Bilgisayarın sürekli çökmesi ( mavi ekran ) - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bilgisayarın sürekli çökmesi ( mavi ekran )

Cevap: Bilgisayarin sürekli cökmesi ( mavi ekran )

Bilgisayarın Hard Disk'inde problem olma ihtimali %90. :Mavi ekran hatası genelde ondan verir. Format attığın sistemi değiştirirsen daha iyi olabilir. Mesela Win XP atıyorsan Win 7 yi dene birde. hata çözülme olasılığı yüksektir. Eğer o da olmaz ise bilgisayarcıya götür. Hard Disk'ini değiştirerek format atsınlar baksınlar bi. Olmazsada hata kesinlikle anakarttadır...

Umarım 1. yöntem ile olur maliyetsiz bir şekilde eğer olmazsa dua et Hard Diskde olsun problem yoksa 120 TL den aşşağı yaptıramazsın :)

Ben yanlis bilmiyorsam o sorun bilgisayarin surekli normal kapatmayip fisten cekiyorsan bundan dolayıda olabilir.

Cevap: Bilgisayarın sürekli çökmesi ( mavi ekran )

Ram,Hdd,Veya Anakart üzerindeki devrelerden hatta bozuk bir klavye giriş tırnağından bile kaynaklanabilir bu sorun bu işlerden pek anlamam demişsin sen her halükarda o bilgisayarı 1 haftalığına kaybedeceksin şimdi verirsen sorunu çözüp tamir edip geri verirler şimdi vermezsen 1-2 ay içinde belki 1 sene içinde doğru düzgün kullanamazsın ve bozulur öyle verirsin.Bu arada mavi ekran hataları genellik donanımla ilgili olmakla birlikte ilgili donanımın tabiri caizse patlamasıyla son bulabilir ya da durup dururken hatadan kurtulursun 2 ay sonra tekrar başlar herşey olabilir sen o bilgisayarı bu işten anlayacak bir bilgisayarcıya götür :)

Ramdir 2 kere ayni problemi müsterilerimde görmüstüm.

Yaptirmani tavsiye ederim gün gectikce mavi ekran daha sIk gelebilir.

Ekran kartı da olabilir.Mavi ekran çıktığında koda bak,daha faydalı bir bilgi sunabilir konu ile ilgili.

Mavi Ekran kodunu yaz buraya 1000 tane mavi ekran sebebi var.

Donanımsal bir problem olduğu aşikar. Emre'nin dediği gibi mavi ekranın sana sunduğu kodu bizlerle paylaşman gerekiyor.

Benim bildiğim HDD de sorun olabilir..

Ama mavi ekran koduna bakmak lazım.

buyrun arkadaslar

hata.jpg

Ekran kartı da olabilir.Mavi ekran çıktığında koda bak,daha faydalı bir bilgi sunabilir konu ile ilgili.

Mavi Ekran kodunu yaz buraya 1000 tane mavi ekran sebebi var.

Donanımsal bir problem olduğu aşikar. Emre'nin dediği gibi mavi ekranın sana sunduğu kodu bizlerle paylaşman gerekiyor.

Benim bildiğim HDD de sorun olabilir..

Ama mavi ekran koduna bakmak lazım.

evet dayim sistem degisikligindende bahsetmisti ama windows7 den geri windows xp ye gecmek hmm... :)

eger diyelim ben win7 den geri xp ye gectim ve düzeldi simdi hep xp demi kalacagim ?

Bilgisayarın Hard Disk'inde problem olma ihtimali %90. :Mavi ekran hatası genelde ondan verir. Format attığın sistemi değiştirirsen daha iyi olabilir. Mesela Win XP atıyorsan Win 7 yi dene birde. hata çözülme olasılığı yüksektir. Eğer o da olmaz ise bilgisayarcıya götür. Hard Disk'ini değiştirerek format atsınlar baksınlar bi. Olmazsada hata kesinlikle anakarttadır...

Umarım 1. yöntem ile olur maliyetsiz bir şekilde eğer olmazsa dua et Hard Diskde olsun problem yoksa 120 TL den aşşağı yaptıramazsın :)

RAM ile ilgili bir sorun olması yüksek bir ihtimal. Mavi ekran bana da uğramıştı, ve RAM'lerimi test ettim, 4 adet RAM'den biri bozuk çıktı değiştirdim, sonra da format attım, şu ana kadar bi defa bile çıkmadı mavi ekran.

Windows 7'den Windows XP'ye geçecek olmanın herhangi bir değişiklik yapacağını sanmıyorum, çünkü mavi ekran sorunu bilgisayardaki İşletim Sistemleri veya yazılımlarla alakalı değil, direk donanımla alakalıdır.

Sorun diğer arkadaşların da belirttiği gibi Hard Disk'te olabilir, başka bir hard disk takıp deneyebilirsin, ancak en önce RAM'leri değiştirmeni veya birkaç RAM Stick varsa onlardan birini çıkarıp, bilgisayarı öyle kullanmanı, sorun devam ediyorsa öbürünü çıkarıp diğerini takmanı tavsiye ederim.

Memtest86+ diye bir program var, onu kullanıp RAM'lerde sorun olup olmadığını da anlayabilirsin ancak RAM test süresi uzun sürebilir, 4 saat belki de daha fazla. Dediğim gibi, farklı RAM'ler deneyip veya birini çıkarıp bilgisayarını kullanırsan, ve aynı sorun çıkmazsa, sorun RAM'lerdedir. :)

Kolay gelsin.

2 tane RAM var bilgisayarda birini cikardim sorun devam etti ötekini cikardim mavi ekran gelmedi acilirken ama bu sansda olabilir PC yi birkac defa daha acip kapaticagim sorun cözülürse burdan haber veririm.

Hard Disk inde Bad Sector olabilir, Başka birinin hdd sini al tak onu dene sorun olcakmı.

Hdtune programını indir, hızlı tarama işaretini kaldır ve full olarak tarama yaptır. Ortalama 45 dakika fln sürüyor 500GB HDD için. O taramam bitince, Health bölümünün resmini buraya ekle bakalım.

Onda sorun yoksa sana bir program daha atacağım flash diskin vardır umarım, ramleri test edeceksin.

büyük ihtimal demiyorum yüzde yüz ram arızalı

açılırken bir yere kadar gelip sonra mavi ekran hatası vermesi başka türlü izah edilemez

yedek ram varsa dene çözülür problem

Hdtune programını indir, hızlı tarama işaretini kaldır ve full olarak tarama yaptır. Ortalama 45 dakika fln sürüyor 500GB HDD için. O taramam bitince, Health bölümünün resmini buraya ekle bakalım.

Onda sorun yoksa sana bir program daha atacağım flash diskin vardır umarım, ramleri test edeceksin.

Hocam bir önceki mesajimda yazdigim gibi ramlarin birini söktüm ve bilgisiyar suanda sorunsuz calisiyor hata RAM daymis galiba, ama yinede tesekkürler.

Bu baslik altinda bana yardim eden ve etmeyen herkeze tesekkürler sorun simdilik cözülmüs gibi duruyor !

not: Tesekkür sembolü olarak bu baslikta mesaj yazmis olan herkeze THX verecegim.

büyük ihtimal demiyorum yüzde yüz ram arızalı

açılırken bir yere kadar gelip sonra mavi ekran hatası vermesi başka türlü izah edilemez

yedek ram varsa dene çözülür problem

Yedege gerek kalmadi 2 tane vardi icinde Ram birini söktüm güleceksiniz ama Bilgisayar su anda 1GB Ram ile calisiyor

Evet arkadaslar

Benim bilgisayar bir süredir hep "cöküyordu" yani mavi ekran geliyordu ve buda genellikle Bilgisayar acilirken oluyordu, ondan sonra Bilgisayar acikkende "cökmeye" basladi ve Bilgisayar fena sekilde yavasladi.

Dün Dayima Format attirdim Bilgisayari ama "cökme" problemi hala devam ediyor.

Bu hata nereden kaynaklanabilir?

not: Bilgisayarin Garantisi yaklasik 1 önce bitmis.

Ram hatası..

Yedege gerek kalmadi 2 tane vardi icinde Ram birini söktüm güleceksiniz ama Bilgisayar su anda 1GB Ram ile calisiyor

Windows 7 için sistem gereksinimleri 32 bit için 1GB Ram ve 64 bit için 2GB Ram gerektiriyor. 32 bit kullanıyorsanız bile 1GB yeterli olmayabilir, bilgisayarda yavaşlıklar olabilir zaman zaman. Yeni bir RAM almanızı tavsiye ederim. :)

Hocam bir önceki mesajimda yazdigim gibi ramlarin birini söktüm ve bilgisiyar suanda sorunsuz calisiyor hata RAM daymis galiba, ama yinede tesekkürler.

Bu baslik altinda bana yardim eden ve etmeyen herkeze tesekkürler sorun simdilik cözülmüs gibi duruyor !

not: Tesekkür sembolü olarak bu baslikta mesaj yazmis olan herkeze THX verecegim.

Çözüldüyse ne mutlu bu mesajını görmeden bende cevap verdim konuya :)

Windows 7 için sistem gereksinimleri 32 bit için 1GB Ram ve 64 bit için 2GB Ram gerektiriyor. 32 bit kullanıyorsanız bile 1GB yeterli olmayabilir, bilgisayarda yavaşlıklar olabilir zaman zaman. Yeni bir RAM almanızı tavsiye ederim. :)

Evet bunun farkindayim hafta sonuna kadar idare edecegim artik, Hafta sonu yenisini alirim :)

Üst Alt