İstanbul'da Deprem - Sayfa 22 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'da Deprem

Sen daha iyi bilirsin bu denetimler bir ara sıklaştı yani bir 10 senedir falan.Yapı denetimin son durumu ne ?

Yapı denetimlerde işini çok iyi yapan firmalar da var salla pati hiç inşaata uğramayanlar da. Orada artık müteahhitin vicdanına kalıyorsun ama genel olarak diyebilirim ki mahalle arası 3 katlı inşaat yapan müteahhit haricindekiler biraz daha dikkat ediyor. Yapı denetim uğramasa bile adam projenin dışına çıkmamaya özen gösteriyor. Burada iş aslında Çevre bakanlığına ve İBBye düşüyor. Onlar yapı denetimleri sıkı şekilde denetlerse bu şantiyelere hiç uğramama işi çözülür.

Ayrıca son yıllarda müteahhitlerin uyanıklığa kaçtığı yer artık malzemeden çalmak değil(%80i bu işlere girmiyor diyebilirim). Yapı denetimden istedikleri şeyler daha fazla mimaride oluyor.

Yani sana şunu diyebilirim 2004-2005 civarından sonra yapılan yapılar eskiye göre biraz daha iyi denetim geçirmiş yapılardır.

Istdeki rezidanslara ne diyorsun renkdas, 7 kusurleri kaldirirlar mi?
Rtaş ben o rezidansları görünce bol bol küfür ediyorum. Milleti tabuta koyar gibi 30-40 katlı binalara doldurdular. Yine benim için sınır 7dir. 7 civarını kaldırır diyebilirim ama tabi yapının bulunduğu zemin vs çok önemli. Rezidansların hesapları mahalle arasındaki 5-10 katlı binalardan çok farklı ve çok daha uzman mğhendislerin elinden geçiyor. Ama bana dersen ki rezidansta otururmusun yok oturamam :)

Rtaş ben o rezidansları görünce bol bol küfür ediyorum. Milleti tabuta koyar gibi 30-40 katlı binalara doldurdular. Yine benim için sınır 7dir. 7 civarını kaldırır diyebilirim ama tabi yapının bulunduğu zemin vs çok önemli. Rezidansların hesapları mahalle arasındaki 5-10 katlı binalardan çok farklı ve çok daha uzman mğhendislerin elinden geçiyor. Ama bana dersen ki rezidansta otururmusun yok oturamam :)
En iyi çözüm deprem bolgesinden gitmek gibi gorunuyor.

Bireysel olarak en net çözüm yüksek riskli semtlerden taşınmak. Mümkünse İstanbul'dan taşınmak hatta. Kentsel dönüşüm hep lafta. Rant harici hiçbir şey sağlamadı. Bu kafayla devam edilirse kurbanlık koyun gibi beklenir sadece.
Kentsel dönüşümü bile beceremedik aynen. Kentsel dönüşüme sokulan bölgelere betonu yığdıkça yığdık git şimdi bağdat caddesinin üst kısımlarına bak şantiyeden geçilmiyor. Nefes alacak, çocukların oynayacağı yer yok. Vallahi her konuda reziliz

Merdivenlere koşmayın,deprem bitene kadar kendinize alan belirleyin diyorlar ya deprem 1 dakika sürse İstanbul'da bir çok ev yıkılır

Tamam belki ilk yıkılacak yerlerden biri merdivenler ama beklemekte enayilik gibi sanki

bu ülke asla düzelmez, düzelmeyecek hiç bir zaman. Öyle bir şeyi unutalım bi zahmet. bu ülkenin başı felaketlerden kurtulmadı hiç bir zaman da kurtulmayacak. herkes kendini kurtarmaya bakacak. bu ülkeden kaçmak şimdilik en iyi yöntem ama bunu yapmak da zor

gölcükte korku filmlerinden beter şeyler yaşanmış depremden sonra
Mesela?

Merdivenlere koşmayın,deprem bitene kadar kendinize alan belirleyin diyorlar ya deprem 1 dakika sürse İstanbul'da bir çok ev yıkılır

Tamam belki ilk yıkılacak yerlerden biri merdivenler ama beklemekte enayilik gibi sanki
Ya o panik anı ile üstün körü, kulaktan duyma bilgiler kimsenin aklına bile gelmeyecek emin ol. Bunu bilinçli bir şekilde buna hazırlanmış bir kesim hesap edebilir ancak çok az insan o adrenalinle he dur şöyle demişlerdi hemen böyle bir çözüm bulmalıyım filan diye hareket eder.

bu ülke asla düzelmez, düzelmeyecek hiç bir zaman. Öyle bir şeyi unutalım bi zahmet. bu ülkenin başı felaketlerden kurtulmadı hiç bir zaman da kurtulmayacak. herkes kendini kurtarmaya bakacak. bu ülkeden kaçmak şimdilik en iyi yöntem ama bunu yapmak da zor
Evs. Avrupa gönüllülük topluluğu ile şansını denedin mi?

Mesela?

Ya o panik anı ile üstün körü, kulaktan duyma bilgiler kimsenin aklına bile gelmeyecek emin ol. Bunu bilinçli bir şekilde buna hazırlanmış bir kesim hesap edebilir ancak çok az insan o adrenalinle he dur şöyle demişlerdi hemen böyle bir çözüm bulmalıyım filan diye hareket eder.

mesela enkaz altında yardım isteyen insanların ellerini kesmişler kolundaki bilezikleri almak için

Bağcılara esenlere gidiyorum sokakalarda bir araç zor geçiyor, bütün yapılar eski. Yapılar da Tek tek dönüşümle çözülecek gibi değil ada bazında dönüşüme sokulmalı ama gel gelelim o da yapılmıyor!! Eline para geçiren eski binasını yıkıp yenisini yapıyor. Ulan belediye olarak oraları pilot bölge belirlesene! Şehircilik namına hiçbir şey bilmiyoruz vallahi

Boyle bir dogal afetin riskli olduğu bir arazide ve gecmisteki aci tecrubeleri yasamis bir ulke olarak gelecekteki olabilecek afetlere daha hazirlikli olmamiz gerekirdi. Dun ulkece sinifta kalinmistir. Rezil bir tatbikat oldu diyebiliriz herkes icin: halk, devlet, influencers vs.

Üst Alt