Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği Vasiyeti


Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği Vasiyetibizde ortamda cok konuştuk bir sonuc cıkaramadık. bildiğim kadarıyla kenan evren okudu vasiyeti ve şuan şu şartlarda imkansız diye 2020 küsür yıllarına kadar askıya aldı falan gibisinden
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiBu vasiyet açıklanmalı. Sosyal medya baskısı yaratmalıyız.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiZor bøyle bir sey. Vatikan ne kadar dinleniyor arti kurulsa bile Vatikan kadar otorite olacak mi vs. vs. Vatikan sadece politikalarina denk dusen aciklama yaparsa dinlerler. Cok problemli bir konu ki bu kurum problemler yaratir. Kuruldu diyelim kamu alanina mudahale ederse ne olacak orayi da dinin kurallarina gøre sekillendirmek falan isterse problemler cikacak.

Zaten halifelik Osmanli'da da calismadi ki 1. Dunya savasinda halife olarak aciklama yapti padisah kimse cok fazla dinlemedi. IKO ne kadar etkin ve ne kadar dinleniyor vs. vs.

Zor calismaz bøyle bir kurum bu dønemde ki tarihsel olarak Osmanli'ya gectikten sonra dini anlamda otorite olamamis bir kurumsallik var. Kaldirilmasa bile halifelik calismazdi zaten surec icerisinde tum Islam devletlerinin otorite olarak gørdugu bir kurum olmazdi. Zaten otorite olsa tum Islam dunyasinda 1. Dunya Savasi sirasindaki cagriyi dinlerlerdi ki dinlemedi cogu Islam topragi Osmanlinin elinde olmasinda ve genel olarak bir butunluk kurmasina karsin.

Bu parcali yapida cok zor dinlenmesi. Siyasi yapilarin ya da insanlarin kurum dedi hadi uyalim falan cok zor artik.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiFilistinde iranda 7-8 yaşındaki kız çocukları evlendirilirken ve bunu İslamiyetle bağdaştırmaya çalışan zihniyeti Türk ulusu kabullenemez. Öyle bir topluluğun çatısı altında bulunmaz.Ayrıca Atatürkü birazcık anlayabiliyorsak İslamiyetin izlerini Türkün üzerinden silmeye çalıştığını yaptıklarıyla anlayabiliriz.Yine ayrıca Atatürk ün böyle bir vasiyeti olacağını ihtimal dahi vermiyorum.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiEğer böyle bir vasiyet varsa ve 50 yıl sonra bile biz bu vasiyete hazır hale getiremediysek bu ülkeyi 1938 den beri nekadar yol katettiğimiz yada edemediğimiz gün gibi aşikar demektir. Söz konusu vasiyetin içeriğinin sadece Hilafetle ilgili olmadığını Tüm devlet teşkilatının yapılandırılması ve yeni ilke ve inkilapları içerdiği ihtimalide göz önünde bulundurulmalıdır. Atatürkün ogünün şartlarıyla bugünün yapısına nekadar doğru tespitler yapabileceğini merak ediyorum. Çünkü bu birilerine gerçek devlet adamlığının ne olduğunu öğretebilir.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiAtatürkün islamiyetin izlerini Türk ulusunun üzerinden silme gibi bir kaygısı hiçbir zaman olmadı. Atatürk Arap islamiyetinin gerçek İslamdan ayrılıp gerçekte dinle alakası olmayan bir çok şeyin halk tarafından dinin vecibeleri gibi algılanmasına karşı çıkmış bunun için İslamı Türkçeleştirerek halk tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak istemiştir. İkisi ayrı şeylerdir. Bu düşüncesinde nekadar haklı olduğunu bugün bile cinci hocalara gidip büyü yaptıran kadınları, türbe duvarlarına sınav kağıdı sürenleri, çocuğu olmuyor diye bir sakallının koynuna giren insanları, şeyhine karısını sunan zihniyetleri okudukça çok daha iyi anlayabilirsiniz.Filistinde iranda 7-8 yaşındaki kız çocukları evlendirilirken ve bunu İslamiyetle bağdaştırmaya çalışan zihniyeti Türk ulusu kabullenemez. Öyle bir topluluğun çatısı altında bulunmaz.Ayrıca Atatürkü birazcık anlayabiliyorsak İslamiyetin izlerini Türkün üzerinden silmeye çalıştığını yaptıklarıyla anlayabiliriz.Yine ayrıca Atatürk ün böyle bir vasiyeti olacağını ihtimal dahi vermiyorum.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiFilistinde iranda 7-8 yaşındaki kız çocukları evlendirilirken ve bunu İslamiyetle bağdaştırmaya çalışan zihniyeti Türk ulusu kabullenemez. Öyle bir topluluğun çatısı altında bulunmaz.Ayrıca Atatürkü birazcık anlayabiliyorsak İslamiyetin izlerini Türkün üzerinden silmeye çalıştığını yaptıklarıyla anlayabiliriz.Yine ayrıca Atatürk ün böyle bir vasiyeti olacağını ihtimal dahi vermiyorum.sanki türkiyede yaşanmıyor bunlar 7-8 değildirde 12-13tür en iyi ihtimal.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiAtatürkün islamiyetin izlerini Türk ulusunun üzerinden silme gibi bir kaygısı hiçbir zaman olmadı. Atatürk Arap islamiyetinin gerçek İslamdan ayrılıp gerçekte dinle alakası olmayan bir çok şeyin halk tarafından dinin vecibeleri gibi algılanmasına karşı çıkmış bunun için İslamı Türkçeleştirerek halk tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak istemiştir. İkisi ayrı şeylerdir. Bu düşüncesinde nekadar haklı olduğunu bugün bile cinci hocalara gidip büyü yaptıran kadınları, türbe duvarlarına sınav kağıdı sürenleri, çocuğu olmuyor diye bir sakallının koynuna giren insanları, şeyhine karısını sunan zihniyetleri okudukça çok daha iyi anlayabilirsiniz.Katılmıyorum.Atatürk hiçbir zaman dini bütün bir insan olmadı.Hiçbir zaman gerçek İslam peşinde koşmadı.Bunu söylemlerinde bulabilirsin.Tarihçiler bile Atatürk'ün arap yarımadası zamanındaki ortamdan dolayı Arap karşıtlığı olduğunu düşünüyorlar.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiYa bırakın vasiyet falan :) Yok müslüman mıymış, yok Arap karşıtıymış, yok hilafeti yeniden getirmek için vasiyet yazmışmış.. Adam kendi kendini yönetebilecek bir devlet yaratmaya çalışmış. Bunu yaparken de kendi ideolojisini dünya görüşünü empoze etmiş, hakkı da zaten. Benim dünya görüşlerime uyduğu için toplumu şekillendirmesi, mühendis şeklinde yeniden yapılanması benim çıkarıma. Ama bir toplumu değiştirmenin ne kadar doğru olup olmadığını tartışabiliriz. Ama başarılı olmuş. Şu anda ülkenin en islamcı partisi iktidardayken Arap dünyasına laikliği öneriyorsa, kemalizm çoktan zaferini ilan etmiştir zaten.Kısacası boş tartışmalardan çok, vasiyet varmıymış içindeki neymişten çok, dünyanın seyrini anlamak lazım. Biz vasiyetle uğraşırken, Sarkozy Gürcistan'a gidiyor, ordan Ermenistan'a soykırımı herkesin kabul etmesi lazım diyerek geçiyor, daha sonra Azerbaycan'da da bilmem kaç milyar dolarlık enerji anlaşması imzalamak için bekleniyor.Suriye'de kan gövdeyi götürüyor, biz bağırıyoruz çağırıyoruz kimse tınlamıyor, NATO Libya'ya harekat için zaman kaybetmezken, BM'den Suriye'ye yaptırım kararı çıkmıyor.NATO, İsrail'i korumak için füze kalkanını Malatya'ya kuruyor, İran bize ateş püskürüyor.Rum Kesimi Akdeniz'de sondaj yapıyor İsrail destekli, bizse gemi yolluyoruz Akdeniz'e mavi tur hesabı.Her gün terörist saldırıları olurken, ergenekon davasında darbeciler yargılanırken, ortada çözülmemiş bir Kürt sorunu varken, alevilerin hakları daha verilmemişken, kara operasyonu muhabbeti dönerken, bazı basın yayın organlarından çıkan, Atatürk ne zaman doğdu-ne zaman öldü-vasiyeti neydi haberleri pompalanıyor sürekli. Resmen dalga geçiliyor bizle biz de burada tartışıyoruz.

Yapılması gereken belli, Atatürk gelmiş, tüm bir toplumu giyiminden kültürüne, alfabesinden takvimine herşeyi değiştirmiş ve başarılı da olmuş. Bu değişim bazılarını rahatsız etmiş olabilir, hak da verebilirim. Ancak olmuş bitmiş. Bu saatten sonra yapılması gereken şey tarihçiliği bırakıp,hala devam eden laiklik mevzusunu bırakıp, iç barışı sağlamak, romantizmi bırakıp, insanlıktan ödün vermeden reel dış politikası yaratmak.Biz "küçük insanlar" napabiliriz ? Bizim de yapmamız gereken şey, geçmişi hatalar veya zaferler zinciri olarak değil bir olgu olarak görüp incelemek, orada takılı kalmak yerine, neredeyiz, Fransa neden bizi sıkıştıracak diplomasi yürütüyor, Türk dış politası neden fevri, Recep Tayyip Erdoğan neden milliyetçiliğe kaydı, Afrika neden önemli hale geldi sorularının cevabını aramamız lazım.vasiyet mi ? vasiyeti olsa ne olur, kabile devletinde yönetilmiyoruz, vasiyeti yerine mi getireceğiz ?
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiAtatürkün islamiyetin izlerini Türk ulusunun üzerinden silme gibi bir kaygısı hiçbir zaman olmadı. Atatürk Arap islamiyetinin gerçek İslamdan ayrılıp gerçekte dinle alakası olmayan bir çok şeyin halk tarafından dinin vecibeleri gibi algılanmasına karşı çıkmış bunun için İslamı Türkçeleştirerek halk tarafından daha iyi anlaşılmasını sağlamak istemiştir. İkisi ayrı şeylerdir. Bu düşüncesinde nekadar haklı olduğunu bugün bile cinci hocalara gidip büyü yaptıran kadınları, türbe duvarlarına sınav kağıdı sürenleri, çocuğu olmuyor diye bir sakallının koynuna giren insanları, şeyhine karısını sunan zihniyetleri okudukça çok daha iyi anlayabilirsiniz.Arap İslamiyet'i, Türk İslamiyet'i mi var? Bu ne saçma bir ayrıştırma.Sağcı,solcu,Türk Kürt kalmadı şimdide İslamiyet'i 2ye ayırdınız.Bırakında millet nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiVaktim yok sana fazla cevap veremicem. Yazdıklarımdan İslamın 2 tane olduğunu çıkartıyorsan git idrak yollarında enfeksiyon varmı bir kontrol ettir. İslam elbetteki tekdir ama İslamda olmayan bir çok şeyi İslam dinin farzıymış gibi yaşayanlara bakınca gerçek İslamı Arabın geleneğinden ayırmak gerekiyor. İslamın daha iyi kavranabilmesi için Türk halkına anladığı dilden anlatılması gerekiyor. Do you understand me?Arap İslamiyet'i, Türk İslamiyet'i mi var? Bu ne saçma bir ayrıştırma.Sağcı,solcu,Türk Kürt kalmadı şimdide İslamiyet'i 2ye ayırdınız.Bırakında millet nasıl yaşamak istiyorsa öyle yaşasın.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiYa bırakın vasiyet falan :) Yok müslüman mıymış, yok Arap karşıtıymış, yok hilafeti yeniden getirmek için vasiyet yazmışmış.. Adam kendi kendini yönetebilecek bir devlet yaratmaya çalışmış. Bunu yaparken de kendi ideolojisini dünya görüşünü empoze etmiş, hakkı da zaten. Benim dünya görüşlerime uyduğu için toplumu şekillendirmesi, mühendis şeklinde yeniden yapılanması benim çıkarıma. Ama bir toplumu değiştirmenin ne kadar doğru olup olmadığını tartışabiliriz. Ama başarılı olmuş. Şu anda ülkenin en islamcı partisi iktidardayken Arap dünyasına laikliği öneriyorsa, kemalizm çoktan zaferini ilan etmiştir zaten.Kısacası boş tartışmalardan çok, vasiyet varmıymış içindeki neymişten çok, dünyanın seyrini anlamak lazım. Biz vasiyetle uğraşırken, Sarkozy Gürcistan'a gidiyor, ordan Ermenistan'a soykırımı herkesin kabul etmesi lazım diyerek geçiyor, daha sonra Azerbaycan'da da bilmem kaç milyar dolarlık enerji anlaşması imzalamak için bekleniyor.Suriye'de kan gövdeyi götürüyor, biz bağırıyoruz çağırıyoruz kimse tınlamıyor, NATO Libya'ya harekat için zaman kaybetmezken, BM'den Suriye'ye yaptırım kararı çıkmıyor.NATO, İsrail'i korumak için füze kalkanını Malatya'ya kuruyor, İran bize ateş püskürüyor.Rum Kesimi Akdeniz'de sondaj yapıyor İsrail destekli, bizse gemi yolluyoruz Akdeniz'e mavi tur hesabı.Her gün terörist saldırıları olurken, ergenekon davasında darbeciler yargılanırken, ortada çözülmemiş bir Kürt sorunu varken, alevilerin hakları daha verilmemişken, kara operasyonu muhabbeti dönerken, bazı basın yayın organlarından çıkan, Atatürk ne zaman doğdu-ne zaman öldü-vasiyeti neydi haberleri pompalanıyor sürekli. Resmen dalga geçiliyor bizle biz de burada tartışıyoruz.

Yapılması gereken belli, Atatürk gelmiş, tüm bir toplumu giyiminden kültürüne, alfabesinden takvimine herşeyi değiştirmiş ve başarılı da olmuş. Bu değişim bazılarını rahatsız etmiş olabilir, hak da verebilirim. Ancak olmuş bitmiş. Bu saatten sonra yapılması gereken şey tarihçiliği bırakıp,hala devam eden laiklik mevzusunu bırakıp, iç barışı sağlamak, romantizmi bırakıp, insanlıktan ödün vermeden reel dış politikası yaratmak.Biz "küçük insanlar" napabiliriz ? Bizim de yapmamız gereken şey, geçmişi hatalar veya zaferler zinciri olarak değil bir olgu olarak görüp incelemek, orada takılı kalmak yerine, neredeyiz, Fransa neden bizi sıkıştıracak diplomasi yürütüyor, Türk dış politası neden fevri, Recep Tayyip Erdoğan neden milliyetçiliğe kaydı, Afrika neden önemli hale geldi sorularının cevabını aramamız lazım.vasiyet mi ? vasiyeti olsa ne olur, kabile devletinde yönetilmiyoruz, vasiyeti yerine mi getireceğiz ?Herr Neumann. Kocaman bir +1.
 
Cevap: Atatürk'ün 50 Yıl Sonra Açılmasını İstediği VasiyetiVaktim yok sana fazla cevap veremicem. Yazdıklarımdan İslamın 2 tane olduğunu çıkartıyorsan git idrak yollarında enfeksiyon varmı bir kontrol ettir. İslam elbetteki tekdir ama İslamda olmayan bir çok şeyi İslam dinin farzıymış gibi yaşayanlara bakınca gerçek İslamı Arabın geleneğinden ayırmak gerekiyor. İslamın daha iyi kavranabilmesi için Türk halkına anladığı dilden anlatılması gerekiyor. Do you understand me?Sana ben bir cevap yazardım ama yaşına mahsuben yazmayacam.Sen önce ne söylediğini idrak et.Hani dersen ki tefsir edilmesi lazım o zaman seni anlarız.Ama sen Arap İslamiyet'i gibi saçma sapan bir sözcük korunca insan ister istemez öyle düşünüyor.
 
Üst Alt