LL 11/12 H:16 | R.Madrid 1-3 Barcelona | Maç Sonucu | 10 Aralık - Sayfa 59 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

LL 11/12 H:16 | R.Madrid 1-3 Barcelona | Maç Sonucu | 10 Aralık

Cevap: LL 11/12 H:16 | R.Madrid 1-3 Barcelona | Maç Sonucu | 10 Aralık

nasilda koyduk amma

Galatasaray=Barcelona ;) Ucu bir yerde verdik

Insallahj bu aksamda 3u birinde trabzona

oDRUr.jpg

Messi ilk golde kendi yarı sahasına kadar gelip topu alıyor, 3 kişiyi çalımlıyor, araya bir pas bırakarak 2 Realliyi oyundan düşürüyor ve Alexis golü atıyor. Bazı futbolsever arkadaşlar diyor ki Messi etkisizdi. Sırf bu hareketi de değil klasik olarak kaç dribbling yaptı kaç ara pası verdi gene onları saymıyorum.Ronaldo gerçekten Messinin yanına bile yaklaşamaz bu performansıyla.Kaçırdığı 2 çok net pozisyon ve Sabrinin bile daha iyi kullanacağını düşündüğüm 3 frikik atışı var. Burdan bir tane bile gol çıkaramadı.Onun dışında Messinin sürekli yaptığı gibi kendini gösterip top alma takımını atağa çıkarma zahmetine bile girmedi nerdeyse

Messi-Xavi-Fabregas-İniesta dörtlüsünün kalitesine Realin ulaşması imkansız.Realin oynatmamaktan başka bir şansı yok.Mourinho için de sorun şu ki oynanan maç El-Clasico olduğu için Barcelona genelde en üst düzey maçını çıkarıyor. Yoksa başka bir takımda çok daha rahat bozabilirdi Barcayı. İnterde yaptığı gibi

Barcelona'nın şuanki altyapısında Xavi ve İniesta kalibresinde oyuncu olduğunu sanmıyorum olsaydı zaten Fabregas'ı almak için dört dönmezlerdi.Birde sistemi kur oyna diye birşey yok.Oynayan oyuncuların bu işi ne kadar iyi yapabiliyor önemli olan bu.

Biz 1996-2000 yılında bir sistem oturtmuştuk.O takımdan Hagi'yi çıkarsaydın yine de başarılı olabilirmiydin?

Benim demek istediğim o kadar da sistem tek başına yeniyor gibi birşey değil; "o sistemde oyna kazmaları koy kazanırsın" demiyorum elbette. Ancak Barca altyapısında zaten oyuncular o sisteme göre seçiliyor ve yetiştiriliyorlar, ve izlediğim maçta da görünüyor ki o sistemi o yaşta bile gayet de iyi uygulayabiliyorlar. O sistemi gayet iyi uygulayabiliyorsa da Real karşısında yine şansları var demektir, en büyük sorun psikolojik olarak hazır olmamaları olabilir derbiye. Bir de dediğim gibi bu oyuncular daha yetişiyor, gelişiyor. Senin bugün Xavi ve Iniesta seviyesinde görmediğin oyuncular zamanla Xavi-Iniesta seviyesine (veya en azından ona gayet yakın seviyelere) gelebilirler, çünkü amaç bu, yapılmaya çalışılan ve yoğun emek harcanan şey bu. Çok yetenekli bir adama 10 yaşından itibaren Xavi'nin, İniesta'nın sahada yaptıklarını öğretmeye, ezberletmeye çalışırsan 18 yaşında bir seviyeye gelir, 20 yaşında bir seviyeye gelir, 23-24 yaşında a takımında da oynuyorsa başka bir seviyeye gelir, 24-25 yaşında da yeni Xavi olabilir. Mesela Tiago bu sene başında bunun ışıklarını vermişti bana göre. Bir de düşün bakalım Xavi'yi kaç yaşından itibaren dünyanın en iyi orta sahası olarak kabul etmeye başladık? Xavi'yi Barcelona'da çeşitli mevkilerde yıllarca izledik ancak belli bir sistemi takım çok iyi uygulamaya başlayınca o sistemin en önemli parçalarından birisi olup bugünkü seviyesinde yıldız hale geldi kendisi. 23-24 yaşındayken bile Xavi şimdiki gibi dünyanın en iyi oyuncuları listesinde ilk 3'e, ilk 5'e oynayan veya oynayacağı düşünülen bir adam değildi. Ben iddia ediyorum Xavi'yi Barca'dan çok farklı bir futbol oynamaya çalışan atıyorum üst düzey bir İngiliz takımına koy, "o kadar da iyi değil" dersin. Oyuncular kendilerini geliştirir ve sistem içinde gitgide yıldızlaşabilirler. Ayrıca, bizim şimdi gördüklerimiz yine hepsi değil, o maçta oynayanlar 18-19 yaşında olanlar, daha devamı da gelecek 14-15-16 yaşında olanları da var onların gelişmekte olan. Elbette 3-4 tane de transfer yapacaktır. Sonutça 11 tane birden (hatta 18) altyapıdan oyuncu oynatması şart değil. Fabregas'ı almak için dört döndüler çünkü Fabregas da kendilerinden aynı amaçla yetiştirilmiş, kendi üretimleri bir oyuncuydu, "hemen hazır" bir transfer yapmak için daha iyi bir adam bulamazlardı. Geçen sene Iniesta veya Xavi olmadığında eksikliğini hissediyorlardı; Iniesta biraz sık sakatlanıyordu, Xavi de yaşlanıyor, hazır adam lazımdı, aldılar ama bu alttan gelenlerin zamanla hazır hale gelmeyeceği manasına gelmez. Dediğim gibi kimse anasının karnından süper yıldız doğmuyor (Messi istisna olabilir), oynaya oynaya süper yıldız oluyorlar, Tiago'nun da (veya başka bir ismin) 28 yaşına geldiğinde "dünyanın en iyi orta sahası" sayılma ihtimali bence yüksek.

Ben demiyorum "Barcelona'yı artık kimse yenemez, bundan sonra her sene şampiyon olur" falan. Futbol gerçeklerine aykırı olur. Zaten bu sene bile olup olmayacağı şüpheli, futbol bu. Ancak eğer altyapıdan itibaren gelen sistem sürekliliğini bozmazlarsa bazı arada bugünkü kadar domine edemediği seneler olsa da eksik gediklerini kapatıp 1-2 sene içinde yeniden benzer duruma gelirler diye düşünüyorum.

barçaya karşı herkes kapanıyor diye 3lü savunmaya geçmiş pep ilerde 1 adam fazla olmak için yakında defanssız çıkar rakip ceza alanında paslaşır barça :ka21:

Zaten sezon başında birkaç kere sakatlıklar falan derken 3 defansla çıktığında sahada stoper yoktu. Savunma Abidal-Busquets-Mascherano şeklinde oluyordu, 2 orta saha 1 sol bek.

Millet hala anlamiyor ya. Her Clasicodan sonra yazmaktan biktim, ama burdakileri sevdigimden dolayi yorumumu yapayim.

Problem Real Madridde degil. Problem Barcelonada.

Barcelona Barcelona gibi ciksin sahaya, mac baslamadan bitmis sayilir, cünkü rakibleri YOK! YOK! YOK!

Mac öncesindede söyledim herkeze, Burda iddaa oynayan herkez Real madride basmak isterken, herkezi barcelonaya cekmek istedim, ama hepsi basti, tek kazanan ben oldum nerdeyse.

Yok Real cok formdaymista, Barcelona formsuzmusta.

Haklilardida. Real gercekten cok formdaydi ve Barcelona Real macida dahil gercekten cok formsuz ve motivasyonu elden birakmislar gibi oynadilar. Ama adamlar birazcik kazanmak istesin, rakibin kazanmasinin Ihtimali 2%dende az diyebilirim nerdeyse.

Barca dün gine o gecen senelerdeki Barca gibi oynamadi. Yine hayal kirikligina ugratti beni, ancak kazanmak isteyince kazandi. Hatta daha farklida olabilirdi.

sıkıldık artık yen yen yen.. bu ne ya :D bu arada 3 gündür sizi yenemiyoz :p

mactan ønce Realliler cok umutluydu :)
hahaha aynen ya biz ne dedik barcayla kimse başa çkamazzzz yok efenim madrid koyar geçermiş bu sefer affetmezmiş hehhehe

bilen bilir ben hep demişimdir madridin son 2-3 sene daha barcelonayı yenmesi imkansızdır diye

real gol yedikçe galatasaray gol yemiş gibi üzüldümm cok istiyodum realin yenmesini 1359 gun daha dolmadı mı

Ankete katilmamistim cünkü, Real Madrid sikkinin o ankette ne aradigini anlamadim.

Beraberlige 3% Ihtimal vermistim yine. :D

Şimdiden gelecek El Clasico'yu Barça'nın kazanacağını söyleyebiliriz. Herkes çok önceden görmüş olur ve o maç öncesi bu maç öncesi gibi komik yorumlarda bulunmaz.

Üst Alt