Feghouli'ye Skandal Ceza! - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Feghouli'ye Skandal Ceza!

derhal bakiyorum ,inceleyip donerim

MADDE 12 – HAKSIZ TAHRİK(1) Fiilin haksız tahrik sonucu işlenmesi halinde cezada indirim yapılır.

(2) Disiplin Kurulu, haksız tahrikin derecesini dikkate alarak, verilecek cezayı üçte birinekadar indirebilir

Boyle diyor

Editleyince uyarı gelmiyor, yeni gördüm kusura bakma.

Ben maddeyi biliyorum. Sen ne diyorsun buna peki? Ona cevap vermemişsin.

Olcay-Feghouli olayında kışkırtan taraf var mı yok mu?
Kışkırtan taraf varsa haksız tahrik maddesi devreye giriyor zaten, Feghouli'nin cezası düşer mi düşmez mi?
Benim kulüpte bi tanıdığım olsa direk bu maddeyi bu şekilde belirterek itiraz eder ve bunu da basına olduğu gibi servis ederim(gizli kapaklı değil aleni). Çünkü talimatnamede böyle bir maddenin olduğunu gören birini o pozisyonla ilgili yapacağı yorumda "O kavgada kışkırtma var mı yok mu?" noktasına indirgersin. Ki indirgemelisin. Feghouli'ye kışkırma kardeşim deme işi kulüp içi iş, o TFF'yi de PFDK'yı da ilgilendirmez.

Zaman hizli geciyor , fegouli oynarsa bjk macinda asiri farkettirir gibi bir dusuncem yok durustcesi , onu vermedi oynadigi maclarda

benim sikintim oyuncularin aldigi cezalar degil , isterse 5 mac ceza alsin ama mac icerisinde beni 10 kisi birakmasin

yani ts macinda 90+ da atilsa macta maglup olmasak zerre umrumda degil fegouli kac mac ceza almis

aynisi belhanda icin de gecerli , tam takim son barutunu atip pozisyon bulmaya baslamisken 20 dakika eksik oynadik , beni o esnada da fb maci ilgilendiriyordu sadece

o yuzden ceza alacaklarsa da twitter dan , beyanattan filan alsinlar mac icerisinde eksik birakmasinlar , yerleri dolar mesele degil

Rodallega'nın cezasını 13. maddeye göre indirdiklerini açıklamışlar. 13. maddede cezanın indirme takdirlerinin sebebinin açıklanması gerektiği de yazıyor. Kararda yazılı mı? Hayır.

İstifası önceden alınan avukatlarla kurul oluşturursan kararlar hukuka göre değil hukuk karara göre değişiyor.

Gözünüzü seveyim yönetimden tanıdığı olan falan varsa Feghouli'nin cezasına itiraz için şu "Haksız tahrik" maddesini söyleyin. Dursun Özbek'in "Sen kimsin Harun" ağzıyla itiraz yapılırs ao ceza artar. :D

Zaman hizli geciyor , fegouli oynarsa bjk macinda asiri farkettirir gibi bir dusuncem yok durustcesi , onu vermedi oynadigi maclarda

benim sikintim oyuncularin aldigi cezalar degil , isterse 5 mac ceza alsin ama mac icerisinde beni 10 kisi birakmasin

yani ts macinda 90+ da atilsa macta maglup olmasak zerre umrumda degil fegouli kac mac ceza almis

aynisi belhanda icin de gecerli , tam takim son barutunu atip pozisyon bulmaya baslamisken 20 dakika eksik oynadik , beni o esnada da fb maci ilgilendiriyordu sadece

o yuzden ceza alacaklarsa da twitter dan , beyanattan filan alsinlar mac icerisinde eksik birakmasinlar , yerleri dolar mesele degil

İşine gelmeyince cevap vermediğini düşünmeye başladım Sinan.

Zannimca haksiz tahrik maddesi ornegin ndiaye yerde tekmelenirken kendisi kalkip bir mudahalede bulundugu takdirde asil sucludan zarar goren taraf oldugunda one surulebilir

ucuncu kisiler icin haksiz tahrik uygulanmasi sahsi kanimca pek mumkun gorunmuyor

Hukuk dilinden konusunca musbet sonuclar olmayacagini gordugum icin genelde gecistirici cevaplar veriyorum cunku verdigim cevap tepki cekiyor

sonra hakli ciktigimda ise "aferin ben demistim dersin simdi ... bla bla" oluyor

oncelikle buraya getirdigimiz madde bir disiplin kurulu maddesi , yani haksiz tahrik maddesini pfdk disiplin kurulu yargilamasinda kullanir ya da kullanmaz , ve kullanmamis

temyiz yani tahkim asamasinda bu madde buradaki haliyle one surulebilir mi ? Tahkim takdiren ceza indirimine gidebilir mi ? Bunlara oradaki kisi ben olmadigim icin cevap veremem

temyize basvururken aslinda disiplin kurulunu dava etmis oluyorsun , tahkim kendisini disiplin kurulu yerine koyamaz , onun yerine ceza veremez veya onun adina cezayi degistirip kaldiramaz

tahkim takdir yetkisi ile cezayi kaldirir , bu yuzden de disiplin kurulunun haksiz tahrik maddesini uygulayamaz , haksiz tahrik maddesinin uygulanmamis olmasindan dolayi takdiri indirim yapabilir

velasil kelam onanacagi fikrindeyim , duserse ancak sundan duser , eylemin muteselsilen islendigine kanaat getirilirse belki hafifletici sebep olarak gorulebilir ama ben tahkim avukati olsam gorur muydum , gormezdim

bu olay biraz serhat akina kafa atan batista , ayni esnada sacini ceken hasan sas ve tahrik eden serhat pozisyonuna benziyor

eski gunler , o zamanlar ugrasirdik bu islerle

Maddeler bu konuda gayet açık kusura bakma. Olayda eğer bi tarafın kışkırtması netse o madde güzel güzel devreye girer.
Bi kurulun görevi değil hakem vermiş diyorsun, bi ben olsam vermem diyorsun. Roma hukuku değil topu topu FDT'nin 3 maddesinden bahsediyoruz ve gayet de anlaşılır maddeler.
Rodallega'nın cezasını 2 maça indirdiler 13'ten ve 13'te bahsedilen takdir sebebini açıklamadan. Rodallega'nın beyanı gayet açık, adam ırkçılığa maruz kaldım diyor. Rodallega'nın cezasını indiriyorsan bunu kabul ediyorsun. Peki öteki oğlan ırkçılık sebebiyle sevk edilir mi? Bilemiyoruz.
Bana ne Rodallega örneğinden demezsin umarım, karşılaştırmasız adalet olmaz.
Olcay'ın yerdeki oyuncuya yaptığı hareketler balk gibi de haksız tahrik maddesine giriyor. O maddeye sokmam demek "Veririm piyonumu alırım vezirini" taktiğini peşinen kabul etmek anlamına gelir.

Kusura bakma.

Haksiz tahrik esasen fiilin islendigi kisi tarafindan islenirse uygulanan bir durumdur

aslinda ornekle aciklayalim

sinan ile burak arkadas , hakan ile murat arkadas

sinan in murati hirpaladigini goren hakan gidip bosta olan burak a vurup sonra haksiz tahrik iddiasinda bulunamaz (bu konumuza ornek degil zaten)

fakat sinan in murati hirpaladigini goren hakan sinana vurdugunda durum karmasiklasir cunku madde burada gri ve takdire birakilmistir

ornegin yanindaki esini sokakta adamin teki almis cigniyor , adama karsi isledigin fiilde tahrik indirimi alma olasiligin yuksektir

ki bu son ornek fegouli ye oturuyor , yani ben sana haksiz tahrik indiriminden yararlanamaz ya da yararlandirilmamali demiyorum zaten ama benim hukuk gorusume gore somut olayda hasimlari ayirmaktan ote bir durum var , maicon ile fegouli fail magdurun yanindan uzaklastiktan sonra ayirma eyleminden yani engelleme eyleminden ziyade karsi saldiriya geciyorlar

benim gorusum bu , zaten fiilin gerektirdigi ceza araliginin en alt limitini vermisken bir indirim daha benim hukuk gorusume uymuyor

ama sunu dersen , olcay ile ayni olmamaliydi , yuzde yuz , binde bin .. olcay 5 feg 3 , olcay 4 feg 3 , olcay 6 feg 4 .. bunlarin hepsine tamam ama ikisine de 3 isabetli olmamis

İkisinin aynı cezayı almasının art niyetli olmama ihtimali yok Sinan.
İki olay arasında 3 gün 5 gün yok, aynı olayın aktörleri bunlar. Bu olayda iki oyuncuya aynı cezayı veremezsin. Basit bir şey gibi söylüyorsun. Üstelik aynı hafta olan Rodallega olayında takdir kullanıp indirime gidilmiş.
Karşılaştırmasız hukuk olur mu yahu?

Bu arada Badou yerdeyken bacağına Feghouli çok kötü basmış. Haberlerde bir şey çıkmadı ama umarım sakatlığı yoktur.

Ben gecistirmiyorum ki , cezayi veren vermeyen ben degilim

hukuk biraz sekil biraz yorumdur

benim yorumlarimi yazdim , maicon un ceza almamasi skandal , olcay ile fegouli nin ayni cezayi almasi skandal

diger yandan ben sana haksiz fiil ve tahrik konusunun ana hatlarindan bahsettim , gerisi senin benim oradaki kisilerin yorumudur

ben pfdk uyesi olsam olcay ile feg e ayni cezayi vermem , ama tahkim uyesi olsam da feg in cezasini indirmem

Bu konudaki son mesajimi atayim mac basliyor

benim hukuk gorusume gore ikisi de ve maicon da kural disi hareket degil saldiri maddesinden sevk edilmeliydi

ve alt limiti 5 mac olan bu saldiri sevkinde de olcayin 5 ten fazla feg in de 5 mac almasi uygundur

sonraki indirimler konusunda da katilmiyorum , canere verilen cezayi da alt limitten vermisler , bu oyuncular bu tarz sacmaliklari yapmamayi ogrenene dek en agir sekilde cezalandirilsinlar

Hepsi icin gecerli bu sozum

- - - Flood Önleme Sistemine yakalandınız :) - - -

Olcay ve feg in hareketleri sert faul ya da siddetli hareket degil basbaya saldiridir

Kıyas diyorum. Baştan beri kıyas diyorum.

Neyse tartışma tıkandıydı zaten, maç başladığı iyi oldu.

Hadi rast gele :hat:

Üst Alt