Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi... - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi...

Cevap: Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi...

Bu ülkede gün ışığını gördüğünüzde ve bilgisayarınızı açmak istediğinizde okumanız gereken ilk adamın Ali Ece olduğunu hissedin.

Ali abinin görüşüne yorumumu "Sen ne kadar anlatırsan anlat be abim, herşey karşındakinin bildiği kadardır"...

FR mi demis, futbolcularmi akillanmis bilemiyorum ama ilk defa son 10 dkk baski yemeden bitirdik gol sonrasi sadece bir iki pozisyonda stres yaptik.

ama tabi bunda Cananin oyunda olmasi ve topal gibi panik atak bir on liberomuzun olmamasi da etkili olabilir.

FR mi demis, futbolcularmi akillanmis bilemiyorum ama ilk defa son 10 dkk baski yemeden bitirdik gol sonrasi sadece bir iki pozisyonda stres yaptik.

ama tabi bunda Cananin oyunda olmasi ve topal gibi panik atak bir on liberomuzun olmamasi da etkili olabilir.

10 kişilik Valencia da Hercules deplasmanında 2-1 götürdü baskı yemeden. Mehmet Topal da sahadaydı.

Nedense futbolu entellektüel bir çizgide yorumlayan ve farklı tarzı olan yorumcular anında sevilip favori yorumcular haline geliyor. Bundan 2-3 sene öncesinde Uğur Meleke ve Mehmet Demirkol ikilisinde hakimdi bu konu. İnsanların sadece bu iki yorumcuyu takip ediyorum deyip taktir beklediği bir durum haline gelmişti. Meleke için hala geçerli bu durum, Mehmet Demirkol yaptığı yorumlar ile yaratılan bu imajı bence çoktan kaybetmiş durumda.

Ali Ece'yi de bu kıstaslar içinde değerlendirebiliriz. Futbol bloglarının çoğalmasıyla oluşan jargona ve futbol anlayışına tam uyuyor olması, onun çok sevilmesine neden oldu sanırsam. Bu tür bir sevmenin de kişileri bazı yanılgılara düşürdüğünü düşünüyorum. Burada da Rijkaard'ı eleştirenlerin eleştirilmesinden etkilenerek ve Rijkaard-Neeskens ikilisinin yaptıklarında mutlaka doğruluk payı olduğunu düşündüğünden böyle bir yorum yapmıştır. Buna hak verilmesinin nedeni ise, takımın en şikayetçi olunacak özelliklerinden birinin sevilen yorumcu tarafından doğru bulunmasıdır.

Inter'in zaman geçirmesinden bahsederken Inter'in pas yapmasından bahsediyor. Bunu dünya üzerinde yapmayan takım yok zaten. Şampiyonlar Ligi yarı finali ya da Dünya Kupası yarı finali gibi uç örneklerle de durumun doğruluğunu ispat etmeye gerek yok. Gaziantepspor'a ve Bucaspor'a karşı taç çizgisinde zaman geçirmek profesyonellik kavramı etrafında değerlendirilebilecek bir konu değil. Skora yönelik yapılan her hamlenin meşru ve profesyonellik olarak adlandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bu durumda düşük bütçeli takımların büyük takımlara karşı 20 veya 30. dakikalarda zaman geçirmeye başlaması da profesyonellik çerçevesinde ele alınmalı. Böyle birşey mümkün değil. Aynı zaman geçirme olayı Bülent Korkmaz döneminde de oluyordu. Kimsenin de anlayışla karşıladığına denk gelmemiştim. Şimdi ise profesyonel futbolun gerekliliğinin yerine getirilmesinden bahsediliyor.

Herculesin valencia 10 kişi kaldıktan sonra net 2 3 gol pozisyonu var. Son paslarda becerikli olsalar.

Güzel futboldan vazgectigimizi kim söylüyor ki? Laflari carpitmaya ne kadar bayiliyorsunuz. Profesyonel futbolun icinde akilli davranmak da var, zaman zaman cirkefce davranmak da var, hakeme baski yapmak da var, zaman gecirmek de var. Güzel futbolla ne alakasi var bunun? O ayri bu ayri. Bunlar da büyük kulüplerin bilip kullanmasi gereken seyler. Bundan bahsediyoruz biz. Ali Ece de bundan bahsetmis.

Nedense futbolu entellektüel bir çizgide yorumlayan ve farklı tarzı olan yorumcular anında sevilip favori yorumcular haline geliyor. Bundan 2-3 sene öncesinde Uğur Meleke ve Mehmet Demirkol ikilisinde hakimdi bu konu. İnsanların sadece bu iki yorumcuyu takip ediyorum deyip taktir beklediği bir durum haline gelmişti. Meleke için hala geçerli bu durum, Mehmet Demirkol yaptığı yorumlar ile yaratılan bu imajı bence çoktan kaybetmiş durumda.

Ali Ece'yi de bu kıstaslar içinde değerlendirebiliriz. Futbol bloglarının çoğalmasıyla oluşan jargona ve futbol anlayışına tam uyuyor olması, onun çok sevilmesine neden oldu sanırsam. Bu tür bir sevmenin de kişileri bazı yanılgılara düşürdüğünü düşünüyorum. Burada da Rijkaard'ı eleştirenlerin eleştirilmesinden etkilenerek ve Rijkaard-Neeskens ikilisinin yaptıklarında mutlaka doğruluk payı olduğunu düşündüğünden böyle bir yorum yapmıştır. Buna hak verilmesinin nedeni ise, takımın en şikayet olunacak özelliklerinden birinin sevilen yorumcu tarafından doğru bulunmasıdır.

Inter'in zaman geçirmesinden bahsederken Inter'in pas yapmasından bahsediyor. Bunu dünya üzerinde yapmayan takım yok zaten. Şampiyonlar Ligi yarı finali ya da Dünya Kupası yarı finali gibi uç örneklerle de durumun doğruluğunu ispat etmeye gerek yok. Gaziantepspor'a ve Bucaspor'a karşı taç çizgisinde zaman geçirmek profesyonellik kavramı etrafında değerlendirilebilecek bir konu değil. Skora yönelik yapılan her hamlenin meşru ve profesyonel adlandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

O zaman düşük bütçeli takımların büyük takımlara karşı 20 veya 30. dakikalarda zaman geçirmeye başlaması da profesyonellik çerçevesinde ele alınmalı. Böyle birşey mümkün değil. Aynı zaman geçirme olayı Bülent Korkmaz döneminde de oluyordu. Kimsenin de anlayışla karşıladığına denk gelmemiştim. Şimdi ise profesyonel futbolun gerekliliğinin yerine getirilmesinden bahsediliyor.

Bu işin futbol bloglarıyla falan alakası yok, Ali Ece bu ülkenin en bilgili insanlarından biridir. Futbol tarihi konusunda da müthiş bir bilgiye sahiptir. O bilgiler ve onun mükemmel karakteri Ali Ece'ye bir adım öne iter.

35. Fanzin sayımızda Şansal Büyüka ile röportaj yaparken Ali Ece, Uğur Meleke gibi insanları neden daha ön planda göremiyoruz? diye sormuştuk. O da "bu sene bazı yaptırımlar yapacağız ve onları daha önde göreceksiniz" dedi ve Uğur Meleke ile Ali Ece gibi yorumculara özel programlar hazırlandı. Çünkü onlar bu noktaya gelmeyi hak ediyordu ve geldi.

Bu takım yapısına güzel futbol yani aklından geçen pasa dayalı futbolu oynatamayacağını anlamış FR.

Profesyonel futbol zaman geçirmekten ibarettir mi demiş adam? Ben öyle bişey okumadım. Öyle bişey diyecek gerizekalığa sahip biri gözükmüyor zaten. Sen birazcık çarpışmışsın sırf eleştirmek için. :)

Profesyonel futbolun gereklerinden biri bu zamana oynama hareketleri. Yeri gelir kalecin kramponunu bağlamak için hakemden izin alır, yeri gelir her faul pozissyonunda yerde yatarsın. Milli takım ve kulüpler düzeyin rakiplerimizin bunları çok yaptığını bizimse neredeyse hiç uygulamadığımızı görüyoruz. Bu hareketler de futbolun içinde ve yapacaksın demiş Ali Ece.

"Frank Rijkaard bu sene başında tam beklediğim gibi, güzel futbolu bir yana bırakıp, takıma profesyonel futbolu öğretmeye başladı"

Şu cümleyi aynen kullanmış. Sonra satır aralarında zaman geçirmekten bahsetmiş. İnter'den falan..Çarpıtma falan yok, zaman geçirmeyi anlatmış cümlelerinde.

Şimdi ben diyorum ki? Güzel futbolu kenara bırakmış değil Rijkaard. Rijkaard, güzel futbolu bir kenara bırakmaz. Değil Rijkaard, hiç bir TD bırakmaz. Sene başında Rijkaard diyor ki; "Türkiye'de herkes skora endeksli, kimse takımın nasıl futbol oynadığına bakmıyor" Yani Rijkaard burada demek istiyor ki; Takım iyide oynasa, güzel futbolda oynamış olsa skoru alamazsan Türkiye'de eleştirilirsin diyor ya da/veya demek istiyor. Ali Ece'de bu noktada, Rijkaard güzel futbolu kenara bıraktı diyor :) Sence komik değil mi? Rijkaard böyle derken, sene başından beri oynatmak istediği futbol, mantelite belliyken Ali Ece'nin bu yorumu yapması komik. Bunda hiç bir şey çarptırmadım ben. Söylenmesi gerektiğini söyledim. Eleştirmek için falan değil, eleştirilmesi gerekiyorsa eleştirilir, övülmesi gerekiyorsa övülür.

Son 10 dakikanın korner direğinin orada geçti zaten, Cana'nın da baskı yemememize katkı sağladığını düşünmüyorum, çok az oynadı zaten. Buca'nın yeteneksizliği ve özgüven eksikliğine bağlıyorum ben.

Mehmet Topal hakkında fikrim. Çok iyi bir kesici ama Türkiyede oynarken üzerinde panik havası vardı. Bazen çok saçmalıyordu bu panik havasını atarsa üzerinden. Uzun yıllar İspanyada futbol oynar.

Bülent Korkmaz diyen arkadaşlara Kaan Kural kahkahası ile gülüyorum.

Bülent Korkmaz dediğin adam hala Lig Tv'de "bana sorarsanız İnsua iyi bir oyuncu değil, Lorik Cana'nın ise Ayhan ve Sarp'dan fazlası yok, Kewell en fazla yedek olabilir" gibi yorumlar yapan cahil bir adam.

Üst Alt