İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun - Sayfa 2 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun

Hadi o zamanlar kimse humanist takilmiyordu, herkes toprak pesindeydi, her yerde katliam vardi, sene olmus 2015 neyi kutluyonuz, hangi ego'yu tatmin ediyonuz anlamadim gitti :D

Fransizlar 1'inci dunya savasinda almanlardan Alsace'i aldi, bir kere bile kutladiklarini gormedim.

Adamlar ikinci dunya savasinda alman istilasindan kurtuluslarini kutluyorlar, ayni turklerin çanakkeleyi kutlamalari gibi. Dogru olan budur.

Kan dokmenin kutlamasimi olurmus la.
Senin gibi tarihten yoksun back zekalılar yüzünden bu ülke bu halde.Hümanist görününce çok bi şey sanıyorsunuz kendinizi. Avrupalılar kan dökünce ya da Müslümanlar ölünce ise ortada yoksunuz niye acaba?

Atatürk'ün bu sözlerinden biraz ders alırsınız umarım ama hiç sanmıyorum.

“Büyük devletler kuran ecdâdımız büyük ve şümullü medeniyetlere de sahip olmuştur. Bunu aramak, tetkik etmek, Türklüğe ve cihana bildirmek bizler için bir borçtur. Türk çocuğu ecdâdını tanıdıkça daha büyük işler yapmak için kendinde kuvvet bulacaktır.”

Her şeyin aşırısının zarar olduğu gibi aşırı hümanist olmakta zararlı ;)

Aşırı hümanistlerin mantığından gidersek 29 ekimi de kutlamamamız lazım sonuçta kan döküldü, hatta ülkeyi başka bir ülke işgal ederse teslim olmak lazım mücadele etmemek lazım sonuçta önemli olan kan dökülmemesi.

kel alaka

mantikli bisey yazmis gibi de wink koymussun

modsan da do ur feckin job ve bir ustteki irkci arkadasa laf et, 600 yil onceki isgali kutlayan rambo arkadaslarinla hanky panky postlari atip birbirinize like atacaginiza

Hala neden Osmanlinin Avrupadan bilim, fen, tipta cok cok ileride oldugunu gosterebilmis degilsin. Aksine Fatih disaridan bilim adamlarini ulkeye getirtti diyorsun ki bu bile tezinle celisiyor. Fatih bilime onem veriyor olabilir. Bilime aşık ta olabilir. Fakat bunlar Osmanlinin avrupaya gore bilimde daha onde oldugu anlamina gelmiyor. Ben sadece osmanlinin neden bilimde avrupanin onunde oldugunu dusundugunu gostermen icin senden ornek istedim. Sen bana bir kac isim verdin ve fatih soyleydi, boyleydi, cok donanimliydi vs alakasiz seylerden bahsetmissin.

Ornek olarak verdigin dokulen toplar bile Macarli bir muhendis tarafindan dokulmus ki bunu bir Osmanli ustun teknolojisine bir ornek olsun diye soyledin.

Gutenberg'in matbaa makinasi ve Leonardo de vincinin sayisiz eserlerinden daha üstün neyi var Osmanli bilim adamlarinin?

Belki ben yanlis dusunuyorum. Anlatirsan fikrim degisebilir.

Anlamadığın nokta Ersincim 15. yüzyıl'ın başlarından neredeyse sonuna kadar

bilimde, felsefede, tıpta, modern savaş taktiklerinde kısaca hemen hemen her alanda Avrupa'dan önde olduğumuzdur

mesela en basit verebileceğim örnek delilere yapılan muameledir

Avrupa'da içine şeytan girdi diye yakılırken

Osmanlı'da ise bu insanların hasta olduğu kabul edilmiş ve Darüşşifa evleri denilen merkezlerde tedavi edilmeye çalışılmıştır.

Bir örnekte senin İleri olarak gördüğün Avrupa'dan vereyim

mesela 15. yy. ortalarında yaşayan Gallileo dünya yuvarlaktır dediği için 2 defa idam cezasını çarptırılmıştır

ancak sözünden dönmesi şartıyla serbest bırakmıştır

Ama mesela Giordano Bruno sözünden dönmemiş ve idam edilmiştir.

Giordano Bruno - Vikipedi

Ama o dönemde yaşayan Rükneddin Ahmed Çelebi, Ali Kuşçu gibi bilim adamları dünyanın yuvarlak olduğunu eserlerinde yazmıştır ve Osmanlı o dönem dünyanın yuvarlak olduğunu kabul ediyordu.

Kısaca cahilliğin pençesinde yer alan Avrupa 15. yy sonlarına doğru

artık kendileri için ciddi bir tehdit olarak gördüğü Osmanlı'ya karşı atağa geçmiştir

ama öncelikli olarak Papa'lığın Avrupa devletleri üzerindeki gücünü azaltmak için Laiklik sistemini hayata geçirmişler ve ardından ciddi bir bilimsel hamle yapmışlardır

bu arada ise bizde işler tersine dönmüştür maalesef 15. yüzyıl sonu ise Osmanlı'nın da bilimsel hamlelerden uzaklaştığı ve duraklama dönemine girdiği dönemdir

Urban konusuna gelince Urban'ın ilk getirdiği top tasarımları Fatih Sultan Mehmet tarafından beğenilmemiştir.

İstanbul'un fethi sırasında kullanılan bütün toplar Fatih Sultan Mehmet tarafından bizzat tasarlanmıştır

yani topları tasarlayan kişi Fatih Sultan Mehmet'dir, Urban ise yalnızca ustalığını yapmıştır

Eğer bu konulara gerçekten meraklı isen sana yardımcı olabileceğine inandığım bir müze var gezip dolaşmanı tavsiye ederim

Türk ve İslam Eserleri Müzesi

Türk ve İslam Eserleri Müzesi | T.C. Kültür ve Turizm Bakanlığı

Fetih yıl dönümü kutlu olsun. Yaşadığımız İstanbul'un bizim yurdumuz olmasını sağlayan herkese sonsuz teşekkürler.Rahmetle Anıyorum katılan her bir bireyi.

Icimizdeki rumlardan ozur diliyoruz 500 kusur yil once topraklarini fethettigimiz icin. Sizde bize tesekkur edin 500 kusur yil himayemizde yasayip hala bir ırk olarak kalabildiginiz icin...

la illa her konuda Türk vs anti-turk, dinci vs ateist tartışmasını mi yapacaksınız? Aysalci vs FTci diyaloglardan daha beter.

Orada savaşan insanlar İstanbul'un bugünkü halini görse hayal kırıklığına uğrardı sanırım. Uçak ile havalandıktan sonra şehre baktığınızda apartmanlar yığını dışında birşey görülemiyor. Bu devirde paranın her şeyden üstün olduğunu düşünürsek bugün bu kutlamayı organize edenler biraz kendilerini kandırıyorlar gibi geliyor bana. Kendileri tüm istanbul'un kutsal ve değerli birçok yerini şantiye'ye çevirdiler.

Üst Alt