Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi... - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi...

Cevap: Ali Ece: Frank Rijkaard Tam Beklediğim Gibi...

Ya bırak çocuk musun nesin kimle uğraşıyorum ya. 44 dakika kendi sahasına gömüldü Valencia. 1 dakika Hercules gelmeyince baskı yememiş mi oluyor? Dediğinle bu konunun ne alakası var? En az 40 dakika baskı altında oynadı Valencia. Son dakikalar baskı olmadı diye iyi mi olmuş oldu şimdi?

Ağır derecede saçmalıyorsun kusura bakma.

Bu işin futbol bloglarıyla falan alakası yok, Ali Ece bu ülkenin en bilgili insanlarından biridir. Futbol tarihi konusunda da müthiş bir bilgiye sahiptir. O bilgiler ve onun mükemmel karakteri Ali Ece'ye bir adım öne iter.

35. Fanzin sayımızda Şansal Büyüka ile röportaj yaparken Ali Ece, Uğur Meleke gibi insanları neden daha ön planda göremiyoruz? diye sormuştuk. O da "bu sene bazı yaptırımlar yapacağız ve onları daha önde göreceksiniz" dedi ve Uğur Meleke ile Ali Ece gibi yorumculara özel programlar hazırlandı. Çünkü onlar bu noktaya gelmeyi hak ediyordu ve geldi.

Bilgi her şey değildir.

Bursaspor-Valencia maçı.

Bu arada Manisaspor'u yendiğimiz maçta Mehmet Topal orta sahadaydı ve son dakikalarda baskı yemedik.

arsenal i forumda zaten yeterince antipatikleştirdin,şimdi aynısını mehmet topal a yapma;),ayrıca hercules maçında nasıl baskı yemediler baskıdan kasıt nedir?,daha nasıl baskı olcaktı?

Daha önce dediğim gibi garantili, sağlam ve defansif futboldan bahsetmek istemiş. Biz iyi pas yapamadığımız içinde zamana oynamamızı kendisine göre doğru yorumlamış. Sonuçta bir yazar; illa kabul edeceksiniz diye bir şart yok.

Profesyonellik gerçekten çok önemli birşey ne yazıkki bizim takımlarımızda hiç yok denecek kadar az !

Nedense futbolu entellektüel bir çizgide yorumlayan ve farklı tarzı olan yorumcular anında sevilip favori yorumcular haline geliyor. Bundan 2-3 sene öncesinde Uğur Meleke ve Mehmet Demirkol ikilisinde hakimdi bu konu. İnsanların sadece bu iki yorumcuyu takip ediyorum deyip taktir beklediği bir durum haline gelmişti. Meleke için hala geçerli bu durum, Mehmet Demirkol yaptığı yorumlar ile yaratılan bu imajı bence çoktan kaybetmiş durumda.

Ali Ece'yi de bu kıstaslar içinde değerlendirebiliriz. Futbol bloglarının çoğalmasıyla oluşan jargona ve futbol anlayışına tam uyuyor olması, onun çok sevilmesine neden oldu sanırsam. Bu tür bir sevmenin de kişileri bazı yanılgılara düşürdüğünü düşünüyorum. Burada da Rijkaard'ı eleştirenlerin eleştirilmesinden etkilenerek ve Rijkaard-Neeskens ikilisinin yaptıklarında mutlaka doğruluk payı olduğunu düşündüğünden böyle bir yorum yapmıştır. Buna hak verilmesinin nedeni ise, takımın en şikayetçi olunacak özelliklerinden birinin sevilen yorumcu tarafından doğru bulunmasıdır.

Inter'in zaman geçirmesinden bahsederken Inter'in pas yapmasından bahsediyor. Bunu dünya üzerinde yapmayan takım yok zaten. Şampiyonlar Ligi yarı finali ya da Dünya Kupası yarı finali gibi uç örneklerle de durumun doğruluğunu ispat etmeye gerek yok. Gaziantepspor'a ve Bucaspor'a karşı taç çizgisinde zaman geçirmek profesyonellik kavramı etrafında değerlendirilebilecek bir konu değil. Skora yönelik yapılan her hamlenin meşru ve profesyonellik olarak adlandırılmasının yanlış olduğunu düşünüyorum.

Bu durumda düşük bütçeli takımların büyük takımlara karşı 20 veya 30. dakikalarda zaman geçirmeye başlaması da profesyonellik çerçevesinde ele alınmalı. Böyle birşey mümkün değil. Aynı zaman geçirme olayı Bülent Korkmaz döneminde de oluyordu. Kimsenin de anlayışla karşıladığına denk gelmemiştim. Şimdi ise profesyonel futbolun gerekliliğinin yerine getirilmesinden bahsediliyor.

.........

"Frank Rijkaard bu sene başında tam beklediğim gibi, güzel futbolu bir yana bırakıp, takıma profesyonel futbolu öğretmeye başladı"

Şu cümleyi aynen kullanmış. Sonra satır aralarında zaman geçirmekten bahsetmiş. İnter'den falan..Çarpıtma falan yok, zaman geçirmeyi anlatmış cümlelerinde.

Şimdi ben diyorum ki? Güzel futbolu kenara bırakmış değil Rijkaard. Rijkaard, güzel futbolu bir kenara bırakmaz. Değil Rijkaard, hiç bir TD bırakmaz. Sene başında Rijkaard diyor ki; "Türkiye'de herkes skora endeksli, kimse takımın nasıl futbol oynadığına bakmıyor" Yani Rijkaard burada demek istiyor ki; Takım iyide oynasa, güzel futbolda oynamış olsa skoru alamazsan Türkiye'de eleştirilirsin diyor ya da/veya demek istiyor. Ali Ece'de bu noktada, Rijkaard güzel futbolu kenara bıraktı diyor :) Sence komik değil mi? Rijkaard böyle derken, sene başından beri oynatmak istediği futbol, mantelite belliyken Ali Ece'nin bu yorumu yapması komik. Bunda hiç bir şey çarptırmadım ben. Söylenmesi gerektiğini söyledim. Eleştirmek için falan değil, eleştirilmesi gerekiyorsa eleştirilir, övülmesi gerekiyorsa övülür.

Doğukan kardeş, programı ben seyrettim. Eksik yazmış olabilirim, orda arada laflarda giriyordu çünkü. Neyse Ali Ece şunu kast etti orda, Frank Rijkaard o hepimizin istediği futbolu oynattırabilmesi için takıma bazı futbol profesyonelliklerinide öğretmesi gerekiyor, bunu anladı.

Zaman geçirme olayı ile ilgili söylediği şey "ya mesela Haşmet abi" diye lafa girip söyledi. Yani profesyonelliği = zaman geçirme gibi bir tanımalama ile anlatmadı.

Bursaspor-Valencia maçı.

Bu arada Manisaspor'u yendiğimiz maçta Mehmet Topal orta sahadaydı ve son dakikalarda baskı yemedik.

ok tamam cimbizla macmi cekiyoruz:)

gecen sene fener maci topal 0 top calma ile oynamis:)

bence hepsine deger, bin kere ornek verdiriyorsun bana ayni maci

onlibero oglum adam

sen hic 0 top calmayla oynayan on libero gordunmu:)

olay sudur

stres arttikca ezilir, rakip bastikca gomulur:)

derbide mesela stres tavanda oldugu icin muthis ezilir mac boyunca, sadece son dakkalarda degil

ama normal maclarda stres daha ileri dakikalarda artar ve mac sonunda 3. stoperimiz topal olur:)

ha belki valencia o tarz bir oyun oynamayi sever onu bilemem

ama bize 2 senedir zerre yarari olmayan bir adamdir kendisi

ha bide kesinlikle zekasi olmayan bir futbolcu olmadigina inaniyorum, yeteneklerinin farkinda degil, fiziginin farkinda degil vesaire

zaten giderken verdigi roportaj tez konusu:)

beni izlemeye geliyorlardi ve bende o maclarda ust duzey performans gostermek icin ekstra ugrastim dedi

tam komedi yani

kufur etsem yeridir ama gerek yok

Valencia nın son dklarda baskı yememesin sebebi herculesin so dklarda fizik gücünün düşmesidir.

ok tamam cimbizla macmi cekiyoruz:)

gecen sene fener maci topal 0 top calma ile oynamis:)

bence hepsine deger, bin kere ornek verdiriyorsun bana ayni maci

onlibero oglum adam

sen hic 0 top calmayla oynayan on libero gordunmu:)

olay sudur

stres arttikca ezilir, rakip bastikca gomulur:)

derbide mesela stres tavanda oldugu icin muthis ezilir mac boyunca, sadece son dakkalarda degil

ama normal maclarda stres daha ileri dakikalarda artar ve mac sonunda 3. stoperimiz topal olur:)

ha belki valencia o tarz bir oyun oynamayi sever onu bilemem

ama bize 2 senedir zerre yarari olmayan bir adamdir kendisi

ha bide kesinlikle zekasi olmayan bir futbolcu olmadigina inaniyorum, yeteneklerinin farkinda degil, fiziginin farkinda degil vesaire

zaten giderken verdigi roportaj tez konusu:)

beni izlemeye geliyorlardi ve bende o maclarda ust duzey performans gostermek icin ekstra ugrastim dedi

tam komedi yani

kufur etsem yeridir ama gerek yok

Mustafa Sarp?

Cımbızla maç çekiyorsak, Elano banko 11 oynamalı. Atletico maçında tüm maç boyunca ileri geri koştu, orta sahadan iyi top dağıttı. Hele Kayseri maçında attığı gol ve Arda ile paslaşmaları harikaydı.

Bizim orta sahamız çok kötü. Devre arasında mutlaka 1 yabancı 1 tanede Türk futbolcu transfer yapılmalıdır. Gökdeniz filan deniyor. Halen hücum hattını düşünmesi garip yönetimin.

Doğukan kardeş, programı ben seyrettim. Eksik yazmış olabilirim, orda arada laflarda giriyordu çünkü. Neyse Ali Ece şunu kast etti orda, Frank Rijkaard o hepimizin istediği futbolu oynattırabilmesi için takıma bazı futbol profesyonelliklerinide öğretmesi gerekiyor, bunu anladı.

Zaman geçirme olayı ile ilgili söylediği şey "ya mesela Haşmet abi" diye lafa girip söyledi. Yani profesyonelliği = zaman geçirme gibi bir tanımalama ile anlatmadı.

Ben programı izlemedim. Habere göre yorum yapıyorum takdir ederseniz :)

Ali Ece, programında konuşurken adım kadar eminim ki çoğunuzun bile bilmediği kimi şeyler anlatıyor.

Kendisi tam bir futbol tutkunu. Ayrica çok kültürlü bir adam.

Yani demek istediğim, ülkede lafı dinlenmesi gereken bir yazar varsa, o da Ali Ece'dir.

bu arada topal sabri falan artik son senelerde sezonun yarisinda yatiyorlar sakatliktan

artik sabriyede guvenmiyorum ben

serkan kesinlikle kapmali o formayi ve iyi oynamali

Üst Alt