Artık Türkiye'de vergi %174 !!! - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Cevap: Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Zaten yakinda balon ekonomi patlayinca gøruruz. Turkiye'de krizin teget gecmesi hic inanmiyorum da ekonominin guclu olmasindan dolayi degil sureci daha geriden takip etmesi. Kredilerden dolayi bir kriz cikti ve insanlar son yillarda yavas yavas banka kredileri ile ev ve araba aliyorlar Turkiye'de. Bankalarda mashallah herkese veriyorlar krediyi. En ufak bir sallanti da o krediler ødenemez ve finans sektøru yara alir ve sonra tum sektorler etkilenir bundan. Ve Turkiye bu konuda cok ince bir hat uzerinde. Ufak bir krizde patlamaya cok musayit Turkiye.

Diğer yazdıkların ile ilgili değil de ekonominin balon olarak görünmesini anlıyorum aslında... Bazı kesimler olayı fazla abartıyor, bazıları da fazla yeriyor. Belki de ikisini birleştirecek en yegane eleştiri balon olmasıdır herhalde... O balonun içini doldurması gerekiyorlar, bunu ilk mesajımda da söyledim. Cari açık kontrol altına alındıktan sonra makro ekonomiyle birlikte mikroya da önem vermeye başlamalılar.

Zaten yakinda balon ekonomi patlayinca gøruruz. Turkiye'de krizin teget gecmesi hic inanmiyorum da ekonominin guclu olmasindan dolayi degil sureci daha geriden takip etmesi. Kredilerden dolayi bir kriz cikti ve insanlar son yillarda yavas yavas banka kredileri ile ev ve araba aliyorlar Turkiye'de. Bankalarda mashallah herkese veriyorlar krediyi. En ufak bir sallanti da o krediler ødenemez ve finans sektøru yara alir ve sonra tum sektorler etkilenir bundan. Ve Turkiye bu konuda cok ince bir hat uzerinde. Ufak bir krizde patlamaya cok musayit Turkiye.

Aynen. Adamlardaki kriz sebebleri başlıca : banka kredileri, araç kredileri, yüksek maaşlar. Yani tüketim-gelir ile ilgili. Bizden farklı bir durum söz konusu. İş yerimden örnek vereyim. Yunanlı bir arkadaş var. Türk bir hanımefendi ile evli. 2 yıldır ülkemizde grafikerlik yapıyor. Tek söylediği şu idi maaşlar çok düşük vergileriniz abartılı. Bunu bana uzun zaman önce söyledi. Kendi ülkesini de eleştirirdi hani onu da belirteyim. Gereksiz kişilere verilen fırsatlar noktasında (kredi-maaş-güvence) gibi. Gereksiz kişiler göçmenler-işsizler(eğitimsiz olup eğitim gereken işi yapanlar - kayırılanlar) vs...

ÖTV konusundaki eleştriler çok haklı saçma ürünlere ÖTV konmuş 2000 bin TL lik telefonlara ÖTV konsun, 200 bin TL den pahalı arabalara ÖTV konsun, değerli takılar vs. onlara konsun ÖTV, ultra zenginlerin sosyete tayfasının giyindiği 5-10 bin tl lik giysilere koysunlar ötv, 300 bin tl den pahalı dairelere koysunlar ötv bunlar lüx olan şeylerdir kısacası ultra zenginlerin tükettiği ürünlere koysalar ÖTV yi problem olmayacak hiç o ürünlere ne kadar vergi koyarsalar koysunlar o ürünleri alan adamları etkilemez zaten belli bi standartın üstündeki o ürünleri alıyordur.

Emrah boşuna kendini yorma bazılarına laf anlatamazsın herkes biliyor ülkenin durumunu da asgari ücretler düşükken, fiyatların iskandinav ülkeleri ile yarışıyor olmasını da, ama bazılarının sanırım bu işten bir çıkarı varki komik şekilde savunuyorlar ülkenin bu halde olmasını.

Yorum şov başlasın!!!!111!!1bir!!

Ya güncel siyaseti tam manasıyla takip edemiyoruz, ya Dünya'da herkes güllük güllistanlık yaşadığını düşünüp panik atak krizi geçiriyoruz ya da gerçekten bir partinin fanatikliğini yapıyoruz. Şurada ekonomiyi tartışmak için ekonomist, akademisyen ya da aydın olmak gerekmiyor. Şu yaptığımız yanlışları bir görüp ona göre biraz objektif olmaya çalışmalıyız.

Bu ülke bundan 10 yıl önce Yunanistan kadar olmasa da oldukça beter bir durumdaydı. O zamanın doğan çocuklara 30 yıl aydınlık göremez gözüyle bakılıyordu. Şimdi ise belli bir noktaya gelmiş bir ekonomimiz var, ister kabul edin ister etmeyin. Bunun halka yansımaması tamamen hükümetin inisiyatifine kalmış. Bu konuda eleştirebilirsiniz tabi ama onlarda haksız değil yani. Birincisi üretim yok ülkede, oldukça az üretiyoruz. Üretimin sıfıra yakın olduğu bir ülke de mikro ekonominin gelişmesi imkansıza yakındır. İkincisi ithalat şampiyonu olan bir ekonomiyi düşünün, Dünya'nın en büyük 17. ekonomisine gelmiş ve ironik bir biçimde her geçen yıl kredi notu artıyor. Bir de bu ülkenin üretim yapmaya başladığı zamanki durumunu göz önüne alın. Ki yavaş yavaş onun da tohumları atılmaya başladı.

Günübirlik konuşmayın, fanatizm yapmayın. Anti kapitalist dahi olsanız, şu anda ülkenin durumunu göz ardı ederek bir şey elde edemeyeceğinizi bilin.

Ülkede üretim var,üretim yok laflarını nerden çıkartıyorsunuz anlamıyorum.Ama fason üretim,kalitesiz üretim ve montaj var.Arada tek tük çıkıyor elbet ama büyük tablo böyle.Özellikle sanayi üretiminde Çin 3.kalite üretiyorsa biz 2.kalite üretiyoruz.Bir ülkenin ihracatının en büyük kalemi AĞIR SANAYİDİR.Türkiye'de bu yok dersen katılırım,ama 99 milyar dolarlık ihracatı turizm ile yapmıyoruz elbette.

Devlet her zaman zenginlerin sayısının artmasını ister. Senin söylediklerinin aksine devlet her zaman bir zengin çıkartmak ister, onu daha da büyütmek ister. Çünkü ülkenin ekonomisine en büyük katkıyı zenginler verir. Daha fazla vergi öder, yatırım yapar, üretim yapar, ülkenin kredi notu artar, paranın değeri artar vs. Bunu kabul edin ya da etmeyin.

Devlet zenginlerin sayısını arttırmak ister.Ama bu vergi oranlarıyla 10 zengin çıkabilecekken 1 tane zengin çıkabilir,o da sektöründe tekelleşir.Bu yüzden paranın %80'i %20'ye gidiyor diyoruz,gelir dağılımı eşitsiz.Bu konuda gıpta edip örnek vereceğin ABD'de bile insanlar sokaklarda yürümeye başladı.

Araç diyorsun...

Gümrük vergisini koymak zorundasın...

Niye sen ihraç ederken aynısını koyuyorsun...

Hollanda'da bir paket sigara 15 euro burada bir paket sigara üç euro...

niye üreticiyiz...

Aradaki antlaşmalardan dolayı...

İkinci benzin meselesine gelelim...

Dünya standartlarının üstünde alıyoruz evet...

Neden bir petrol işleyip depolayacak bir şirketimiz yok...

Onu neden yapmadıklarını bundan öncekilere soralım...

80 yıldır doğru dürüst çivi çakılmadı...

Tam çivi çakıldı hop darbe...

tam çivi çakıldı düzene giriyoruz...

Kıbrıs Ambargosu...

Tam toparlandık...

80 darbesi...

İyiye gidiyoruz memurlara zam veriyoruz yüzde 50'den...

hoooppp 28 şubat...

Evet ekonomi ekonomi ama bunları tetikleyende hiç ekonomi değil...

Öncelikle yanlış anlamış olabilirim de,emin olduğum şey bir mal ihraç ederken sen gümrük vergisi ödemessin.Gümrük vergisi yurtdışından içeri sokulan bir mal için geçerlidir.

Bu postunda eskilerden bahsetmişsin de,Türkiye Menderes zamanından beri hiç düzlüğe çıkamadı ki zaten.Memura %50 zam veriyoruz dediğin dönemde %180 enflasyon vardı,verdiğin zammın yıl sonunda 5 kuruş değeri kalmıyordu zaten.

Çin ve Rusya olayları yönetimlerin inisiyatifine kalmış. Hazinesindeki parayı söylememe gerek yok herhalde... Çin örneğini ben de zamanında çok verdim. Ama şöyle bir şey var, komünist bir düzenden geldikleri için insanların çok fazla problem yarattıklarını düşünmüyorum. Birincisi hepsinin kendine ait toprağı var, malı var mülkü var. O kadar kalabalık bir ülkede; devletin, daha fazla vatandaşa çalışılması için biraz daha büyümesi gerekiyor sanki.

Çin'in büyümesini sağlayan komünist düzen,herkesin toprak sahibi olması değildir.Çin görüntüde komünist olabilir,ama Çin ekonomisini çeken lokomotif teşviklerle kurduğu,komünist sistemin getirdiği ekonomik yasaların esnetildiği ticaret bölgeleridir.Pekin,Şangay,Nanjing,Shenzen,Guangzou bunlardan bir kaçı.

Benzin üretemiyoruz...!

Üretmediğimizden dolayı ÖTV yüzünden fiyatlar uç seviyeye çıkıyor...

Bunun yüzünden diyorum...

Benzin üretemesek de rafineriden çıkış fiyatı 1,5TL,sen alıyorsun 4,33TL bu gece itibariyle.Bi terslik olmalı.2TL bile makul fiyat.

AVM'lerden neden rahatsızsınız ki...?

Bir AVM'de ortalama 2000 kişi çalışsa...

2000 ailenin sofrasına yemek gidiyor...

Yani ne kadar çok istihdam sahası açarsak o kadar iyi...

yahu bundan niye rahatsız olunur onu anlamak güç...

AVM'ler ithalatı körükleyen kapılardır.Zaten kaç tane Türk markamız var,seve seve giydiğimiz yabancı markaların çoğu ithal ediyor mallarını.Ne kadar çok AVM,o kadar çok ithalat miktardı demek yanlış olmaz.

Tarım konusunda eleştirilere ben de katılıyorum. Zaten Tarım bakanını falan hiç beğenmiyorum. Ama benzin için yapılan eleştirileri samimi bulmuyorum. Birincisi elimizde yeterince rezerv olduğunu düşünmüyorum, varsa bile sondaj işi oldukça maliyetlidir; bir çalışma yapmak için o kadar para harcamaya gerek yok. İkincisi ülkede petrol olsa yabancı bir çok petrol firması ülkede sondaj çalışması yapmak ister, petrolü da satın almak isterdi. O zaman da değmeyin keyfimize, paraya para demezdik. :)

Yukarıda yazdım,benzin rafineri çıkış fiyatı 1,5TL.Çok mu pahalı?

İşte Avrupa'da ucuz olması sebebi AET üyesi olmaları ve birbirlerine ihraç-ithalat ederken vergi oranlarının düşük olması...

Bu sebeple yüksek fiyatta benzin satılıyor...

Ha memnunmuyum elbetteki değilim...

Umarım düzelecek...

Biz de AET üyesiyiz zaten.Senin dediğin ithalat-ihracattaki düşük vergiler olayı gümrük birliği oluyor

Hayır abicim. Arabanın markası önemli değil, çok pahalı geliyorsa dieselli araç al, ya da tüp taktırabileceğin bir araç tercih et. Sen gelirini aşacak bir iş içine giriyorsan o senin suçun kusura bakma... Ha ödüyorsan o zaman neyi dert yapıyorsun ki? Zaten ödüyorsun, onu ödeyebilecek kadar da para kazanıyorsun. Bir de o parayı kazanmasaydın ne yapacaktın?

ÖTV'den bahsediyorsan onda yapacak bir şey yok, cari açık var ve bu açığı kapatmak için yapılacak en risksiz adım vergileri arttırmaktır herhalde... Hükümetin belki de en çok eleştirildiği noktada burasıdır herhalde... Oldukça hassaslar ve katılar. Ben de sıkıntı çekiyorum ama hak da veriyorum yani.

Cari açık 3 sene önce de vardı.Devlet bazı ürünler için KDV ve ÖTV'yi düşürdüğü ay 1milyar TL fazla vergi topladı.Yazdığına göre bir terslik var durum da değil mi?

Adam gibi vergiler,sıkı denetim ve caydırıcı cezalar ile bu iş olur.Elinden kilolarca altın geçip zarar yazan kuyumcular olduğunun devlet de farkında.Bence vergi toplama işi özelleştirilebilir,karşı çıkmam buna.

Sonuç olarak Türkiye top10'e girmek istiyorsa,KDV ve ÖTV vergilerinin yüksekliğiyle giremez.Gülerler adama.Yüksek vergiler sebebiyle vergi kaçıran da olur,kabat bordrolu çalışan orta direğin başına patlar.Zaten hali hazırda bordrolu çalışan insanlar kazandıkları paranın yarısı vergilere gidiyor.Yazık...

kira 600 tl asgari ücret 650 tl olan vatandaş nasıl geçinsin zaten cinnet olayları intiharlar cinayetler oluk oluk arttı vatandaş tepkisinide veremiyor polis ülkesi olduk iş için devlet kurumuna girmeye çalışsak torpil işliyor tanıdığın olacak oda yok sonumuz hiç hayırlı değil

Emrah boşuna kendini yorma bazılarına laf anlatamazsın herkes biliyor ülkenin durumunu da asgari ücretler düşükken, fiyatların iskandinav ülkeleri ile yarışıyor olmasını da, ama bazılarının sanırım bu işten bir çıkarı varki komik şekilde savunuyorlar ülkenin bu halde olmasını.

Kimseyi ikna etmiyorum Targutay. Başımdan geçen hadiseleride paylaştım. Üzülüyorum. Bu ülke beni Allah'a şükür okuttu, yeteneklerimi geliştirdi (kendi katkılarımda dahil !) ama üzülüyorum. Durumuma şükrederken bu zamları görüp mazluma daha çok üzülüyorum. Adım başı AVM oldu. Elbette olsun o da ihtiyaç. Ama o kadar zengin değiliz biz. Bu kadar tüketim çılgını olup vergi toplamak için-çıkar için bu kadar reklam yapılmaz. Buna üzüntüm. ÖTV Marmara depremi sonrası halkın da desteği alınıp 2 yıllık yasa ile çıkarıldı. Lakin 12 yıl oldu çıttt yok.

Çağlar'ın söylediği üzere benimde savunduğum bu idi. Yerinde denetim yapıp kavramları-objeleri vergilendirirken "yuvarlama" yapmasınlar. "Efenim 1.6 motor üstü bas ÖTV'yi" olmaz böyle olmaz. 1.8 motor gayet her kesimden insanın kullandığı bir motordur. Zengin olan adama bu etki etmez. Gider 1.6 pahalı aracı alır. BMW ler var. Yine alır. Ama mazlum zaten kıt kanaat alırken adamın elindeki eski teknoloji 1.8-2.0 aracada göz dikiyorsun yetmiyor benzini uçuruyorsun. Pırlantaya dokunmuyorsun. Yabancı yatırımcıya hertürlü teşviği verirken çifticini unutuyorsun ve medyayı kullanarak "çakal" bunlar diyorsun. Yetmiyor Rusya'dan koyun istiyorsun benimkiler üremiyor, azaldı diye.

Kimsenin kimse ile dalga geçtiği yok...

Ama dalga geçer gibi batmış yunanistan bizden iyi yada bizden daha az vergi veriyor dersen bunda art niyet aranır...

ÖTV'yi bu hükümet getirmedi...

Ama inşaALLAH bu hükümet götürecektir...

12 yıl Hocam. 12 yıldır burda. Getirilme sebebini biliyoruz. Sonrasını da. Nasıl kötü emellere alet edildiği ortada. Bu sadece evet bu Hükümetin değil diğerlerininde-muhalefet edenlerinde suçu. Ama 10 yıldır götürmedilerse zor o iş.

1.6 olayı çok saçmalık harbiden ya. 1.6 motor nedir yahu orta sınıf bir motor nasıl lüx olur, özel tüketim olur ? 1.6 lardan 2.0 lardan kaldırın ötv yi 3.0 motorların üzerine ekleyin 3.0 ve üstü motorlu aracı alan adamı etkilemez zaten o vergi.

12 yıl Hocam. 12 yıldır burda. Getirilme sebebini biliyoruz. Sonrasını da. Nasıl kötü emellere alet edildiği ortada. Bu sadece evet bu Hükümetin değil diğerlerininde-muhalefet edenlerinde suçu. Ama 10 yıldır götürmedilerse zor o iş.

Kolay para tatlı gelir insana, alıştıysa ve de devamının geleceğini biliyorsa hayatta bırakmaz peşini..

Gerisi laf-ı güzaf

Türkiye'de işler yavaş yürümeye alışkın...

Bakarsınız 2013'de görmeyiz...:)

ÖTV'yi...

Yorum şov başlasın!!!!111!!1bir!!

,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,,

Yazık...

Güzel özetlemişsin Kansu. Söylemeye çalıştıklarım bunlar. AVM'leri "iş" kapısı görmek çok vahim gerçekten. Çoğu boş. 10 kişilik işi 3 kişiye yaptırıyorlar. Tanıdıklarım var çalışan. Aldıkları maaş ortada. Kansu'da unuttuğumu eklemiş tüketime destek oluyorlar ayrıca bu da ithalat demek. Saçma sapan işler. AVM'de olmalı evet. Doğrudur. Ama 4 tane yanyana olmamalı.

Ben Ankara/Çayyolundayım. 10km çapta rahat 15tane AVM var. Mantıklı mı bu ? Nereye gidiyoruz yahu ? ABD'de 6 ay kaldım. En yakın AVM 20km ilerideydi. Oda basit bir Wall-Mart ve yanında ortalama 2-3 dükkan. AVM bile değil bizdeki gibi devasa-şaşalı. Gittiğim bölge en gelişmiş yerlerinden ABD'nin. Kıyas sizin. Gittiğim sene 2008. Yani Ankara'daki AVM lerin yapımından 1-2 yıl sonra. Hatat bazıları için 10 yıl sonra :) Ama gel görki ücretsiz WC den tutun Kütüphaneler (ücretsiz internet-film vs...) Sağlık merkezleri, yardım merkezleri zırla.

ÖTV'nin devlete olan katkısı ortadayken ÖTV'nin kalkması hayal bile olamaz.

ÖTV niye güncellendi(!) cari açığı kapatmak için. İhtiyaç varki bu kadar sık güncelleniyor(!). E ortada ihtiyaç varken kaldırılırsa bütçedeki açıklar nasıl kapatılacak.

Üst Alt