#16 Evren Büker - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

#16 Evren Büker

Cevap: #16 Evren Büker

Evren Büker Galatasaray TV'ye Konuştu

Galatasaray Cafe Crown ile yeniden anlaşarak üç yıllık kontrat imzalayan Evren Büker, transferi sonrasındaki ilk açıklamalarını Galatasaray TV'ye yaptı...

Evren yeniden hoşgeldin Galatasaray Ailesi’ne. Neler hissediyorsun?

Yeniden burada olmaktan dolayı mutluyum tabii ki de. Süreci siz de biliyorsunuz, açıkçası çok fazla konuşmanın bir anlamı olduğunu da düşünmüyorum. Ben de çok yıprandım özellikle bu yaşadıklarımdan dolayı, milli takımdan sonra geçen süreçte. Bir an önce işime konsantre olup, basketbola konsantre olup Galatasaray’a faydalı olmak istiyorum. İnşallah hem benim için hem de Galatasaray için iyi olur. Tanıdığım, bildiğim yerdeyim; geçen sene sizlerle beraberdim biliyorsunuz. Umarım tekrar o havayı yakalarız; güzel bir takım kuruldu, iyi bir kadro kuruldu ve geleceğe yönelik bir yatırım var. İnşallah ben de bu takımın bir parçası olurum ve yine aynı şekilde herşey yolunda gider, biz de Galatasaray’ı iyi yerlere getiririz diye düşünüyorum.

Geçen sezon bu takımda oynadın. Güzel bir sezon geçirdiniz. Yaşananlar vardı; ekstra bir sezon yaşadınız ve herkes kenetlendi. Taraftar olsun, basketbolcular olsun. Sen kısa süre de olsa takımdan ayrı kaldın ve yaz döneminde. Peki Galatasaray’ı bilen birisi olarak, Galatasaray’dan uzak kaldığın dönemde dışarıdan nasıl görüyordun Galatasaray’ı; o dönemde neler hissettin ?

Burada çok güzel günler geçti o zaman hem birliktelik hem arkadaşlık işte sizlerle buradaki çalışanlarla... Herkes inanılmaz bir birliktelik ortaya koydu. Bunun neticesinde de biz müthiş bir iş başardık hem oyuncular, hem teknik kadro, hem taraftar, hem de yönetim olarak. İnsan tabii hatırlayınca güzel şeyler geliyor aklına, hissediyor, özlüyor ama sonuçta bizim yaptığımız iş çok uzun süreli, ömrünüzün sonuna kadar yapmış olduğunuz bir iş değil. Özellikle bizim gibi genç oyuncuların bize vadedilenlerle insanın kafası karışabiliyor. Profesyonelliğin gereği bazı şeyler de değerlendirilebiliyor ama önemli olan basketbol adına basketbolu geliştirebilmek adına doğru tercih yapabilmek. Hatalar tabiki oluyor; yani ben de hata yapabiliyorum, işte yöneticiler, menajerim, aile dostları, fikir alışverişinde bulunduğunuz insanlar sizi belki de yanlış yönlendirebiliyor. Bunlar hep tecrübe; yaşanması gereken şeyler diye düşünüyorum. İnşallah benim açımdan herşey yoluna girer ve bir an evvel basketbola devam ederim.

Üç yıllık bir anlaşma imazaladın ve baktığımız zaman basketbol kulüplerinde üç yıllık sözleşme imzalanan oyuncular pek fazla olmyor. Ne düşünüyorsun üç yıllık bir anlaşma ve bundan sonra Galatasaray’la özdeşleşen bir Evren Büker olacak herhâlde?

Kesinlikle. Ben de açıkçası bunun taraftarıydım çünkü bir istikrar yakalanmasından, sağlanmasından yanayım ben de. Geçene seneki takım mesela çok güzel bir hava yakaladı ama sonuçta o kadrodan iki oyuncu Caner ve Rancik kaldı; benim de gelişimle 3 kişi kaldı. Benim 3 yıllık sözleşmem var, sanıyorum genç arkadaşların da hep uzun süreli kontratları. Bu önemli. Hem gelecek açısından, oyuncuların birbirini tanıyabilmesi açısından. Başarının istikrarla yakalanabileceğinden yanayım ve öyle düşünüyorum. Umarım biz de bu uyum sürecini çabuk atlatırız ve yerli oyuncularımız , yabancı oyuncularımız geçen sene olduğu gibi aynı havayı yakalarlar. Seyircinin de desteğiyle Galatasaray Basketbol Takımı neden Türkiye Ligi’inde final oynayamasın? Neden şampiyonluğa oynamasın? Hiçbir sebebi yok. Yani herşey yolunda şu anda ciddi anlamda basketbola yatırım var ve bunun üzerine yöneticilerimiz kafa yoruyorlar. İnşallah bu sene iyi basketbol oynayıp iyi neticeler alıp Galatasaray’ı iyi yerlere getiririz.

Salona baktığımızda dev flamalar ve o flamalarda Galatasaray basketboluyla ilgili önemli isimler var. Uzun vadeli bir sözleşme imzaladın ve yeniden yuvaya döndün. Geçen yıl zaten Galatasaray taraftarı seni çok fazla sevdi. Bundan sonraki dönemde Galatasaray’ın efsane basketbolcularından biri olmak gibi bir hedefin var mı ?

Bu çok büyük bir onur ve mutluluk olur. Bizler de sergilediğimiz performansla flamalara ismimizi yazdırabilirsek ayrıca mutlu oluruz, bunun için var gücümle çalışacağım. Beni tanıyan insanlar bilir, zaten buraya dönmemdeki sebep bu. Buradan kötü bir şekilde ayrılmadım, buradakiler benim neler yaşadığımı gayet iyi bilen insanlar. Tekrar bana bir şans verdiler. Ben inanıyorum ki Galatasaray yönetimi ve seyircisiyle büyük bir birliktelik yakalarsak, başarılarda payımız olursa, ismimizi flamalara yazdırırsak bu büyük bir mutluluk olur.

Yaz dönemi senin için çalışma anlamında iyi geçse de, psikoloijk olarak pek iyi değildi. Milli takım ve Trabzonspor’da yaşadıklarınla. Bunlar sende ters tepkiyle, olumlu anlamda bir etki yapar ve yeni sezonda yeniden doğan bir Evren Büker görebilir miyiz?

Kesinlikle bu yaşadıklarımı artıya çevirmek zorundayım. Burada düşüş yaşamak ve basketbolumun geriye gitmesi adına değil, daha çok çalışıp, kendimi ileri götürmem adına geride bıraktıklarımın bana artı yönde katkı sağlayacağını düşünüyorum. Dediğin gibi biraz kötü bir süreç geçirdim, Milli Takım ve Trabzon’da yaşadıklarımdan dolayı. Bir an önce işime konsantre olmak ve yapabileceklerimi en üst seviyeye çıkarmak istiyorum, bunu başaracak güce de sahibim. Umarım sakatlık ve sıkıntı olmaz, sezona en iyi şekilde başlar ve devam ederim.

Oktay Mahmuti takımın başında, geçen yıla göre biraz daha sert ve agresif savunma yapan bir takım oluşturma yolunda ilerliyor. Sen de savunma yönünü geçen sezon yeterince geliştirdin. Ne düşünüyorsun Oktay Mahmuti’yle ilgili?

Oktay Mahmuti’yle ilgili söylenecek çok fazla şey yok, kalitesi herkes tarafından bilinen bir antrenör. Daha önce de Oktay Ağabey’le çalışan arkadaşlarım onun inanılmaz bir coach olduğunu ve bana yatkın bir tarzı olan basketbol oynattığını söylüyorlardı. Çok fazla uyum sorunu yaşayacağımı düşünmüyorum, agresif savunma ve hızlı hücumlar beni özelliklerimde olan şeyler. Bunları en iyi şekilde pekiştirip Oktay Ağabey ile iyi anlaşıp, hem takıma katkı, hem de basketbolumu geliştirmek adına beni iyi bir dönemin beklediğini düşünüyorum.

Senin kulüpten ayrılmana üzülen Galatasaray taraftarları da oldu muhakkak; onlara söylemek istediğin bir şey var mı?

Yaz döneminde yaşananlardan dolayı bana kızan taraftarlar olmuştur, bu son derece önemli. Sonuçta insanlar bu takıma gönül veriyor, destekliyor. Bana destek olanlara, burada iyi bir performans sergilediğimi düşünen ve geri gelmem gerektiğini söyleyen insanlara çok teşekkür ediyorum. Onlar bize çok büyük destek oldular. Tepkisi olan Galatasaray Taraftarının da göstereceğim performansla yeniden sevgisini kazacağımı düşünüyorum. Onlar da beni gördükten sonra desteklerini arttırırlar. Seven, sevmeyen herkese teşekkür ediyorum, başarılı olup herkesin gönlünü kazanacağıma söz veriyorum.

Merak ettiğim bir şey; Milli takıma neden Barış Memiş'de Evren Büker alınmadı? Evren daha iyi. Tabi şahsi görüşüm :)

döndüğünü duyduğum zaman inanılmaz sevinmiştim elimizdeki en kaliteli yerli oyuncudur belkide şampiyonluk yolunda en büyük kozlarımızdan biri olucak hayırlısıyla.

İlk yarıyı izleyemedim ama yakaladığım dönemlerde 3-4 kritik top kapıp, Shipp'le beraber maçı kazandıran adamlardan biri oldu bugün.

Üst Alt