2023-2024 Sezonu Sistem ve Taktik Sohbet Başlığı - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Yapmamız gereken ilk iş tempolu oyuna geçmek, top dolaşımını hızlandırmak. Çok uyuz futbol oynuyoruz Aykut Kocaman takımı gibi oynuyoruz. Kağnı hızındayız resmen. Mühim olan çok pas yapmak değil efektif pas yapmak. Elbet her topu ileri oynayamazsın ama topu alan ilk olarak kafayı kaldırıp ileri bir baksın en azından. Yana oyna geriye oyna yana oyna geriye oyna Muslera’ya oyna. Herkes stabil bu arada. Kimse top almak için boşa çıkmıyor.

Kaç tane pasımızla rakibin 3-4 adamını oyundan düşürüyoruz o önemli. Belhanda 2 metreye pas atamıyor, Selçuk’u saymıyorum bile.

Pas oynayacaksak Belhanda’yı satıp Banega’yı almalıydık. Nzonzi-Seri-Banega ile yapabilirdik belki.

Açıkçası sezon öncesi ne çalıştı bu takım onu da merak ediyorum.

Zaten iki hızlı pas yapabilsek gol atıyoruz, maç boyu Mariano, Belhanda ve Feghouli paslaşsın diye bekleyişlerimiz de bu yüzden oluyor.

Zaten iki hızlı pas yapabilsek gol atıyoruz, maç boyu Mariano, Belhanda ve Feghouli paslaşsın diye bekleyişlerimiz de bu yüzden oluyor.

Bu kadar oyuncuların keyfine kalmamalı, keyfine kalmamalı derken işi yapacak olan onlar elbette ama hızlı oyun alışkanlık haline gelmeli, topu alan futbolcuda bir an önce ileriye doğru oynama çabasını görmek lazım. Basketbol takımı gibi de sürekli hareketli olmak lazım. Boşta olan oyuncu top ayağıma gelsin diye bekliyor. Gerçekten yavaş futbolumuz sinir bozucu. Bu noktada da iş hocaya düşüyor. Kısa sürede çözmeli bu olayı. Hem seyir zevki hem de saha sonuçları kötüleşiyor böyle olunca.

Bu kadar oyuncuların keyfine kalmamalı, keyfine kalmamalı derken işi yapacak olan onlar elbette ama hızlı oyun alışkanlık haline gelmeli, topu alan futbolcuda bir an önce ileriye doğru oynama çabasını görmek lazım. Basketbol takımı gibi de sürekli hareketli olmak lazım. Boşta olan oyuncu top ayağıma gelsin diye bekliyor. Gerçekten yavaş futbolumuz sinir bozucu. Bu noktada da iş hocaya düşüyor. Kısa sürede çözmeli bu olayı. Hem seyir zevki hem de saha sonuçları kötüleşiyor böyle olunca.

İlerdeki oyuncuların hareketli olması lazım, yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi markajdan boşa çıkamıyorlar dolayısıyla rakip takım Seri ve Belhanda'ya sürekli markaj uyguladığında da boşta top alamıyoruz, burada şu olabilir topu alan hızlıca ters dönüş yapıp dribbling yapabilir ki onu da nadiren Belhanda yapıyor.

Bence bu işin oluru eğer böyle hazırlık paslarını çok fazla yapacaksak sol iç ve sağ içe yakın oynayan oyuncuların kanatlara yaklaşmaları ve oyunu orada sıkıştırıp hızlıca ters tarafa açmaktan geçiyor.

Benim tahminim, aynı 11-12 sezonu gibi, 5., 6. haftadan sonra takım ritmini bulur.

Muslera
Mariano Luyindama Marcao Nagatomo
Nzonzi
Belhanda Seri
Feghouli--------Babel
Falcao

İdeal 11 ve dizilim de bu olur.

Daha ilk maçtan herkes karalar bağladı ama Denizli maçını iyi okumak gerekiyor.
Takımın ideal onbirinin belki de en önemli 3 oyuncusu yoktu (belki ideal onbiri daha 2-3 hafta sonra tam olarak göreceğiz) ve karşımızda hiç de fena bir kadrosu olmayan, süper lige aç, 9 yıl sonra seyircisi ile sezona merhaba diyen bir takım vardı. Hoca cezaliydi, iğrenç bir sıcak vardı, vs vs.
Tabiki ideal onbirin daha ilk maçtan oturması GS'in hatası ama Türkiye'de futbol bu malesef. Diğer şampiyonluk yarışı verecek takımlar da benzer sorunlari yaşadılar ve hezimetlerle başladılar sezona.
Geçen sene 32. haftada kümede kalmayı garantilemiş zayıf rakibimizin taraftarları ise bir anda gaza geldi, sanıyorsun ki lig 1. haftada bitecek:)
Onlar bu akşam kazanabilirler de ancak mevcut kadro yapılarına bakıldığında ligi ilk 3 içinde bitirmeleri bayağı bir başarı olur. Hatta inşallah bu akşam şöyle 4-5 farklı bir galibiyet alırlar da daha transfer yapmazlar (zaten beceremiyorlar).
Yanlız şunu gördük ki devir hiç iyi bir devir değil.
Başında olduğu hemen hemen her sezon takımı şampiyon yapmış ve 115 yıllık kulübün elde ettiği başarıların %30'unda direkt pay sahibi olan teknik adam, daha 2 ay önce 2 kupa almış, hayvan gibi takım kurmuş, 1 mağlubiyetiyle 15 yaş ergenlerin sosyal medyada hışmına uğruyor.
Şimdi şöyle söyleyeyim, Fatih Terim bu sene GS'a iğrenç top oynatıp 5. yapsa da çıt çıkmayacak. Aynı güruh, GS'in içeride (okocha'nin show yaptığı) fb'ye 0-4 yenildiği maç sosyal medya ve tüketim kültürü bu kadar aktif olsaydı, hocaya teneke bağlarlardı ve bizler ne 4 sene üst üste şampiyonluğu ne de UEFA kupasını babayı görürdük.

İlerdeki oyuncuların hareketli olması lazım, yukarıdaki resimlerde de görüldüğü gibi markajdan boşa çıkamıyorlar dolayısıyla rakip takım Seri ve Belhanda'ya sürekli markaj uyguladığında da boşta top alamıyoruz, burada şu olabilir topu alan hızlıca ters dönüş yapıp dribbling yapabilir ki onu da nadiren Belhanda yapıyor.

Bence bu işin oluru eğer böyle hazırlık paslarını çok fazla yapacaksak sol iç ve sağ içe yakın oynayan oyuncuların kanatlara yaklaşmaları ve oyunu orada sıkıştırıp hızlıca ters tarafa açmaktan geçiyor.

Seri bu oyunu ters tarafa açma işini yapar da Belhanda zor yapar. Ndiaye’nin biraz daha kafası çalışanı, dengelisi de drigbling olayını yapardı ama şu anda öyle bir adam yok admirim. Belhanda dribling yapmaya çalışsa bile son pası veremediği için hiç bir anlamı kalmıyor.

falcao
babel-belhanda-seri-feghouli
n'zonzi
nagatomo-marcao-luyindama-mariano
muslera
(ev)

falcao
babel-mor-feghouli
n'zonzi-seri
nagatomo-marcao-luyindama-linnes
muslera
(deplasman)

diagne
adem---mor---jimmy
donk-selçuk
ömer-marcao-luyindama-şener
muslera
(rotasyon)

erencan----adem
jimmy-atalay-mustafa-yunus
ömer---çalık--gökay----şener
okan
(kupa)

yaptığımız şey topu olabildiğince fazla kullanıp ilerde oyuncuların yeteneklerini kullanmasını beklemek, istediğimizin işlemediği zaten ortada.

Oynamaya çalıştığımız oyun bize göre değil, ne zaman değişir bilmiyorum da bir an önce değişmeli

burayı tam anlamadım aslında sanki birinci cümle ikinciyi çürütüyor gibi

bence hocanın sadece bu sene değil 2008 milli takımından bugüne kadar taktiği hep birinci cümledeki şeydi

yani oynamaya çalıştığımız oyun bu zaten topu orada tutmak ve yeteneklerin iş bitirmesi

oynamaya çalıştığımız oyundan kasıt nedir bilmiyorum bence terim de topu önde tutup feghoulinin gelirse falcaonun iş bitirmesinden öte bir kurgu düşünmüyor milli takımda da öyleydi bizde de şimdi de 2011-2012de de

bu da aradaki bariz kadro farklarının olduğu sezonlar dolayısıyla büyük oranda tuttu

2-3-5 gibi sahada olmanın bir oyun planı olmadığı açık bu sadece pozisyon alma

sezon öncesinde veya maç öncelerinde bütün bir oyun planı, alternatifli hücum planları, oyunculara ezberletilen nereye ne zaman nasıl koşulacağı ve kimin topu ne zaman oraya atacağı gibi ileri seviye çalışmaların yapılmadığı kanaatindeyim

hoca neyi çalıştırıyordur 11 kişi topun arkasına geçmeyi çalıştırıyordur itiraz etmem

ama taktiksel hücum ve savunma planları, yani anları çalıştırdığını zannetmiyorum

ha adama birşey de diyemem zira ligde kimse böyle birşey yapmadığı için ihtiyacı da olmuyor pek

denizli maçı da bu yüzden ne ligin genel kaderine ne de bizim sonraki oyunlarımıza dair bir ipucu vermeyecektir bence

not: bence zidaneın efsane 3 şl kupasındaki real de hocanın mantığıyla aynıydı

burayı tam anlamadım aslında sanki birinci cümle ikinciyi çürütüyor gibi

bence hocanın sadece bu sene değil 2008 milli takımından bugüne kadar taktiği hep birinci cümledeki şeydi

yani oynamaya çalıştığımız oyun bu zaten topu orada tutmak ve yeteneklerin iş bitirmesi

oynamaya çalıştığımız oyundan kasıt nedir bilmiyorum bence terim de topu önde tutup feghoulinin gelirse falcaonun iş bitirmesinden öte bir kurgu düşünmüyor milli takımda da öyleydi bizde de şimdi de 2011-2012de de

bu da aradaki bariz kadro farklarının olduğu sezonlar dolayısıyla büyük oranda tuttu

2-3-5 gibi sahada olmanın bir oyun planı olmadığı açık bu sadece pozisyon alma

sezon öncesinde veya maç öncelerinde bütün bir oyun planı, alternatifli hücum planları, oyunculara ezberletilen nereye ne zaman nasıl koşulacağı ve kimin topu ne zaman oraya atacağı gibi ileri seviye çalışmaların yapılmadığı kanaatindeyim

hoca neyi çalıştırıyordur 11 kişi topun arkasına geçmeyi çalıştırıyordur itiraz etmem

ama taktiksel hücum ve savunma planları, yani anları çalıştırdığını zannetmiyorum

ha adama birşey de diyemem zira ligde kimse böyle birşey yapmadığı için ihtiyacı da olmuyor pek

denizli maçı da bu yüzden ne ligin genel kaderine ne de bizim sonraki oyunlarımıza dair bir ipucu vermeyecektir bence

not: bence zidaneın efsane 3 şl kupasındaki real de hocanın mantığıyla aynıydı
Bence öyle değil yani yapmak istediği bu değil bu kez çünkü yapmak istediği bu olsa Badou'dan vazgeçmezdi en başta ya da stoperlere 12 kağıt verdirmezdi.

Bu kadar hazırlık pası yapma çabamız vs de normalde Terim takımlarında pek görülmeyen bir şey, o yüzden topu tutan ve rakip yarı alana yerleşip derin toplarla gol bulmaya çalışan bir takım oluşturmaya çalıştığını düşünüyorum. Belhanda'nın ısrarla iç oynatılması bile bu sebepten olabilir.

Tabii takım buna uygun değil çünkü ortadaki 3lü ilerdeki 5liyle pas konusunda anlaşamıyor ve kısır döngüde stoperler ve kendi aralarında paslara devam ediyorlar, ne oyunu rakip yarı alana yıkabiliyoruz ne de hızlı paslarla oyunu açabiliyoruz.

Dediğine katılıyorum gününde bir takım olunca fark yaratılıyor bazen ama bence hoca hala o kafada değil, öyle olsa ileri santraforla Babeli atardı 4-4-2 oynardı direkt.

ECZ1WngXoAEE7EW

Bu sene takımda ciddi tempo ve hız sorunu olacak. Henry bu konuda çok iyiydi. Savunma arkasına sarkan oyuncu şart. Hiç öyle oyuncumuz yok şu anda. Bu rakip savunmanın dikkatini de bozar. İster beyinsiz deyin, ister oyun zekası düşük deyin.. O tip oyuncu gerek bu takıma. O tiplerin akıllısı Sterling,Mane oluyor zaten.

Ben olsam Nagatomo'yu gönderir, Linnes'i sol bek yaparım. Nagatomo'da zaten sağ ayaklı. Şener de yedek olur sağ bekte. Sol bekte de Ömer-Emre'den biri olur.

Böylece yabancı sayısı 12'ye düşecek. Falcao veya başka bir forvet + Dediğim özellikteki bir hücumcuyla çok iyi kadro olur. Bana göre 3 tane yabancı bek çok fazla.

Emre Mor dediğin özellikte değil mi? diyenler olabilir, bence değil. Emre sadece topla yetenekli. Şut becerisi veya arkaya sarkma becerisi yok.

İsim tavsiyen var mı derseniz.. Son dönemde başka takımlarla anılan Yannick Bolasie uygun maliyetle alınabilir sanki.

2-3-2-2-1.png

4-1-4-1 de bu şekilde yayılıyoruz sahaya. City de bunu oynuyor. Pas kaliten ve hızın yükselirse herkesi içeride dışarıda darmadağın edersin. Tabi beklerin ciğersiz olursa ve orta saha oyuncularının da pas kalitesi yüksek olursa. Seri 8'e ve N'zonzi de 6'ya geçtiğinde daha hızlı ve rahat rakip alana yerleşeceğiz diye düşünüyorum. Oyun baya düzelecektir. Konya maçında görürüz de ilk hızlı pasla yerleşimleri. Onyekuru yerine Babel tercihi de rakip sahada topu kontrol ederek oynama isteğimizle alakalı.

Bana sorarsanız iç saha maçlarında 4-4-1-1 oynar, büyük takımları bozmak için iki 6 numara kullanan Anadolu takımlarına 1 adet AMC ile çıkarım. Belhanda/Nzonzi Seri AMC'de de Fegh/E.Mor misal. Zaten gelme dertleri yok. Deplasmanlarda ise 4-2-3-1 puan kaybetmez kesinlikle.

Hoca 4-1-4-1 ısrar edecek gözüken. Geçen yılki takımla bunu oynadıysam bu orta saha ile çok daha iyi oynarım diye düşünüyordur muhtemelen. Onyekuru iyiydi ama rakip alana yerleşmemiz için zaman kazandıran bir kanat oyununda onu kullanamazsınız. Feghouli'nin benzerini sola da koyduk. Yavaşlamadık aslında dengeli ve topa sahip olup tempoyu belirleyecek bir pas oyunu oynamak istiyoruz. Yüksek tempoyla oynayabilecek bir kadro yapımız zaten yok. Bu açıdan da oynanmak istenen mantıklı gözüküyor. Ne kadar olur göreceğiz.

Oyuncularımızın Luyindama hariç neredeyse hepsinin ayağı temiz. Bu takımla da pas oyunu oynayamıyorsak zaten bir daha oynamaya da gerek yok.

pas oyunu vs. geçiş oyunu bunlar ideal ve büyük stratejiler

bunları istemek başka birşey bunları işler kılacak taktiksel daha küçük planları yapmak, çalışmak, kafa yormak başka birşey

sorun ilkinde değil zaten ister klopp gibi geçiş oyunu iste ister city gibi pas oyunu

ama o adamlar onu 40 alt parçaya bölüp alan alan metrekare metrekare çalışıyorlar

sadece hocalar da yapmıyor bunu arkasında profesyonel ve bilimsel çalışan koca bir ekip yapıyor

bizim pas oyunu stratejimizin alt açılımı sadece feghouli ve babelin yeteneği bu açıkça görülüyor

bir maçta dahi olsun takımın bir hücumda çalışılmış tek birşey göze çarpmaz mı

arda isimli bir renktaşımız son city maçındaki kdb performansı ile ile ilgili o yetenek olmasa o ortalar gelmez demişti ben de cevaben ortalar yetenek ama kdbnin ortasahadan o half space alana sürekli kayması ve onun oraya kaymasıyla sterlingin arka direk agüeronun ön direk koşuları ise çalışma demiştim

şimdi bizde bir tane böyle gol ve atak var mı

mesela belhanda bence kötü oyuncu ama adamın yapmasını istediğimiz ama yapamadığı birşey de göremiyorum sadece sahaya çık şurada dur biraz da adam kovala denmiş bu kadar

takım ne hücumda ne de savunmada ekrandan veya stadyumda çıplak gözle evet bizim takım sahada şöyle duruyor demek ki bunu hedefliyor denecek tek bir pozisyon almıyor

kalite meselesine zaten bir süredir cevap veriyorum zaten zira tutarlı bir argüman değil

şu aralar süre meselesi tekrar öne sürülüyor ama süre de yaklaşık 2 sene oldu

üstelik istediğimiz şey de city akıcılığı değil tabiki

en azından norwich kadar sahada akıllı görünmek

Üst Alt