Gazi Mustafa Kemal'in Bilinmeyen Yönleri - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Gazi Mustafa Kemal'in Bilinmeyen Yönleri

Atatürk muhtemelen bizimde şuan hissettiğimiz şeyleri hissetti dinimize karşı.Çoğu insan akp yüzünden dinden soğudu bana göre,o dönemde bundan çok daha fazla gerici kesim Osmanlı yanlıları şeyhler dini istismar edenler vs olduğu için Atamız bence bunlara karşı bazı söylemler sarf etti ve bu yanlış anlaşıldı çoğu zaman.

Ben Türk tarihini bir nevi "Alice's Adventures in Wonderland" tadinda degerlendirmisimdir. Türkiye Cumhuriyetinde on yillarca tarihi ögretmek yerine, bir Indoktrination yaratmayi tercih etmislerdir. Bu Atatürk icinde gecerlidir, ama asla ve asla sadece Atatürk icinde gecerli degildir. Türkiye´de Osman´liyi da elestirmek zordur, sadece belirlenmis bölümlerini elestirme hakkina sahiptir Türk Milleti. Ermeni diasporasi disinda, son dönemi elestirmek makuldür, ancak daha da geriye gidip Osman´liyi diger tarihler acisindan elestirmek sizi saniye icerisinde bu Ülke´de Vatan haini yapabilir/di. Cünkü bu elestiriler okullarda ögretilen "kusursuz" Türk tarihi ile, bagdasmamaktadir.
Ne demektir bu ? X + Y = XY ve tersini söyleyen vatan hainidir hesabi, ancak "Tarih" bu sekilde islemez, bir Matematik degildir. Tarihi belgelerin acik bir sekilde tartismaya acilip, bilgi ve fikir biriktirmektir. Bir formülü arastirip, gercege mümkün oldukca yaklasmaktir. Dedigim gibi Tarih´i bir matematik gibi algilayip, X+ Y = XY demeye getirirsen, sen gerceklerden uzak olmaya mahkumsun demektir.

- Islam
- Atatürk
- Türk tarihi
- Katliamlar/Soykirimlar

Bunlar Türkiye´de kirmizi cizgi olmustur hep, toplumda bunlari elestirenlere, yada tartismaya acanlara herzaman kötü göz ile bakilmistir, siyasi bir baski görmüs ve mahkemeler araciligi ile süründürülmüstür insanlar. Ben Müslüman´im, Atatürk´ü severim, Selcuklu´yu/Osman´liyi severim, tarihim ile barisik oldugumu düsünüyorum, ve Ermeni diasporasinda katliamlarin oldugunu, ancak bir soykirimin olmadigi kanaatindeyim. Ancak demokrasi konusunda gelismis bir Ülke´de, bir insan toplumda bir Mahlukat, ve Hain ilan edilmeden benim bu düsüncelerim ile, karsi görüsünü de savunabilmelidir. Bu konular ne kadar hassas, ve kirmizi cizgi icerisinde olsa bile...

Bana göre elestirilerin kasitli ve mesnetsiz oldugu yerde savunma, övgülerin daglara, taslara sigmadigi yerde elestiri degerlidir. Ben rahatsiz oluyorum, kendimi proveke edilmis hissediyorum diye insanlarin fikirlerini sakindigi bir dünya, benim dünyam degildir. Benim hayal ettigim dünya degildir, ancak özellik ile Türkiye olarak böyle bir dünyaya cok uzagiz maalesef ve cogumuz yasamadan, göremeden gidecegiz tahtali köye.

Son düzenleme:
Ben Türk tarihini bir nevi "Alice's Adventures in Wonderland" tadinda degerlendirmisimdir. Türkiye Cumhuriyetinde on yillarca tarihi ögretmek yerine, bir Indoktrination yaratmayi tercih etmislerdir. Bu Atatürk icinde gecerlidir, ama asla ve asla sadece Atatürk icinde gecerli degildir. Türkiye´de Osman´liyi da elestirmek zordur, sadece belirlenmis bölümlerini elestirme hakkina sahiptir Türk Milleti. Ermeni diasporasi disinda, son dönemi elestirmek makuldür, ancak daha da geriye gidip Osman´liyi diger tarihler acisindan elestirmek sizi saniye icerisinde bu Ülke´de Vatan haini yapabilir/di. Cünkü bu elestiriler okullarda ögretilen "kusursuz" Türk tarihi ile, bagdasmamaktadir.
Ne demektir bu ? X + Y = XY ve tersini söyleyen vatan hainidir hesabi, ancak "Tarih" bu sekilde islemez, bir Matematik degildir. Tarihi belgelerin acik bir sekilde tartismaya acilip, bilgi ve fikir biriktirmektir. Bir formülü arastirip, gercege mümkün oldukca yaklasmaktir. Dedigim gibi Tarih´i bir matematik gibi algilayip, X+ Y = XY demeye getirirsen, sen gerceklerden uzak olmaya mahkumsun demektir.

- Islam
- Atatürk
- Türk tarihi
- Katliamlar/Soykirimlar

Bunlar Türkiye´de kirmizi cizgi olmustur hep, toplumda bunlari elestirenlere, yada tartismaya acanlara herzaman kötü göz ile bakilmistir, siyasi bir baski görmüs ve mahkemeler araciligi ile süründürülmüstür insanlar. Ben Müslüman´im, Atatürk´ü severim, Selcuklu´yu/Osman´liyi severim, tarihim ile barisik oldugumu düsünüyorum, ve Ermeni diasporasinda katliamlarin oldugunu, ancak bir soykirimin olmadigi kanaatindeyim. Ancak demokrasi konusunda gelismis bir Ülke´de, bir insan toplumda bir Mahlukat, ve Hain ilan edilmeden benim bu düsüncelerim ile, karsi görüsünü de savunabilmelidir. Bu konular ne kadar hassas, ve kirmizi cizgi icerisinde olsa bile...

Bana göre elestirilerin kasitli ve mesnetsiz oldugu yerde savunma, övgülerin daglara, taslara sigmadigi yerde elestiri degerlidir. Ben rahatsiz oluyorum, kendimi proveke edilmis hissediyorum diye insanlarin fikirlerini sakindigi bir dünya, benim dünyam degildir. Benim hayal ettigim dünya degildir, ancak özellik ile Türkiye olarak böyle bir dünyaya cok uzagiz maalesef ve cogumuz yasamadan, göremeden gidecegiz tahtali köye.
Türk tarihi bir masal kitabı tadından çok daha gerçekci bir bakışla değerlendirilmeli aslında bunun için uygun çalışmalar var ama millet dedikodu ve bilimsel olmayan tarih kitaplarına eğilim gösterdiği için gerçek, doğru, yanlış konusun kafaları oldukça karışık. Özellikle Atatürk ve Osmanlı konularında insanların değerlendirme açıları o kadar garip oluyor. Yani bu konuda 150 yıl daha oturup konuşsak adamın biri gelir video falan paylaşır diğer başka bir şey gelir söyler tartışma sürer gider. Bunun altında insana saygı problemi olduğunu düşünüyorum. Her neyse ermeni meselesi konusunda değerlendirmeler genelde olayın olduğu zaman dilimiyle ilgili aslında arka planına bakıldığında her şey açıkca ortaya çıkacaktır. He Osmanlının hatası olduğu bir konu var techir ettiği grubun güvenliğini sağlayamamış bununla ilgili dönemin valilerinin devlete bizzat yolladığı belgeler var oradan bakılınca şimdi ismini vermeyeceğim tiplerin kimler olduğuda bugün yarın öğrenir insanlar.

Atatürk´ün yasam tarzi veya dini görüsü beni zerre ilgilendirmiyor. Atatürk´e herzaman devlet adami olarak baktim, saygi duydum.

Affedersiniz tuvalete giderken bile organini hangi elle tutacagini merak eden kör cahiller anca böyle seylere takilir.

Ister ateist olsun, ister kadin düskünü olsun, ister alkolik olsun, beni ilgilendirmiyor. Ona olan saygimi ve bagliligimi degistirmiyor.

Babam degil, agabeyim degil, akrabam degil. Bunlari neden takacakmisim ki?

Ben Türküm. Cok sevdikleri "dindar, ahlakli" devlet adamlari, askerlerimizin silahsizlandirilmasina ses cikartamazken, bu adam 7 düvel ile carpisiyordu.

Böyle konularla gel canimi ye Murhan.Bilmedigimiz ne cok yönü varmis Ulu önderin.İzinden geliyoruz Ata'm,hüloggculara inat izindeyiz.

Murhan konu için çok teşekkürler birçoğu bildiğim şeylerdi bilmediklerim de varmış öğrendim

Atatürk'ün inancı, yaşam tarzı kendisinedir bize kattıkları ve bizim için yaptıkları benim için esas olandır. Yobazlar(X veya Y partili demiyorum çünkü bu gibi sığ bakanlar her dönem olmuştur olacaktır) gavur veya ateist insanların yaptıkları değil hangi dine mensup oldukları önemliyse atın evinizdeki tüm elektronik eşyaları da göreyim.

Adam bir de araya 2 tane cümle afilli cümle sıkıştırarak yobazlığını örteceğini sanıyor. Birde atarlanıyor " Dogma ne demek ya" diye git aç TDK'nın sitesini araştır. Dogma hakaret miymiş neymiş.

Dogma TDK anlamı

1. Belli bir konuda ileri sürülen bir görüşün sorgulanamaz, tartışılamaz gerçek olarak kabul edilmesi.
2. fel. Doğruluğu sınanmadan benimsenen, bir öğretinin veya ideolojinin temeli yapılan sav, nas, inak: “Dogmaların en geçerli olduğu alan din alanıdır, burada yalnızca inanılır.” -M. C. Anday.

Her din bir dogmadır haliyle senin zoruna gitse de gitmese de öyledir bu bir hakaret değildir. Çünkü din tartışılmaz, sorgulanmaz, eleştirilmez ve mutlak doğru olduğu kabul edilir

Şimdi dönem hakkında hiçbir fikrin yoksa o dönemde gelişen olayları bilmiyorsan, o dönemde muhaliflerin hükümet ülkeyi İslam kurallarına göre yönetmiyor diye başlatılan yaygarayı bilmiyorsan veya biliyorsun da işine gelmiyorsa, bu videoyu paylaşan arkadaştan değil, kamuoyuna sbu şekilde servis edenlerden bahsediyorum , oradan 2 cümle çekip beyninle değil de başka bir organınla yorumluyorsan ben bunda art niyet ararım.
Bu ülkede merkez sağ denilen Oluşum hep din üzerinden oy alma politikası gütmüş, ama oy isterken Müslüman olan bu arkadaşlar konu yönetim olunca başta Abd olmak üzere bilumum kapitalist ülkelerin isteklerini yerine getirme veya ceplerini doldurma yolunu seçerler. Biz tespit sonucu makarnacı dersek halkı aşağılamak olur siz çapulcu anarşist, terörist, derseniz aşağılamış olmazsınız değil mi?

Son düzenleme:
Murat Urhan seni tebrik ediyorum kardeşim çok güzel vakit geçirdim dün akşam sayende. Atamız ile ilgili açtığın konuların hepsini okudum ve bilmediğimiz çok yeni şey öğrendim.

Eline sağlık ve teşekkürler Murhan :)

I am the one who knocks!

Dini meseleri siyaset değil , dini konularda tartışın.
Atatürkün bazı konuları o zamanlar neden söylediği ve saire bazıların zeka seviyeleri belki yetmeye bilir, anlayışla karşılıyorum bu durumu tabiki.
Ama en azından şu ayrımı yapmaya deneyin. Din konuları =camide , hacı hoca veya dini forum konularda.
Siyaset = siyaset konularda. Gerçek sağlıklı demkratik systemde olduåu gibi yani.
Islam devleti olmalıyız diyorsanız hemen yazında kale hiç almayalım sizi ve almayım.

Her aciklamasinda "Allah Bismillah" diyen, "Analar aglamasin" diye hainlerin bayraklarla posterlerle sokaklarda kutlama yapmasini saglayan, dinimizi sömürerek insanlari kandiran ama vatan topragindan korkak kadinlar gibi kacmamizi saglayan liderimiz olacagina, 7 düvel ile kahramanca savasan ve onlari denize döken atesit bir lideri tercih ederim.

Atatürk bana kalırsa da deist yahut ateistti.Ben dini bir inancı olmadığını düşünüyorum.Bu benim gözümde Atatürk'ü farklı bir konuma sokmaz ki.

Yani bugün hırsızlık yok mu? Var. Ayet sallarım diyen adamlar bu memleketi yönetmedi mi? Yönetti. Yolsuzluk var mı? Var.Bu adamlar bu ülkede omuzlara alınmadı mı? Alındı.

Ama İslam'a göre bunların cezası ne? Senin dini duyguların görüyorum ki benden daha hassas, benden daha iyi biliyor olman lazım eğer kutsal kitabını bir kez olsun mealden okuduysan.E önce senin bunlara tepki göstermen gerekmez mi?

Bak bunları da Atatürk'ü kutsallaştıran, eleştirilemez olarak gören dogmatik kafalara gülen bir insan olarak yazıyorum, öyle kemalist filan da değilimdir.

De ki" tek parti döneminde şurada şu kadar insan haksız yere öldürüldü", konuşalım.Yahut "şu kadar insan haksız yere asıldı,malına el kondu", konuşalım.Ama dini boyutta eleştirmen kimseye ne bir şey kattı, ne de gelecekte katacak.Din bireyseldir.O zaman bütün dini ibadetlerini yerine getiren herhangi birini alalım, başbakan yapalım.Neden oy kullanıyoruz ki?

Şu konuya girip girip duruyorum küfür edeceğim değmez. Yahu kardeşim bu Mustafa Kemal size ne yaptı da bu kadar düşmansınız diyeceğim de Cumhuriyet kurulurken camilerde din elden gidiyor, Amerikan mandasına geçecelim, bizi en iyi ingilizler yönetir diyenlerin torunlarının Atatürk'ü sevmesini bekleyemeyiz.

Hala İslam düşmanlığı laflarıyla utanmadan arlanmadan Mustafa Kemal'i eleştirenler, bugün dininizi yaşamıyor musunuz? Geçiş sürecinde yaşananları topluma din düşmanlığı olarak empoze etmeye çalışan vatan hainleri bugün camilerinde özgürce ezan okunabiliyorsa, güvenle camiye gidip ibadetini yapabiliyorsan bunu o insana ve ilkelerine borçlusun.

Ülkeni ve pisliğe bulaşmış çehreni değiştirmeseydi bugün bir islam ülkesi mi olurdun sanıyorsun? Olurdun, Suriye gibi, Irak gibi, Mısır gibi, Tunus gibi Filistin gibi, Pakistan gibi, Afganistan gibi... Onlar o zamanlar İngilizlerin, Fransızların elinde kaldılar daha sonra güya islam devleti olarak devam ettiler. Şimdi hiçbirinin halkı özgür değil, ya ölümün gölgesinde yaşıyor, ya da yaşadığı yerleri terk ediyor. Irak da, Suriye de, Mısır da, Filistin de insanlar camiye gitmekten korkuyor, her cuma vakti bir cami bombalanıyor yüzlerce insan hayatını kaybediyor, ezanlar özgür okunmuyor, insanlar dinini rahat yaşayamıyor bırak dinini normal yaşantısını yaşayamıyor. Bugün bu bataklıktan bir nebze uzaksak ve isteyen istediği gibi dinini hayatını yaşayabiliyorsa. Bu o beğenmediğiniz İslam düşmanı dediğiniz adamın ilkeleri sayesindedir. Ama el birliğiyle ülkeyi ortadoğu bataklığına çekiyorsunuz o zaman dininizi özgürce yaşamanın verdiği hazla rahat rahat ibadetinizi yerine getirirsiniz.

Yaptigi; butun Ilke ve inkilaplarin asil gayesi Islam dusmanligiydi.

İslam düşmanlığı ayrı İslam üzerinden siyaset propagandası yapıp milletin temiz duygularını siyaset denen pislik çuvalına alet edilmesinin karşısında durmaya çalışması ayrı şeyler.

Siyasal islam ile yönetilen ülkelerin ahlak seviyesinde ne kadar geride kaldıkları ortada. Dünya üzerinde en çok insanlık suçu işlenilen ülkeler maalesef bu tarz yerler.

Vahşi kapitalizm ne kadar tehlikeli ise siyasal islamı meşrulaştırmak da o kadar tehlikeli ve şeytanidir.

Üst Alt