Fatih Terim | Teknik (ARŞİV) - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu
Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
hocanın bu sene başımızı ağrıtacağını düşündüğüm yanlış tercihlerine yeni okuma imkanı bulduğum emre özcanın bir klopp analizinden alıntı yaparak eleştiri getireyim

“Üçüncü bölgede rakipten hemen kazanılan top, rakip kendi savunma formunu bozmuşken üretim yapmak için çok daha ideal bir ortam sunuyor. Eğer bu olmasaydı ve en başından oyun kurmak durumunda kalsaydık topu oyun kurucumuzla buluşturmak için en az 10–15 pas yapmamız gerekecekti.”

Fakat tüm bunlar özellikle son 10 yılda tavan yapmış ultra güce sahip topa sahip olma takımlarını savunmak için yeterli değil. Jürgen Klopp’un da kendi pres sistemine eklemeler yapması gerekiyordu. Zira Barcelona, City ve Napoli gibi bu oyunu zirvede oynamış takımlara karşı gegenpressing’in sonuç vermesi için önce topu bu takımlardan almak gerekiyordu. Keza üçüncü bölgede başlayan tam saha prese karşı da özellikle bu takımlar son dönemde geçişi çok daha iyi oynamaya başlamışlardı. City’nin geçtiğimiz sezon zirveye çıkan takımındaki Leroy Sane’li geçiş hücumlarına sahip Guardiola ve Napoli’de özellikle Sarriball adı verilen özel topa sahip olma oyununu büyük bir transition mekanizmasıyla tetikleyen Maurizio Sarri gibi rakiplere karşı bunlar yeterli değildi

italik yer kloppun kendi ifadeleri, alttaki ise özcanın kendi yorumları

hocanın ele aldığı takımdan oyun olarak adım adım geriye gittiğini düşünüyorum ben belki katılmayanlar olur

hocanın ülke içi winnerlığı oyun kalitesinden daha ötede bir durum bunu şlde çok kolay rakiplere veya deplasmanlarda alınan skorlara bakara görebiliriz

peki neden geriledi bu oyun kalitesi ve neden arttı yavaş oyun algısı

çünkü ısrarla kadroyu ben kurmadım ya da o kurmadı şeklindeki düşünenin etkisiyle önce gomis ile başlayan sonra biraz mecburiyet biraz tercihle garry vb. oyuncularla devam eden pres yapan adamlardan durağan adamlara geçtik şimdi birkaç isim koyacağım ve oyuncu kalitesinden bağımsız pres kalitlerine dikkat çekeceğim

gomis > diagne
ndiaye > seri
tolga > donk
garry > onye > babel

tudordan bu yana hatta terimin yarım sezonunun bazı maçlarında da en çok golü geçişlerde buluyorduk

sözde bu durum deplasman maçlarını açmıyordu ama yerine konulan durumu çok daha iyi yapmadığı gibi içerde de ıkına ıkına biten maçlara getirdi bizi

burda tabiki topla daha çok oynayan bir takım istiyor diyebilirsiniz ama tam da bu noktada kloppun sözlerine bakmalı

10-15 pası yapma gerekliliği ve topu oyun kurucumuza verme zorunluluğu

işte burada hocanın bir de bu pas hızını çözememesi ile oyun kurucumuzun sorun çözme becerisinin son derece sıradan olması oyunumuzu iyice geriye götürdü

kaldı ki pas oyunun da dahi pres gerekli ve daha az zahmetli gol şansı olmaya devam ederken bizim bu sene ön taraftaki oyuncularımızdan ne diagne ne emre ne feghouli ne babel ne jimmy ne de adem bu presi yapabilecek adamlar

işte böyle
İyi de çoğu takım topu sana bırakıyor zaten, o zaman press gücü yüksek adamlar seçip geçiş oyununa mı yönelmek mantıklı, pozisyon oyununa geçip pas kalitesi yüksek adamlar seçmen mi mantıklı? Kısaca 60-70 ile top oynayan bir takımın orta sahasında Ndiaye mi olmalı yoksa Seri mi kağıt üstünde? Topu sana veren takıma, kapanan takımların fazla olduğu ligte geçiş oyunu oynatmak saçma. Çünkü zaten alan bulamıyorsun. Bu da cebinde olsun ama senin önceliğin pas oyununu iyi oynamak. Hocanın bu sene tercihleri çok doğru, geçmek istediği oyun da çok doğru. Galatasaray 11 oyuncu almış, ve felsefesini değiştiriyor. Önemli oyuncuları da kampta yoktu, tamamen baştan bir takım kuruyoruz aslında çoğu oyuncumuz kalsa da. Ama herkes iyi top oynayamıyoruz diye bakıyor aslında iyi top oynamak için gerekli çalışmaların yapıldığını atlıyor. Beşiktaş'ın durumu da farklı değil çoğu aynı oyuncu ama felsefe değiştiriyor. Ve şu an için sonuç kötü. Neden kötü, çünkü bir süreç bu. Hocanın 1,5 yıldır bu takımda takım neden kötü oynuyor? Yanlış bir soru daha. Ndiaye ve Onyekuru gibi motoru yüksek ama pas oyununda etkisiz iki oyuncudan vazgeçip daha Seri ve Babel gibi motoru düşük, pas oyununa daha yatkın oyuncular almışsın, bir mesaj veriyor kısaca diyor ki başka bir şey deneyeceğiz. O yüzden o 1,5 yılı şu andan bağımsız tutmak daha mantıklı. Çünkü o zaman başka şimdi başka bir şey deneniyor.

Artik Galatasaray'da komple kokten revizyon sart, Baskan ve komple yonetim kurulu, arti Terim ve komple teknik ekibi yenilenmelidir.

70 yasinda, is dunyasindan gelen bir baskan istemiyorum artik, Galatasaray yenince gulleri acan butun kameralarin onunde olan, tek bir kelime Ingilizce bilmeyen rizeli tir sofuru transferlerde pis ellerinde ceksin artik.

64 yasina gelmis, tek bildigi taktik olan onde hayvan press yapip erken skoru bulup, arkaya yaslan diye bir adam olmamali. Hic bir tane macin icinde B-C-D-E-F taktigi olmayan bir adam, Galatasarayin basinda olmamali, 36 yasina gelmis, kendine bakmayan kene gibi yapisan Selcuktan hala medet ve kontrat yenileyen adam, bu takimin basinda olmamali. 2 senedir bu takim, kornerden gol bile atamiyor, takim taktiksizlikten SOS veriyor ve hala bu adami tapan var. Kos koca futbol dunyasinda, Terimden baska hucum futbolu oynatan adam mi kalmadi? 35 yasindaki Tedesco gecen sene hep deplasmanda hem evinde, Terime yerli bir etti.

Takimi genclestiricez, diyip. ilk 11'inde 5-6 as oyuncu 30+ olan adam basinda olmamali.

Bu takim 2 senedir, hic bir gram top oynamiyor. 2 senedir bu takimin iyi oynadigi mac sayisi en fazla 5 falan dir. Bu kocaman bir fiyasko, ve rezildir.

ISTIFA
ziyade olsun reis
sağlığına

Artik Galatasaray'da komple kokten revizyon sart, Baskan ve komple yonetim kurulu, arti Terim ve komple teknik ekibi yenilenmelidir.

70 yasinda, is dunyasindan gelen bir baskan istemiyorum artik, Galatasaray yenince gulleri acan butun kameralarin onunde olan, tek bir kelime Ingilizce bilmeyen rizeli tir sofuru transferlerde pis ellerinde ceksin artik.

64 yasina gelmis, tek bildigi taktik olan onde hayvan press yapip erken skoru bulup, arkaya yaslan diye bir adam olmamali. Hic bir tane macin icinde B-C-D-E-F taktigi olmayan bir adam, Galatasarayin basinda olmamali, 36 yasina gelmis, kendine bakmayan kene gibi yapisan Selcuktan hala medet ve kontrat yenileyen adam, bu takimin basinda olmamali. 2 senedir bu takim, kornerden gol bile atamiyor, takim taktiksizlikten SOS veriyor ve hala bu adami tapan var. Kos koca futbol dunyasinda, Terimden baska hucum futbolu oynatan adam mi kalmadi? 35 yasindaki Tedesco gecen sene hep deplasmanda hem evinde, Terime yerli bir etti.

Takimi genclestiricez, diyip. ilk 11'inde 5-6 as oyuncu 30+ olan adam basinda olmamali.

Bu takim 2 senedir, hic bir gram top oynamiyor. 2 senedir bu takimin iyi oynadigi mac sayisi en fazla 5 falan dir. Bu kocaman bir fiyasko, ve rezildir.

ISTIFA
Çağrışım yaptı renktaş.. hakkını helal et : )

ISTIFA

@Keramettin TANRIVERDİ

Dusuncelerine alalim heis.

Selçuk sevdasından vaz geç hocam...

Bu adam artık bitmiş.... antrenman maçında bile oynatmam bunu. Ömer Bayram orta sahada oynat ki hazırlık maçında gayet iyiydi ve dinamik, hareketlilik katıyordu ama bunu Allah rızası için oynatma. Atalay var.... kaybetsek onunla kaybedelim son saniyede puanları yahu

Dunya nin her yerinde Sportif Direktorler ve ya bilmem ne manager ler takimi planlar ve gerekli takviyeleri yapar. Biz hala Terim kimi derse onu aliyoruz. Terime transferi teslim edersen batirir. Ben bu filmi daha once 2002-2004 te gordum. 2011-2013 te iyiki Aysal vardi, istedigi gibi at kosturamiyordu.

Amrabat transferi icin bizzat Kayserispor ile görüsüp 9 milyon avroyu bayilan aysal mi.

galatasarayın transferde aşırı zarara uğradığı dönemleri hep birlikte tespit edelim gereksiz tartışmayı bitirelim

2002-2004 > canaydın&terim hatta canaydın döneminin tamamı denebilir ama en çok bu dönem
2009-2011 > polat&bilimum hocalar
2013-2015 > aysal & italyanlar

2011-2013 arası genel olarak iyiydi

2000-2001 sezonu felaketti...

amrabat, akbaba ve son olarak falcao transferlerindeki sıkıntıları, fahiş fiyatların sebeplerini ortaya dökersek aysalcılar değil albayrakseverler üzülür

galatasarayın sadece parasını değil itibarını da sarsan işler yapılmıştı kapatmak en iyisi konuyu

Amrabat transferi icin bizzat Kayserispor ile görüsüp 9 milyon avroyu bayilan aysal mi.

Aysalin da yanlislari var tabi. Mesela Terimin istedigi oyunculari almak gibi. Sen yonettigin sirketin yatirimini teknik adamin istegine gore yapamazsin. Kendi istegine gore de yapamazsin. Dunyanin her yerinde kuluplerin yaptigi gibi bizim de SDye ihtiyacimiz var. Hele bu ffp doneminde cok faydali olurdu. Ben kulupte en azindan Selcuk a yeni sozlesme yapmayacak kadar bir vizyon gormek isterdim. fb bile eskilerini atiyor, ne yani? Bizim capimiz bukadar mi? Selcuk ile sozlesme yenilemek. Takimi sabote etsin diye herhalde.

Aysalin da yanlislari var tabi. Mesela Terimin istedigi oyunculari almak gibi. Sen yonettigin sirketin yatirimini teknik adamin istegine gore yapamazsin. Kendi istegine gore de yapamazsin. Dunyanin her yerinde kuluplerin yaptigi gibi bizim de SDye ihtiyacimiz var. Hele bu ffp doneminde cok faydali olurdu. Ben kulupte en azindan Selcuk a yeni sozlesme yapmayacak kadar bir vizyon gormek isterdim. fb bile eskilerini atiyor, ne yani? Bizim capimiz bukadar mi? Selcuk ile sozlesme yenilemek. Takimi sabote etsin diye herhalde.

renktaş selçuk konusunda aysalın attığı kazığı unuttun herhalde

hepsinin toplamı zaten bunlar

özellikle transferdeki zarar dedim

ama yine de bir numaralı sorun futbol giderleridir

neredeyse 15 yıl üst üste minimum 5-10 milyon açık verdiğini düşün ve bunun faizlerini ekle, üstüne amatör branşlar, dediğin aig saçmalıkları filan buraya getirdi

Bunu zamaninda TV önünde Adnan Öztürk acikladi. Sportif acidan zararimiz yok. Eger sadece futbol ile sinirlandirirsak. Diger branslar zarar üretiyor, su an bile akmasa da damliyor o branslar zarar olarak. Kulüp taraftara formayi, atkiyi zararina satiyor, storelarin ürettigi zararlari sattigimiz ürünler ile karsilayamiyoruz. Ve AS´ler var, hatirladigim kadari ile Magazacilik AS (GS STORE) gibi diger AS´ler de durmadan zarar üretiyor.
As´ler muhtemelen Lisecilerin bir güc dengesini elinde tuttugu ve bir birine pesgec cektigi makamlar. Galiba hepsi yillarca zarar üretti, ama kimse kapatmayi düsünmüyor. Burada ciddi bir makam araci var. Bu AS´leri elinde bulunanlar, elinde büyük bir güc bulunduruyor ve bol keseden, bol maagisli "makamlari" cevresine dagitiyor. Insanlara bu makamlari sunabilen bir insan, grup, yada kurum, cok güclüdür. Bu gücü elinden birakmak istemeyenlerin var olmasi büyük bir gercek gibi.

Unutmadim. Selcuk o zaman boyle degildi. Bu yanlis bir sozlesme oldugunu degistirmez. Ama aradan 6-7 yil gecmis.

şimdi tekrarlanıyor yanlış. Bu adam takımda tutulduğu için puanlar kaybederiz. Yıl olmuş 2020. Hala yanlışı devam ettirmek zorunda değiliz.

Agacim, daha demin Terim´e at kosturmadi dedin, simdi istedigi oyunculari aldi diyorsun.

Acikcasi Ünal Aysal ile de cok iyi transfer dönemleri gecirmedik, su 2011/2012 yilinda kurulan kadroyu hocayim diyen hoca sampiyon yapsin, bende görmek isterim acikcasi. Heleki arda sezon hazirliklarini takim ile yapip, en formda oldugu anda gitmisken.
O sezonki takim oyunundan dolayi Premierleague de cöp gözü ile bakilan Elmander, burada bir sezonluk performansindan dolayi ilah oldu. Herkes yillar sonra Trabzon cetesi diye aglasa da, trabzonun mevcut basarili omurgasini almak yaptigimiz tek sistematik hamleydi.

Kimi takimda transferi sportif direktör yapar, kimi takimda Hoca yapar. Bunun dogrusu yada yanlisi yok. Istedigin baskani, istedigin hocayi, hatta istedigin sportif direktörü koy. Galatasaray´in mali sartlarinda transfer yapmak zordur. Ali Koc el altindan bukadar para koymasina ragmen, Comolli´nin kurdugu takim ve getirdigi hoca takimi küme düsürdü neredeyse.

Transfer olayi zaten menecerler üzerinde geciyor. Transferleri yapanda, bitirende, bazen olmamasini saglayanda araya giren menecerlerdir. Futbol piyasasini onlar kontrol ediyorlar. Sen sportif direktör getirirsin o görevi kendi tanidigi menecerlere, ve onlarin futbolcu havuzuna yönlendirir. Comolli´nin fenerde yaptigi tam bu...

Ve taraftarin begenmedigi herkes cöp degil. Fenerbahce taraftarin yillarca karsi cikmasina ragmen Volkan ile uzatti. Volkan Demirel Türkiye´de derbilerde acik ara en üstün kaleci olmustur. Fenerbahce´nin eger bu kadiköy serisi varsa, bunda Volkan Demirel´in en az Fahri Baba kadar hakki var... Fenerbahce sampiyon olamadigi icin, ki son 8 sezonda kazandiklari tek bir tane sampiyonluk var.... Bundan dolayi Volkan Demirel´in hatalari hep göze batti. Bu sürec icerisinde Fenerbahce 3 civari sampiyonluk kazansaydi, su an volkanin heykelini dikmislerdi kadiköye, 40 yasina kadar da oynardi.

Mesela gecen sezon biz sampiyon olamasaydik, selcuk ile uzatilmazdi sözlesme. Sampiyonlugun verdigi hava ile uzatildi.

Agacim, daha demin Terim´e at kosturmadi dedin, simdi istedigi oyunculari aldi diyorsun.

Acikcasi Ünal Aysal ile de cok iyi transfer dönemleri gecirmedik, su 2011/2012 yilinda kurulan kadroyu hocayim diyen hoca sampiyon yapsin, bende görmek isterim acikcasi. Heleki arda sezon hazirliklarini takim ile yapip, en formda oldugu anda gitmisken.
O sezonki takim oyunundan dolayi Premierleague de cöp gözü ile bakilan Elmander, burada bir sezonluk performansindan dolayi ilah oldu. Herkes yillar sonra Trabzon cetesi diye aglasa da, trabzonun mevcut basarili omurgasini almak yaptigimiz tek sistematik hamleydi.

Kimi takimda transferi sportif direktör yapar, kimi takimda Hoca yapar. Bunun dogrusu yada yanlisi yok. Istedigin baskani, istedigin hocayi, hatta istedigin sportif direktörü koy. Galatasaray´in mali sartlarinda transfer yapmak zordur. Ali Koc el altindan bukadar para koymasina ragmen, Comolli´nin kurdugu takim ve getirdigi hoca takimi küme düsürdü neredeyse.

Transfer olayi zaten menecerler üzerinde geciyor. Transferleri yapanda, bitirende, bazen olmamasini saglayanda araya giren menecerlerdir. Futbol piyasasini onlar kontrol ediyorlar. Sen sportif direktör getirirsin o görevi kendi tanidigi menecerlere, ve onlarin futbolcu havuzuna yönlendirir. Comolli´nin fenerde yaptigi tam bu...

Bana göre bir SD ihtiyacı vardır. Bunun FT'nin görevi ile bir ilgisi yoktur. SD dediğin bir şirket menajeri, ceo'su gibi hem kulübe temsili açısından hem ekonomik planlaması açısından işleri rayına oturtacak eleman.

Comolli kötü bir örnek, dünyada bin tane güzel örneğini bulursun. Bunu aynı Bartali nin getirilmesi gibi düşün. O göreve bir uzman gerekiyor. Ama Terim işime kimse karışmasın diye Abdürrahim'e yaptırıyor bu işi. Yanlış yapıyor. Kendisinin de taraftarı olduğu Galatasaray'a zarar veriyor.

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt