Dunkirk (2017) | Christopher Nolan - Sayfa 4 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Dunkirk (2017) | Christopher Nolan

Sonunda izleyebildim.

Bir sanat eseri.

hikayenin anlatılışı eleştirilebilir ama teknik anlamda kusursuz bir film. Sinematografik açıdan çok başarılı. Bu kadar durgun bir senaryo olmasına rağmen ben çok gerildim ve heyecanlandım. Evet durgun yorucu ama şöyle bir örnek vereyim: Bana göre yapılmış en iyi savaş filmi er Ryan'ı kurtarmak. O filmde ölen hiçbir asker umurumuzda değildi. Tek derdimiz Ryan'dı. Piyanist filminde de tek derdimiz szpilman dı. Herkes ölebilir ama ryan ve szpilman ölemezdi. Dunkirk te durum farklı. Her bir askerin önemi farklıydı. Ölen her bir kişi canımı sıktı. Kahraman yok ama yüzbinlerce önemli asker vardı. Bunu seyirciye anlatma konusunda çok başarılıydı.

Oscar yolu açık. Teknik ödüllere aday olacaktır. Benim bünyemde ikinci mad max macerası yaşatacaktır. Mad max de yazın vizyona girmişti ve oscara aday göstermezler demiştim. Oscar genelde sonbaharda çıkan filmleri aday gösterir. Mad max in adaylığı ve kazandığı ödülleri görünce şaşırmış ve sevmiştim. Dunkirk in de aynı kaderi yaşayacağını düşünüyorum. Tabi daha iyisi gelmezse.

Cuma günü iş çıkışı izlemeyi düşünüyorum. Bütün haftanın yorgunluğuyla kaldırılır mı film yoksa sakin kafayla Cumartesi mi izleyeyim ?

Ok. Cuma gününü iple çekmek için güzel bir sebep. :)

Yalnız ben cumartesi demiştim

Neden cumartesi dedim; çünkü haftanın yorgunluğu ile Cuma mı izlesem cumartesi rahat kafayla mı izlesem sorusunu soran biri Cuma akşamı sinemada uyur. Bu film hikayesi açısından durgun bir film. Uyumazsan bile için geçer. Garantiye al cumartesi git.

evet bir nolan filmi gibi değil yani filmin yönetmeninin nolan olduğunu bilmesek hayatta nolan filmi demeyiz ama çok sert sağlam bir film olmuş savaşı ve piskolojiyi iyi yansıtıyor. imax izlenmesini tavsiye ederim.

not : bu filmde c.nolanın kardeşi yokmuş genelde ona yazdırırdı senaryoları tamamen kendi çalışması bu sefer

Son düzenleme:
Akıl Defteri, Kara Şövalye Serisi, Başlangıç, Prestij ve Yıldızlararası filmlerinde yapmış olduğu yönetmenlikle kalpleri fetheden şahsiyettir.

Dunkirk isimli tarihi savaş filmini henüz seyretmemiş olsam da yapımın yorumları etrafta oldukça olumlu. En kısa zamanda seyretmekle beraber Nolan'ın çürük tahtaya basacağına hiç ihtimal vermiyorum.

Filmden yeni geliyorum. Ben dahil koca salonda 6 kişiyle filmi izlemenin hüznünü yaşamaktayım. Millet olarak rafine zevklerimiz yok maalesef. Filme dönecek olursak. Öncelikle şunu belirteyim, Nolan fanboylar büyük beklenti içinde izlemesinler filmi. Prestige, Memento, Inception, Interstellar tarzı bir başyapıt değil. Tabi bu benim nacizane, şahsi görüşüm ancak yine de film genel hatlarıyla oldukça başarılı ve güzeldi. Klişe savaş filmlerinde olan kahramanlık hikayeleri, epik sahneler bu filmde yok. Kurgu ve senaryo oldukça sade. Nolan'ın tarzı dışında diyebiliriz ama bu filmde Nolan; 'filmin hikayesi yeter aga biz bu atmosferi ve gerilimi seyirciye aktaralım yeter' havasında çekmiş ve nitekim savaş atmosferini, gerilimi bayağı güzel yansıtmış seyirciye. Müzikleri de zaten muazzamdı, efsane soundtrack olmuş.

Savaşı benim yaşımdaki ihtiyarlar başlattı. Neden ölmesi için çocukları gönderelim ?

Filmde senaryo yok evet ama güzel olmuş yine de güzel işlenmiş. Nolandan farklı tarzda şeyler bekleyen birisi hayal kırıklığına uğrayabilir ama his güzel verilmiş.

Gerçek olaya dayandırılıyor malum.

Gayet iyi yapılmış bir film, şişirilmiş bir ana karakter olmaması güzel, tarihsel bir kesit sunuyor olması güzel ancak İngiliz milliyetçiliği olması beni rahatsız etti. Ufak tefek dokundurmalar vardı ama temel olarak İngiliz halkının kahramanlığını anlatan bir film. Öyle kubrick filmlerindeki gibi savaşın manasızlığı absürtlüğü filan yoktu. Ve o one direction oğlanının oyunculuğunu hiç beğenmedim olmasaymış daha iyiymiş.

Üst Alt