covid aşılarının yan etkileri | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

covid aşılarının yan etkileri

Bugün bir is arkadasimla konustugum konu. Bana anlattigi hikayede 29 yasinda bir sporcu, genc arkadasi cross vaccine sonucu (ilk doz Biontech ikinci doz Astra olmak üzere) gece kalp krizi sonucu vefat etmis olmasi. Bu hikaye ne kadar dogru ne kadar yalan oldugunu bilmiyorum ama sanirim özellikle Biontech aşısinin üzerine kalp kasi ilthabi üzerine arastirmalar vardi. Yanlis hatirlamiyorsam bu arastirmalar Israilde yapiliyordu. Buna benzer hikayeler duydunuz mu diye merak ettim.

Su ana kadar halen asi olmadim ve acikcasi etrafimdaki insanlarin hikayeleri beni bu konuda endiselendiriyor.

Ben birinci doz biontech oldum, olduktan iki gün sonra geceleri yatarken sol gögsümde agrilar basladi. daha sonra bu agrilar gündüzleri de olmaya basladi.

Doktora gittim, kan aldilar, EKG cektiler, röntgen cektiler, ultrasonla baktilar. EKG ve röntgende bisey bulamadilar hersey normal dediler ultrasonla da ayni seyi söylediler. Ama yine de kesin kalp kasi iltihabi degil diyemediler.

Neredeyse iki ay oldu, agrilar bazen azalaarak bazen de cogalarak devam ediyor.

ikinci dozu olayim mi olmayim mi bilmiyorum. Ikilem de kaldim.

Ben birinci doz biontech oldum, olduktan iki gün sonra geceleri yatarken sol gögsümde agrilar basladi. daha sonra bu agrilar gündüzleri de olmaya basladi.

Doktora gittim, kan aldilar, EKG cektiler, röntgen cektiler, ultrasonla baktilar. EKG ve röntgende bisey bulamadilar hersey normal dediler ultrasonla da ayni seyi söylediler. Ama yine de kesin kalp kasi iltihabi degil diyemediler.

Neredeyse iki ay oldu, agrilar bazen azalaarak bazen de cogalarak devam ediyor.

ikinci dozu olayim mi olmayim mi bilmiyorum. Ikilem de kaldim.

Bu olayi bende baskalarindan duydum. Ilginc

Birinci doz Biontech aşısını sol kola vurulduktan sonra ağrı başladı. Ertesi gün kolumu oynattığımda bile ağrıyordu. Kolumu kullanamadım. Ertesi gün geçti. Yani 48 saatte eski halime döndüm.

İkinci dozu iki gün önce sağ koluma vuruldum. İğnenin girdiği bölge çevresi sadece ağrıdı o kadar. Şu an hafif çok tatlı bir acı kaldı.

Birinci doz Biontech aşısını sol kola vurulduktan sonra ağrı başladı. Ertesi gün kolumu oynattığımda bile ağrıyordu. Kolumu kullanamadım. Ertesi gün geçti. Yani 48 saatte eski halime döndüm.

İkinci dozu iki gün önce sağ koluma vuruldum. İğnenin girdiği bölge çevresi sadece ağrıdı o kadar. Şu an hafif çok tatlı bir acı kaldı.

Mazoşist misiniz de acı tatlı geliyor Tahir Mahir bey?

sadece sol kol ağrı oldu 2.aşıdan sonra. (sinovac)

biontech için çok şey yazılıp çiziliyo, yok kalp yok tetikler falan filan. bilimsel veriler dışında inanmayın ekşi sözlükte çok yaygara koparıyo bu aşı karşıtları.
Karşıt filan değilim de ilk doz sonrası çok yakın bi' iş arkadaşım günlerdir tansiyon sorunu yaşıyor. İlk gün burun kanaması uzun süre durdurulamadı. 2. doz sonrası kolunda hareket zorluğu yaşayıp fizik tedaviye giden komşum var. Sorun yaşayan örnek çok fazla değil ama var.

Bunlara karşın hiçbir sorun yaşamayan onlarca da arkadaşım, akrabam var. Yan etkilerden dolayı aşıya zorlanması taraftarı değilim sadece.

Bugün bir is arkadasimla konustugum konu. Bana anlattigi hikayede 29 yasinda bir sporcu, genc arkadasi cross vaccine sonucu (ilk doz Biontech ikinci doz Astra olmak üzere) gece kalp krizi sonucu vefat etmis olmasi. Bu hikaye ne kadar dogru ne kadar yalan oldugunu bilmiyorum ama sanirim özellikle Biontech aşısinin üzerine kalp kasi ilthabi üzerine arastirmalar vardi. Yanlis hatirlamiyorsam bu arastirmalar Israilde yapiliyordu. Buna benzer hikayeler duydunuz mu diye merak ettim.

Su ana kadar halen asi olmadim ve acikcasi etrafimdaki insanlarin hikayeleri beni bu konuda endiselendiriyor.
Kardeşim, pandemide yoğun bakımda çalıştı halen de devam ediyor. Ben de sağlık alanına uzak sayılmam. 2 sinovac + 1 biontech oldum. Aşının istisnai yan etkileri olduğu su götürmez bir gerçek. Yalnız Türkiye'de hastaneye düşmemek daha önemli. Pandemi döneminde insanların ne saçmalıklardan dolayı kaybedildiğini bir anlatabilsem veya anlatsalar aşı olmayan kimse kalmaz. Tercih yine de sizin tabi ki ama olmazsanız da dua edin de Allah hastaneye yatacak duruma getirmesin. Çünkü yoğun bakıma girdiğiniz an, o anki durumda neyle karşı karşıya geleceğinizi kimse kestiremiyor. Sadece hafif atlattırması için dahi yapılır çünkü nefes alamıyorum diye bağıra bağıra gidiyorsunuz.

Ben yan etki görmedim şimdiye kadar yine de uzun dönemde bir şey çıkarsa onu bilemiyorum. Biontech'ten ben de şüpheliydim. 1 günlük omuz ağrısı dışında da bir etkisi olmadı, o da antrenman ağrısı kadar işte öyle kolu kullandırmayacak kadar değildi.

İnternetten okuduklarıma aşı karşıtları sebebi ile güvenmiyorum. Benzer durumu siz de yaşıyorsunuz diye yazma ihtiyacı hissettim.
Bildiğim 2 kadın yataklara düşecek kadar ağır yan etki ile karşılaştılar. Onun dışında da çevremde aile-arkadaş dahil ağır yan etki gören olmadı. Yani oran bir hayli düşük(aşılı tanıdık sayısı 500 ü bulur rahat). Aşılarından sonra hasta olanlar da oldu ve cidden hafif atlattılar. Ben ise şükür hiç hasta olmadım.

İlk dozda biraz kol ağrısı oldu ikinci dozda hiçbir şey olmadı. İnternette yazılan bilgilerin bir çoğu kanıttan uzak aşı sürecine zarar veren bilgiler olmayan ve şüphelenen insanları vazgeçirmekten öteye geçmiyor kısaca konuyu iyi niyetli açıyorsunuz ama bunları da düşünün. Çok ciddi sıkıntı yaşıyorsanız en yakın sağlık kuruluşuna başvurun.

SM-G900FQ cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Karşıt filan değilim de ilk doz sonrası çok yakın bi' iş arkadaşım günlerdir tansiyon sorunu yaşıyor. İlk gün burun kanaması uzun süre durdurulamadı. 2. doz sonrası kolunda hareket zorluğu yaşayıp fizik tedaviye giden komşum var. Sorun yaşayan örnek çok fazla değil ama var.

Bunlara karşın hiçbir sorun yaşamayan onlarca da arkadaşım, akrabam var. Yan etkilerden dolayı aşıya zorlanması taraftarı değilim sadece.
zorlama yok zaten, sadece halk sağlığını yeni mutasyonlara karşı tehdit ettikleri için evleri dışında başka alanlara girmeleri kısıtlanacak.

benim vücudum beni ilgilendirir diyenlere saygı duymakla birlikte kamuya açıldıkları an kendi sağlıkları değil halk sağlığı olduğu için yasakları doğru buluyorum.

zorlama yok zaten, sadece halk sağlığını yeni mutasyonlara karşı tehdit ettikleri için evleri dışında başka alanlara girmeleri kısıtlanacak.

benim vücudum beni ilgilendirir diyenlere saygı duymakla birlikte kamuya açıldıkları an kendi sağlıkları değil halk sağlığı olduğu için yasakları doğru buluyorum.

Dün almanyada alinan kararlar insanlari resmen zorluyor. Kisitlamalar gittikce cogaliyor. Su durumda asi olmak zorunda oldugumu hissetiriliyorlar bana mesela.

Delta'dan sonra dediğin pek geçerli değil kanka. Aşılı veya aşısız konserlere, sinemalara, maçlara vs pcr zorunluluğu gelmeli..

Dün almanyada alinan kararlar insanlari resmen zorluyor. Kisitlamalar gittikce cogaliyor. Su durumda asi olmak zorunda oldugumu hissetiriliyorlar bana mesela.
maskeni takıp alışverişini yapıp doğru evine.

evden markete, marketten eve döngüsü

evinin önünde açık alanda sahilde yürüyün işte. eğer kapalı alan olan markette yasaksa evinde aşı olan biri gitsin, aşılı olan kimse yoksa telefonla söyle.

bunu yapmak zorundalar, virüs mutasyona uğruyor ve mevcut aşıların etkiside azalıyo

Üst Alt