Frank futbolu benden iyi biliyor! - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Frank futbolu benden iyi biliyor!

Cevap: Frank futbolu benden iyi biliyor!

Yenilsekte, yensekte daha iyiye ulaşmanın yolunun sorgulamak olduğunu bilen taraftarları afaroz etme yöntemlerinden birincisi ve en etkilisi: 'Futbolu Rijkaard'dan iyi mi biliyorsun?'

"Savunma görevleri konusunda Johan'ın en titiz olduğu nokta, daima bir oyuncu fazla olmamız gerektiğidir. Top bizdeyse ve beklenmeyen şekilde topu kaptırırsak, hemen topu geri almalı, ya da --bu nerede ve nasıl olduğuna bağlı-- koruduğumuz bölgelerimize dönmeliyiz. Defans olarak görevimiz atağa kalktığımızda başlar. Bu tamamen bir konsantrasyon meselesidir. 90 dakika boyunca birini durdurmanın zorluğunu hafife alırsınız. Konsantrasyonun en zor olduğu zamanı bilir misiniz? Topun bizde olduğu zaman.'' (Şimdi, Galatasaray'ın yediği üçüncü goldeki vurdumduymazlığı tekrar izleyelim.)

Bir de Frank Rijkaard'ın söylediklerini okuyalım, o Ajax takımı hakkında: ''Johan teknik direktör olarak Ajax'ın başına geçtiğinde bir stratejisi vardı. İşler, pek iyi gitmediğinde bile buna inanmaya devam etti. Geçen sene orta alanda oynadım ve Ronald Koeman'a boş alan yaratmak zorundaydım ki Koeman ileri çıksın, orta sahada bir kişi daha çoğalalım. Bu sene de aynı düzende oynadık ama farklı oyuncularla. Strateji derken bunu kastediyorum."

''Koeman'ın rolünü ben üstlendim. Bosman ya da Winter benim rolümü üstlendi. Cruyff'un benim hakkımda ne düşündüğünü biliyorum. Bir gün gelecek ve kendimi aşacağım. Kendimi Platini ile kıyaslamak istemiyorum ama umarım kariyerim O'nunki gibi olur. Fransa'da gerçekten iyi bir oyuncuydu. Ama İtalya'da yön veren, oyunun kaderini etkileyebilen bir oyuncu hâline geldi. Ben de Ajax'ta, Platini'nin İtalya'da yaptığı gibi kendimi geliştirebileceğimi umuyorum. Ajax, Johan'dır. İlk dakikadan son dakikaya kadar taktiğe o karar verir."

Cruyff'un Ajax'ındaki sağ bek Ronald Spelbos ve Frank Rijkaard'ın sözleri - Mayıs 1987

Galatasarayimizin buyuklugu baska hicbir kuluple kiyaslanmaz elbetde ama heralde Liverpool saygi duyulacak kuluplerden birisidir. 117 yillik (1892-2009) kulupte toplam toplamda kac teknik direktor (Manager - onlarin deyimi ile) gorev yapmistir biliyormusunuz. Rafael benitez ile birlikte toplam 18. yani Rafael 18inci. (bu arada sadece 5 yil teknik direktor gorev yapmamistir.) Her teknik direktor ortalama 6.5 yil gorev yapmistir. Adnan Polat futbolu cok iyi bilir, ve 2000 takiminin temellerini atip kuran o oldugu gibi bu takiminda temellerini 2007 sezonunun oncesinde atmis ve her sene takimi guclendirmistir. ancak nasil oluyorsa bu sene basina kadar istikrarli sekilde gorev yapabilecek Teknik direktoru takima getirememistir. Feldkamp-Skibbe-Zamanindan once gelen Bulent korkmaz ile vakit kaybetmistir. Sonunda dogru yolu bulmus ve Frank Rijkaard'i takima getirmistir. Frank Rijkaard uzun yillar kalmalidir. Sadece Frank

Rijkaard degil her teknik direktorumuz en az 3 yil takimin basinda kalmalidir. O kadar sure gorev yapmayi dusunmeyeni de gelmemelidir.

Frank rijkaard futbolu elbetde daha iyi biliyor, bir kere bu isten para kazaniyor. boyle dudunenleri yermek icin acilan forum'da bile bunu iddia edenler en azindan oyle dusunenler var, komik...

Frank futbolu hepimizden iyi biliyor elbette ama belki GS ı bizden iyi bilemez yani her yaptığını doğru yapıyo diye algılamak bence yanlış olur. Bende destekliyorum ama her yaptığına doğru yapıyo dersem yanlış olur...

Yenilsekte, yensekte daha iyiye ulaşmanın yolunun sorgulamak olduğunu bilen taraftarları afaroz etme yöntemlerinden birincisi ve en etkilisi: 'Futbolu Rijkaard'dan iyi mi biliyorsun?'

Ben de bunu hiç anlamıyorum...Biz sorgulayınca takım nasıl daha iyiye ulaşıyor? Yönetici miyiz biz? Yoksa internette yazı yazan taraftarlar mıyız?

Yöneticiler bizim yazdıklarımızı takip edip, "ha bu iyi!" deyip, bizim iyi fikirlerimizi hayata mı geçiriyorlar?

Kısacası, bizim sorgulamamız, takımı nasıl daha iyiye ulaştırıyor?

Koyun gibi şartsız sorgusuz sualsiz seyretmekte farklı bi bakış açısı tabi ..

Bravo bende böyle düşünüyorum! Kimse mükemmel değildir. Yanlışını görünce susmak yalancılık, ikiyüzlülüktür, insanın kendisine ihanetidir. Yanlışı doğruyu analiz etmek hakkımız bizlerde bu spora gönül vermiş insanlarız. Bu demek değil ki dar ağacını kuralım hemen! Ama analiz etmek hakkımızın olduğuna inanıyorum. Hayatta her işte, her şartta bu enliliği gösterirseniz bu güveniniz istismar edilir! Frank Rijkaard futbolu bizden iyi biliyor bu doğru ama bizde koyun değiliz, odun değiliz! Düşüncelerimiz, fikirlerimiz var!!!

Bravo bende böyle düşünüyorum! Kimse mükemmel değildir. Yanlışını görünce susmak yalancılık, ikiyüzlülüktür, insanın kendisine ihanetidir. Yanlışı doğruyu analiz etmek hakkımız bizlerde bu spora gönül vermiş insanlarız. Bu demek değil ki dar ağacını kuralım hemen! Ama analiz etmek hakkımızın olduğuna inanıyorum. Hayatta her işte, her şartta bu enliliği gösterirseniz bu güveniniz istismar edilir! Frank Rijkaard futbolu bizden iyi biliyor bu doğru ama bizde koyun değiliz, odun değiliz! Düşüncelerimiz, fikirlerimiz var!!!

Yazinin anafikrini kacirmisiz galiba. Elestiri tabiki olacak; fakat elestiri var, elestiri var. Yersiz olmamasi amac zaten.

Ben Tobol macindan sonra Sarp'a "bu adam futbolcu degil!" diyenlere bir tepkiyle yazmistim bu yaziyi, bir anlamda daha basit bir slogan seklinde olursa mesaj daha kolay iletilir diye dusunmustum, gunumuze de uygulayabiliriz bunu.

Eminim Sarp'in performansiyla verdigi cevap gibi, son mactan sonra goklere cikarildiklari duzeyden, yerden yere vurulan kisiler de cevaplarini verecektir. Onemli olan bu mesajlarin yerine gitmesi.

Üst Alt