İstanbul'da Deprem - Sayfa 24 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'da Deprem

bu haritaya göre ankara da çok güvenli, gerçeğe döndüğümüzde işler değişiyor. afyon kırığı büyük bir kırık
Afyonkarahisar merkezde geçmiş yıllara bakıldığı zaman eldeki veriler ile deprem beklediklerini dile getiren Çağlar, bölgede deprem üretebilecek düzeyde faylar olduğuna işaret etti. Çağlar, “Fayların suskunluğuna biz sismik boşluk diyoruz, deprem üretmeyen faylar bizim için tehlikeli faylardır tabiki. Afyon merkeze baktığımızda en son 1876 depremi var, 6.7 büyüklüğünde deprem meydana gelmiş, merkez bölgesini etkileyen bir deprem. Bölgedeki faylara baktığımızda depremi üretebilecek faylar. Dolayısıyla Afyon merkezde aslında bir deprem beklediğimiz bölgelerden bir tanesi. En son depremlerin Çay’a kadar geldiğini düşünürsek Çay’dan sonra Işıklar, Çobanlar, Afyon merkez kısımlarında sismik boşluk var, deprem beklediğimiz bölgeler. Zaten küçük küçük depremler oluyor arada. Afyon merkez risk altında çünkü bölgede diri faylar var. Bu faylar deprem ürettiği zaman bundan Afyon merkez etkilenecektir” diye konuştu.

6.5-7.5 arası depremler türkiyenin her yerini vurabilir, afyon kırığı konyayı, üstteki kuzey anadolu fay hattı da ankarayı yıkabiliyor. Yani konyanın da ankaranında altındaki ufak tefek fay hatları yıkıcı deprem üretemezken, etraflarında yıkıcı deprem üretebilecek faylar olduğu için depremden kötü etkilenebiliyorlar. örneğin gerede de kırılacak bir hat doğuya, çerkeşte kırılacak hat güneye doğru kırılırsa meydana çıkacak dalga gücü ankaraya doğru dalga yayacak. bu durumda ankara etkilenir. kırıldığı yer önemli. afyonda da doğuya doğru kırılma yaparsa konyaya doğru güçlü bir dalga gidecek.

81 ilimiz mevcut, bunlardan 41'i fay üzerinde veya çok yakınlar. kalan 40 ilin en az yarısı da bu faylara komşu. Yani türkiyenin hiç bir ili rahat olmamalı. türkiyede neredeyse her bölgenin 6 ve üzeri baremi görmesi muhtemeldir ve şaşırtmaz.

Haluk Hoca gibi degerli bir insanin aciklamalarindan fotomac manseti cikarmaniz beni derinden yaraladi

Uzmanlık alanım değil, gram anlamam fakat bilimsel açıklamaları elbet değerlidir ancak sokakta konuşulacak olan sözleri direkt olarak bunlar.

Ağır ve korku verici bir söz ama 20 senede bir arpa yol kat edememiş bir ülke için az bile...

Uzmanlık alanım değil, gram anlamam fakat bilimsel açıklamaları elbet değerlidir ancak sokakta konuşulacak olan sözleri direkt olarak bunlar.

Ağır ve korku verici bir söz ama 20 senede bir arpa yol kat edememiş bir ülke için az bile...
Bu konuda cok buyuk sorun var tabi 1 hafta once de dusunulmesi gereken seyler yeni aklimiza geliyor

Binasina guvenmeyen, guvenilmez oldugunu bilen cok insan var ve gidecek baska yerleri yok. Ins bunu hemen unutmayip 1-2 sene icinde hayatlarindaki olasi deprem siddetini degistirirler.

Rasathane müdürünün "sona yaklaşıyoruz" sözü dünkü deprem anı kadar korkunç.
depremler hakkında bilgi sahibi olmamıza gerek yok ama ortada yaşanmış depremler var.

bu depremleri tarih sırasına göre sıraladığımızda istanbuldaki hattın artık iyice sıkıştığın görüyoruz.

hatta düz mantık türkiye haritasında gerçekleşen son 5-6 depreme baksak, 7. nin nerede olacağı net bir şekilde ortada olduğunu görürüz.

Demir yaşın kemale mi eriyor nedir??? Üslup, dil bilgisi, yazım, imla, itidalli tavırlar filan??? Ne oluyor oğlum kendine gel görmeyeli değişmişsin de bu kadarı korkutucu :( Bipolar falan mı oldun, şöyle bir şey çıkmayasın sonra;

Demiri gecen fircaladim biraz ondan

Benim bildigim Mersin ve Karaman 0 riskli yerler. Oralarin da etkilenmesi icin Allah korusun kuvvetli bir deprem olmasi lazim. Depremden cok korkan varsa gitsin Medsinde yasasin. Mis gibi yer

Bir ani var. Bizim burda yine deprem oldu. 6 civarindaydi ve olen de olmustu. Sanirim ya 96 Kasim Aralik ya da 97 Ocak Subat, ben de arkadaslarin evi bos, iste toplanip kagit oynuyoruz. Bu arada bir arkadasi daha bekliyoruz. Ev de 3 katli ama eski tip evlerden, biz de en alt kattayiz. Iste saat 10 gibi deprem olunca ev sallaniyor ama evden cok kapi ve pencereler tingirdiyor fakat bildigin birisi vuruyor gibi. Ilk seste ben " kim o?" dedim, hemen sonra " kapi acik gel" dememle yerin de sallandigini hissettigim an once masanin altina girdim, baktim digerleri kapidan kacinca ben de kactim. Fakat o yerin sallanmasi hissi gercekten urpertici.

Üst Alt