Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din | - Sayfa 26 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din |

Cevap: Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din |

Dikkat edersen ben bundan önceki sayfada ve bu sayfada yazdıklarımda Tanrı vardır ya da yoktur gibi bir tartışmanın içerisine girmedim. Problem direk kullanılan üslupla alakalı. Kimse bizimle aynı görüşte değil diye o kişilere forumda olsun ya da olmasın hakaret etmek mantıklı değil. Tartışmalarda karşılıklı fikirler sunulur ve belirli bir üslup içerisinde bu tartışmalar yürütülür. Daha halen diyorum yazdıklarıma bakarsan Tanrı vardır ya da yoktur gibi bir çıkarsama yapmadım eğer bu konuda da bir çıkarsama yapacaksam okuduğum birçok kitap var. Sorun sadece kendi doğrularımıza zıt düşünen kişilere hitap ediş tarzında, bu dediğim gibi ben olabilir ya da bilim adamı olabilir ya da başka birisi olabilir..

Senin bu şekilde bir üslup kullanmanı uyardım sadece ironik bir şekilde ve emin ol eğer birisi de çıkıp inanan tüm bilim adamları örümcek kafalıdır v.b. tarzından cümle kursa o kişileri de uyarırdım. Artı forumda inanan var inanmayan var senin bu şekilde bir üslubun o inanmayan kişilere de bezelye beyinli demen gibi bir duruma yol açarki kimsenin kimseye bezelye beyinli demeye hakkı yok..

Neyse, haklısın. Biraz sert oldu. Üzgünüm.

Taşkın Tuna bunun olamayacağını söylüyor.

Zira evrende belli bir kurallar var. Nasıl dünyada bizim lehimize olması için konulan bir takım kurallar varsa, evrende de o tarz kurallar var. Kırmızı ışıkta geçemiyorsun. Kapalı alanlarda sigara içemiyorsun vesaire aklınıza gelen kuralları düşünün..Aynısı evren içinde geçerli..

Tabii bunu inanlar için söylemeliyim.

Kaynağımda Taşkın Tuna'dır, Ahmet :) Yani bir takım veriler :)

Hahhah:D Gece gece güldürdün yine beni:)

Yani paralel evrenden kastım başka başka hayatların yaşandığı dünyalar değil. Sadece zamanla alakalı bir olay. Ama çok fazla birşey bilmiyorum bu konuda.

Cern'e kuzenim gitmişti. İyi fizikçidir. Ama Türkiye üye olmadığı için sadece ziyaretçi olarak görebiliyormuş. O anlatmıştı, inanılmaz projeler var falan diye. Big bang işi de yapım aşamasındaydı o aralar...

Hahhah:D Gece gece güldürdün yine beni:)

Yani paralel evrenden kastım başka başka hayatların yaşandığı dünyalar değil. Sadece zamanla alakalı bir olay. Ama çok fazla birşey bilmiyorum bu konuda.

Cern'e kuzenim gitmişti. İyi fizikçidir. Ama Türkiye üye olmadığı için sadece ziyaretçi olarak görebiliyormuş. O anlatmıştı, inanılmaz projeler var falan diye. Big bang işi de yapım aşamasındaydı o aralar...

Yok yook..Sen beni yanlış anladın. :) Tamam diyorum ya, paralel evren olayının gerçekleşmesi mümkün değil. Olamaz. Gerçekleştirilemez. Bir takım yasaklar, kurallar var evrende. Bu yasalar ihlal olamaz. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Evrende bir takım sabiteler var, limitler var, sınırlamalar var..Diyorum ki, sen istediğin zaman kırmızı ışıkta geçemezsin. Ters yoldan gidemezsin. Nasıl böyle yasalar, yönetmelikler, kaideler toplum için varsa, evrenin böyle aşılamaz belli bir kuralları vardır! O yüzden paralel evren falan hikaye diyorum :)

Neyse, haklısın. Biraz sert oldu. Üzgünüm.

:yenieek: Hepimiz için geçerli bu Doğukan. Bazen ben de abartabilirim ve sert üslubum olabilir. O durumda beni direk uyarın :) Bu arada sana bir kahve ısmarlayım sanal alemde, işte kahven :coffee: :) Son günlerde özellikle bu tartışmalardaki üslubun çoğu yerde dozunu kaçırdık..

Yok yook..Sen beni yanlış anladın. :) Tamam diyorum ya, paralel evren olayının gerçekleşmesi mümkün değil. Olamaz. Gerçekleştirilemez. Bir takım yasaklar, kurallar var evrende. Bu yasalar ihlal olamaz. Bunu anlatmaya çalışıyorum. Evrende bir takım sabiteler var, limitler var, sınırlamalar var..Diyorum ki, sen istediğin zaman kırmızı ışıkta geçemezsin. Ters yoldan gidemezsin. Nasıl böyle yasalar, yönetmelikler, kaideler toplum için varsa, evrenin böyle aşılamaz belli bir kuralları vardır! O yüzden paralel evren falan hikaye diyorum :)

Çaktım şimdi tamamdır...

:yenieek: Hepimiz için geçerli bu Doğukan. Bazen ben de abartabilirim ve sert üslubum olabilir. O durumda beni direk uyarın :) Bu arada sana bir kahve ısmarlayım :coffee: :) Son günlerde özellikle bu tartışmalardaki üslubun çoğu yerde dozunu kaçırdık..

Teşekkür ediyorum, kahve için :) Sütlü'dür umarım :)

Adı konulmamış determinizm tartışması. Alın size bir kuyuya atılan taş;

tüm şartlar aynıyken rüzgar, ısı vs, 1 metre yükseklikten atılan küçük bir zar ne kadar atılırsa atılsın hep aynı sayı mı gelir?

Adı konulmamış determinizm tartışması. Alın size bir kuyuya atılan taş;

tüm şartlar aynıyken rüzgar, ısı vs, 1 metre yükseklikten atılan küçük bir zar ne kadar atılırsa atılsın hep aynı sayı mı gelir?

Bunu bir arkadaşımla üç gün boyunca tartışmıştık:)

Bütün şartların aynı olması için bunun izole bir ortam olması gerekir ki bunun normal durumla bir alakası yoktur. Yani gelir. Ancak hiçbirşey ifade etmez. Bu zarı alıp elinle 6-6 yapmaya benzer.

Oysaki normal bir ortamda herşeyi hesaplaman kesinlikle mümkün değildir. Rüzgarın hızı, yoğunluk hatta jeolojik hareketler, ufak sarsıntı, depremler. Yani tamamen izole bir deney ortamında evet. Ama diğer türlü kesinlikle hayır.

Bunu bir arkadaşımla üç gün boyunca tartışmıştık:)

Bütün şartların aynı olması için bunun izole bir ortam olması gerekir ki bunun normal durumla bir alakası yoktur. Yani gelir. Ancak hiçbirşey ifade etmez. Bu zarı alıp elinle 6-6 yapmaya benzer.

Oysaki normal bir ortamda herşeyi hesaplaman kesinlikle mümkün değildir. Rüzgarın hızı, yoğunluk hatta jeolojik hareketler, ufak sarsıntı, depremler. Yani tamamen izole bir deney ortamında evet. Ama diğer türlü kesinlikle hayır.

Zaman bir etken değil midir ?

Bu durumda hayır gibi gözüküyor. Ama saat çok geç oldu ve beynim durmuş da olabilir:D

Zamanın olmama ihtimalini düşünürsek, sadece şartlar değişebilir ki sen de hepsinin aynı olacağını söylüyorsun.

Peki izole ortamda gaz molekülleri serbest halde hareket etmez mi :) Bunlar etken olmaz mı ?

Kuyu meselesi işte, anca bu saatte taş atılır

Zaman Nasıl İçimizde Neden Dışımızda diye bir kitap vardı bende herhalde. Zahmet edip okumadım. Okusaydım zaman konusundaki tartışmalara katılırdım, fakat şu anki bizim zaman algımız evren için her gün sıradan bir olay. Kullandığımız saatler, takvim vs. mevsimler ile zamanı açıklayamayız. Fakat Stephen Hawking'de bing bang sonrasında yanlış hatırlamıyorsam zamanın oluştuğunu söylüyordu. Ben paralel evren olacağına, bizden farklı yaşamların da uzayda yer aldığına inanıyorum. Bilimsel kanıtım yok, sadece inanmak istiyorum ve inanıyorum, bir gün evrende çok kısa zamanda yolculuklar yapılacağına, bizim dışımızda canlılarla iletişim kurulacağına inanıyorum. Evrende sadece biz varsak çok yalnızız ya :sad007: düşünsenize kocaman evren ve küçücük bir dünya

Peki izole ortamda gaz molekülleri serbest halde hareket etmez mi :) Bunlar etken olmaz mı ?

Kuyu meselesi işte, anca bu saatte taş atılır

Yok yahu gaz falan bırakmazlar içerde, vakumlarlar, gerçi hiçbirşey olmazsa zar hareket edemez:D

Şu anki teknolojik şartlar belki yeterli değildir, ancak ilerde birgün olabilir. Yani yapılamaz diyemem.

Evrende sadece biz varsak çok yalnızız ya :sad007: düşünsenize kocaman evren ve küçücük bir dünya

Uçsuz bucaksız Kozmozda kaplıdığımız alan belkide okyanusta bir damla. Mikro alemiylede, makro alemiylede :)

Ben başka canlıların olduğuna inanmıyorum.

En yüksek hız ışık hızıdır değil mi?. Bu ışık hıza kimse erişemez. Işık hızına erişemesin, çok büyük bir hızla gelsin bu inandığımız, var olduğuna inandığımız canlılar dünyaya. İnsan vücuduunn, bünyesinin kaldıramayacağı bir hızla. Saniyede 250 Bin KM ile gitsin. Dünyanın çevresini 3 saniyede dönsün. Böyle bir hıza sahip olan ileri uygarlık nereden gelecek? bizden uzaktan bir yerden gelecek. En yakın Alfocenter. Işığı bize 4.5 Yılda geliyor. 4,5 yılda ışık hızıyla geliyor. Bu adamların gelmesi için en aşağı bir 40 sene falan gelmesi lazım. 40 sene gelecek, bize merhaba nasılınız iyi misiniz diyecek ve sonra tekrar dönecek.(Ufolar için söylüyorum) Mesela ileri bir uygarlık içinde söylebilirim; Başka yaşayan canlıların olduğuna inanmıyorum. Bunun için kanıt olmadığı gibi, mantıki açıklamalarıda çok, olmadıklar yönünden :)

Zaman Nasıl İçimizde Neden Dışımızda diye bir kitap vardı bende herhalde. Zahmet edip okumadım. Okusaydım zaman konusundaki tartışmalara katılırdım, fakat şu anki bizim zaman algımız evren için her gün sıradan bir olay. Kullandığımız saatler, takvim vs. mevsimler ile zamanı açıklayamayız. Fakat Stephen Hawking'de bing bang sonrasında yanlış hatırlamıyorsam zamanın oluştuğunu söylüyordu. Ben paralel evren olacağına, bizden farklı yaşamların da uzayda yer aldığına inanıyorum. Bilimsel kanıtım yok, sadece inanmak istiyorum ve inanıyorum, bir gün evrende çok kısa zamanda yolculuklar yapılacağına, bizim dışımızda canlılarla iletişim kurulacağına inanıyorum. Evrende sadece biz varsak çok yalnızız ya :sad007: düşünsenize kocaman evren ve küçücük bir dünya

Aslında paralel evren olayı farklı farklı insanlar hayatlar şeklinde falan değil. Sadece zaman bazında. Dünya üzerinde aynı anda pek çok zamanın yaşandığı üzerine.

Şöyle düşün zaman yok. Takvim, saat bunlar hep bizim uydurduğumuz şeyler. Güneşin doğup batması ise sadece bir döngü. Bu durumda zaman yoksa yaptığın her hareketin sonsuza kadar sürmesi gerekir. Yani örneğin kolunu çekmeceye uzatmanı mili saliselere bölsek her biri sonsuza kadar devam eder. Anlatamadım tabii:D

Üst Alt