Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi - Sayfa 72 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Emre Utkucan | Scouting ve Performans Analizi Yöneticisi

Marcao transferinden dolayı kendisine bir tebrik sunuyorum.

Kendisine inanılamaz sallansa da iyi iş yaptığını düşüniyorum.

Daha önce çokça yazdım yine yazıyorum. Scouting 100bin euroya aldığın adamı 2 sene oynatıp 80 milyon euroya satmak değildir. Özellikle de bizim gibi dandik ligde oynayan ve scouting olayına yeni yeni giren takımlar için.

4 milyon euroya aldığın adamı oynatıp, değer katıp, geliştirip, bu sırada ciddi verim alıp 15 milyon euroya satmak da ciddi başarıdır. Bu da scoutingdir.

Bu arada Portekiz’in son sıradaki takımından stoper mi alınır ouuw yeahhh..

Bu arada Marcao topçu olsaydı o takım o kadar gol mü yerdi ooouww yeah…

Portekiz’in son sıradaki takımın oyuncusuna 4 milyon bonservis mi verilir ouuww yeahh..
(835 yıldır anlatıyoruz doğru stratejide önemli olan düşük yıllık ücrettir, genç oyuncuda 4-5 milyon euroluk bonservis daha kabul edilebilir bir şeydir diye)

Adam olsaydı Porto, Benfica alırdı ouuww yeahh..

Tarik Camdal ile esdegerdir Galatasaray'a 12 yillik katkisi. Diagne'ye 13 milyon euro veren yada vermek zorunda kalan bir kulubun scout ekibi ayni gun kovulmaliydi.
Senin beceriksiz yöneticin 1 ay Çin’de Alan peşinde koşup, transferi beceremeyip transfer penceresinin kapanmasına 2.8 saniye kala gidip Ciner’in kucağına oturuyorsa bunda scout ekibinin bir suçu yoktur.

6 ay önce chaves'in 900 bin'e aldığı topçuya 4 milyon verdirdi bak aklıma geldi iyi sövdüm yine
Takımının kalibresine göre yetenekli oyuncuların belli bir transfer aşamasından geçmesi gerekir. Konsol oyunu gibi önce kolay bölümleri geçip, kendilerini burada ispatlayıp zorlu bölümlete doğru yol alırlar.

Chaves’in adı sanı duyulmamış bir kulüpten adı sanı duyulmamış bir oyuncuya 900bin euro verip ıskalama hakkı vardır, düşer çıkar bu kulüp, başarısız olur kimsenin umrunda olmaz.

Ama bizim en kötü Portekiz’in, Belçika’nın, Yunanistan’ın orta sıra takımlarında iş yaptığını görüp, emin olduğumuz topçuyu almamız gerekir. Gidip Brezilya 3. Liginde topçu alamayız ama Chaves alabilir. Sevilla da Chaves’den alamaz misal, onlar da bizimle -ligimiz dandik de olsa şampiyonluğa oynayan bir takımda- ve belki CL’de, en azından UEFA Kupası’nda neler yapabildiğini görüp almak zorunda. Çünkü en zorlu 2. Ligde ilk 4 mücadelesi veriyorlar. Marcao Chaves’e geldiğinde 40/100lük topçudur bizde 60-65/100 lük topçu olur. Sevilla’da 80-85/100 lük topçu olacak muhtemelen.

Baktığında Chavesinki de scouting, bizimki de hatta Sevilla’nınki de. Herkesin scoutingi kalibresine göre.

Hiç bir Sevilla taraftarının Galatasaray’ın 4 milyona aldığı adamı 15 milyona aldık dediğini sanmıyorum.

Son düzenleme:
dünya genelindeki topçuları düzgün bi şekilde takip edip içlerinden göze çarpanları teknik heyete ve sportif sorumlulara detaylı bir şekilde raporluyabiliorsa işini yapıodur demektir. nihayetinde dransferden sorumlu tutulucak kişinin bu rtaşımız olduğunu sanmam.
Biz burada adamın aldırdıkları üzerinden konuşuyoruz reis. Bir de onun sunduğu almadıklarımız ve şu anda parlayan oyuncular da vardır misal. Imparator dahil Haaland’ı keşfettik babasıyla konuştuk son anda olmadı diyor. Şimdi bu Haaland’ı Utkucan veya ekibi izledi sonuçta, Hasan Şaş izlemedi.

Aklıma gelmeyen 2 tane İskandinav var birisi Milana sonra Frankfurta gitti bir tanesi de İtalya orta sıra takımlarından birisine.

Adam çıkıp diyor mu ben bunları söyledim söyledim almadılar diye.

Herkesin gelsin diye beklediği Botheim, Solbakken gibi adamları da forumda yazılıyor diye almıyoruz. 3 senedir gündemde bu adamlar, belli ki bu ekip izliyor; nitekim adamlar gerçekten de kulüplerinde her yıl gelişiyor.

Dediğin gibi adam izliyor sunuyor, gidip başkanın yakasına mı yapışsın neden almıyorsunuz diye.

Ben iyi keşifler yaptığını, adama ve ekibine haksızlık yapıldığını, bulduğu bir çok ismi ekonomik olarak yetersizliğimizde dolayı alamadığımızı düşünüyorum.

Son düzenleme:
görevde olduğu süre zarfında aldırdığı oyuncuların listesini yapsa da biraz aydınlansak. asıl merak ettiğim kimleri önerdi ve alınamadı.

Yabancı kuralı varken asıl scoutingi alt liglerde Türk yetenekler üzerine yapmalıydı. Zeki Çelik gibi mesela.

Çok daha iyi scoutingi yapan scoutlar var, kendisini çok yetenekli görmüyorum bu konuda. Marcao'yu Utkucan aldırdı da Luyindama'yı kim aldırdı. Başarı oranı %50 bile değil malesef kendisinin.

Üst Alt