Akıl Oyunları | Yarışma - Sayfa 19 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Akıl Oyunları | Yarışma

Cevap: Akıl Oyunları | Yarışma

Lisans yada Lisans-üstü eğitiminiz nedir? Felsefe ve düşünce akımları konusunda baya bilgilisiniz sanırım.

Canınmı sıkkın arkadaşım? Konuya tanımadığın birisini aşağılayarak girmene rağmen, tartışma olmasın diye ters yanıt vermedim. Konunun içinde olsan espri yaptığımı anlardın da balıklama atlamazdın ya da ateizm konusunda hırsına veriyorum tarzı gıcık bir mesaj yazmadım. Tartışmak istiyorsan da yeri burası değil ve olası bir tartışmaya az evvelki girişinden dolayı zaten muhattap olmam(.)

Yeterince açıksa konuyu daha fazla kirletmek istemiyorum. Benimle kişisel problemin varsa da benim problemim değil.

Canınmı sıkkın arkadaşım? Konuya tanımadığın birisini aşağılayarak girmene rağmen, tartışma olmasın diye ters yanıt vermedim. Konunun içinde olsan espri yaptığımı anlardın da balıklama atlamazdın ya da ateizm konusunda hırsına veriyorum tarzı gıcık bir mesaj yazmadım. Tartışmak istiyorsan da yeri burası değil ve olası bir tartışmaya az evvelki girişinden dolayı zaten muhattap olmam(.)

Yeterince açıksa konuyu daha fazla kirletmek istemiyorum. Benimle kişisel problemin varsa da benim problemim değil.

Canımsın :)

Not:Müslümanım. Polemik olmasın

S1: Allah her taşı yaratabilir mi?

S2: Allah her taşı kaldırabilir mi?

İlk 2 soruya evet dediysen soru 3

S3: Allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi?

Bu sorunun hedefi inançları sarsmak, saf zihinleri bulandırmak, masum ve körpe dimağlara zehir akıtmaktır. Bir akrep kıskacı olan bu demogojik soru ile insanlar zehirlenmek istenmektedir. Şöyle ki:

Eğer bu soruya "Evet" diye cevap verilse o zaman "Demek ki sizin Rabbiniz, yarattığı şeyden güçsüzdür." denilecek. Eğer, "Hayır" diye cevap verilse, o zaman da "Demek ki sizin Rabbiniz âcizdir." denilecektir. Her iki halde de -hâşâ- Cenâb-ı Hakk'a acizlik isnadı söz konusudur.

Bu soruyu ortaya atanlar, var olması muhal olan bir şeriki yaratmayı Cenâb-ı Hakk'ın kudretinden talep etmekle Allah’ın Hâlık (yaratıcı), vehmettikleri o şerikin de mahlûk (yaratılan) olduğunu bir ön yargı olarak kabul ettikleri halde, daha sonra o mevhum mahlukun Hak Teâlâ'dan büyük olabileceğine ihtimal vermekle, açıkça demagoji yapmaktadırlar.

Bu kimseler Allah’ın kutsi mahiyetinin mahlûk mahiyetine hiçbir cihetle benzemeyeceğini bilememektedir. Eser ustasına hiçbir cihetle benzemeyeceği gibi, Cenab-ı Hak da mahlûkatına hiçbir cihetle benzemez.

Bu hakikati bilmemek, büyük bir cehalettir. Bu cehalete düşenler Allah’ın mutlak kadir, mahlûkun ise sonsuz âciz olduğu gerçeğinden gafildirler.

Cevap: Akıl Oyunları | 24 Mart Soruları

Cevaplarınıza herhangi bir olumlu ya da olumsuz geri dönüş yapılmayacak gün sonunda değerlendireceğiz cevapları.

Bu arada konunun amacını saptırmamanızı rica ediyorum yapılan bazı yorumların yeri burası değil.

yok düşüncem şu yöndeydi

soruda-ilk basışta hepsi elektrikli

ikincisinde her iki taneden biri

üçüncü basışta her üç taneden birinin durumu degişiyor

100 basıştada aynı durumlar sıralı şekilde meydana geliyorsa

o yüzden 4. basışla 1. basış aynı hesaba gelir ilk basışta olan olay 100. basışa denk gelir diye düşündüm ama kaçırdıgım bi nokta var demekki

Aynı hesaba gelmez. Zaten deneme yanılma yaparsan olayın bir sistematiği olduğunu göreceksin. Mesela 10 tuvalet ve 10 kumanda basışı yapılsaydı hangileri açık kalırdı ? Bunu deneme yanılma ile yapıp basitçe çözebilirsin soruyu.

Halit Abi senin çözümünde zamanımız yetmiyor. :) 1 saat içinde zehirli olan şişeyi bulmamız gerek. Hani 1 saatlik süreç olmasa daha doğrusu süre olarak bize limit vermeseler tek kişiyle de bulabiliriz. :)

Abi zamana takılmayın derken; 15 dakikada bir kişinin 2000 şişeyi içebileceğini düşünün mantığında dedim ki böyle birşey de olmuyor aslında.

Ek olarak;

Soru 1:

100 tane tuvalet var. Bu tuvaletlerin hepsi elektrik şebekesine bağlı. Elimizde bir kumanda var bu kumanda ile tuvaletlerdeki elektriği ilginç bir strateji ile kontrol edebiliyoruz. Kumandaya ilk basışımızda tuvaletlerin hepsine elektrik veriliyor. İkinci basışımızda her iki tuvaletten birinin elektriği kesiliyor. Üçüncü kez bastığımızda her üç tuvaletten birinin durumu değişiyor yani elektriği kesik olanlarına elektrik geliyor, elektrikli olanların ise elektriği kesiliyor dördüncü beşinci derken bu mantık kumandaya yüzüncü basışımıza kadar devam ediyor. Kumandaya 100 kere bastıktan sonra elimizdeki 100 gönüllü arkadaşı tuvaletlerin üzerine oturtacağız. 100 kişi tuvaletlerin üzerine oturuyor. Kaç tanesi ölür ?

Soru 2:

Manny adında bir şovmen Oscar töreninde gösteri yapacak. 30 kişilik bir ekibi var. Ekibindeki kişilerin gazetecilerinden tacizinden etkilenmemeleri, ve birbirlerinden bağımsız prova yapabilmeleri için, bunları üç gruba ayırıyor ve üç farklı şehre göndermeye karar veriyor; Las Vegas, San Diego, Los Angeles. Manny'nin istikrarlı olduğu tek şey kadrosunu dönüşümlü kullanmak. Bıkmalarını engellemek için ekibindekilerin hiç bir zaman hangi takımda yer alacaklarını bilmelerine izin vermiyor Oscar törenlerine katılacak olmaları da bu yöntemini etkilemiyor.

30 kişiden oluşan ekip bir gün boyunca bu şehirlere gidecekler. Manny bir sistem geliştiriyor. Takımdakiler hareket günü boyunca birbirlerinden bağımsız olarak, rasgele bir saatte havalimanına gidip, provaların yapılacağı üç şehirden herhangi birine kalkan ilk uçağa binecekler. Gün boyunca üç şehrin her birine kalkan uçakların sayısı eşit. Bu yüzden Manny sonunda her bir şehirde yaklaşık eşit sayıda takım elemanı ile birlikte olacağı sonucuna varıyor. Ancak küçük bir sorun çıkıyor. Manny koordine için Hollywood bulvarına geldiğinde güzelce tasarlanmış planında baltayı taşa vurduğunu görüyor. Vegas'ta 25, San Diego'da 2 ve Los Angeles'ta sadece 3 kişi vardır.

Herkes talimatlara uymuştu her şehre eşit sayıda uçuş oldu peki yanlış giden şey neydi ?

Bu soruları çözen yok mu hiç ? :)

Not:Müslümanım. Polemik olmasın

S1: Allah her taşı yaratabilir mi?

S2: Allah her taşı kaldırabilir mi?

İlk 2 soruya evet dediysen soru 3

S3: Allah kaldıramayacağı taşı yaratabilir mi?

Soru çok basit olmuş, Allah her taşı yaratır ve her taşı kaldırır. Bir kere Allahın kaldıramayacağı taş yoktur, taşa istediğiniz özelliği verin ağırlık boyut sonsuz değerlere çıkın yine öyle birşey yoktur. Siz soruyu daha sorarken Allahın da kaldıramayacağı bir taş varsayımıyla hareket ediyorsunuz. Saçmalık da burdan doğuyor.Bu soru çok daha zor bir şekilde sorulabilirdi ki onun da cevapları var ama zaten bunu bilim çerçevesinde değerlendiremezsiniz. Öncelikle kabul etmeniz gereken şeyler var

Üst Alt