Galatasaray'da Hız Problemi - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Galatasaray'da Hız Problemi

Hızlı oyuncularımız olmadığı için tek şansımız hızlı düşünüp hızlı oynamak.Drogba Burak Şino zamanı oynadığımız 4-3-1-2 sistemi mantıklı görünüyor.

Bir gurbetci olarak turkcemin bozuk oldugunu biliyorum rengim. Haliyle TDKnin sitesini internetten ana sayfam yaptim. Gondiklemek diye aradim siteden, lakin bir sonuc cikmadi. Acaba neyi ima ettigini paylasirmisin? Turkcemiz gelissin
Sorun değil renktaş, Türkçe ile ilgili bir sorun oldu mu @Arif Ulu ya sorabilirsin. Şüphesiz sana yardımcı olacaktır.

sent via GSC

5-6 attığımız sadece 3 maç var geçen sezon.

Ndiaye de geçen sezon iyi değildi.O beklenilen temposundan eser yoktu,3-0 Lokomotiv maçından beri hayal kırıklığıydı.
Lemina Nzonzi Ortasahasinda is yapardi bence .Gecen senede iyi is cikardigi maclar var Mesela Bursa macinda attigi gol ve topla cok iyi cikiyor harika super oyuncu degil ama .Su temposuzluga ilac olacagi kesindi.

Oyun hızında oyuncu tiplerinin de önemi büyük.
Ağır oyuncularla hızlı oyun oynayamazsın.
Sistem değişikliği az da olsa oyun hızına etki edebilir.
Hızlı oyun özellikle iyi bir 8 - 10 numara hızlı kanat oyuncularıyla oynanır. Tabi hücumcu bekleri de unutmamak gerek.
Ayrıca top ezen oyuncular var.
Daha hızlı top dolaştırmalı ve atak yönünü hızlı değiştirmeliyiz.

Bu aşırı yavaş oyunumuz yüzünden Falcao çok yalnız kalıyor ve rakip takımların stoperleri arasında kayboluyor.

Bu seneki kadronun hızlı oynama imkanı yok. Elimizdeki oyunculara göre oyun planımızı geliştirmeliyiz. Takım çok yavaş diye ağlamanın zırlamanın bize çok zararı olur. Feghouli-Babel-Mariano ve Nagatomo kanatlarının tempo yapma ihtimali yok. Önümüzde sene beklerden başlayarak değişikliği giderek dahe dengeli bir kadro kurabiliriz. Bu sene yapmamız gereken oyuncularının uyumunu ve yardımlaşmalarını geliştirmek. Yeri geldiği zaman uyumlu Babel Feghouli ve Falcao üçlüsü hızdan çok daha fazla iş yapar ve orta saha oyuncularımız onları desteklemeye çok müsait. Takımın orta saha ve hücum oyuncuları zeki ve pozisyon bilgisine sahip oyuncular ve çok fazla beraber oynamaya ihtiyaçları var. Beraber oynayarak yardımlaşarak daha az efor harcayarak güçlerini hücumda veya skoru korumak için kullanabilirler. Düşük tempolu oyuna Marcao ve Belhanda'nın uyum sağlaması zor olacak ama onlarında kontrolsüz eforlarına ligdeki zor deplasmanlarda ihtiyacımız olacak. Takım her maç üzerine koyarak gidiyor ve ilerde sıkıntılar ortaya çıkmazsa iyi bir sezon bizleri bekliyor bana göre.

2 mactada seni yenemedim zaten. Southampton hakkiyla mucadele etmiştir. Gonullerde taht kurmustur
ciddi misin

aN71Jqre_700w_0.jpg

Birbirinden bu kadar kopuk oynayan takım hızlı oynayamaz. Hız nedir abi? Önemli olan her oyuncunun Onyekuru gibi fuleli olması değil, topu seri şekilde çevirebilmen. Biraz Yuto ve oynarsa Lemina dışında tüm oyuncularımız iyi pasörler ama bizim sahaya yayılışımız o kadar rezil, oyuncular arasındaki pas istasyonları o kadar aksak ki dünyanın en pasör takımını da yapsan her oyuncu 3-4 saniye topu gevelemeden ayağından topu çıkartamıyor. İspanyollar da fizik olarak en üst düzey ırktan değiller ama küçüğü büyüğü her takımları sahada nehir gibi akıyorlar. Bizim kesinlikle hem kendi sahamızdan çıkarken, hem de rakip yarı sahada top yaparken alanı çok daha iyi paylaşan bir takım haline gelmemiz lazım. Babel'i, Falcao'yu, Belhanda'yı milli takımlarında da izliyoruz, bu kadar top geveliyorlar mı herifler? Bizim sıkıntımız ne oyuncu kalitesi, ne ağırlık, tüm Türk takımları gibi takım halinde hareket etme konusunda büyük sıkıntılar yaşıyoruz. Bu paylaşımsızlık olduğu için de hem atak kesmede, hem de atak sonlandırmada müthiş zorlanıyoruz.

O kadar maç izledim, Türk takımları kadar rakip kalede pozisyon bitiremeyip dönüşte kontra yiyen takım görmedim. Ayrıca biraz Avcı vari olacak ama topu geri kazanma konusunda da çok uyuşuğuz. Bu kadar yumuşak, topa hakim takım olacaksan mümkün mertebe rakibin ayağından topu alman lazım. Zira bu takım kontra oyunu oynayamaz, her oyuncu yerini ezberleyene kadar yarı sahada etkili bir savunma takımı da olamaz, bu yüzden de topu rakibe bırakma konusunda çok daha cimri olmalıyız. Topa hakim olup en azından ayağımızdan rakibi hücuma çıkarmayı kesersek elimizdeki malzemeyle hiç yoktan son 2 sezonun Başakşehir'i gibi çok nadir gol yiyen bir takıma dönüşürüz. Hücum tarafını da sahip olduğumuz yoğun bireysel yetenek ve iç sahada ciddi taraftar baskısıyla absorbe ederiz. Bu takım Anadolu deplasmanlarında %50-50 topa sahip olabildiği her maçı kaybetmeye yakın oynar. Geçen yıl Onyekuru, ondan önce Garry'le en azından kontrada şuursuz ama tehlikeli sayılabilecek kanat rotasyonlarımız vardı. Bu yıl bu kadarını bile tercih etmediysek en azından ülke içinde her maçı verimli pas yüzdesiyle %60-65'e yakın rakamlarla tamamlamak mecburiyetindeyiz. Zaten stoperlerimizden başlayan şu doğru ve etkili pas güvensizliğini takım halinde kırarsak rakip alana yerleşmemiz de, ayaktan yok yere top kayıplarımız da ciddi manada azalır.

Hızlı oyun için hızlı adam olmasına gerek yok. Ciğersiz oyuncular olsun yeter. Hızlı oyun için ilerideki oyuncuların ve orta saha oyuncularının pres yapması gerek. Rakipten topu ne kadar ön tarafta alırsan hızını arttırırsın. Özellikle lig maçları için hızlı oyuncuya gereksinimiz olduğunu düşünmüyorum. Nitekim onye de genelde önde olduğumuz maçlar da daha aktif oluyordu.

Falcao babel ve feg e ileride baskı yaptırtabilirsen ortaya gelen toplarda da lemina seri nzonzi üçlüsüne kısa sürede top kaptırmayı başarabilirsen istediğiniz oyunu görebilirsiniz. Hoca biraz da bu yüzden belhanda dan vazgeçemiyor. İleride bu şekilde baskı yapabilecek tek kişinin o olduğunu bildiği için...

Üst Alt