# Gustavo Colman - Sayfa 9 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

# Gustavo Colman

Cevap: # Gustavo Colman

Çok ucuza ya da beleşe gelirse olur yoksa Tabata olayı gibi olur. Yeter Demirören Yeter !

Colman bile bizim orta sahada sırıtmaz şu an inanın.Bu kadar aciz bir orta sahamız var,doğrusu yok.

Elano giderse yerine cuk oturur. Aradığımız adam diye düşünüyorum artık.

Onur+Colman : 12 milyon € veririm kafadan.

ya cok uzaga gıtmeyelım alalım su colmanı yemin ederim yurt disindan boyle adamı 10 dan asagı alamassın gerci trabzonda satmazda bence alınmalı...

Colman bencede iyi futbolcu. Savunmasını %20 daha arttırsa süper bir oyuncu olur. Bence düşünülebilir yani. Selçuk İnan da iyi topçudur. Orta saha için ideal isimlerden. Özellikle duran top kullanma konusunda Alex'ten bile iyi bence. İyi pas yapar, hem hucüm hem de savunma yapar.

Colman yanında kendisine göre biraz daha defansif bir oyuncuyla (mesela Mehmet Topal) çok iyi bir ikili oluşturur. İlk 11 oyuncusu olabilir. Selçuk da yedek kulübesi için süper bir oyuncu ama bence ilk 11i de zorlar.

Biraz daha diri olur, ve arkadaşların dediği gibi az biraz daha savunma yaparsa, ki bunlar atla deve değil, Trabzon'dan Galatasaray'a gelen biri hele Rijkaard gibi bir tenik direktörün elinde bunu yapacaktır, 3'lü orta sahamıza yakışacak bir isim olabilir:

Colman-------Elano

-------Topal------ (Topal giderse başka bir tek ön libero oynayabilen kesici)

gibi bir orta saha Elano da bu seneki gibi savunmaya katkı vermeye devam ederse hem savunma açısından dirençli olacak, hem de pas trafiğini yürütecektir. Hele Topal'dan daha da iyisi gelirse tadından yenmez bir orta sahamız olabilir. Yine de hemen "mükemmel olur" diye yorumlamamak lazım sonuçta Colman'ın da, Elano'nun da özellikle savunma anlamında beklenen performansı göstereceği az da olsa şüpheli. Ancak mesela aynı dizilişte bazılarının yazdığı gibi Colman yerine Guti'yi düşünmekten çok daha az riskli transfer olur. Çünkü Colman'ın savunma performansından 1 şüphem varsa Guti'ninkinden 10 şüphem var.

Biraz daha diri olur, ve arkadaşların dediği gibi az biraz daha savunma yaparsa, ki bunlar atla deve değil, Trabzon'dan Galatasaray'a gelen biri hele Rijkaard gibi bir tenik direktörün elinde bunu yapacaktır, 3'lü orta sahamıza yakışacak bir isim olabilir:

Colman-------Elano

-------Topal------ (Topal giderse başka bir tek ön libero oynayabilen kesici)

gibi bir orta saha Elano da bu seneki gibi savunmaya katkı vermeye devam ederse hem savunma açısından dirençli olacak, hem de pas trafiğini yürütecektir. Hele Topal'dan daha da iyisi gelirse tadından yenmez bir orta sahamız olabilir. Yine de hemen "mükemmel olur" diye yorumlamamak lazım sonuçta Colman'ın da, Elano'nun da özellikle savunma anlamında beklenen performansı göstereceği az da olsa şüpheli. Ancak mesela aynı dizilişte bazılarının yazdığı gibi Colman yerine Guti'yi düşünmekten çok daha az riskli transfer olur. Çünkü Colman'ın savunma performansından 1 şüphem varsa Guti'ninkinden 10 şüphem var.

Colman konusuna yazmıştım yine yazıyorum bu adam Trabzonspor maç istatstiklerine bakın sahanın en çok koşan ilk iki oyuncusundan oluyor genelde.

Adam hep oyunun içinde ve olabildiğince top alıp vermeye çalışıyor.Yani arada sırada görünüp kritik anlarda top almak istemeyenlerden değil.

Savunmasına gelince aslında fazla uzağa gitmeye gerek yok bizim maçları düşünürsek, iyi bir kesicinin önünde yeterli düzeyde defansif bir anlaşıyada sahip.İstanbulda ki Trabzonda ki maçlarda olsun bize her maç hem golü var hemde orta sahada takım savunmasına katkı veren oyunculardandı.

Colman konusuna yazmıştım yine yazıyorum bu adam Trabzonspor maç istatstiklerine bakın sahanın en çok koşan ilk iki oyuncusundan oluyor genelde.

Adam hep oyunun içinde ve olabildiğince top alıp vermeye çalışıyor.Yani arada sırada görünüp kritik anlarda top almak istemeyenlerden değil.

Savunmasına gelince aslında fazla uzağa gitmeye gerek yok bizim maçları düşünürsek, iyi bir kesicinin önünde yeterli düzeyde defansif bir anlaşıyada sahip.İstanbulda ki Trabzonda ki maçlarda olsun bize her maç hem golü var hemde orta sahada takım savunmasına katkı veren oyunculardandı.

Katılıyorum ama işte o mücadele dozunu ve daha önemlisi kuvvetini bizde bir adım öteye taşıması gerekebilir ve dediğim gibi istekli arzulu bir oyuncunun bunu yapması atla deve değil. Bizde artırması gerek dememin sebebi, biz daha önde oynamaya çalıştığımız için savunmayı da aynı şekilde öne çıkaramadığımız anlarda orta alanımızda çok boşluklar doğabiliyor. Eğer Elano-Colman ve arkalarında tek ön libero ile oynayacaksak o boşluklar iyi de oynasak muhakkak olacaktır. Aynı boşlukları aynı dizilişi mükemmele yakın uygulayan Barcelona'nın dahi sık sık verdiğini görürsünüz. Bizi düşünürsek kaptırdığımız toplarda kapatmamız gereken çok geniş bir boşluk olabilir. Elano'nun da yumuşak bir oyuncu olduğunu hatırlarsak arkadaki ön libero ile beraber Colman'a çok iş düşecektir.

Ayrıca, dediğiniz gibi oyunda aktif olması, top istemesi, pas alış verişine girmesi bizim için en aranılan özellik. Bu sene herkes bir yığın yazar çizer ama biz en çok bunun eksiğini hissettik. İlk yarıdaki Mustafa Sarp hariç, top isteyen, alan, veren, olumlu kullanan Elano dışında bir futbolcumuz olmadı. Bu Elano'nun da performansını düşürdü. Elano'nun yanına top bir tane daha top isteyen alan-veren biri monte olursa, hem Elano rahatlar, hem de geride oynayacak ön libero. Basit oynaması kolaylaşmış olur hepsinin birden ve yaratıcılık düzeyleri artar. Üstelik top kayıplarımız azalır ve üstelik ofansif anlamda daha diri kalır ve orta sahadan ileriye daha iyi destek verebiliriz.

Katılıyorum ama işte o mücadele dozunu ve daha önemlisi kuvvetini bizde bir adım öteye taşıması gerekebilir ve dediğim gibi istekli arzulu bir oyuncunun bunu yapması atla deve değil. Bizde artırması gerek dememin sebebi, biz daha önde oynamaya çalıştığımız için savunmayı da aynı şekilde öne çıkaramadığımız anlarda orta alanımızda çok boşluklar doğabiliyor. Eğer Elano-Colman ve arkalarında tek ön libero ile oynayacaksak o boşluklar iyi de oynasak muhakkak olacaktır. Aynı boşlukları aynı dizilişi mükemmele yakın uygulayan Barcelona'nın dahi sık sık verdiğini görürsünüz. Bizi düşünürsek kaptırdığımız toplarda kapatmamız gereken çok geniş bir boşluk olabilir. Elano'nun da yumuşak bir oyuncu olduğunu hatırlarsak arkadaki ön libero ile beraber Colman'a çok iş düşecektir.

Ayrıca, dediğiniz gibi oyunda aktif olması, top istemesi, pas alış verişine girmesi bizim için en aranılan özellik. Bu sene herkes bir yığın yazar çizer ama biz en çok bunun eksiğini hissettik. İlk yarıdaki Mustafa Sarp hariç, top isteyen, alan, veren, olumlu kullanan Elano dışında bir futbolcumuz olmadı. Bu Elano'nun da performansını düşürdü. Elano'nun yanına top bir tane daha top isteyen alan-veren biri monte olursa, hem Elano rahatlar, hem de geride oynayacak ön libero. Basit oynaması kolaylaşmış olur hepsinin birden ve yaratıcılık düzeyleri artar. Üstelik top kayıplarımız azalır ve üstelik ofansif anlamda daha diri kalır ve orta sahadan ileriye daha iyi destek verebiliriz.

Elbette ki Elano-Colman ve ön libero yayılımını orta sahada düşünürsek, kilit adam ön liberodur.Bu sezon bırakılan geniş alanlardan dolayı kayıplarımız olduğu konusunda hem fikiriz ve bununda başlıca sebepleri, ön liberomuzun alan kapatmayı bence iyi bilmemesi(duracağı yer veya şartlara göre ağırlıkla durması gereken yer) ve topu servis yapabilecek Elano'ya yada kanatlara hızlı aktaramaması.Aldığını geriye vermek garanti oyun sanılıyor bazıları tarafından ama tamamen takımın ileriye atılmasını engelleyen sebeptir.O açıdan ben bu sene en çok ön libero transferini merak ediyorum.Ernst gibi bir ön liberonun olduğu varsayımını yaparsak hem Colman Hem de Elano gibi adamlar sadece orta hücumlardan yığınla pozisyon üretir.

-----------Elano

Colman----------

----Ön libero---- sistemini düşünrsek Colman gerekeni üst düzeyde yapar ve bütün sene eleştirilen Elano takıma en faydalı adamlardan birisi olur.

Basliktaki son mesaj birkac hafta once yazilmis, ama yinede bu basligi hayata getirmek istedim. Colman'i Porto istiyormus, Portekiz basinina gore 6 milyon euro teklif edecekmis Porto. Bence Elano'dan ustun bir futbolcu. Top teknigi yuksek, cok fazla kosan akilli bir oyuncu. Hemde sutlari cok iyi.

trabzon da sadece büyük maçlarda oynayan geri kalanında yatan bir topçu. istikrar yok adam da. hoş istikrar olsa trabzon da işi ne

Trabzonsporun orta sahasını boşalttık. Ceyhun, Selçuk, Colman. Bir Alanzinho kaldı. Onunda çıkar yakında haberi.

trabzon da sadece büyük maçlarda oynayan geri kalanında yatan bir topçu. istikrar yok adam da. hoş istikrar olsa trabzon da işi ne

İstikrar yok mu? Pardon ama ben yanlış futbolcuyu izledim galiba.

İstatistikleri;

2008/2009 33 maç 5 gol 7 asist

2009/2010 30 maç 9 gol 12 asist

Bu adam istikrarsız birisiymiş arkadaşlar.

fazla maç oynuyo ama verimliligi tartışılır..ölü bi elanoya değişmem..büyük maçların topçusu deyimi cuk oturuyo colman için..gollerinin cogu da penaltıdan geri kalanlarını da bize atıyo zaten :)

Üst Alt