Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi - Sayfa 57 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi

Hodcjam su futbolcu var
- BANA ELIMI OPEN EVLADIMI ALIN
hodcjam ondan daha cok katki saglicak X var
- EVLADIMIN YEDEGIDE KARDESI EMREColakdir
Hodcjam nolur bari kanada sunu alalim
- KANADA RIZENIN YEDEGI OGULCANI ALIN.

biatcilar: Bu scout ne ise yariyor????

Gs 2020

scout ekibini dikkate almıyor, önerdiği futbolcuları transfer etmiyorlar diyenler de var. ben biryerde görevde isem, benim önerilerim dikkate alınmazsa delikanlı gibi istifayı basar giderim. emre utkucan ve ekibinin önerileri eğer klüp yetkilileri tarafından dikkate alınmıyorsa kendilerine önerim onurlu bir şekilde istifa etmeleri olabilir. belki sözünü dinletebilecek kapasitede bir scout şefi gelir oraya !

8 senede kac tane adam bulmus.

Garry, Marcao, Luyindama, Carole (Tutmadı gerçi), Saracchi ilk aklıma gelenler. Bruma’yla Telles’i saymıyorum. Bunlar aldırabildikleri. Dembele var, Delaney var bildiğimiz. Geçen sene sol ayaklı kanat oyuncusu vardı İskandinav (İtalya ligine giden). Yine Altaylı bir stoper çocuk vardı Türk ismini hatırlamıyorum. (Lyon’un aldığı değil, İbrahim olabilir ismi) Daha benim hatırlamadıklarım da vardır.

Esasında bunların hiçbiri de önemli değil. Bu isimler gelenler veya basına yansıyanlar.

Sen scout olsan her sene teknik heyete ve yönetime verdiği listeyi basına açıklar mısın? Ben bu bu adamları buldum ama bunların parası yetmedi alamadılar veya beğenmediler diye. Hiç bir zaman bilemeyeceğimiz mevzular üzerinden sallamak garip.

Son düzenleme:
Garry, Marcao, Luyindama, Carole (Tutmadı gerçi), Saracchi ilk aklıma gelenler. Bruma’yla Telles’i saymıyorum. Bunlar aldırabildikleri. Dembele var, Delaney var bildiğimiz. Geçen sene sol ayakla kanat oyuncusu vardı İskandinav (İtalya ligine giden). Yine Altaylı bir stoper çocuk vardı Türk ismini hatırlamıyorum. (Lyon’un aldığı değil, İbrahim olabilir ismi) Daha benim hatırlamadıklarım da vardır.

Esasında bunların hiçbiri de önemli değil. Bu isimler gelenler veya basına yansıyanlar.

Sen scout olsan her sene teknik heyete ve yönetime verdiği listeyi basına açıklar mısın? Ben bu bu adamları buldum ama bunların parası yetmedi alamadılar veya beğenmediler diye. Hiç bir zaman bilemeyeceğimiz mevzular üzerinden sallamak garip.
Eleştirmek ata sporu

premier lig takımı olsak başarıdır derim ama bizim bütçemiz için 4M yüksek rakam. Alex Telles,Bruma falan da scout denemez. Bunlar yüksek bonservisli oyuncu bizim için.

4 milyona alıp 2 sene sonra 500bin euroya zorla göndermeye çalışıyorsan başarısız diyebilirsin. 4 milyona alıp fayda sağlayıp piyasasını bizim gibi bir ligde bile en az 10 milyon euroya çekiyorsan bu başarıdır. Demekki adam yetenekli, gelişime açık doğru bir herif bulmuş anlamına gelir bu.

Porto’nun da 50lere 60lara sattığı adamların tamamını 100bine bulduğunu düşünmüyorsunuz umarım.

Senin dediğin de yapılır. 50 bin euroya 150 tane Ozonrwafor alırsın. 2 tanesinin 3 senede bir yerlere gelmesini beklersin falan. Bu sırada taraftarın %90’ı kim bu zurnacı der. Bunlarla mı şampiyon olacağız der. Bunları da göğüslemen lazım.

Bakın arkadaşlar yukarıda da yazım; umut gündoğan, koray günter, oğuzhan kayar, veysel sarı bunları bizzat emre utkucan aldırdı kulübe. Hatta Umut Gündoğan'ı almadan önce dost meclisinde acaip övüyordu umut'u ve alınması için çok baskı yaptı. Ama kendisinin PR'ı ve arkasındaki kuvvet çok güçlü olduğu için hep aldırdığı ve nispeten tutan oyuncular söyleniyor. Neymiş efendim "Erling Haaland'ı daha Dortmund teklif götürmeden önce bulmuşlar ama yönetim parasızlıktan vs. almamış. Hepsi yalan dolan. Haaland ve bunun gibi oyuncuları 12. yaşındaki FM oynayan oyuncular dahil biliyor.
Ayrıca GS scout ekibi 2010 yılında kuruldu, Emre Utkucan ise 2013 yılında geldi. Ama scout ekibi kurulduğunda Emre Utkucan oranın şefi olmayı kafaya baştan koymuştu ve kulislerine başlamıştı çoktan.
Kendisi bayağı çenebaz birisidir ve kimseyle konuşmaktan çekinmez. Hatta ikna kabiliyeti o kadar yüksektir ki elinizde beyaz bir kağıt olsun ve Emre Utkucan ile bir odaya başbaşa girin, odadan çıktığınızda elindeki kağıdın siyah olduğuna seni ikna edebilecek kadar dilbazdır.
O yüzden 2013 yıllında bir şekilde Fatih Hocaya ulaşıp kendisini sevip beğendirmiştir ve o göreve gelmiştir. Daha sonra Fatih hoca gittikten sonra dahi gelen herkese kendini sevdirmiştir ve kulüpte kalmıştır.
Bakın Cenk Ergün'ün bile bileti kesildi ve kulüpten şutlandı ama bu adama kimse dokunamıyor. Kulüp içindeki herkese kendini birşekilde bahsettiğim meziyetleriyle sevdiriyor.
Ayrıca scout ekibi öyle büyük bir ekip değil sandığınız gibi, toplam 6-7 kişi var ekipte Necati ve Elmander hariç.

yapma onur sil kardesim sunu :)
scout transferi illa yarim ekmege top oynicak adami bulup getirmek diil reis yapma etme

kulüpten kulübe değişiyor bu. Bütçene göre bakacaksın buna. Transfer bütçesi 100 Milyon Euro olan takımda 4-5 milyona scout transferi yapıp, ileride satabilirsem iyi olur diye düşünebilirsin. Örneğin Manchester City'in Enes ünal gibi oyunculara yaptığı gibi.

Bizim bütçemiz için en uygun olan sekidika veya bir tık üstü fiyatında oyuncular bulabilmek. İleride bütçemiz artarsa durum değişir ama şu an böyle.

Elbette bazılarının dediği gibi illa ismi duyulmamış amazon ormanlarından topçu bulmak değil ama bütçene uygun isimler bulmak. Biraz uzun oldu, umarım anlamışsındır.

kulüpten kulübe değişiyor bu. Bütçene göre bakacaksın buna. Transfer bütçesi 100 Milyon Euro olan takımda 4-5 milyona scout transferi yapıp, ileride satabilirsem iyi olur diye düşünebilirsin. Örneğin Manchester City'in Enes ünal gibi oyunculara yaptığı gibi.

Bizim bütçemiz için en uygun olan sekidika veya bir tık üstü fiyatında oyuncular bulabilmek. İleride bütçemiz artarsa durum değişir ama şu an böyle.

Elbette bazılarının dediği gibi illa ismi duyulmamış amazon ormanlarından topçu bulmak değil ama bütçene uygun isimler bulmak. Biraz uzun oldu, umarım anlamışsındır.
o son cümle yerine kufretseydin

Bakin Arkadaslar size Scout ve bununla ilgili bunlari aktarim.

- C.Pulisic - BVB > Chelsea
Türkiyeden U15 turnuva bulmuslar.
- M.Dembele - BVB > FC Barcelona
Scoutingi U16 Fransa Milli Takiminda baslamislar.
- G.Reyna 14 yasinda bulunmus U17 turnuvasinda Florida!
- Jason Sancho / Jude Bellingham ve M.Moukoko öyle .

Bunlar 14-16 yasinda bulunup 2-3 Sene Scoutlar tarafindan tekipe aliniyor.

30 tane Scout calisanlari var, yani yetenek avcisi.
1 Tane Chef-Scout var oda Markus Pilawa.
Bunlarin Kulubde isi ve kulube bagli

30% Honorar icin calisan, yani Oyuncu bulup getirirse veya onun gözlemciliginde oyuncu alinirsa Para aliyor.

Bunlar genelde Eski Antrenör, Oyuncu veya Spir Universte mevzunu.

U12 U13 U14 ve U15 Yurt-Ici bakiliyor.
U16 U17 U18 U19 Yurt-Disi bakiliyor.

Adamlar Rapor hazirlamak icin yani sezon Full Mac izliyorlar, sorna Videolarini yapip devam ediyorlar ve Yeni rapor hazirliyorlar.

Biz buraya hic gelmedik , gemlekte istemiyoruz gibi.
Bize Marcaoyu Scout Transfer olarak nitelediriyorlar, sacmalik.

Emre Beyin birsey yaptigi yok, Fatih Terimin ekibinde zaten böyle Adamlar yok ..

Biz anca 28/30+ yasinda adamlari bulup getiriyoruz onlarada tonlarca para verip getiriyoruz, sorna elimizde patliyo!

SON

Scout :

Hoca transferde isim söylemiyor

"Transferde iki ayak var. Biri scouting diğeri teknik direktör ile koordinasyon... Sevilla'da teknik direktör bize oyuncu ismi vermez. Bize istediği oyuncu profilini söyler, biz de onun üzerine çalışırız."

12 Scout, tüm ligleri 6 ay boyunca izliyor

"Yılı ikiye böleriz. Temmuz'dan Aralık'a kadar ilk bölüm oluşur. Bu ilk bölüme 'brüt izleme' deriz. Burada önemli olduğunu düşündüğümüz tüm turnuvaları ve şampiyonaları, oldukça geniş bir şekilde takip ederiz. Bu sayede veri tabanımıza mümkün olduğunca çok oyuncu ekleriz. Sevilla'nın 12 scoutının her birine belirli ligler atanır. Bu scoutlar her ay ideal 11 oyuncu belirler."

"Aralık ayından sonra veritabanımızı açarız ve biriktirdiğimiz tüm farklı bilgileri gözden geçirirerek ikinci bölüme başlarız. Burada 'brüt' gözlemden 'net' gözleme geçmiş oluruz. Artık genel olarak maçları takip etmeyiz. Elimizde yaklaşık 400-450 oyuncu vardır ve 6-7 teknik adam onları takip etmeye başlar. Ocak ayına kadar bu takibi yaparız ve Mayıs'ta yeni bir seçim, yeni bir tarama yaparız."

Teknik direktöre gidecek 7 kişi belirleniyor

"Bu elemeden sonra elimizde hala her pozisyon için yaklaşık 15 farklı futbolcu olur. Bu da aşağı yukarı 150-160 isim yapar. Teknik direktörümüz ile oturur, konuşuruz: "Bayım, bu yıl neye ihtiyacımız olduğunu düşünüyorsunuz?" Belki elimizde hocanın istediği pozisyonlar için 15'er oyuncu vardır. Ardından elimizdeki oyuncuları yeniden değerlendiririz: "Hangi oyuncuların karakteristik özellikleri hocanın ihtiyaçlarını karşılıyor?" Bu aşmadan sonra listeyi 7 oyuncuya indiririz ve bunları teknik direktöre sunarız."

Her aşamada ortak isim: Sportif direktör

"Birçok farklı filtreden geçen oyunculardan birini teknik direktör beğenirse, onu transfer edip edemeyeceğimizi görmek için bir sonraki aşamaya geçeriz. Burada oyuncuları A, B, C, D, E şeklinde kategorilere ayırırız. Tahmin edeceğiniz gibi A en üst seviyede oyuncudur. Diğer kategoriler de aşağıya doğru gidiyor.

Üst Alt