almancıların biraz tuhaf olması - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

almancıların biraz tuhaf olması

hicbiri Turkiye'ye geri donmeyi aklinin ucundan bile gecirmez.
Hicbiri eurosunu Turk lirasina degismez
hicbiri acip bir tane tarih kitabi okumamistir ama tarihi Turk tarihcilerinden cok cok daha iyi bilir. Cunku onlar master'larini alaman kiraathanelerinde yaptilar. her biri 'ahhh, ah kardesim' diye soze baslar ve 'ooooff offf kocum iste boyle" diye sozunu bitirir ve o iki cumle arasinda hic bilmedigi birseyi cok biliyomus gibi anlatir.
Sen Okudunda neoldu? Vatani milleti gectim kendine bi faydan dokundumu?

hicbiri acip bir tane tarih kitabi okumamistir ama tarihi Turk tarihcilerinden cok cok daha iyi bilir. Cunku onlar master'larini alaman kiraathanelerinde yaptilar. her biri 'ahhh, ah kardesim' diye soze baslar ve 'ooooff offf kocum iste boyle" diye sozunu bitirir ve o iki cumle arasinda hic bilmedigi birseyi cok biliyomus gibi anlatir.
Şu mesajın buram buram aptallık kokuyor başka bir şey değil. İnsanların hayatını bilmeden genelleme yapmak kadar aptalca bir şey var mı acaba şu dünyada.

Ben Türkiye'ye döndüm ama çocuğum için, çocuğumun özel durumuna rağmen yapılan muamele yüzünden geri dönmek zorunda kaldım.

Sizin gibi insanların hayatını bilmeden genelleme yapan aptallardan nefret ediyorum. Aynı bekar olup laf ile kolay kolay kadın boşayan ipne kılıklı gibilersiniz

Şu mesajın buram buram aptallık kokuyor başka bir şey değil. İnsanların hayatını bilmeden genelleme yapmak kadar aptalca bir şey var mı acaba şu dünyada.

Ben Türkiye'ye döndüm ama çocuğum için, çocuğumun özel durumuna rağmen yapılan muamele yüzünden geri dönmek zorunda kaldım.

Sizin gibi insanların hayatını bilmeden genelleme yapan aptallardan nefret ediyorum. Aynı bekar olup laf ile kolay kolay kadın boşayan ipne kılıklı gibilersiniz

benden nefret et. cunku beni anlamayanlarin hepsinin benden nefret etmesini istiyorum. yazdigimdan kendine nasil bir pay cikarabildin?
ben tekil sahislar hakkinda konusmadim. senin gibi sana 'aptal' demedim.
benim genellemem, bir nufusa, bir cogunlugaydi.. sana degil.. sen kendine bir pay cikarma hissini kendinde hissettiysen o genelleme yaptigim gruba kendini zaten ait etmissin kafanda. O benim sucum degil.
almanyadaki Turklerin %99'u ekonomik savasta tayyip'i desteklemek icin parasini euro'dan Turk lirasina mi gecirdi? hayir..
%99'u Turkiye'ye goc etmeyi aklinin ucundan geciriyor mu? hayir..
Bu sorulara evet diyebilirsen yaz bana.
sahsima hakaret ederek degil.

benden nefret et. cunku beni anlamayanlarin hepsinin benden nefret etmesini istiyorum. yazdigimdan kendine nasil bir pay cikarabildin?
benim genellemem, bir nufusa, bir cogunlugaydi.. sana degil.. sen kendine bir pay cikarma hissini kendinde hissettiysen o genelleme yaptigim gruba kendini zaten ait etmissin kafanda. O benim sucum degil.
almanyadaki Turklerin %99'u ekonomik savasta tayyip'i desteklemek icin parasini euro'dan Turk lirasina mi gecirdi? hayir..
Yahu bari sus be kardeşim. Genelleme yaptıktan sonra ben seni kast etmedim sen kendine pay çıkardın ise ben ne yapayım gibi lafları etme bari. Hadi aptalsın, bari başkalarını aptal yerine koyma. Bir halt yiyip süslü süslü lafların arkasına saklanmak kadar mide bulandırıcı iğrenç bir şey de yok benim kanımca.

Sen dovizlerini TL ye degistirdinmi?

Abi daha soru ekini ayrı yazamıyorsunuz bu kadar kasmayın ya milliyetiniz ve değerleriniz üzerine bence burada ya.
Bu mu yani kriter?
Anlamadığım olayların başında gelir bu mükemmeliyetçi Türkçe takıntısı.
Sadece şiveli konuşmayı becerebilen bir sürü insan tanıyorum Türkiye'de yaşayan, bu durum yazısına da yansıyor bu insanların.
Bunlar bu durumda Türkiye'de yaşıyor olmalarına rağmen daha az milliyetçi oluyorlar galiba.

Bu mu yani kriter?
Bayağı etkili bir kriter bence. Burada de da ayrı yaz, noktalı virgül kullan gibi beklentilerden bahsetmiyorum, övündüğün milletin diline ait çok basit bir kuralına dahi hakim değilken çok daha iddialı konularda ahkam kesmek komik geliyor ben ciddiye alamıyorum en azından. Yoksa kimseye böyle yazdığı için yazmamasını söyleyemem ama benim açımdan böyle gözüküyor.

Bayağı etkili bir kriter bence. Burada de da ayrı yaz, noktalı virgül kullan gibi beklentilerden bahsetmiyorum, övündüğün milletin diline ait çok basit bir kuralına dahi hakim değilken çok daha iddialı konularda ahkam kesmek komik geliyor ben ciddiye alamıyorum en azından. Yoksa kimseye böyle yazdığı için yazmamasını söyleyemem ama benim açımdan böyle gözüküyor.
Anlıyorum, peki mesajıma ek yaptım, o konu hakkında ne düşünüyorsun?

Sen Okudunda neoldu? Vatani milleti gectim kendine bi faydan dokundumu?

bak senin anlayabilecegin sekilde yazayim..

bir insan bir fikir ortaya atar. diyelim bu fikir 'iki arti iki dorttur' fikri olsun

karsi bir tez ortaya sunmak, yani gercekten bir fikir alisverisinde bulunmak isteyen insan 'hayir, iki arti iki dort degildir, su ve bu nedenlerden dolayi uctur veya bestir' der

ama sen onu yapmiyorsun. sen iki arti iki dorttur tezini belki anlamadigin, belki dusunmek icin tembel oldugun icin, ve yahutta baskalari dusunme eylemini senin icin yaptigi ve seninde bununla huzurlu oldugun icin ortaya atilan tez hakkinda degil direk tezi ortaya atan sahsa
yonelip ona atip tutmaya basliyorsun.

Bu saglikli bir dusunce sekli degil. o mentalitenin degismesi lazim.

Nedenide anlatayim.

farzedelim ben senin dusundugun gibi serefsiz adi uckagitci cehennemlik bir adamim.
ama iki arti iki dorttur diyen her insanada ayni sekilde yaklasacagin icin belki ben degilde ileride gercekten senin iyiligin icin konusan biri olurda onada haksizlik etmis olmayasin.. belki o konusan adamin vatana millete bir faydasi yoktur. ama sana faydasi dokunabilir.

Genelleme yapmasak?

Anlıyorum, peki mesajıma ek yaptım, o konu hakkında ne düşünüyorsun?
Seni kast etmemiştim o söylemimle ama üstüne alındığın için izah etmeye çalışayım kendimi daha detaylı. Hayır mükemmeliyet beklentisi değil bu kesinlikle öyle olsa ben de çok başarısız bir profil sayılırım açıkça ifade edebilirim bunu sıkıntı yok. Şiveli konuştuğu için şiveli yazan insan modeli ile ben tanışmadım o yüzden bir fikir beyan etmeyeyim ama düşününce uzak geliyor sadece. Adamın iddiası astronot olmak mesela ama feza ne demek bilmiyor şimdi bu adamın söylemini neden ve nasıl ciddiye alabilirsin ki?

Bu konu ile çok ilişik olmadığı için eğer konuşmak istersen, özel mesaj atman daha faydalı ve sağlıklı olur sanırım.

Seni kast etmemiştim o söylemimle ama üstüne alındığın için izah etmeye çalışayım kendimi daha detaylı. Hayır mükemmeliyet beklentisi değil bu kesinlikle öyle olsa ben de çok başarısız bir profil sayılırım açıkça ifade edebilirim bunu sıkıntı yok. Şiveli konuştuğu için şiveli yazan insan modeli ile ben tanışmadım o yüzden bir fikir beyan etmeyeyim ama düşününce uzak geliyor sadece. Adamın iddiası astronot olmak mesela ama feza ne demek bilmiyor şimdi bu adamın söylemini neden ve nasıl ciddiye alabilirsin ki?

Bu konu ile çok ilişik olmadığı için eğer konuşmak istersen, özel mesaj atman daha faydalı ve sağlıklı olur sanırım.
Üzerime alınmaktan ziyade, ki ben de yurt dışında büyüdüm, bunları dile getirenlerin atladığı önemli bir nokta var, yurt dışında verilen Türkçe eğitimi.

Bir çok okulda hiç yok, olan okullarda ise haftada bir veya iki saat. Ben mesela bu eğitimi görenlerden biriyim, Etik dersine Türkçe dersini tercih ettim ama dersi veren öğretmenin derse ihtiyacı var idi.

Kendi kendine eğitmenin ise ne kadar zor olduğunu söylememe gerek yok sanırım. Evdekiler tarafından bunun eğitimini görmekte pek mümkün değil, çünkü mesela ben buraya ilk gelen ailelerden birinin çocuğuyum ve ne annemin ne de babamın eğitimi bunun için yeterli değil.

Esek gibi anirmaya devam

Üst Alt