Bir Tanrı Varsa!... | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Bir Tanrı Varsa!...

bir tanrı varsa, dinler ona hakarettir demiş ekşisözlükten steve jablonsky nickli yazar.. güzel yazmış:

• galaksilerden başlayan ve atom altı boyutlara inen bu inanılmaz sanatı ortaya dökmüş bir varlık ile[SUP]*[/SUP], dinleri yolladığını iddia eden varlığın arasında inanılmaz vizyon farkı vardır.

hidrojenden karbondan başlamış ve günümüzde milyonlarca tür canlının yaşadığı şu gezegeni yaratmış bir tanrı varsa -ki bu sadece keşfedebildiğimiz kısım-, bu tanrının benim içtiğim viskiye veya nikahsız sevişmeme takılması mantıklı mıdır?

belgesel izleyin. evren ile ilgili, gezegenimiz ile ilgili, canlılar ile ilgili..
    bir tanrı varsa, dinler ona hakarettir.

Son düzenleme:
Belki de olayı underrated tutup sizi zor bir sınava sokuyordur.

Din dediğin sey sonucta tanrının yolladığı emir ve kuralların insanlar tarafından carpitilmis halidir.

sent by note ????

Bu tür konular olup tartışıla bilinmesi gerekir.
İlgi çekici buluyorum müslüman olarak bu tür konuları açıkçası.

Aşırı cahillik içeren bir düşünce.

Allah katında tek bir din olduğunu bilmiyor bir kere.

Nikahsız sevişmeyi acaba kız kardeşine, annesine,sevgilisine vs yakıştırabiliyor mu? Bacım seviş rahat ol, nasıl yiyiştiğini herkes bilmeli.

Keza içkininde şimdi zararlarını saymaya başlamayalım. Bana zararı var kime ne diye düşüncesine sahip olan akılsızlar da var tabi.

Şimdiye kadar Ateizm'in kurallarını yazan birini görmedim. Ateist nasıl olmalı, ne yapmalı. YOK. olamaz da. Çünkü bunları kim belirleyecek.
Her ateist kendi doğrularını belirleyecek.Ortaya karmakarışık bir durum çıkacak. Ama bunu yapamazlar , o yüzden İslama saldırmak daha kolay.

Adam tanrının verdiği nefse uyup sevişti veya alkolün tadına baktı diye cehennemde yakmak da pek hoşgörülüymüş canım..

Ateizmin kuralı sorular sorup mantık ve bilimle hareket etmektir.. mantıklı olacaksın her konuda.. saçma gelen şeye inanmayacaksın.. misal hayatında görmediğin cinleri gerçek sanmayacaksın.. yada "Allah katında din tektir" demeden önce kanıtım ne diyeceksin.. sanki o kata çıktın geldin de işkembeden sallıyorsun.. yazdığın her şey safsata.. bi de millete cahil diyorsun..

Carl Sagan'ın dediği gibi: "olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir".. ateizmin kuralı budur.. daha ne kuralı olacak..

Sevişme ve alkolden örnek vermişsin.. peki benim kız kardeşim başı açık ve namuslu bir insan.. hayatında tek bir sevgilisi oldu, onunla da evlendi.. bu insanın başının açık olması tanrıya neden batıyor?

Bırak bu işleri.. koskoca evrenin sahibi bir başörtüsüne takar mı.. siz sıyırmışsınız haberiniz yok.. :D

Not: ateist değil agnostik bir insanım..

Son düzenleme:
Belki de olayı underrated tutup sizi zor bir sınava sokuyordur.

Din dediğin sey sonucta tanrının yolladığı emir ve kuralların insanlar tarafından carpitilmis halidir.

sent by note ????????????????????????

Moruk sen doktor değil misin? Ne kuralı ya :)

Kendini mantığa bırakırsan herşey kabak gibi ortada.. sen bari okumuş adamsın :D

Moruk sen doktor değil misin? Ne kuralı ya :)

Kendini mantığa bırakırsan herşey kabak gibi ortada.. sen bari okumuş adamsın :D

Kural ile kastım yaratıcının yolladığı emirler aslında.

Şimdi din ve yaratıcı konusu objektif ve subjektif bakmanın zor olduğu bir alan.

Bilimsel olarak objektif bakmak gerekiyor ama matematik ile mevcut fen ve kimya bilimi yada quantum fiziği ile tanrı'yı kanıtlayabilir misin?

Sonuçta inanıyorsan bu fizik kuralları zaten yaratıcı tarafından ortaya konulmuş.Kendisi fizik üstü bir varlık mı yoksa koyduğu fizik kurallarına tabi mi bunu söyleyebilir misin?

Temel sıkıntı mevcut ( bana göre evrenin ve kainatın büyüklüğü ve erişelemezliği göz önüne alındığında hala ilkel ve yetersiz sayılan ) fizik kurallarının bile dini kitaplarda yazılanlara göre çok advanced kalmasından kaynaklanıyor.

Yani kur'an e= mc2 diye yazılarak inmiş olsaydı oradan yürürdük değil mi?

O yüzden inanç kavramına ben farklı bakıyorum , biraz kant gibi .

Yani inanırsın yada inanmazsın , sırf inanıyorsun diye tanrı'yı senin elinde bulunan yetersiz fizik kanunlarıyla kanıtlamaya yada inanmıyorsun diye onu geçersiz kılmaya kalkışmak bence abesle iştigal , boşa uğraş.

inanıyorsan ahlaklı bir insan olmaya sana emredilen amelleri yerine getirmeye özen gösterir diliyorsan bilim konusunda çalışırsın , inanmıyorsan yine ahlaklı bir insan olmaya ve diliyorsan bilim alanında çalışıp yeni şeyler keşfetmeye çalışırsın.

ortak paide ahlaklı ve güzel insan olmaya çalışmak ve bilim konusunda ilerleme kaydetmek olmalı.

bunu kanıtlayamam ama maddenin ve insanın yaratılması, peygamberlerin mucizeleri bunların yine tanrı'nın ortaya koyduğu fizik kanunları içerisinde gerçekleştiğini ancak biz insanoğlunun bunun çok küçük bir kısmını keşfedebildiğimize inanıyorum.

bizim uzay ve ötesine ömrümüz yetmeyecek malesef..

Adam tanrının verdiği nefse uyup sevişti veya alkolün tadına baktı diye cehennemde yakmak da pek hoşgörülüymüş canım..

Ateizmin kuralı sorular sorup mantık ve bilimle hareket etmektir.. mantıklı olacaksın her konuda.. saçma gelen şeye inanmayacaksın.. misal hayatında görmediğin cinleri gerçek sanmayacaksın.. yada "Allah katında din tektir" demeden önce kanıtım ne diyeceksin.. sanki o kata çıktın geldin de işkembeden sallıyorsun.. yazdığın her şey safsata.. bi de millete cahil diyorsun..

Carl Sagan'ın dediği gibi: "olağanüstü iddialar, olağanüstü kanıtlar gerektirir".. ateizmin kuralı budur.. daha ne kuralı olacak..

Sevişme ve alkolden örnek vermişsin.. peki benim kız kardeşim başı açık ve namuslu bir insan.. hayatında tek bir sevgilisi oldu, onunla da evlendi.. bu insanın başının açık olması tanrıya neden batıyor?

Bırak bu işleri.. koskoca evrenin sahibi bir başörtüsüne takar mı.. siz sıyırmışsınız haberiniz yok.. :D

Not: ateist değil agnostik bir insanım..

Boldladığım yerde dinlerin getirdiği toplumsal ahlaktan söz etmişsin aslında. İyi-kötü kavramını oluşturan şeylerde bunlardır zaten. İlk mesajda bahsettiğin o inanılmaz sanatta insanoğlunun yeri çok küçük olsa da düşünebilme yetisine sahip olduğundan kendi yaşam alanında (kendisi dahil) bir çok canlının yaşam alanına girip çıkabiliyor. Onları öldürme gibi mesela. Bu tür bir canlıya o şekilde kurallar getirmezsen hayvandan farkı kalmaz birbirini öldürür. (Hoş yine öldürüyor da)

Bir de ikinci olarak insanın içgüdüsel olarak bir yönetilme isteği vardır bana göre, insan kural sevmez, yönetilmeyi sevmez falan palavradır bana göre. İçgüdüsel olarak yönetilmediğini (bir tanrı, bir devlet vs) hisseden insan boşluğa düşer.

Not: Normalde yazmıyordum böyle yerlere de, lisede farklı olmak için ateizmi savunup tez olarak Tevbe 6.ayeti okuyup duran ergenler gibi değil gerçekten kafanda düşünüp tartıp mantıklı bulup buraya yazan bir büyüğüm olduğun için cevap vermek istedim, kolay gelsin.

Sandığımdan da fazla bilgisizlik akıyor :)

Günahların af olunması diye bişey var. Bunu aklına getirememiş olmana pek şaşırmadım.

Ateizmin kuralı sorular sorup bilimle hareket etmekmiş. Kim dedi bunu. Niye ona inanalım. Belki başka ateiste göre başka bişey :D

Sana mantıksız geliyor bana gelmiyor. Senin mantığında bana saçma geliyor. Sen büyük patlamayı vs. gördün mü görmedin o zaman ona da inanma.

Kendime ait bir ruhum var onu biliyorum. Herkeste var. Ama biri öldükten sonra vücut duruyor ruhu göremiyorsun. O zaman ruhuma da inanmamalıyım.

Evrenin olması, yaşamın olması falan zaten başlı başına bir kanıttır. Size mantıklı gelen tesadüfler zincirlemesi bana saçma geliyor.

Sevişme ve alkölü de ben örnek vermedim sen verdin diye yazdım.

nikahsız sevişmeden de başörtüsüne gettirdin olayı. Kendin kadınlarla sevişmede serbestlik istiyorsan yakınlarda da bu duruma soğuk bakmayacaksın o zaman.
Kızkardeşini, veya kızını falan uyarmayacaksın mesela kendi cinsine karşı.

Başörtüsüne takılı kalan sizsiniz. Sıyırmadığımı da çok eminim. Sanki Kuran'da olduğu gibi başörtüsünden bahsedilmiş gibi yazmışsın bir de .

Agnostik,ateist,deist aşağı yukarı aynı şey zaten. Hepsi de din konusunda kendim düşünerek tüm sırrı çözdüm sanıyor.

Üst Alt