İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

İstanbul'un Fethinin 567. Yıldönümü Kutlu Olsun

Ben sana İtalya'da sadece İtalyan'lar yaşıyor demiyorum. İtalyan'a İtalyalı diyemezsin diyorum. Fransıza'da fransalı diyemezsin. Tıpkı Alman'a almanyalı diyememen gibi. Büyük ihtimal gülerler. O yüzden böyle basit şeylere çok takılma bence.

Bu ulkede sadece turkler yasamiyor ben mesela aborjinim niye turk vatandasi diye geciyorum?

Bu ulkede sadece turkler yasamiyor ben mesela aborjinim niye turk vatandasi diye geciyorum?
Çünkü kimliğin öyle. Bende boşnak'ım. İstersem gidip orada da yaşayabilirim. Bu konuda senide benide kısıtlayan yok. Ama bulunduğum yerde senin gibi sağa sola niye öyleyim böleyim diye ırksal nefret saçmıyorum. Yani bir nevi böyle şeylere takılmıyorum. İnsan olduktan sonra kimliğin ne olmuş önemli değil yani. Fazla dozda siyaset herkesi bu konuda geriyor galiba.

Çünkü kimliğin öyle. Bende boşnak'ım. İstersem gidip orada da yaşayabilirim. Bu konuda senide benide kısıtlayan yok. Ama bulunduğum yerde senin gibi sağa sola niye öyleyim böleyim diye ırksal nefret saçmıyorum. Yani bir nevi böyle şeylere takılmıyorum. İnsan olduktan sonra kimliğin ne olmuş önemli değil yani. Fazla dozda siyaset herkesi bu konuda geriyor galiba.

Ama abd gibi ulke olabiriz onlar nasil amerikan bizde anadol diye kimlik uydurabiliriz.

Hadi o zamanlar kimse humanist takilmiyordu, herkes toprak pesindeydi, her yerde katliam vardi, sene olmus 2015 neyi kutluyonuz, hangi ego'yu tatmin ediyonuz anlamadim gitti :D

Fransizlar 1'inci dunya savasinda almanlardan Alsace'i aldi, bir kere bile kutladiklarini gormedim.

Adamlar ikinci dunya savasinda alman istilasindan kurtuluslarini kutluyorlar, ayni turklerin çanakkeleyi kutlamalari gibi. Dogru olan budur.

Kan dokmenin kutlamasimi olurmus la.
Konum ve tarihi yapı itibariyle İstanbul'a eş değer bir alan çok nadirdir, tabiki ele geçirilince büyük bir olaydır yıldönümü olmasi ve kutlanmasi gayet normal önemli olan buradaki fetih şuurudur.

Son düzenleme:
Kimse kan dökülmesini kutlamıyor İstanbul gibi dünyanın en güzel şehirlerinden birinin bizim elimize geçmesini kutluyor. Şuan orada yaşayabilmemizi borçlu olduğumuz kişileri saygıyla anıyor. Ayrıca Fatih İstanbulun savaş olmadan, kan akmadan devredilmesi için defalarca Bizans İmparatoruna haber göndermiş, savaşmayı onlar seçmiştir ve İstanbul alındıktan sonra da yerel halka dokunulmamıştır sevgili antiOttoman boyz ;)

Kimse kan dökülmesini kutlamıyor İstanbul gibi dünyanın en güzel şehirlerinden birinin bizim elimize geçmesini kutluyor. Şuan orada yaşayabilmemizi borçlu olduğumuz kişileri saygıyla anıyor. Ayrıca Fatih İstanbulun savaş olmadan, kan akmadan devredilmesi için defalarca Bizans İmparatoruna haber göndermiş, savaşmayı onlar seçmiştir ve İstanbul alındıktan sonra da yerel halka dokunulmamıştır sevgili antiOttoman boyz ;)

:D:D:D

yusuf evini bana devret yoksa gelip seni oldururum

midnighta kadar suren var

desem ne derdin

Ama abd gibi ulke olabiriz onlar nasil amerikan bizde anadol diye kimlik uydurabiliriz.

onları bir arada turan esasında fırsat eşitliği, amerikan rüyası gibi ekonomi temelli şeyler. bizim ekonomi onlarda olsa emin ol çoktan amerika 4-5 parçaya bölünmüştü. zaten zenciler o amerikan kimliğini benimsemiyor kolay kolay. obama bir nevi zencileri sisteme entegre etmek için seçildi.

Cesur insanlarmış helal olsun yıllarca bize "Kahpe Bizans" diye öğrettiler gayet cesur insanlarmış oysa :D

Her şeyin aşırısının zarar olduğu gibi aşırı hümanist olmakta zararlı ;)

Aşırı hümanistlerin mantığından gidersek 29 ekimi de kutlamamamız lazım sonuçta kan döküldü, hatta ülkeyi başka bir ülke işgal ederse teslim olmak lazım mücadele etmemek lazım sonuçta önemli olan kan dökülmemesi.

O hümanizm de sadece konu Türk oldu mu devreye giriyor nedense.

Ben sana İtalya'da sadece İtalyan'lar yaşıyor demiyorum. İtalyan'a İtalyalı diyemezsin diyorum. Fransıza'da fransalı diyemezsin. Tıpkı Alman'a almanyalı diyememen gibi. Büyük ihtimal gülerler. O yüzden böyle basit şeylere çok takılma bence.

Aynen öyle; Türkiyeli diye bir kavram olamaz. Coğrafya terimiyle kimlik teşhis edilemez. İçi boş,makro konjonktürel emeller için yaratılmış bir kavramdır ve yeni yeni türetilmeye başlanmıştır. Hiçbir siyasal,hukuki ve mantıksal bir açıklaması yok, ama şu anda bazı kesimlerce moda olan yeni akım hümanistliğin "Türk" dememek için uydurduğu,hiçbir şekilde altını dolduramadığı bir isim. Bence bu da bir nevi faşistliğin bir yansıması. Zira faşist olmak için illa sayısal çoğunluk olman gerekmiyor. Makro faşistlik bitti, mikro faşistlik başladı Türkiye'de.İlla bir kesime enjekte olunma zorunluluğu hissediliyor. "Türkiye Cumhuriyeti Vatandaşı" dersin anlarım da Türkiyeli bence oldukça komik.Bunu dış ülkede söylesen, dediğin gibi gülerler adama. Ama Türkiye'de herşey normal algılanıyor mantıklı veya mantıksız.

Senin gücünle Fatihin gücünü o dönemle de bu dönemi mi karşılaştıracaz? Yapma antiottomanist cund, sen kafalı adamsın. Savaşmayı seçiyorsan "niye öldürdün beni yeaaaaa" diye ağlamiyican hafız

isgale karsi olunca anti ottomanist mi oluyorum kardes

burada bahsettigimiz sey isgaldir, ben 600 sene once insan olmus uhu demiyorum, sadece 600 sene once bir yer isgal edilmis bunu neden kutluyorsunuz diyorum

Alman,Rus,Fransız,Sırp,Ermeni,İngiliz dedin mi problem yok ama Türk deyince "Irkçı" oluyor nedense :)

Aman Güray ne yaptın sen ? Şimdi "faşist" damgası yiyeceksin :) Türk diye birşey yok dünya üzerinde,lütfen unutalım bu kavramı(!).Ha illa Türk orjinli birşey diyeceksen "Türkiyeli" de bari. Ya da Türk deme de ne dersen de,sorunu kökten çözelim :D

Piri reis nasıl öldü bilgin var mı?

Tabiki de var Burak

Hint deniz seferinin dönüşünde

Emri altındaki gemileri bıraktığı için idam edildi

yani bir nevi vatan hainliği ile suçlandı

yani kısaca adamın bilim adamlığı tarafında sıkıntı yok

devlette aldığı görevi ifa edemediği için idam edildi

ama Osmanlı'da bunun aksi de durumlar görülmüştür

misal olarak Hazerfan Ahmet Çelebi'yi gösterebiliriz

Kendi geliştirdiği takma kanatlarla uçmayı başaran ilk insan olmuştur.

Yalnız devrin hükümdarı 4. Murat ilk başlarda bu çalışmaları desteklese de

sonrasında etrafında yer alan ve bilimsel çalışmalardan rahatsızlık duyanların etkisi altında kalarak

Hazerfan Ahmed Çelebi'nin bilimsel çalışmalarını yasaklayıp sürgün etmiştir.

Aman Güray ne yaptın sen ? Şimdi "faşist" damgası yiyeceksin :) Türk diye birşey yok dünya üzerinde,lütfen unutalım bu kavramı(!).Ha illa Türk orjinli birşey diyeceksen "Türkiyeli" de bari. Ya da Türk deme de ne dersen de,sorunu kökten çözelim :D
Ben önceden faşizme, kafa tası avcılığına düşmandım. Faşizm'in bir ara tanımını değiştirmişler ben orayı kaçırmışım bir baktım beni de "Faşist" ilan etmişler :)

isgale karsi olunca anti ottomanist mi oluyorum kardes

burada bahsettigimiz sey isgaldir, ben 600 sene once insan olmus uhu demiyorum, sadece 600 sene once bir yer isgal edilmis bunu neden kutluyorsunuz diyorum

Sana bende katılıyorum Hayricim

Fetih kutlanmasını açıkçası bende anlam veremiyorum

bence kutlanılmasından ziyade gelecek kuşaklara aktarmamız gereken önemli konular var

mesela fethi sağlayan bilim, tıp, fen, v.s. çalışmaların önemini anlatmalıyız

ve onları bu tarz çalışmalar için teşvik etmeliyiz

onlara bu ülkenin bilim, fen, gerçek din, ahlak, adalet, felsefe v.s. ile kurtulabileceğini anlatmalıyız

yoksa 600 yıl önce olan fethin ne önemi var

Üst Alt