Hobbit 1. Film Vizyonda! - Sayfa 7 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Hobbit 1. Film Vizyonda!

Cevap: Hobbit 1. Film Vizyonda!

Yüzüklerin Efendisi hastası olarak ( Her sene extended editionlarını 2 kere izlerim :D ) tam olarak beklediğimi alamadım ama yinede bayıldım tabi ki ... Orta dünya ve müzikler yine büyüledi beni ... Genelde herkes gibi bende bazı sahnelerin gereksiz uzatıldığını düşünüyorum ama açıkçası 2 saat daha olsa yine izlerdim hiç sorun değil benim için ...

Tolkien'in aslında inanılmaz büyük bir dünya yarattığını Hobbit ve Yüzüklerin Efendisi'nin bu kitaptaki ufak bölümler olduğunu okudum bazı kaynaklarda ... Aslında çok daha öncelere ve ayrıntılara giden bu asıl kaynakta inanılmaz detaylar varmış ... Bunla ilgili bilgisi olan varmı ? Bulması da oldukça zor bir kitapmış sanırım ?

Yok aslında şöyle. 1. dünya savaşından sonra Tolkien kafasında bu evreni ve elf lisanını yaratmaya başlamıştır. Kendisi İngilizce Profesörü olduğu için bir nevi dil araştırması gibi oluyordu. Ardından bu evren hakkındaki notlarından yola çıkarak torunları için Hobbit'i yazdı. Ardından da yetişkinler için Yüzüklerin Efendisi'ni.

Tolkien vefat ettiğinde arkasında kitaplaşmamış sayısız bilgi & döküman bırakmıştı. Silmarillion isimli kitaba kendisi mi başladı tam hatırlamıyorum orayı ama taslağı bırakmıştı sanırım. Bu notlardan yola çıkarak, oğlu Christopher önce Silmarillion'u, sonra Güç Yüzüklerine Dair'i, en son da Bitmemiş Öyküler ne mi ne öyle bir seriyi hazırlamaya başladı.

Yüzüklerin Efendisi-Hobbit-Silmarillion'u okumak yeterlidir. J.R.R Tolkien çıkışlı kitaplar onlar, gerisi her ne kadar onun notlarından yola çıkılmış olsa da oğlunun nispeten ticari düşünceyle yaptığı hamleler.

Ha bir de yazarını unuttum ama J.R.R Tolkien diye bir kitap var. Orada da Tolkien'in hayatını ve hayatındaki önemli olayların kitaplara nasıl yansıdığını anlatıyor.

(Güney Afrika'da çocukken kendisi ısıran örümcek onu ölüme yaklaştırmıştır. Cennetin ağaçlarını zehirleyen saf karanlık yaratık Ungoliath örümcektir, Frodo'doyu da onun oğullarından biri (Shelob) ölüme yaklaştırır, kendisi 1. dünya savaşında hizmetçisi ile aynı cephede savaşmıştır bunu kitaba Sam & Frodo ortaklığı (Sam bahçıvanı Frodo'nun) olarak yansıtmıştır vs)

Yok aslında şöyle. 1. dünya savaşından sonra Tolkien kafasında bu evreni ve elf lisanını yaratmaya başlamıştır. Kendisi İngilizce Profesörü olduğu için bir nevi dil araştırması gibi oluyordu. Ardından bu evren hakkındaki notlarından yola çıkarak torunları için Hobbit'i yazdı. Ardından da yetişkinler için Yüzüklerin Efendisi'ni.

Tolkien vefat ettiğinde arkasında kitaplaşmamış sayısız bilgi & döküman bırakmıştı. Silmarillion isimli kitaba kendisi mi başladı tam hatırlamıyorum orayı ama taslağı bırakmıştı sanırım. Bu notlardan yola çıkarak, oğlu Christopher önce Silmarillion'u, sonra Güç Yüzüklerine Dair'i, en son da Bitmemiş Öyküler ne mi ne öyle bir seriyi hazırlamaya başladı.

Yüzüklerin Efendisi-Hobbit-Silmarillion'u okumak yeterlidir. J.R.R Tolkien çıkışlı kitaplar onlar, gerisi her ne kadar onun notlarından yola çıkılmış olsa da oğlunun nispeten ticari düşünceyle yaptığı hamleler.

Hmm anladım teşekkür ederim açıkçası şuanda kitapların hiçbirini okumadım ve Hobbit üçlemesi bitene kadar da okumayı düşünmüyorum çünkü önce kitaplar okunduktan sonra genelde filmler beklentileri karşılamıyo hayal kırıklığı yaratıyo ... Filmden sonra kitaplar okununca tam tersi değişik detaylarıda öğrendiğiniz zaman tadı bir başka oluyo :) Yıllardır beklediğim bir serinin hayal kırıklığı yaratmasını kesinlikle istemiyorum :)

Galadriel, Sauron'un Elfler için yaptığı 3 yüzükten birisinin sahibi. Ciddi bir kudreti ve gücü var. Bunun dışında büyücülerle bir alakası genel olarak yok. Sadece halkının simgelerinden ve en kudretlilerinden birisi olduğu için büyücülerle muhatap olanlardan biri oluyor doğal olarak.

teşekkür ederim renktaş seni fahri kankam ilan ediyorum

Filmi imax te izleyen varmı?

Evet var. İlk gün ilk seans.

Arkadaşlar filmin üçleme şeklinde olması elbette bir handikap, fakat Pj tam manasıyla Tolkien in düşünce tarzsını kendisine yaşam biçimi seçmiş bir yönetmen. Arkadaşlarımızında bahsettiği gibi malumunuz kitap 3 filmi çıkartamıyabilir ancak burada yönetmenin Peter Jackson oluşu işi değiştirebiliyor.

Gerek olası yaşanacak flashback lerle gerek kendi eklediği karakterlerle kompozisyonu tolkien okurlarına çokta garip gelmiyecek şekilde projeye dahil edebiliyor. Örneğin Arwen karakteri kitapta yer almayan bir karakterdir, yada hobbit filmlerinde oynayacak olan taurel ve legolas karakterleri..

Benim kişisel eleştirim ise; gereğinden uzun süreli geri dönüşler izleyiciyi filmin akışından koparabiliyor. Buda büyük risk finansal geri dönüş açısından.

Ben hobbit karakterini ilk kez duyuyorum.Yüzüklerin efendisini de izlemişliğim yok, kitaplarını da okumadım.Ama fragmanını izleyince çok heyecanlandım, beklentim çok yüksek bu filmden yarın sinemada izleyeceğim.Umarım film beklentimin altında kalmaz.

Bugün ikinci kez izledim ilk izleyişimde açıkçası yüzüklerin efendisi hayranlığı ve beklentilerden dolayı pek dikkat edememişim sanırım ...

Filmde gerçekten çok fiyasko sahneler ve olaylar var ... Yüzüklerin Efendisi serisine hiç yakışmayan sanki Harry Potter izliyomuşum hissine kapılmama sebep olan yerler ...

Özellikle Goblin mağarasımı şehrimi desem orda geçen olaylar rezalet resmen ... Goblinler özellikle Goblin kralı Disney karakteri olmuş zaten ordaki yaşanan kaçış sahneleri rastlantılar vs. Yüzüklerin Efendisinin o kahramanlık ruhuna gerçekten çok ters çok saçma çok başarısız olmuş ...

Azog mesela yine sanki klasik bir animasyon filmi izliyomuşum hissi verdi bana ... İnşallah 2. ve 3. filmlerde tekniklerini ve bakış açılarını Yüzüklerin Efendisi seviyesine geri getirirler ...

Pek çok farklı forumda Hobbit'in hikaye olduğu kitapta da böyle ( Lotr'a göre daha çocuksu ) olduğunu konuşuyolar ama bence kendilerini kandırıyolar ... Sonuçta LOTR da kitaba %100 bağlı bir film değildi Hobbit'inde %100 bağlı olmasını beklemiyorum ( ki değildir de ) olmasına gerek de yok ... Orta dünya severlerinin Lotr fanatiklerinin bu filmde de aynı havayı beklemeleri kadar doğal bişey yok boş yere 200 sayfalık bi kitabı okudular diye kitapta öyle ama yeaa diye kendilerini kandırmış arkadaşlar :)

Bugün ikinci kez izledim ilk izleyişimde açıkçası yüzüklerin efendisi hayranlığı ve beklentilerden dolayı pek dikkat edememişim sanırım ...

Filmde gerçekten çok fiyasko sahneler ve olaylar var ... Yüzüklerin Efendisi serisine hiç yakışmayan sanki Harry Potter izliyomuşum hissine kapılmama sebep olan yerler ...

Özellikle Goblin mağarasımı şehrimi desem orda geçen olaylar rezalet resmen ... Goblinler özellikle Goblin kralı Disney karakteri olmuş zaten ordaki yaşanan kaçış sahneleri rastlantılar vs. Yüzüklerin Efendisinin o kahramanlık ruhuna gerçekten çok ters çok saçma çok başarısız olmuş ...

Azog mesela yine sanki klasik bir animasyon filmi izliyomuşum hissi verdi bana ... İnşallah 2. ve 3. filmlerde tekniklerini ve bakış açılarını Yüzüklerin Efendisi seviyesine geri getirirler ...

Pek çok farklı forumda Hobbit'in hikaye olduğu kitapta da böyle ( Lotr'a göre daha çocuksu ) olduğunu konuşuyolar ama bence kendilerini kandırıyolar ... Sonuçta LOTR da kitaba %100 bağlı bir film değildi Hobbit'inde %100 bağlı olmasını beklemiyorum ( ki değildir de ) olmasına gerek de yok ... Orta dünya severlerinin Lotr fanatiklerinin bu filmde de aynı havayı beklemeleri kadar doğal bişey yok boş yere 200 sayfalık bi kitabı okudular diye kitapta öyle ama yeaa diye kendilerini kandırmış arkadaşlar :)

Çok güzel özetlemişsin sinir olduğum noktaları..

Goblin mağrasında ki sahnelere tamamen katılıyorum yakışmamış. Azog u ben beğendim ama :)

elfleri jrr mi buldu ?

recep lökerle hayri cund kan kardeşi oldugun için böyle saçma defenceler görüyoruz burda sen takma alper

Azog ve Goblin kralı hariç mükemmele yakın olmuş

O goblin kralı ve sahneleri neydi lan kustum amk

Üst Alt