deprem için alınacak önlemler (bireysel) - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

deprem için alınacak önlemler (bireysel)

istanbul depremi nedeniyle bireysel olarak ne gibi önlemler alabiliriz.

(en kötü senaryoda)
0. Abi binan curukse once yikilmayacagina emin oldugun bir eve tasin. Ister uzak olsun ister tek-katlı. Ise mesafesi kirasi falan tartismaya kapalidir. Artı eksi hesabı yapılamaz deprem mevzuunda. Ev yıkıldı mi herşey biter. beylikdüzüne tasin gerekirse ama yine de yikilma tehlikesi olduguna inandigin evde kalma... bunu halletmeden de başka adımları atıp kendini rahatlatma.

1. Evde deprem çantası hazır bulundur. Içinde acil ilaçlar ve ilk yardım malzemeleri mutlaka olmalı. Araban varsa arabanın ilk yardım çantasını buna gore dizayn ederek çantadan hafiflik sağlayabilirsin. Içinde mont kazak vb. yerine herkes için termal elbiseler olması yine yerden tasarruf ettirir. Uyku tulumu varsa o da güzel olur.

2. Deprem çantasının içeriğiyle alakalı tonla sen sitesi var. Onlardan birine bakarak Ve sıvı, protein, elektrik üçlüsüne önem vererek hazırla.

3. Ben hicbir zaman yarim depodan az yakıt bulundurmam arabada. Alışkanlık haline geldi.

4. Deprem anında yapabileceklerini realist olarak pratik et. Agir bir depremde kimse muhtemelen bulunduğu odanın dışına çıkamayacaktır. Deprem bitene kadar sabret. Asla kapıya balkona koşma.

5. Ancak deprem tamamen bittikten sonra asansör kullanmadan binadan çıkmaya çalış. Deprem yavaş başlayıp hızlanabilir. Çıkarım dersin merdivende kalırsın allah muhafaza.

6. Istanbul gibi bir şehirde mümkün değil ama daha küçük şehirlerde kafanda olabildiğince secenekli bir tahliye rotası oluşsun. Ben mesela kuzey ankaradayım. Kendimi evden çevre yolu dışına atabileceğim 4 5 güzergahım var. Buna havaalanı yolu dahil değil.

Daha da var da dersten sonra yazarım.

SM-G955F cihazımdan Gscimbom mobil uygulaması ile gönderildi

Yatağın başında olacak şekilde ufak bi el çantası hazırlayıp içine su, yüksek kaloriye sahip yiyecekler, aydınlatma için fener, telefon içinse 1 tane powerbank iyi olur. Deprem anında yatağın yanına destek amaçlı masa veya komodin hatta yakında bulunan herhangi bir şey çekilebilir L şeklinde taşıyıcı oluşturulabilir.
Yav deprem olunca heyecanla ne halt yiyecegimi bilemem hele uykudaysam. Uyanıkken bu dediğini yapabilirim

Adıyamandaki arkadaşımla konuştuk. Depremde evi lojman olmasına rağmen ağır hasar almış. Kasasının olduğu banka yıkılmış. Evinin olduğu lojman toplanma alanı ilan edilmiş. Evi talan edilmiş, bankadaki varlığına ulaşma şansı yok. Evinde altını gümüşü kalmış, eşyaları kalmış. Çoluk çocuk ispartaya geldiler. Geri dönüp eşyalardan kalanı alsam mı diye düşünüyor. Ne yapsın şimdi bu adam? Hasarlı binasına girip 2-3 kalanını da mi almasın?

Kafamı tırmalayan bir durum.

İstanbul depremi olursa büyük ihtimal bankacılık sektörü, internet ve elektrik en az 1 ay doğru dürüst hizmet sağlayamayacaktır. Bütün bankaların merkezleri istanbulda ve kaldı ki şubeleri Muratın verdiği örnekte olduğu gibi yağmalanacak ve Bankaların iflasları bile söz konusu olacaktır.

Şimdi evde canlı para tutmak bir dert, bankada tutupta o parayı çekemeyecek olmak başka bir dert. Esasında imkanı olan kendisine ait bir arazi de konteyner koyarak burada bir miktar altın, dolar ve tl tutması gerekecek.

en az 15 gün yetecek makarna ve içilebilir su ve giyisi stok yapmak gerekir ama bu bahsettiğim imkan istanbuldaki insanların %96 sında dahi yoktur.

Kafamı tırmalayan bir durum.

İstanbul depremi olursa büyük ihtimal bankacılık sektörü, internet ve elektrik en az 1 ay doğru dürüst hizmet sağlayamayacaktır. Bütün bankaların merkezleri istanbulda ve kaldı ki şubeleri Muratın verdiği örnekte olduğu gibi yağmalanacak ve Bankaların iflasları bile söz konusu olacaktır.

Şimdi evde canlı para tutmak bir dert, bankada tutupta o parayı çekemeyecek olmak başka bir dert. Esasında imkanı olan kendisine ait bir arazi de konteyner koyarak burada bir miktar altın, dolar ve tl tutması gerekecek.

en az 15 gün yetecek makarna ve içilebilir su ve giyisi stok yapmak gerekir ama bu bahsettiğim imkan istanbuldaki insanların %96 sında dahi yoktur.
Dijital olarak tutmada çok büyük sıkıntı yok ama adam düğünden kalan altınları, elindeki dövizi banka kasasına koymuş. İşlemi tam bilmiyorum hiç kasa kiralamadim, içeriğe dair sigorta yapıyorlar mı içerik hakkında bilgi alıyorlar mı, tazmini nasıl olacak hiç bilmiyorum. Bütün birikimini bırakıp gelmiş oldu adam tek kurtarabildigi arabası ve bir küçük valiz

Dijital olarak tutmada çok büyük sıkıntı yok ama adam düğünden kalan altınları, elindeki dövizi banka kasasına koymuş. İşlemi tam bilmiyorum hiç kasa kiralamadim, içeriğe dair sigorta yapıyorlar mı içerik hakkında bilgi alıyorlar mı, tazmini nasıl olacak hiç bilmiyorum. Bütün birikimini bırakıp gelmiş oldu adam tek kurtarabildigi arabası ve bir küçük valiz
Muhtemelen banka giderini karşılayacaktır ama İstanbul depreminde bu durum bir hayli karmaşık olacak.

Çünkü sırf yıkılan enkazların harfiyat kaldırma işlemleri bile 4-5 yıl süreceği konuşuluyor.

Ek olarak anladığım kadarıyla, arabaya da bir miktar nakit tutmak lazım hocam. en azından bir depo dolduracak kadar.

deprem çantası yapın. ilk 2 gün gelmeyecek yardımı düşünerek hazır konserve-çikolata-su.

depreme yakalanırsanız da mutfaktan 1,5 luk bir su alıp hayat kurtaran hayat üçgeni oluşturan bir yerde bekleyin.

Muhtemelen banka giderini karşılayacaktır ama İstanbul depreminde bu durum bir hayli karmaşık olacak.

Çünkü sırf yıkılan enkazların harfiyat kaldırma işlemleri bile 4-5 yıl süreceği konuşuluyor.

Ek olarak anladığım kadarıyla, arabaya da bir miktar nakit tutmak lazım hocam. en azından bir depo dolduracak kadar.
O kaotik ortamda satmiyorlar ne yazık ki benzin vs. Üzücü ama gerçek. Paranla alabileceğin birşeyde yok, etrafta mağaza dükkan sağlam olsada açmıyor. Ama güvende hissettirecekse tut abi. Benim cebimde 3000 TL nakit, kredi kartlariyla 60 000 TL alışveriş yapabiliyordum, 3 gün dağıtılan çorbayı içtim. Birşey pisiremedigin için kuru gıdalarda gereksiz. Ancak konserve vs tutabilirsin arabada

Dua edeceğim, başka şansım yok.
Olanlar için yaşam üçgeni önemli.
Yanınızda su bulundurun muhakkak.
Kuruyemiş dediler geçen de o çok susatır da sanki ya... Bittikten sonra ev çıkabilecek kadar sağlamsa tabii çantaları da alırsınız. Ama bir cüzdanda banka kart ve kimlikleriniz bence hep yastık altında olsun.
En önemli şeyse şarj da, o da artık şansa. Onu idareli kullanmak önemli...Uygulamalar resetlenebilir bunun için...

Ama açık olmam gerekirse ben İzmir'de olduğunda hiçbir bok yapamadım, her şey bitti, öleceğiz demek dışında. Soğukkanlı olmak gerek de çok zor...

Üst Alt