Ata Aksu da Aday - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Ata Aksu da Aday

Cevap: Son Dakika | Ata Aksu da Aday Olacak

bende a.y ve y.d hukumete kafa tuttular bizim dedıgımız olacak dıye hukumette aksuyu koydu.

"Federasyon çok acemi çıktı"

Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanvekili Ata Aksu, TRT Spor'da katıldığı Basın Tribünü programında TFF'yi eleştiren açıklamalarda bulundu.

TRT Spor’da yayınlanan Basın Tribünü programına katılan Türkiye Futbol Federasyonu eski Başkanvekili Ata Aksu önemli açıklamalarda bulundu. Aksu, “TFF acemilik yapıp hatalı kararlar almıştır” dedi.

İşte Ata Aksu’nun diğer açıklamaları…

“Türkiye Futbol Federasyonu skandal kararlar aldı”

“Sayın Mehmet Ali Aydınlar Türkiye Futbol Federasyonu başkanı seçildiği zaman taşın altında eli olmayan insanların buraya gelmesinin yanlış olduğunu söylemiştim. Seçilir seçilmez şike soruşturması kapsamında herkes gibi Türkiye Futbol Federasyonu yetkilileri de şok oldu. Ama o dönemde bu olaylar olunca Türkiye Futbol Federasyonu Başkanının savcıyla görüştükten sonra ki ilk demecini çok önemsemiştim. Görüşme sonrası çıkıp dedi ki ‘durum fevkalede vahim’. Sonra ki açıklamalarında tonlamaları düştü. Durum vahim olunca vahimin getireceği cezai müeyyideleri uygulamayacaklarını anladım. O zaman ligi ertelemeye gerek yok, iddianameyi beklemeye gerek yok. Yapmaları gereken, ama yanlış ama doğru, o kararlardan sonra hüküm verilmesini beklemek olmalıydı. Ama süreçle ilgili birçok farklı beyanatları oldu. Bu da kamuoyunda değişik beklentilerle skandal kararları da beraberinde getirdi.

İstiyorum ki futbolu futbol adamları yönetsin. Federasyon başkanı olacak insanlar bu işin en başında ki isimler olmalı. Kulüp başkanlığı yapmayan insanlar, kulüplerin sorunlarını anlayamaz ve algılayamazlar. Başarı iş adamı olmakla Türkiye Futbol Federasyonu Başkanı olmak başka şeyler. Türkiye Futbol Federasyonu başkanlığı kamusal bir görevdir. Kamusal ve sosyal sonuçları vardır. Futbolu yönetmek farklı bir meziyet gerektirir.

“UEFA ‘küme düşürün’ dedi biz kefil olup düşürmedik”

UEFA’nın Fenerbahçe’yle ilgili sadece tavsiye kararı var. Türkiye Futbol Federasyonu’nun UEFA’ya direnme şansı vardı. UEFA daha önce Samsunspor birinci ligdeyken futbolcu borçlarından ve mali edinimlerini yerine getirmediğinden dolayı bir alt lige indirilmesi için bize kesin bir talimat yazdı. UEFA ile görüşmelerimiz ve yazışmalarımız sonunda bunun olmayacağını, çünkü ligler oynanırken bir takımın bir alt lige alınmasının dengeleri bozacağını belirttik. Samsunspor’un mali yükümlülüklerini yerine getireceğini ve bunun kefilinin de Türkiye Futbol Federasyonu olduğunu belirttik. UEFA da bu kararını bir yazıyla geri çekti. Şimdiki durumda da eğer vahim dediysen gereğini yapacaksın veya vahim demiyecektin. ‘Durum çok vahim. Süper Lig’den 6-7 takım var, Bank Asya’da da 6-7 takım var’ demek doğru değil.’ Bu kanata varıyorsan gereğini yapmak senin görevin. Benim kanaatim süreç yanlış başladı ve yanlış yönetildi ve hala da devam ediyor. Lig ertelemesi kararı da buna dahil.

“UEFA’nın 8 sene men ederim tehdidi ahlaki değil”

Peki, sistem nasıl temizlenecek? Hiç olmamış gibi davranmak doğru değil. UEFA’nın ‘8 sene sizi men ederim’ tehdidi ahlaki değil. Türkiye, Avrupa Birliği’ne girmek için müzakerelerde bulunuyor. Bize Rumlara limanlarını aç diye diretiyorlar, ama biz kabul etmiyoruz. Bizi aday ülkelikten ihraç mı ettiler? UEFA’nın her söylediğini Allah kelamı gibi kabul etmemek lazım. UEFA da neticede Avrupa’daki ülke futbollarının birliğidir. Onun tavsiyesini oturur müzakere edersin. Burada yanlış yapılıp UEFA’nın kararını hemen onayladılar.

“TFF yönetsel anlamında acemilik yaptı”

Süreç boyunca Fenerbahçe yöneticileriyle Türkiye Futbol Federasyonu başkanı sürekli görüştü ve bu eleştirildi. Ben bu görüşmeleri doğru olduğunu savunuyorum. Bir gün önce UEFA temsilcisi Türkiye’ye gelince TFF Başkanı ‘olumsuz bir durum yok’ dedi, ama hemen ardından böyle bir karar çıktı. Yönetsel anlamda kesinlikle acemilik yaptılar. Kulüpler UEFA’nın muhatabı değildir Ama TFF ve Fenerbahçe birlikte hareket edebilirdi. TFF, Fenerbahçe’nin başına gelebilecekleri biliyordu ve Fenerbahçe’yi bundan haberdar etmedilerse, hata yapılmıştır.

Sayın Şenes Erzik’in olaylar esnasında ‘ben kurayı görmeden bir şey demem’ diye açıklaması vardı. Bir sistemin başkan vekilinin de böyle bir durumdan haberi yoksa durmayacak orada. Uyarıları basın yoluyla yapmanın anlamı yok. Bunlar ciddi işler ararsın telefonla. Böyle bir durum var, cezası da bu olur demiş olsa eminim onlar kendiliğinden çekilirlerdi. Sürecin ne TFF ve ne de Fenerbahçe tarafından sonuçları itibariyle iyi yönetilmediği ortada.

“TFF, UEFA’nın emir eri mi?”

Ben Fenerbahçe yönetici olsaydım şerhimi koyardım. TFF benim muhatabımsa karara itiraz hakkımı kullanırdım. UEFA söyledi biz kararı aldık dediyse TFF bende sorarım sen emir erimisin diye. Böyle bir şey olamaz kararı alan resmiyette Türkiye Futbol Federasyonudur. Eğer UEFA istedi diye bu kararı aldıysan neden orada oturuyorsun. Aldığın karara inanıyorsan Fenerbahçe’yi yollamam cezai sonuçlar doğurur diyorsan aldığın karar doğru. Ama UEFA istedi biz öyle yaptık diyorsan bu yanlış. Savunma alamadılar diye konuşuluyor. TFF bir hukuk kurulu değildir, idari kararı alacaksın senin talimatların var ona göre kararını alacaksın. Sen eldeki delillere bakarak kanaatini vereceksin sonuçta suçsuz bulunursa bunun vebaline Türkiye Futbol Federasyonu olarak katlanacaksın.

“Sportif suça sportif ceza verilmeli”

Sportif suça sportif ceza olmalı. Spor mahkemesinin dünyada örneği yok. 6222 sayılı kanuna göre tutuklu kişilere ceza yanlış bir kanun. Organize iş yapılmadıysa, kulübün menfaati için bir şeyler yapmışsa ömür boyu men cezası verirsin. Adam öldürmüş gibi 20 sene ceza vermezsin. caydırıcı olması için 3-5 ay ceza verirsin. Adalet Bakanımız Sadullah Ergin’i bu ceza yürürlüğe girerken ‘cezalar çok ağır, daha hafif olmalı’ dediği için tebrik ederim. Önceden görmüş olayları.

“İşin başında kim varsa sorumlusu odur”

Türkiye Futbol Federasyonu Başkanının açıklamasına göre bu olayların içinde 7 kulüp var. Fenerbahçe’yi konuşuyoruz ama devamlı diğerlerini konuşmuyoruz. Olayların dondurulmasının kötü olup olmadığını ben demiyorum, TFF Başkanı diyor onu. CAS’a veya UEFA tahkimine gitmenin önünde engel yok, ama futbol ailesi bir araya gelerek durum değerlendirmesi yaparak çok ciddi önlemler almalı. İnsanların eski sempatileri kalmadı futbola. İnsanlar soğudu. UEFA marka değerini korumak için bu eylemi yaptı deniyor ama senin marka değerin yok mu sen ayaklar altına alıyorsun marka değerini.

“Suç işleyen cezasını çekecek kimse dokunulmaz değil”

Türk Futbolunun önemli isimleri şu anda cezaevinde. Bu yasayı savunma sebepleri futbol ailesindeki bazı kişilerin kendilerini dokunulmaz sanması. Adalet Bakanının ‘bu cezalar ağır’ demesine rağmen kulüpler ve futbol adamları 6222’ye destek vererek ve kanunun çıkmasını sağladılar ve kuyuya düştüler. Domuz bağı yapanlar 10 senede çıkıyorsa, 6222’den yargılanan minimum 7.5 sene ile yargılanıyorsa, bu işin hiç mantığı yok.

“Kimseyi düşüreceklerini sanmıyorum”

Kulüpleri suçlu bulacak olan yargı değil, yargılananlar kulüplerdeki şahıslar. Kulüpler suçlu mu suçsuz mu bunun idari kararını TFF alacak. Şike varsa düşüreceksin, yoksa devam edeceksin. Ama bu güne kadar bununla ilgili delil bulmadılarsa, ben düşmenin olacağına ihtimal vermiyorum.

Play off sistemini garipsedim. TFF Başkanı bunun için 4 gerekçe söyledi: İlgiyi artırmak, 6 maç fazla yaparak şike ve teşvikten uzak tutmak, futbol ekonomisini büyütmek ve yayıncı kuruluşa katkı sağlamak. Tek tek maddelere bakarsan hepsi doğru, ama bütünü olarak bakarsan alelacele alınmış bir karar olarak görüyorum. Önce alt liglerde denenmesi ve sonra uygulaması gerekiyordu. Türkiye liginin bir marka değeri var, ama markasına halel getirecek bir uygulama bu. ‘Marka değeri yok arkadaş, ligimde istediğim gibi oynarım’ diyorsan ya söylediğini yapacaksın ya da marka değeri lafını hiç kullanmayacaksın. Nisan ayında yoğunlaşacak lig, küme düşecek takımlarla güçlü takımlar kafadan oynarsa dezavantaj oluşacak. Bir takım play off’u garantileyince doğal olarak son maçlarında altyapıdaki oyunculara şans tanıyacak ve bu da dengeleri bozacak. Yayıncıya katkı deniyor neden tüm lig maçlarını seyretsin ki? İnsanlar play off maçlarını seyreder sadece, ben şahsen öyle yapacağım.”

Ata Aksu bu işlerden ve hukuktan anlar

1000 kez iyidir tüpçüden.

ama seçilebilir mi bilmem.

Genel kurul toplandığında hepimiz hayır çıkacağından ümidi kesmiştik, sonuç hayır çıktı..

Diyeceğim bu işler belli olmaz, bugün destek çıkarlar demirören'e sonra bırakıp giderler, ne kadar karaktersiz olduklarını bu süreçte defalarca gördük.

Eğer trabzon yan çizmezse, galatasaray iyi lobi yapıp bu adamı desteklerse ümitlenirim şahsım adına..

Türpcüden iyidir. Feneri düsürmez belki, ama uluslararasi zarar görmemize izin vermez. Umarim secilir.

"TFF süreci iyi yönetemedi"

TFF'de uzun dönem başkanvekilliği yapan Ata Aksu, şike süreciyle ilgili mevcut federasyonun kararlarını değerlendirdi.

Türkiye Futbol Federasyonu'nun uzun dönem başkanvekilliğini yapmış olan Ata Aksu, CNN Türk'te yayınlanan Spor Masası programında çok önemli açıklamalarda bulundu.

Sözlerine ilk olarak Türkiye Futbol Federasyonu'nun yönetimiyle ilgili değerlendirmeyle başlayan Ata Aksu, şunları söyledi;

"Çeşitli eylemlerden ve beyanlarda farklı sonuçlar çıkarmak mümkün. TFF'nin kendi yetkilerini kullanamadığı çok açık. Kamuoyu açısından da ne yapacağını bilmediği de çok belirgin. Bunun en somut örneği 58. madde ile ilgili. Böyle bir gündem maddesi için genel kurulun toplantıya çağırılmasından çok açık ve net belli oluyor. Bunun da ana sebebi, kendi yetkisinde olan konuyu değerlendiremiyor. Yetkisini kullanamıyor. 'Ben beceremiyorum, Genel kurul siz gelip yapın' diyor diye algılıyorum."

"Haluk Ulusoy ve siz yönetimde olsaydınız böyle bir karar alırmıydınız?" şeklindeki soruya ise Aksu, "Böyle yönetmezdik. Tapeler de ortaya çıktı, konuşmalar da belli. En azından girişim suç sayıldığından, girişimin yapıldığı çok aşikar. İlk başta ne yapacaklarına karar veremediler. Hukuki süreci bekleyebilirz diyebilirlerdi ama demediler. İddianame dediler, iddianame çıktı, ancak bu sefer de savunma alamadık dediler. TFF bir hukuk bir müessesesi değil. TFF idari bir yapıve kurumdur. TFF yetkilileri, anayasamızın maddesi, Türk Ceza Kanunu maddesi falan gibi atıfta bulunarak yorumlar yapıyorlar. Sormak lazım, sen hukuk fakültesinde ders mi veriyorsun. Sen eğer şike yapıldığına kanaat getiriyorsan, gereğini yapacaksın. Yapamıyorsan da bu işi kıvırmaya gerek yok" yanıtını verdi.

UEFA'nın, TFF'nin Olağanüstü Genel Kurul Toplantısı'na bir gözlemci yollayacak olmasıyla ilgili de konuşan Ata Aksu, "Bu normal birşey değil. Bence bunu UEFA da yapmadı. TFF oradan bir gözlemci talep etmiştir. Bu, UEFA ile TFF'nin danışıklı dövüşüdür. Ortak hareket ediyorlar. Ben bu operasyonların UEFA ve TFF'nin ortak bir operasyonu olduğunu düşünüyorum" yanıtını verdi.

Bu arada Ata Aksu, Fenerbahçe'nin Şampiyonlar Ligi'nden Türkiye Futbol Federasyonu tarafından alındığını, UEFA tarafından zorlamayla alınan bir karar olmadığını söyledi.

Türk futboluna uzun yıllar önemli hizmetler veren Ata Aksu ayrıca, sıfır tölerans mevzusunun Fenerbahçe'ye uygulanmadığını belirterek, "Avrupa'ya katılan diğer takımlara bakın hepsinde takip, gözaltı, soruşturma var. Demek ki yok öyle bir şey. UEFA'yı da çok gözümüzde büyütmeyelim. TFF'nin UEFA'dan daha ciddi bir kurum olduğuna inanıyorum" diye konuştu.

58. maddenin değişmesinin gerektiğini dile getiren Ata Aksu, "58. maddenin gerçekte değişmesi lazım. Bunu vicdani bir kanaat olarak söylüyorum. Çünkü, bir önceki yasa teşebbüse dahi ağır cezalar getiriyordu. 58. maddede ise puan silinir, küme düşürülür diyordu. Bu kamuoyunu da rahatsız eder, beni de. Bunu aslında TFF baştan da yapabilirdi. Öyle bir kamuoyu da oluşmuştu. Samimi ve dürüstçe bunu yapsaydı, halk da bunu desteklerdi" şeklinde konuştu.

Cevap: Ata Aksu da Aday Olacak

"Haluk Ulusoy ve siz yönetimde olsaydınız böyle bir karar alırmıydınız?" şeklindeki soruya ise Aksu, "Böyle yönetmezdik. Tapeler de ortaya çıktı, konuşmalar da belli. En azından girişim suç sayıldığından, girişimin yapıldığı çok aşikar. İlk başta ne yapacaklarına karar veremediler. Hukuki süreci bekleyebilirz diyebilirlerdi ama demediler. İddianame dediler, iddianame çıktı, ancak bu sefer de savunma alamadık dediler. TFF bir hukuk bir müessesesi değil. TFF idari bir yapıve kurumdur. TFF yetkilileri, anayasamızın maddesi, Türk Ceza Kanunu maddesi falan gibi atıfta bulunarak yorumlar yapıyorlar. Sormak lazım, sen hukuk fakültesinde ders mi veriyorsun. Sen eğer şike yapıldığına kanaat getiriyorsan, gereğini yapacaksın. Yapamıyorsan da bu işi kıvırmaya gerek yok" yanıtını verdi.

türk futbolunun son umudusun sen adam

Üst Alt