Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din | - Sayfa 28 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din |

Cevap: Evrendeki Gerçeklikler | Bilim - Din |

"Gökyüzünden ve yeryüzüden önce hayal meyal kurumuş bir şey var. Sessizlikte ve boşlukta.. Öylece duruyor ve değişmiyor. Dönüp dolaşıyor: Ama yorgun düşüyor. Dünyanın anası olabilir. Adını bilmiyorum. Derme-çatma bir isim arıyorum ona. Sonuçta ona büyük diyorum. Büyük olunca aramızda bulunmuyor, bulunmayacınca uzaklarda var oluyor. uzaklarda var olunca içimizde yaşıyor"

ABD'li ünlü bir düşünür :)

Işık hızını dogma olarak kabul etmek, geçilemez demek benim izafiyet teorisinde anlamadığım tek nokta.

E=mc2. Yani hız arttıkça kütle azalır ve aynı zamanda hız arttıkça boy da küçülür. Koskoca bir taş ışık hızını yaklaştıkça küçülür ve foton halini alır. Bu ise bizim teknolojimizin yapamayacağı bir şey.

Boyutlar arası geçişler zaten ışık hızı barajında ve ötesinde olur. Fakat kara delikler bildiğim kadarıyla bu geçişleri sağlayan bir yapı değildir.

Onların uç noktalarında da belirli maddelerin çıkış yaptığını gözlemlemişler. Bilim ve Teknik'te okumuştum gene.

Bu arada o gün Kemalizm tartışmalarında sorduğun soruları sonradan gördüm onlara cevap verdim, ilk başta görmemiştim :)

E=mc2. Yani hız arttıkça kütle azalır ve aynı zamanda hız arttıkça boy da küçülür. Koskoca bir taş ışık hızını yaklaştıkça küçülür ve foton halini alır. Bu ise bizim teknolojimizin yapamayacağı bir şey.

Teknolojiden bahsetmiyorum :) felsefeden bahsediyorum ben daha çok. Işık hızı geçilemez diye bir dogma, Tanrı doğrulmamıştır dogmasından pek de farklı değildir bilim açısından. En azından benim bakış açımdan.

"Gökyüzünden ve yeryüzüden önce hayal meyal kurumuş bir şey var. Sessizlikte ve boşlukta.. Öylece duruyor ve değişmiyor. Dönüp dolaşıyor: Ama yorgun düşüyor. Dünyanın anası olabilir. Adını bilmiyorum. Derme-çatma bir isim arıyorum ona. Sonuçta ona büyük diyorum. Büyük olunca aramızda bulunmuyor, bulunmayacınca uzaklarda var oluyor. uzaklarda var olunca içimizde yaşıyor"

ABD'li ünlü bir düşünür :)

Evrenin en büyük sırrı hayat değil büyüklüktür. Yaşamı büyüklük sarar. Ve kule de büyüklüğü. Şaşılacak şeylere en alışk olan çocuk, "Baba, gökyüzünün daha yukarısında ne var?" diye sorar. baba " Uzayın karanlıkları" der. çocuk; " Uzayın ötesinde ne var?" baba, " Galaksi", çocuk , "Galaksinin ötesinde?", baba "bir başka galaksi", çocuk, "başka galaksilerin ötesinde?" baba "Bunu kimse bilmiyor."

görüyorsun ya büyüklük bizi yener. - Siyahlı adam

Onların uç noktalarında da belirli maddelerin çıkış yaptığını gözlemlemişler. Bilim ve Teknik'te okumuştum gene.

Bu arada o gün Kemalizm tartışmalarında sorduğun soruları sonradan gördüm onlara cevap verdim, ilk başta görmemiştim :)

İşte budur bilim. O maddeleri dünyamızdaki taş, makas, kağıt sanmamak lazım. Kim bilir nasıl özel bir yapıdır o, bizim ilmimizin anlayamayacağı nitelikte.

Evrenin en büyük sırrı hayat değil büyüklüktür. Yaşamı büyüklük sarar. Ve kule de büyüklüğü. Şaşılacak şeylere en alışk olan çocuk, "Baba, gökyüzünün daha yukarısında ne var?" diye sorar. baba " Uzayın karanlıkları" der. çocuk; " Uzayın ötesinde ne var?" baba, " Galaksi", çocuk , "Galaksinin ötesinde?", baba "bir başka galaksi", çocuk, "başka galaksilerin ötesinde?" baba "Bunu kimse bilmiyor."

görüyorsun ya büyüklük bizi yener. - Siyahlı adam

Stephan King'di sanırım.. :)

Teknolojiden bahsetmiyorum :) felsefeden bahsediyorum ben daha çok. Işık hızı geçilemez diye bir dogma, Tanrı doğrulmamıştır dogmasından pek de farklı değildir bilim açısından. En azından benim bakış açımdan.

Şuan için dogmatiktir fakat gelecekte olmayabilir. Tanrı dogması ise hiç bir zaman yanlışlanamaz.

Peki kimin anlayacağı nitelikte? Bu kadar olağan üstü yapı, bu belli sabiteler, aşılamaz düzenler, kimin anlayacağı nitelikte..:)

Torunlarımızın anlayacağı nitelikte.

Bir soru soracağım arkadaşlara,

10 üzeri -43 saniye diye bir birim var.(Evrenin yaratılışı) Evrende bu saniyeden daha düşük bir saniye yoktur. Demek oluyor ki saniyenin on binde bini..Bunu ölçecek alet hala bulunamamıştır..Ee bulunamamışsa bilim adamları bize neyi anlatıyorlar..Bing bang falan derken?

Ölçecek alet yok derken o zaman 10 üzerin -43 olduğunu nasıl bulmuşlar ? Bir de bu aletin günümüz teknolojisi ile yapılamaması ilerde yapılamayacağı anlamına gelmez..

Bir soru soracağım arkadaşlara,

10 üzeri -43 saniye diye bir birim var.(Evrenin yaratılışı) Evrende bu saniyeden daha düşük bir saniye yoktur. Demek oluyor ki saniyenin on binde bini..Bunu ölçecek alet hala bulunamamıştır..Ee bulunamamışsa bilim adamları bize neyi anlatıyorlar..Bing bang falan derken?

Teorik bilimdir bu. Mesela atom parçalanamaz dendi en başta. Sonra en büyük teorik fizikçilerden olan Einstein parçalanabilir olduğunu ve sonucunda muazzam bie enerji ortaya çıkacağını teoriledi. Günümüz de ise atom parçalanıyor ve dediği gibi büyük bir enerji ortaya çıkıyor. Şimdi senin mantığınla bakarsak; "Einstein atom parçalanır dedi ama nie kendisi parçalamadı" demek abes olmaz mı?

Ölçecek alet yok derken o zaman 10 üzerin -43 olduğunu nasıl bulmuşlar ? Bir de bu aletin günümüz teknolojisi ile yapılamaması ilerde yapılamayacağı anlamına gelmez..

İşte sorun burada :) Bunu söyleyenler bilim adamları.. Ama bunu ölçecek alet yok.. Büyük çelişki..Bilim adamları bize efsaneler kadar güzel, masallar kadar heyecanlı, destanlar kadar sürükleyici olayları anlatıyorlar. Bu olay Binbang'dır. Evrenin başlangıcıdır işte. Nedir, ne değildir hala çelişki içinde:)

Üst Alt