Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!" - Sayfa 13 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!"

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Cevap: Hawking: "Evreni Tanrı yaratmadı!"

Ruhla ilgili onca ayet var ve hepsi Cebrail'i kastetmiyor. Cebrail'i kastedenler zaten parantez icinde Cebrail diye verilmis. Su sekilde

Uyarıcılardan olasın diye onu güvenilir Ruh (Cebrail) senin kalbine apaçık Arapça bir dil ile indirmiştir.

Melekler ve Ruh (Cebrail) ona süresi elli bin yıl olan bir günde yükselir.

Moderatör tarafında düzenlendi:

Nebe 38- O gün Ruh ve melekler sıra sıra dururlar. Rahmân'ın izin verdikleri dışında hiç kimse konuşamaz. İzin verilen de doğruyu söyler

Kadr 4- Melekler ve Ruh o gece Rablerinin izniyle, her iş için inerler

Mearic 3- O, derece ve makamlar Allah'tandır.

Mearic 4- Melekler ve Ruh miktarı ellibin yıl süren bir gün içinde ona çıkar.

Yav birader bu ne o zaman.Pes

halit kuran da Cebrail'e Ruhu-l kudüs, ruhu-l emin ve ruh diye hitap edildiğini hatırlıyorum ben.

bizim anladığımız ruhtan bahsedilmiyor burada

Meryemoğlu İsa Mesih, ancak Allah’ın peygamberi, Meryem’e ulaştırdığı (emriyle onda var ettiği) kelimesi ve kendisinden bir ruhtur. Ne yapmis burda Cebrail'e mi gønderme yapmis alakasi yok ruhun bazi yerlerde Cebrail ile.

32/SECDE-9: Summe sevvâhu ve nefeha fîhi min rûhihî ve ceale lekumus sem'a vel ebsâre vel ef'ideh(efidete), kalîlen mâ teşkurûn(teşkurûne).

Sonra (Allah), onu dizayn etti ve onun içine (vechin, fizik vücudun içine) ruhundan üfürdü ve sizler için sem'î (işitme hassası), basar (görme hassası) ve fuad (idrak etme hassası) kıldı. Ne kadar az şükrediyorsunuz.

Ruhumuz Allah'tan gelmiştir ve mutlaka Allah'a geri dönecektir. Allahû Tealâ bizlere emanet olarak verdiği ruhu, insandan başka hiç bir yaratılmışın üstlenmediğini de Kur'ân-ı Kerim'inde açıkça ifade etmektedir.

İslam inancına göre, allah evreni ve insanı yaratmadan önce, ilk insandan kıyamete kadar dünya üzerinde yaşayacak olan bütün insanların ruhlarını yaratmıştır ve onlara "ben sizin rabbiniz değil miyim?" diye sormuştur. ruhlar da, "evet sen bizim rabbimizsin" diye cevap vermiştir.

Buda bunu tasdikleyen ayet.Buna göre gidersek kesinlikle ruh vardır.

Hani Rabbin, Adem oğullarının sırtlarından zürriyetlerini almış ve onları kendi nefislerine karşı şahidler kılmıştı: "Ben sizin Rabbiniz değil miyim?" (demişti de) onlar: "Evet (Rabbimizsin), şahid olduk" demişlerdi. (Bu,) Kıyamet günü: "Biz bundan habersizdik" dememeniz içindir.

(A'RAF SURESİ / 172)

RuhCebrail'e denk gelmez. Onca ayet var hepsinde de Cebrail'e denk gelmiyor tekil ya da cogul tekil kullansin cogul kullansin birsey farketmiyor. Tabiki de kendi orjinalinde parantez yok fakat vurgu yaptigi yerlerde Cebrail'e onlari belirtmis parantez cevirisinde ile onca ayet var. Belirtmese bile anlasilir nerde Cebrail'e denk geldigi nerde gelmedigi butunsel olarak okursan. Ben simdi copy paste yapiyorum øncesi ve sonrasina da baktim hic Cebrail'e denk gelmedigi yerler de var. Tasiyim hepsini istiyorsaniz buraya. Cebrail ile uzaktan yakindan alakasi olmayanlar da var.Cebrail'e de denk gelmez.

Reenkarnasyon varmı sizce ? Ben pek inanmasamda ( olmasını isterdim ama o ayrı mesele ) inanan insanların haklı ve mantıklı sebepleri var bence. Mesela Milattan önce 500 yılında Çin'in ıssız bir bölgesinde veyahut Afrika'nın ilkel bir toplumunda yaşayan bir insanın ilahi dinleri tanıma ve öğrenme şansı imkansız gibi birşey. Peki bu insanlar neye göre hesaba çekilecek şimdiki insanlarla o insanlar arasında bir adaletsizlik olmuyor mu ? Çünkü imanın en önemli şartı Allah'a ve onun gönderdiği tüm peygamberlere iman etmek derler. Ama o insanların bırakın Allah'ı peygamberleri, dinleri bile tanıma şansları bir dine mensup olma şansları yok gibi. Yada 3 yaşında ölen bir bebek nasıl hesaba çekilecek ? Ölen bebekler cennete gider diye bir inanış var mesela ama ya o 3 yaşında ölen bebek yaşasaydı belki çok büyük bir günahkar olacaktı. Önemli olan ahiret yaşamı ise 80 yıl yaşayıpta bir sürü günah işleyip te ölen bir adam ile 3 taşında ölen bir bebek arasında da bir adaletsizlik oluyor mesela. Bu tip sebeplerden dolayı inanan insanlar var bence mantıksız sebepler değil bunlar sizce ?

Gardaş bunlar ya işine geldiği gibi konuşuyo yada bizi sinirlendirmek için.Sen şimdi şunumu diyosunuz Kur-an da Ruh sözcüğü yoktur? Yoksa Ruh diye birşey olmadığın mı anlatıyosunuz?

Durum
Üzgünüz bu konu cevaplar için kapatılmıştır...
Üst Alt