Ankaraspor Süper Lig'den düşürüldü ! - Sayfa 17 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ankaraspor Süper Lig'den düşürüldü !

Cevap: Ankaraspor Süper Lig'den düşürüldü !

7 soruda Ankaraspor meselesi

1 FEDERASYON, Ahmet Gökçek A.Gücü’ne başkan oldu diye, niye Ankaraspor’u küme düşürdü?

“UEFA 1998 yılında rekabet kurallarıyla ilgili “Aynı gücün kontrolünde olan takımlar aynı ligde oynayamaz” kararını aldı.. Bu karar ilk kez bir İngiliz finans şirketinin hakim hisselerine sahip olduğu AEK (Yun) ve Slava Prag (Çek) takımları için uygulandı ve ikisinin aynı anda UEFA Kupası’na katılmasına izin verilmedi.. 2 kulüp Melih Gökçek gibi kararın iptali için CAS’a başvurdu.. CAS, 1999’da aldığı 114 sayfalık tarihi kararda 2 takımdan daha köklü olan (AEK 1924’te kuruldu, S.Prag 1892), daha çok UEFA turnuvası oynamış olan Prag’ın yola devam etmesine, AEK’nın kupadışı kalmasına karar verdi.. Bu karar, benzer durumlarda emsal oluşturdu.. Bu nedenle, aynı gücün hükmettiği Türkiye’deki 2 takımdan daha az köklü, daha az lige katılmış olan Ankaraspor düşürüldü..”

2 DÖRT Büyükler veya Kulüpler Birliği’nin bu cezaya karşı sessiz kalmaları onayladıkları anlamına mı geliyor?

“BUGÜN 13.00’te İstanbul’da toplanacak Kulüpler Birliği’nin gündem maddelerinden biri Ankaraspor olayı.. Teker teker her başkanın görüşü alınarak gerekirse oylama yapılacak.. Resmi tavrı da bunun ardından koyacaklar.. Yalnız birliğin genel işleyişini az-çok biliyorum.. Dört Büyükler veya ekseriyeti rahatsız edecek konularda hemen aralarında telefon trafiği işletir ve olağanüstü toplanırlar.. Hele başkan Aziz Yıldırım bu karardan rahatsız olsa bağlasan durmaz, demeci patlatırdı.. 20 gündür sustuklarına göre demek ki 17 kulübün çoğunluğu da Ankaraspor olayında federasyonu destekliyor..”

3 UEFA, hadi daha kolayı Şenes Erzik bu işe ne diyor?

“ŞENES Bey, geçen hafta off-the-record bir sohbette federasyonun aldığı kararın UEFA normlarına uygun olduğunu söyledi.. Ancak Tahkim süreci olduğu için spor hukukunu etki altında bırakmamak için resmi demeç vermiyor.. Tahkim kararı onadıktan sonra konuşmayı planlıyor..”

4 FEDERASYON bu cezayı verirken Başbakan’ın olurunu aldı mı?

“MAHMUT Özgener bu tip konularda Başbakan’ın olurundan çok UEFA’nın ne dediğine bakıyor. Ama Recep Tayyip Erdoğan bu cezayı öğrendikten sonra en azından olumsuz bir görüş belirtmemiş şimdiye kadar.. Gökçek cephesi ise Başbakan’ın kısa süre içinde Faruk Özak aracılığıyla olumsuz görüş dile getireceğini savunuyor.. Yani 2 tarafa göre de Başbakan’ın bu karara bir müdahalesi yok.”

5 ANKARASPOR şimdi ne olacak? Oynadığı 4 maç sayılacak mı? Yayın gelirini alacak mı?

“ANKARASPOR’UN Tahkim’e gitmek için 1 hafta süresi var.. Daha sonra Tahkim duruşma günü verecek.. Karşılıklı savunmalar yapılacağı için duruşma en az 2 celse (2 hafta demektir) sürecek.. Yani en iyi ihtimalle 3 hafta sonra karar kesinleşecek.. Ankaraspor küme düştüğü sırada Bank Asya 1. Lig’de ilk yarının yarısı geçmiş olacağı için, Ankara ekibi bu sezon hiçbir ligde yer alamayacak.. Diğer 2 konuda karar yetkisi federasyon yönetim kurulunda.. Ama bence 4 maç geçerli sayılır, kalan 30 hafta her rakibi oynamadan 3’er puan alır.. Yayın geliri de 17 kulübe kalır..”

6 MELİH Gökçek’in dediği gibi “Kadir Topbaş’ın yeğeninin de F.Bahçe yönetiminde olması” çifte standart yaratır mı?

“HÜSEYİN Ersan Topbaş-F.Bahçe, Ahmet Gökçek-Ankaraspor ilişkisi elma ile pırasa kadar farklı.. Topbaş İstanbul Büyükşehir Belediyespor’un ne başkanı, ne de idare ediyor.. Yeğen Topbaş ise F.Bahçe’de yedek üye ve tek kişi.. F.Bahçe’nin hakim hissedarı veya yönetimi etkileyen bir güce sahip değil.. Zaten Ahmet Gökçek’e ceza verilmesinin sebebi Melih Bey’in oğlu olmasından dolayı değil, babasıyla beraber Ankaraspor’a birebir hakim olmasından..”

7MELİH Gökçek bu işin peşini bırakır mı? Özgener ondan çekinir mi?

“GÖKÇEK yakın çevresine “Bu iş kan davası olur.. Mahmut başkanlığı bırakıp İzmir’e dönse bile bana bu yaptığını unutmam, ölene kadar peşinde olur, acısını çıkarırım” diyor.. Özgener ise işin aslı Gökçek’in bu öfkesini pek de ciddiye almıyor..

İbrahim Seten - Bugün

Bu tamamen psikolojik. Tamam senın dedıgın gıbı olsun puan silinmesin ve herkese 3 puan verılsın.

Bu kez de siz oynayıp kazandıgınız maçtan, biz oynamadan kazandıgımız maçtan 3 puan almış olmayacak mıyız?

Matematiksel olarak aynı yani.

Iki durumda da kazanan siz oluyorsunuz... 3 puanimiz silinecekse bu haftadan itibaren otomatik olarak 1-ci oluyorsunuz. Arti, puanimizi esitlemek icin sizin bay gectiginiz haftada buyuk mucadele vermemiz gerekecek. 3 puan verilirse de ayni olacak takimlara ama, bu bence oyunculara daha az yansir. Hel halikarda bosa akittigimiz ter sozkunusu ortada. Kaldi ki, bence federasyonun alidigi karar Uluslararasi Federosyanlar tarafindan en agir cezayi hakedecek bir uygulama bence. Ben duygusal olarak Turkiye'ye bagli biri olmasaydim ve bu kurumlarda olsaydim Turkiye'ye karar duzeltilene kadar suresiz uluslararasi musabakalardan men ve ya 2 yil Uluslararasi musabakalardan men cezasi verirdim. Burda bu karari destekleyenleri de anlamiyorum. Sirf Belediye takimlara karsiyiz diye bu yalnis karari destekleyemeyiz. Asil suclular su anda 100-cu yillarinin keyfii cikariyor. Bu konunun uzerine dusmeliyiz. Ankaraspor tamamaen hakli ve magdur. Ankaragucu en agir cezaya carptirilmali.

Duruşma devam ederken maçlar oynanmayacak, herhalde. 4-5 maç kaçıracaklar. Ya bir de Ankaraspor haklı çıkar; düşürülmezse?Ne olucak oynanmayan maçlar?

Ne iş bilmez bir federasyon. Sezon sonunu bekleyememişler mi?

Üst Alt