çay | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

çay

Piyasadaki seri üretim çayların çoğu çöp. Hele Çaykur iyice dibe vurdu.

Kalitelisini alıp doğru demlerseniz kesinlikle çok keyifli bir içecek.
Muş'ta çay ocakları baya yaygın. Adım başı çay ocağı var desem yeridir. Ve baya ucuz da. 1 lira bardaği.

Çoğu Çaykur kullanıyor ama herifler nasıl demliyorlar hakikaten anlayabilmiş değilim. Bi bizim demlediğimiz çaya bakıyorum, bi onların demlediğine; arada uçurum var yav.

Zaten bir oturuşta ortalama 5 bardak çay içen biriyim, ilk kez çay ocağına gitmiştim burda, 7 bardak mı ne içmiştim yav. Özellikle kışın çok güzel oluyor. İçerde soba yanıyor, dışarda kar... Yürüyüş yaptıktan sonra dönüş yolunda uğruyordum. Müthiş bir keyifti.
Lakin pandemi yüzünden gidemiyorum artık.

Velhasıl kelam, çayın kalitesi önemli tabii. Kaliteli çayı nasıl demlersen demle her türlü güzel oluyor. Ama kötü çayı demlemek ustalık istiyor.

Muş'ta çay ocakları baya yaygın. Adım başı çay ocağı var desem yeridir. Ve baya ucuz da. 1 lira bardaği.

Çoğu Çaykur kullanıyor ama herifler nasıl demliyorlar hakikaten anlayabilmiş değilim. Bi bizim demlediğimiz çaya bakıyorum, bi onların demlediğine; arada uçurum var yav.

Zeten bir oturuşta ortalama 5 bardak çay içen biriyim, ilk kez çay ocağına gitmiştim burda, 7 bardak mı ne içmiştim yav. Özellikle kışın çok güzel oluyor. İçerde soba yanıyor, dışarda kar... Yürüyüş yaptıktan sonra dönüş yolunda uğruyordum. Müthiş bir keyifti.
Lakin pandemi yüzünden gidemiyorum artık.
Çaykurun erken hasat çayları perakende satışa sunulmuyor yıllardır. Sunulan da kalitesiz kısmı oluyor yani ticari ve perakendedeki içerikler bire bir aynı değil.

Bir de mesela toz var resmne artık. Mavi Paket Tirebolu, Altınbaş ve Hemşin önceden çok fark yaratıyordu gittikçe düşürdüler kalitesini.

Çaykurun erken hasat çayları perakende satışa sunulmuyor yıllardır. Sunulan da kalitesiz kısmı oluyor yani ticari ve perakendedeki içerikler bire bir aynı değil.

Bir de mesela toz var resmne artık. Mavi Paket Tirebolu, Altınbaş ve Hemşin önceden çok fark yaratıyordu gittikçe düşürdüler kalitesini.
Abi çayın iyisini zaten ihrac ediyorlar. İlk hasadı yani. Geri kalan çer çöpü de iç piyasaya iteliyorlar. Bu yıllardır böyleydi de, son yıllarda daha kaliteyi düşürdüler dediğin gibi. Dünyanın en kaliteli çayı yetişiyor ülkede ama işte bizim elimize geçmiyor.

Bir keresinde Almanya'dan markasını hatırlamadığım bir Türk çayı getirmişti bir tanıdığımız. Dedim yani biz hakikaten çay içmiyormuşuz.

Eskiden pek sorun değildi. Kaçak çay içiyorduk. Lakin Suriye'de savaş çıkınca onu da içemez olduk. Piyasada satılan kaçak çayların birçoğu sahte.

Tanıdık bir çaycı vardı, kaçak diye satılan çayların birçoğu Türk çayı diyordu. Herifler paketi değiştirip piyasaya iteliyormuş. Ceylon'un gerçeğini ve sahtesini göstermişti. Herifler paketi birebir yapmışlar.

Çayı demleyip içince fark ediyorsun anca. Birkaç defa kazık yiyince, Türk çayına döndük mecbur.

Son düzenleme:
Üst Alt