Üye Görüşü - Çevremizdeki Fenerlilerin Canavara Dönüşüp, Herkesten ve Herşeyden Kendilerini Haklı Çıkarmaları Psikolojileri Hakkında - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Üye Görüşü Çevremizdeki Fenerlilerin Canavara Dönüşüp, Herkesten ve Herşeyden Kendilerini Haklı Çıkarmaları Psikolojileri Hakkında

Fenerbahçe psikolojisi:

Bugün Fenerbahçe taraftarı olmak zor bir iş. En küçük Fenerbahçeliden en büyük Fenerbahçeliye, sıradan bir taraftardan kulübün başkanına kadar herkes travma yaşamış gibi görünüyor ve herkesin içinde bir saldırgan amigo var. (Tabii ki her şeyde olduğu gibi, nadir de olsa istisnalar mümkün)

Bu insanların psikolojik olarak ortak noktası nedir? Bir Fenerbahçeli'nin psikolojisini tanımlayan nedir?

Bence bir Fenerbahçelinin psikolojisinin en önemli özelliklerinden biri :

- Özeleştiri eksikliği - kendi başarısızlıkları için suçlayacak başka birini aramak. İşte bunun en büyük örneği Ali Koç'tur.

Fenerbahçelinin bir diğer önemli özelliği ise Hayali Düşman Aramaktır. Son yıllarda kulüp, yönetim ve taraftarlar şampiyonluk kazanamamanın nedeni olarak hakemleri, futbol federasyonunu, gizli terör örgütlerini vs vs kendileri dışında herkesi suçlayarak bu özelliği açıkça göstermiştir.

Fenerbahçe'nin %100 belirgin olan bir diğer özelliği ise bel altı vuruşlarıdır. Hem başkan hem de Fenerbahçe taraftarları tarafından rakiplere ve en çok da Galatasaray'a yönelik hakaretler, sportmenlik dışı ve hatta ahlaksız saldırıları çok sık görüyoruz... En kötüsü de Galatasaray gibi koca bir kültürü terörist bir grupla ilişkilendirmeleri.

Fener'in psikolojisi hakkında daha çok şey konuşabiliriz ama zamanım yok ve bu bahsettiklerimin genel olarak en önemlileri olduğunu düşünüyorum.
Ve bu kişiler en yakınlarından oldu mu hayatını zindan etme çalışmaları okadar çok meyve veriyor ki.Kopartıp atamıyorsunda.Keşke rakibimiz gerçekten başka bir ligte oynasalar.o zaman ne yaparlar çok merak ediyorum .Mesela Greece Super League.

Fenerbahçe ve fenerlilere bakış açım

da178c4bcc006decf97c30fa033e9b7d0bf077bc_full.jpg

Fenerbahçe ve fenerlilere bakış açım

da178c4bcc006decf97c30fa033e9b7d0bf077bc_full.jpg
Bir noktaya kadar bu şekilde bakış yeterli oluyor fakat 2.level'da okadar agresifleşiyorlar ki ; aşağıdaki moda terfi ediyorsun:) kkonuştuklarıda hep madde madde aynı .inan ne bir eksik ne bir fazla.

Ekli dosyalar

• 1637914577154-melo.jpg
    1637914577154-melo.jpg
    280.1 KB · Görüntüleme: 7
Her durumda suçlayacak birilerini bulup, kendilerini tamamen hatasız görmeleri çok ilginç bir durum. Sorunu asla kendilerinde ya da oynadıkları oyunda görmüyorlar. Sürekli bir komplo teorisi.
Misal dün.İnan bana oynayacak takatları yoktu.Normal şartlarda BJk hafta sonu akıllı bir oyun oynayıp ,sürekli topları arkaya atsa fark olur.

En yakın fenerli dostumla bundan 2 maç önce bir ufak çapta tartışma yaşadık. Kendisi futbolu bilen bir isim, profesyonelliğin kıyısından döndü sakatlık yüzünden falan. O bile dünkü maçtan sonra hocalarının yetersizliğini ve bizim winnerlığı kabullendi. Az da olsa aklı başında olanlarıda var

En yakın fenerli dostumla bundan 2 maç önce bir ufak çapta tartışma yaşadık. Kendisi futbolu bilen bir isim, profesyonelliğin kıyısından döndü sakatlık yüzünden falan. O bile dünkü maçtan sonra hocalarının yetersizliğini ve bizim winnerlığı kabullendi. Az da olsa aklı başında olanlarıda var
Bunun Türkçesi kedi ulaşamadığı ete mındar dermiş.Tüm mesele bundan ibaret.Cazgırlıkla kapatma çalışmaları version 155.

Misal dün.İnan bana oynayacak takatları yoktu.Normal şartlarda BJk hafta sonu akıllı bir oyun oynayıp ,sürekli topları arkaya atsa fark olur.
Pozisyona penaltı değil diyorlar. Aynı pozisyon Galatasaray aleyhine olsa bangır bangır penaltı diye bağıracaklardı. Veya Fenerbahçe lehine olsa aynı şekilde penaltı diyeceklerdi.

Ama kendi aleyhlerine olduğu zaman ayan beyan penaltı olan pozisyonu bile inkar edebiliyorlar.

Yabancı hakem diye tutturdular, yabancı hakem geldi, yine beğenmiyorlar.

Pozisyona penaltı değil diyorlar. Aynı pozisyon Galatasaray aleyhine olsa bangır bangır penaltı diye bağıracaklardı. Veya Fenerbahçe lehine olsa aynı şekilde penaltı diyeceklerdi.

Ama kendi aleyhlerine olduğu zaman ayan beyan penaltı olan pozisyonu bile inkar edebiliyorlar.

Yabancı hakem diye tutturdular, yabancı hakem geldi, yine beğenmiyorlar.
Dün VAR penaltıyı es geçse severlerdi.Bağırlarına basarlardı.Bence bizim maçta VAR da orta hakemde yabancı olmalı .yoksa dillerinden düşmeyiz hafazanallah.

Dün VAR penaltıyı es geçse severlerdi.Bağırlarına basarlardı.Bence bizim maçta VAR da orta hakemde yabancı olmalı .yoksa dillerinden düşmeyiz hafazanallah.
İşte o pozisyon birebir aynı şekilde fenerin lehine olsa, penaltı değil diyecek bir tek fenerli tanımıyorum. İşlerine gelmeyen her şeyden şikayet etmeyi alışkanlık haline getirmişler.

fenerlilere dokunmayın gerçekten çok kötü durumdalar. arkadaşım fenerli tek laf etmedim psikolojileri iyi olmayabilir.
bu sene o sene dediler bu sene de tekmeyi yemek üzereler. penaltı ile hem avrupayı hem ligi kaybettiler hem de yabancı hakem diye bağırıp dururken . ilahi adalet bu olsa gerek
empati yapmak bile istemiyorum .
ama şunu da demeden geri durmuyorum fener amatör lige gitse yine de içim soğumaz.

fenerlilere dokunmayın gerçekten çok kötü durumdalar. arkadaşım fenerli tek laf etmedim psikolojileri iyi olmayabilir.
bu sene o sene dediler bu sene de tekmeyi yemek üzereler. penaltı ile hem avrupayı hem ligi kaybettiler hem de yabancı hakem diye bağırıp dururken . ilahi adalet bu olsa gerek
empati yapmak bile istemiyorum .
ama şunu da demeden geri durmuyorum fener amatör lige gitse yine de içim soğumaz.
Aynı ruhaniyetteyiz Sevgili Eren.Yalniz değilsin.

Çok uzun bir konu bu

80 lerin ikinci yarısına kadar fb bu ülkenin çocuğuydu. Fener kazanırsa ülke mutlu, kazanamazsa o hafta ülke mutsuzdu. Bilirsiniz eski Türk filmlerinde hep fb li olan taraftarlar gösterilirdi. Dikkat ettiyseniz hepsi de haylaz, tabiri caizse keko kro cahil kesimden olurdu.

Şampiyonluk sayılarında öndeler, taraftar sayıları herkesten fazlaydı.

Sonra nooldu arkadaşlar, maçlar canlı yayınlanmaya başladı. İnsanlar artık maçlarda olan biteni anında görüyor, olanlar bir gün sonraki gazetelerde yazılıyor ve güncel kamuoyu oluşmaya başlıyordu. Bizim 14 sene sonra gelen şampiyonluğumuz tam da bu değişimin meyvelerini vermeye başladığı döneme denk geliyordu

Sonra biz durmadık. Derwall Denizli şampiyonlukları. 90 yıllarda gelen 6 şampiyonluk (fb nin sadece 1) uefa kupası süper kupa derken, o zamanlar için söylüyorum daha 10 sene önce Türkiye’nin çocuğu olan fb yi tam anlamıyla geri plana atmış, facia üstüne skandal yaşanan kaos camiasına dönüştürmüştü.

2001 de mecburen şikeyle alınan şampiyonluk bir nebze gazlarını alsa da gs hiç durmadı. 87 yılında 14 sene sonra gelen şampiyonluktan sonra 17 şampiyonluk yaşadık. Bu seneyle 18 olacak inşallah. Yani 37 yılda 18 şampiyonluk. Ortalaması 2 yılda bir. Bu süreçte fb sadece 8 şampiyonluk aldı. 37 de 8

Şimdi çocukluğu gençliği Türkiye’nin çocuğu olarak geçmiş bir taraftara bu başarısızlık çok ağır geliyor, zor geliyor, kaldıramıyorlar. Zaten cahil bir profile sahip olan taraftar topluğu bu başarısızlık sebebiyle hırçınlaşıp şiddete meyilli olabiliyor

Bu profile sahip en uygun insanlar koçların ali ve baş şikeci aziz. Onlar sözde başarılı oldukları seneleri görüp de şimdi rezillikleriyle başa çıkamayınca deliriyorlar

Taraftarları da aynı onlar gibi. Sürekli rakibe karşı bir itham, boş beleş söylemler

Gs bunları daha tımar edecek. Bunlar daha kötü günleri, daha kötü günler bekliyor onları

En eğitimli adam ile oturup nerd muhabbeti yaparsın
Fizik profesörü ile quantum mekanik üzerine konuşur , virtiyöz ile sonraki eserinin ezgileri üzerine mırıldanırsın

Ama Fenerbahçe muhabbeti geçti mi hepsinin mağara adamına dönüşüverir

Hatta daha da fena , mağara adamı analitiktir yemek için yaşar yanlışlarından öğrenir bilir ki hata yaparsa yok olacak kendini geliştirir

Bunlar başka bir seviye

İki tanede fenerli arkadaşım beni instadan takipten çıktı trabzon maçı için osayi hakkında bir şey paylaştım diye. Özellikle bir tanesine geçen yıl yaptığı meslekte iyi para kazanacağı bir yere aracı olmuştum. Aramızdaki saygılı bir iletişimde vardı. Adamın vefasızlığı geçtim, iletişime bile geçmeden direkt takipten çıkmış sırf osayi için. Çok değişik kafalardalar, altı üstü futbol için bu ruh haline düştüğümü anlasam, futbol izlemeye ara verip kendimi sorgulardım sanırım.
Sen arkadaştan bahsediyorsun.Ben abimden bahsediyorum 50 küsürlük yaşınamı bakayım ,30 yıllık eğitimci uzman rehber hoca oluşunamı bakayım bilmiyorum 6 yıldır fb dahi demediğim abim ,bayram günü sadece onun kendisinin söylediği Ali koç lafını hatırlattığım için 1 saat kan kustu ve şuan görüşmüyoruz. Bu nasıl bir ruhaniyete evrilme sürecidir. Açıkçası ne hale getirmişiz .Varya bu hayra alamet değil.Bizim stadda neler olacak çok merak ediyorum ama içimden daha beter olsunlar namesi gürül gürül akıyor.Yakında ülkeyi ikiye ayırırlarsa şaşırmam.

Üst Alt