ay sonra aciklayacaksin adayligini, ne artistik yapiyosun dedirtti insanlara.

Ek olarak 30-35 Boey, 40 CL geliri, şampiyonluk geliri derken 100’ün üstünde gelir var, bunlari toparlayip BBden cikamiyormuyuz? Neden Floryaya bagliyosun bu isi?

Profil olarak her zaman suphe ile yaklasilmasi gereken bir baskan. Erden Timur olmadan da baskan olmasin derim.

Riva'da ki olaya tam hakim değilim.

Ama %20 hasılat paylaşımlı bir proje kağıt üzerinde çok düşük bir oran. Herhangi bir sorun yok ise tabi ki. Riva'da hiçte ucuza satılmayan villalar yapılıyor. Müteahhit bu oran ile çok ciddi paralar kazanmıştır.

Oranlar konusundaki en büyük değişken arsa lokasyonu ve bitmiş ürünün satış değeri. Bu iki değer çok iyi ise arsa sahibinin oranı doğal olarak yüksek oluyor.

Dediğinizde haklısınız Florya ve Riva aynı oranlarda olamaz. Florya çok daha değerli bir arsa. Ama Riva'da ki %20 oranı da yazdığım düşük bir rakam.

Size İzmir'den örnek vereyim. Kemalpaşa son zamanlarda villa yapımı için uygun bir bölge oldu. Riva kadar olmasa da şehir merkezine uzak bir lokasyon. Çevresinde merkezi bir yerleşimi yok. Orada oranlar arsa sahibi için 35-45 arası değişiyor. Yani 40 aslında doğru bir rakam olurdu.

Florya ise bambaşka bir olay. Ona da İzmir'de Çeşme, Urla, Narlıdere ya da Karşıyaka'da örnek vereyim. Oranlar arsa sahibi lehine 55-65 arasında değişiyor. Lokasyon ile birlikte dikine bir yapı varsa oran doğal olarak artıyor. Yani arsa sahibi lehine 50 gibi bir oran değerli bir arsa da düşük kalır.

Sonuçta Riva'da işin arkasındaki ne olduğunu bilmiyorum. Eğer böyle bir konu yoksa %20 düşük bence. Florya'da ise 50-50 vermek yanlış olur. Arsa sahibi oranı bir miktar daha yüksek olmalı.
503 milyon lira Avans+%20 pay
Avansa ulaşana kadar pay almadık diye biliyorum. Avansta 342’ye kırdırıldı. O dönem 80 milyon € falan yapıyordu

Sayın Süheyl Batum'u Eski Açık'ta dinledikten sonra kendisine bir nebze ısındım. Kesinlikle Dursun Özbek'e kıyasla çok daha iyi olur. Ayrıca kendisine teşekkürü borç bilmeliyiz çünkü sırf aday olup bu meselenin konuşulmasını sağlayarak Florya'nın oldu bittiye gelmesine engel oluyor

Bu arada bir tek Galatasaray iyi giderken meydana çıkmakla vs. suçlanıyor ama maçlarımızın detaylarına aşırı hakim, Galatasaray'ı sevmeyen bir herif böyle maç detaylarını anımsamaz. Aksine ortada ihaleye girecek bir arsa yokken ortadan yok olan bizzat Dursun Özbek'tir. Onun tarafı da kirli siyaset konusunda baya iyi hakkını vermek lazım her türlü bel altı saldırıyı gerçekleştiriyorlar Süheyl Batum tarafına belirli basın mensupları üzerinden

Rakamlardan ve konuşulanlardan yaptığım çıkarım, Florya konusunda Dursun Başkan' ın istediği ve kabul ettirmeye çalıştığı yöntemin kulüp çıkarlarına aykırı olduğu yönünde. Takribi 100-150 milyon kadarlık kaybı peşinen kabullenmek anlamına geliyor ki hiç de az para değil.

Bu kaybı sağından solundan kırpıp, BB ne yapılacak faiz ödemesini de bundan düşerek iyimser bir tablo ortaya çıkarmak gayreti nafile; bunu kafası çalışan hiç kimse yemez.

Daha önce de değinmiştim; diyelim 2 yıl daha faiz ödeyeceksin, ana para aynı kalacak; iki yıl sonraki 2 milyar TL şimdiki 2 milyar ile aynı değerde olmayacak. Enflasyon böyle devam ederse, reelde 1 milyarın epey altına inmiş olacak, enflasyon düşerse de faiz yükü azalacak zaten. İhtiyaç duyulsa da para aransa daha uygun koşullarla borçlanamazsın. Varsın faiz işlemeye devam etsin.

Böyle afaki kurnazlıklarla makyajlanarak ortaya sürülen hesabı ciddiye almak mümkün değil. Umarım bir şekilde yanlıştan dönülür de kulüp için daha hayırlı bir çözüme ulaşılır.

eleştirilerinde doğru (hatta çokta iyi oldu bunların seçim öncesi gündeme gelmesi )

ama başkan profili gibi biri değil bence cundmeister ya. kendi eklediği bir olay yok - adamlar soruyor "siz nasıl yapacaksınız" .. oda "Galatasaray beceriksiz camai değil" diyor... altı dolu değil.

gündeme gelenlere karşılığı göstersin dursun başkan - erden timuruna kadar değişmeden aynen devam edelim en güzeli.

Üst Alt