Artık Türkiye'de vergi %174 !!! - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Cevap: Artık Türkiye'de vergi %174 !!!

Hollanda'yı istisna diye belirttim zaten. Avrupanın geriye kalan ağır topları Almanya, Fransa, İngiltere, İtalya vs vs tarım ürünlerini ithal ediyor bu ülkeleri besleyen ülkeleride belirttim üsteki yazım da. Gelişmemiş yada az gelişmiş ülkelerde tarım alanında istihtam %45 - 50 lerde iken gelişmiş ülkelerde %3 - %10 arasına düşüyor bunları bilmek için lise bilgileri bile yeterli 1-2 istisna dışında hiç bir gelişmiş ülkenin ekonomisi tarıma hayvancılığa dayalı değildir çoğu gelişmiş ülkenin ürettiği ürünler kendilerine yetmiyor dışarıdan alıyor haberlerde hiç duymadın mı ? Almanya Türkiye'den alacağı dometesleri geri iade etti kaliteleri düşük diye falan filan gibi haberler eskiden çok çıkardı. Demekki üretimleri az ki Türkiye'den alıyorlarmış. Değişik bir örnek olcak ama bizim Almancı akrabalar Türkiye'ye tatile gelince meyvelerini sebzelerini bakliyatlarını burdan götürüyorlar oralarınkisi çok dandik diye

Ben sana en gelişmiş ülkeyide sordum. Onu cevaplamamışsın. Dünyanın en büyük hayvancılık ve tarım üreticilerindendir ABD. Bunu bile göz ardı ediyorsun ve diyorsunki Teknoloji ile ters orantılıdır. Hayır değildir. Rusya'da dahil bu ülkelere hemde o soğuk mevsime inat üretiyorlar. Bulgarlar da öyle. Nice örnekler var. Hayatta herşeyin başı Tarımdır. Tarım varsa hayvancılık gelişir. Sanayi kalkınır. Bu çok basit bir konudur. Sanayii ihtiyacı Tarımsal gelişimi ile oluşmuştur. Madde taşımak ! Yani Ticaret. ABD her ülkeye şeker kamışı satma gibi bir misyonu üstlenirken biz "kendi öz" şekerimizi ambarlarda bekletiyoruz bilmem farkında mısınız ? Balıkçılık zaten doğal-vergisel sebebler ile dibe vurmaya yakın. Ben zamanında 1liradan düşük fiyata balık aldığımı bilirim. Bunu Hükümete "salt" bağlamıyorum. Ama teşvik yok, destek yok.

Benzin olayını savunmuyorum. Zaten vergi konusunda oldukça hassas ve katı olduklarını söyledim. Bundan ben de rahatsızım ama olaya sadece "günübirlik" yaklaşmamaya çalışıyorum. Bu iki yıl içinde de bu vergilerin düşeceğini sanmıyorum.

12 yıldır ÖTV duruyorsa, 2 yıla zaten dünya bizim şuanki fiyatlarımıza yaklaşır Adem.

Tarım konusunda hükümeti ben de yetersiz buluyorum, daha doğrusu önemsememesini anlamıyorum. Emrah'a bu konuda katılıyorum.

Alemdar abi Konyalısın ben sana isim vereyim git bizim bölümdeki Prof.lar ile konuş hayvancılığı. Hepsi de Akpli hocaların. Ama hayvan olmadığından dışardan getirdik. Bunu onlar da kabul ediyor adamlar prof. olmuş sen hala çakal ile uğraş bunu bari kabul et.

Hamdolsun Konyalıyız...:)

Refik ben diyorum ki...

Hayvan sıfır değil...

İhtiyacı karşılamıyor...

Ama ihtiyac'ta satılacak Kurban 3000'se 5000'e satılmaya çalışılıyor...

Hükümet Uruguay'dan hayvan getirince 3000 oldu 2750'i...:)

Konya'da Hayvancılık öyle ahım şahım düzeyde değil...

Esas hayvancılık Kastamonu Devrekani,Erzurum,Kars'da...

Oralarda Hayvan vardı fakat dediğim gibi ÇAKAL spekülatör ve üreticler yada aracılar herneyse söyüşlemeye çalışıyorlardı bizi...

İthal Hayvan gelince Kasaptaki Kıyma bile 35'ten 22'ye düştü...

Ayıptır yahu günahtır...

Bari iyi yapılanları tebrik edin...

Herşeye Muhalefet nereye kadar...:)

Umarım gün gelir çifte vatandaş olabilirim...bu ülkenin başındakiler buradan gitmem için ellerinden geleni yapıyorlar .. Americada camaro ss 30 bin dolar...ben o paraya burada Golf alabiliyorum ancak...110 bin dolar ulan camaro Türkiye'de ! İnsanlık mı bu!

haklısın kardiş.bi camaroya değer bu ülke..

Bu dediğin şeyle ilgili iki ülke tipi vardır. Birincisi elinde petrol yok ama petrol şirketleri var; Dünya'nın çeşitli yerlerinden petrol çıkarıp, oraya buraya satan gibi. İkincisi de vergileri düşük tutan model. Zaten vergi konusuna geçmiş mesajlarda değindim, tekrarlamama gerek yok sanırım.

Bu arada vergisi düşük olan araç Elektirikli araçlar. Ama elektiriğede zam geldi malum :)

Bu arada vergisi düşük olan araç Elektirikli araçlar. Ama elektiriğede zam geldi malum :)

Elektrik vergisini şu an için eleştirme gafletine girmezsin umarım. :) Nükleer santral'i hadi Rusya'ya falan bağladık diyelim ama diğer türlü enerji santralleri için yatırımcı aranıyor. Sadece bir tane Nükleer santral ihtiyacı karşılamaz.

Refik ben diyorum ki...

Hayvan sıfır değil...

İhtiyacı karşılamıyor...

Oralarda Hayvan vardı fakat dediğim gibi ÇAKAL spekülatör ve üreticler yada aracılar herneyse söyüşlemeye çalışıyorlardı bizi...

Ayıptır yahu günahtır...

Karaman'a gittim 2.5 ay önce. Sizin oralar. Yaşlı amcalarla sohbet ettik. Konu klasik eski günlere geldi. O da yakındı. Hayvancılığın bittiğini söyledi. Trabzon'a gideceğim 10 gün sonra. Orda da yaylaya çıkacağım. Şimdiden söylüyorumki dönüşte yazacağım olumlu-olumsuz (umarım olumlu olur !) yorumları hayal ürünü demeyin diye.

Elektrik vergisini şu an için eleştirme gafletine girmezsin umarım. :) Nükleer santral'i hadi Rusya'ya falan bağladık diyelim ama diğer türlü enerji santralleri için yatırımcı aranıyor. Sadece bir tane Nükleer santral ihtiyacı karşılamaz.

Yok o ayrı bir konu. Benim söylediğim Elektrikli araçlarda yüzde bilmem kaç indirim var. Ama elektrik ile çalışıyor ve o da zamlandı dedim. Diğer konuyu kendi içinde tartışmak lazım. HES'lerin yapılması-yenilenmesi, Nükleer Enerji ayrı bir konu. HES'ler yerine rüzgar-termal enerjide kullanılabilir ama Nükleer Enerjiye ihtiyacımız var. Gerek ekonomik gerekse stratejik olarak. O ayrı bir konu.

O araçlar zaten pahalı. Birde "benzini" olan elektrikte arttı. Yani aynı hesaba geliyorsun. Motorinde artıyor. Birşey değişmiyor.

1-GSYİH ne kadar

2-kişi başı gelir ne kadar

3-Gini katsayısı ne(gelir dağılımının adaletli olmasını belirten sayı)

4-enflasyon

5-işsizlik

6-dış ticaret dengesi

bunlar bizim durumumuzu belirtir

2010 yılında GSYİH 730 milyar dolar

kişi başı gelir 10000 dolar

gini katsayısı 0.51

enflasyon %8.5

işsizlik %12

cari açık 49 milyar dolar

Refik ben diyorum ki...

Hayvan sıfır değil...

İhtiyacı karşılamıyor...

Ayıptır yahu günahtır...

Bak belirttim. İş yerinde konuşmalarımızda hükümeti teknolojik kalkınma (mesleğim gereği) savunuyorum birçok "partizana" inat. O ayrı bir mevzu. Ama siz vergi-benzin hatta ÖTV için bile savunuyorsunuz. Bu çok ironik ve vahim.

Zaten yakinda balon ekonomi patlayinca gøruruz. Turkiye'de krizin teget gecmesi hic inanmiyorum da ekonominin guclu olmasindan dolayi degil sureci daha geriden takip etmesi. Kredilerden dolayi bir kriz cikti ve insanlar son yillarda yavas yavas banka kredileri ile ev ve araba aliyorlar Turkiye'de. Bankalarda mashallah herkese veriyorlar krediyi. En ufak bir sallanti da o krediler ødenemez ve finans sektøru yara alir ve sonra tum sektorler etkilenir bundan. Su finans sektøru girsin bakalim biraz sallantiya. Ve Turkiye bu konuda cok ince bir hat uzerinde. Ufak bir krizde patlamaya cok musayit Turkiye.

Zaten Yunanistan'i kurtaramazlar ve Italya patlarsa Avrupa ekonomisi de patlar. O durumdan kimse kacamaz. Italya ekonomik olarak kurtarilamayacak kadar buyuk bir ulke. Teget falan degil Iskandinavya'sindan Turkiye'sine Rusya'sina kadar tam icimizden gecer.

Alemdar abi şartlanmış maalesef. Artık Başbakan hayvancılıkta iyi değiliz ithal ediyoruz deyinceye kadar inanmayacak.

Üst Alt