Milli Takım'ın Oyunculardan Faydalanamaması | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Milli Takım'ın Oyunculardan Faydalanamaması

Söz konusu Nuri Sahin, Hakan Calhanoglu, Yunus Malli gibi kendi kulüplerinde basarili olan gurbetci oyuncular.

Nuri Sahin bile en iyi zamaninda milli takim'a faydali olamadi. An itibariyle Calhanoglu ve Yunus Malli.

Sebebi nedir? Benim icin net; Türk hocalar oyuncularin orjinal mevkisinin üstüne cizip oyunculari sacma sekilde kullanmayi seviyorlar.

Örnegin Calhanoglu gibi hic bir kanat özelligi olmayan bir oyuncuyu kanat'a hapsetmek. Peki bunu görmek üst düzey futbol bilgisi mi gerektiriyor? Modern futbolda takimlarin kullandigi en iyi alanlar iki kanat degilmidir?

​Sonuc: Milli takim potansiyeline yaklasmadan elenebilir, henüz 1 sutumuz yok.

Hakan Çalhanoğlu hem Hamburg hem Leverkusen'de "kanat" dediğin yerde oynadı sık sık, ama "kanat" olarak değil, playmaker olarak oynadı. Mesut, Cazorla, İniesta da sık sık öyle oynadılar. Bu işi tabi ki en iyi bilecek adam teknik direktördür, onun ne yaptığını anlamayan sıradan taraftar değil.

Nuri geçirdiği sakatlık sebebiyle 1 senedir 90 dakika doğru dürüst futbol oynamadı. Ayrıca bu takımla fazla bir arada oynamışlığı tanışıklığı uyumu yok. Dortmund'la çok uzun yıllar beraber oynadığı için uyumu var. Sonrasında transfer olduğu Liverpool aynı uyumu yakalayamadı. Uyum önemli. Real Madrid'de ise kadroya girecek kadar iyi değildi.

Yunus Mallı'nın oynaması gerekiyor. Ama sonuçta Yunus Mallı'nın Mainz seviyesi bir oyuncu olduğu, rakip futbolcuların ise Nuri'nin ve Arda'nın da takıma giremedikleri Real Madrid ve Barcelona'nın starları olduğu da unutulmamalı.

Yil 2016 da teknik direktörün bilecegi is diye argüman varmiydi hala, olmadigini düsünüyordum.

Yunus Malli Mainz seviyeli oyuncu diyip önyargili olmakta müthismis. Burak'ta ozm cin seviyeli oyuncu, Volkan Sen Fenerbahce seviyesinde oyuncu, SelcukGalatasaray seviyesinde bir oyuncu vsvs..

Calhanoglu nun ara sira nerde oynadigi pozisyon önemli degil, en vermili oldugu bölge hangisi onu bunca yil ögrenememis ise Terim biraksin.

Son düzenleme:
Hakan Çalhanoğlu hem Hamburg hem Leverkusen'de "kanat" dediğin yerde oynadı sık sık, ama "kanat" olarak değil, playmaker olarak oynadı. Mesut, Cazorla, İniesta da sık sık öyle oynadılar. Bu işi tabi ki en iyi bilecek adam teknik direktördür, onun ne yaptığını anlamayan sıradan taraftar değil.

Nuri geçirdiği sakatlık sebebiyle 1 senedir 90 dakika doğru dürüst futbol oynamadı. Ayrıca bu takımla fazla bir arada oynamışlığı tanışıklığı uyumu yok. Dortmund'la çok uzun yıllar beraber oynadığı için uyumu var. Sonrasında transfer olduğu Liverpool aynı uyumu yakalayamadı. Uyum önemli. Real Madrid'de ise kadroya girecek kadar iyi değildi.

Yunus Mallı'nın oynaması gerekiyor. Ama sonuçta Yunus Mallı'nın Mainz seviyesi bir oyuncu olduğu, rakip futbolcuların ise Nuri'nin ve Arda'nın da takıma giremedikleri Real Madrid ve Barcelona'nın starları olduğu da unutulmamalı.

Hakan bizdeki gibi sağ kanatta oynamadı ama Hamburg da. Aynı bir ara Sneijder'in sol kanatta oynadığı gibi o da solda oynadı ama daha çok ortaya yakın oyuncu olarak. Şut çekebilmesi için bu tabi ki daha verimli sağ kanata göre. Sağ kanata koymanın hiç bir mantıklı açıklaması yok bence.

Solda oynasa bile alabileceğin verim tartışılır ama sağ tamamen fiyasko.

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Son düzenleme:
Bire birde etkisiz oyuncular peki hangi akilla kanat oynar?

Dedigim gibi birsey uydurmaya gerek yok cünkü basarili rakiplerinin kadro yapilari ortada. (genel)

Futbolda genel diye birsey yok. Akilla alakasi malakasi yok. Her teknik adama göre, kendi oyun yapisi vardir. Futbol Pes2006´in dar kutuplarinda sikismis bir spor degil. Bazi teknik direktörler hizli bek kullanirlar, bazi teknik direktörler beklerde stoper kullanir, bakiniz Loeeewf...

Fatih Terim´in Calhanoglu´nu oynatmasinin en önemli sebebi, sutlari ile gol tehlikesi yaratmasi. En yetenekli oyuncular da 10 Numara zaten kadroda.

Futbolda genel diye birsey yok. Akilla alakasi malakasi yok. Her teknik adama göre, kendi oyun yapisi vardir. Futbol Pes2006´in dar kutuplarinda sikismis bir spor degil. Bazi teknik direktörler hizli bek kullanirlar, bazi teknik direktörler beklerde stoper kullanir, bakiniz Loeeewf...

Fatih Terim´in Calhanoglu´nu oynatmasinin en önemli sebebi, sutlari ile gol tehlikesi yaratmasi. En yetenekli oyuncular da 10 Numara zaten kadroda.
Bu cevabi bekliyordum ama son kIsmI tamamen sacma olmus.

Öncelikle kimse Calhanoglu neden oynuyor demiyor, yanlis oynatiliyor deniliyor bu konuda.

Ilk kisma gelince, her hoca'nin tabi kendine göre anlayisi vardir, mesela daha cok defansif kanat oyunculari savunmaya saglama almak icin.

Ama sen 4-2-3-1 oynayip Calhanoglu gibi bir oyuncuyu kanat'a hapsediyorsan, üstelik 3 hazirlik macinda bu dizilis ile vasatin üstüne cikamiyorsan, benim anlayisim var demeyeceksin. 4-2-3-1 formasyonunda zaten forvet'in önde tek kaliyor, sen atak üretecek kanat oyuncu kullanmiyorsan bu forvet oyuncusundan nasil faydalanmayi planliyorsun teknik anlamda?

Daha bunun neyini savunuyorsun, niye birseyler uydurmaya calisiyorsun?

Son düzenleme:
Bu cevabi bekliyordum ama son kIsmI tamamen sacma olmus.

Öncelikle kimse Calhanoglu neden oynuyor demiyor, yanlis oynatiliyor deniliyor bu konuda.

Ilk kisma gelince, her hoca'nin tabi kendine göre anlayisi vardir, mesela daha cok defansif kanat oyunculari savunmaya saglama almak icin.

Ama sen 4-2-3-1 oynayip Calhanoglu gibi bir oyuncuyu kanat'a hapsediyorsan, üstelik 3 hazirlik macinda bu dizilis ile vasatin üstüne cikamiyorsan, benim anlayisim var demeyeceksin.

Daha bunun neyini savunuyorsun, niye birseyler uydurmaya calisiyorsun?

Bu dizilis ile 7-8 mac üst üste kazanip, gruplardan cikan Cin Cumhuriyeti miydi ? Hollanda´yi 3:0 yenedigimiz de de bu dizilis ile oynadik. Simdi kim uydurmus oluyor ?

Bu dizilis ile 7-8 mac üst üste kazanip, gruplardan cikan Cin Cumhuriyeti miydi ? Hollanda´yi 3:0 yenedigimiz de de bu dizilis ile oynadik. Simdi kim uydurmus oluyor ?
Peki o cikis yakaladigimiz maclardan beri bu dizilis ile oynanan oyun ne derece etkili olmus? Cek'lere karsi penalti'ya kadar yine kilit'i acamayip Izlanda macinda dahi (en önemli mac) nerdeyse sut atmadan maci bitirip duran toptan gol atmis bir takimdan bahsediyoruz.

Bunun üzerine dedigim gibi hazirlik maclari yine pozisyon üretmeden gecmis.

Skor'lara göre degerlendirme yapilinca iste ancak bu kadar gelisiyor ülke futbolu. Gercekleri görmek gerekir.

Son düzenleme:
Hakan bizdeki gibi sağ kanatta oynamadı ama Hamburg da. Aynı bir ara Sneijder'in sol kanatta oynadığı gibi o da solda oynadı ama daha çok ortaya yakın oyuncu olarak. Şut çekebilmesi için bu tabi ki daha verimli sağ kanata göre. Sağ kanata koymanın hiç bir mantıklı açıklaması yok bence.

Solda oynasa bile alabileceğin verim tartışılır ama sağ tamamen fiyasko.

Gesendet von meinem GT-I9195 mit Tapatalk

Hamburg ve Leverkusen'de solda oynadı, bizde de sağda merkeze yakın oynuyor, yani playmaker oynuyor, kanat oynamıyor. Hatta FM'cilerin anlayacağı dille yazayım, RW/LW diil AML/AMR oynuyor :) Arda da öbür tarafta, ama sürekli yer değiştirerek oynuyorlar zaten, sabit oynamıyorlar. Mesela dün Hakan sık sık sol tarafta da oynadı, maç öncesi şablona göre sabit durmuyor kimse. Oyun içinde taktik olarak yer değiştiriyor, mesela Almanya dün maçın büyük bölümünde 3'lü defans oynadı. Maçın başında ekranda gördüğümüz şablon başka, oyun içi dinamikleri başka, bazen oyuncu bir yerde rakipten rahatsız olup yer değiştirmeye çalışıyor.

Şimdi biz taraftar olarak burda terimi eleştirelim de, medyada Terim'i eleştirip ona ne yapması gerektiğini anlatmaya çalışan adam aslında modern futbolda neyin niçin yapıldığını biraz anlamalı veya anlamıyorsa bu konuda literatürü takip edip anlamaya çalışmalı bence çünkü medyada yazan/konuşan dallamanın biraz sorumluluğu var.

Mesela evelsi gün bi arkadaş Rooney'i "önlibero oynuyor stopere geçsin bari" diye eleştirdi, yanında da Dier oynuyordu, ama dün de mesela aynı pozisyonda Modric oynuyordu, 6 numara oynadı dikkat ettiysen, Almanya'da da Kroos oynuyor orda, Kroos da playmaker. Bütün dünya böyle oynuyor, oyun kurabilen, takımı hızla atağa çıkarabilen adamlar, Kante bile defansif yönü Topal gibi güçlü olmasına rağmen çok iyi paslarla takımı çok hızlı atağa ve kontraya kaldıran adam. Yani iyi bi playmaker yönü de var.

Son yıllarda böyle bi trend var, bunun sonucu Mascherano, Javi Martinez vs gibi adamlar da daha çok defans bloğuna stoper olarak çekilmeye başlandı, Dortmund'da da şimdi Bender'i defansa çektiler, oraya topu daha iyi oyuna sokan adam koyuyor bütün takımlar. Çünkü oyun çok hızlandı ve pres altında hücuma çıkabilmek önemli.

Şimdi Mehmet Topal'a da bu gözle bakabiliriz. Beğenmediğimiz Ozan bile dün 2 tane uzun topla oyuncuları pozisyona soktu, Selçuk zaten malum. Oranın oyuncuları bunlar, artı Nuri vs. Mehmet Topal'ın böyle çabuk uzun paslarla takımı atağa çıkarma gibi bi olayı var mı arkadaşlar? Mehmet Topal iyi bir defans oyuncusu aslında, geri 4'lünün önünde yaptığı şeyi geri 4'lünün içinde de gayet iyi yapabiliyor.

Bu takımı oraya Hiddink bile götürmeyi başaramadı arkadaşlar. Şimdi ordaki adama tv başından işini öğretmek kolay, nasılsa herkes bu işi ordakinden daha iyi biliyor.

Biraz dikkatli izlersek Mehmet Topal da takım hücumdayken orta sahaya yaklaşıyor, 3-6-1 gibi ortayı sıkılaştırıyor, takım defansa çekildiğinde 4-5-1 .

Benim sanım bu, ben de çok anlamıyorum aslında, anlıyormuş ayaklarına yatıyorum, anlamam da gerekmiyor mesleğim bu diil, tv'de ne görürsem gördüğüm kadarıyla yorumluyorum, maçtan sonra geniş bir küfredip rahatlıyorum :D. Ama bu takımı bi şekilde turnuvaya taşımayı başarmış adama da kalkıp işini öğretmeye çalışmıyorum medya üstünden.

O da bana kendi yaptığım işi öğretecek konumda diil. Alnını karışlarım.

Ekleme: Benim aslında derdim Mehmet Demirkol gibi adamlara gıcık oluyor olmam, boş boş konuşuyor insanları yönlendirmeye çalışıyor kendisi hayatta ne becermiş belli diil.

Son düzenleme:
Peki o cikis yakaladigimiz maclardan beri bu dizilis ile oynanan oyun ne derece etkili olmus? Cek'lere karsi penalti'ya kadar yine kilit'i acamayip Izlanda macinda dahi (en önemli mac) nerdeyse sut atmadan maci bitirip duran toptan gol atmis bir takimdan bahsediyoruz.

Bunun üzerine dedigim gibi hazirlik maclari yine pozisyon üretmeden gecmis.

Skor'lara göre degerlendirme yapilinca iste ancak bu kadar gelisiyor ülke futbolu. Gercekleri görmek gerekir.

Sana Türkiye az gelir Hakan, bence Ingiltere´nin neden turnavalarda tirt oldugunu analiz edip, bir sonuc üretmeye bak... Skor önemli degilse, Ingilizler ucak gibi takim her sene.

Türkiye defansif anlamda bu diziliste iyi is cikardi simdiye dek... Hirvatistan macinda da gole kadar, gayet iyi baski uyguluyorduk... Tek zaafimiz Gönül´ün perisice karsi ezilmesiydi. Moderatörde, Hitzelsberger´de aynisini söyledi. Tam macta gol olmaz kolay kolay derken, 30 metreden cakti Modric. Kilit acildi, ve oyun dissiplininden kopan Türkiye 3-4 yemekten zor kurtuldu. Serdar Aziz´in olmamasi da önemli bir etken, Terim´in stoper tercihleri de cok yanlis.

Ben oyuncular saha icinde duygusal olduklarindan, defansif bir düzeni dogru bulmuyorum. Ama bu turnavaya bu sekilde katildi takim.

Yil 2016 da teknik direktörün bilecegi is diye argüman varmiydi hala, olmadigini düsünüyordum.

Yunus Malli Mainz seviyeli oyuncu diyip önyargili olmakta müthismis. Burak'ta ozm cin seviyeli oyuncu, Volkan Sen Fenerbahce seviyesinde oyuncu, SelcukGalatasaray seviyesinde bir oyuncu vsvs..

Calhanoglu nun ara sira nerde oynadigi pozisyon önemli degil, en vermili oldugu bölge hangisi onu bunca yil ögrenememis ise Terim biraksin.

Güzel kardeşim o zaman çık teknik direktörlük yap bi takımı bi yere getir sana versinler işi. Bak Hiddink'e veriler yapamadı mesela, belki sen yaparsın, ben sana inanıyorum.

Evet Burak da Çin seviyeli bir oyuncu. Zaten girdiği ve giremediği pozisyonlarda kendini belli ediyor.

Burağı çok beğeniyorsan Galatasaray'a geri alalım banko oynasın.

Yunus da MAINZ seviyesinde bi oyuncu. Ama genç, böyle turnuvalarda ve gidebilirse Dortmund seviyesinde takımlarda kendini geliştirirse belki ilerde daha iyi olur. Genç çünkü.

Turnuvaları da genelde sürpriz olmazsa (ki bazen oluyor) bu seviyelerin oyuncuları kazanıyor.

Sürpriz olduğu zaman da o oyuncuları hemen büyük takımlar topluyorlar zaten. Hemen gidiyor. Porto da CL'yi kazanınca 11'inden 8 kişi Chelsea ve Barcelona'ya transfer oldu, teknik direktörleriyle beraber.

Bizim futbolcular da bunu yapabilir, yapamazlarsa tecrübe kazanıp ilerde yapabilir.

Ama yapamazlarsa eldeki malzeme bu. BU.

Son düzenleme:
Evet müthis bir karsi cevap gelmis. Az gelmis bana milli takim.

Demek potansiyelini kullanmak adina en az 4-5 mactir rezil olmana ragmen inat etmek daha dogru felsefedir. Bravo.

Güzel kardeşim o zaman çık teknik direktörlük yap bi takımı bi yere getir sana versinler işi. Bak Hiddink'e veriler yapamadı mesela, belki sen yaparsın, ben sana inanıyorum.

Evet Burak da Çin seviyeli bir oyuncu. Zaten girdiği ve giremediği pozisyonlarda kendini belli ediyor.

Burağı çok beğeniyorsan Galatasaray'a geri alalım banko oynasın.

Yunus da MAINZ seviyesinde bi oyuncu. Ama genç, böyle turnuvalarda ve gidebilirse Dortmund seviyesinde takımlarda kendini geliştirirse belki ilerde daha iyi olur. Genç çünkü.

Turnuvaları da genelde sürpriz olmazsa (ki bazen oluyor) bu seviyelerin oyuncuları kazanıyor.

Sürpriz olduğu zaman da o oyuncuları hemen büyük takımlar topluyorlar zaten. Hemen gidiyor. Porto da CL'yi kazanınca 11'inden 8 kişi Chelsea ve Barcelona'ya transfer oldu, teknik direktörleriyle beraber.
Iyi peki kardes, Emre de Nordsjaelland seviyesinde bir oyuncu oldugu icin kullanmamak gerekiyor. Kimi kullanalim biz? Messi'yi mi türk yapalim bu kafaya göre?

Simdi ben senin ne anlatmaya calistigini cidden anlayamadim..

Son düzenleme:
Uzun zamandır Hollanda maçı dışında net bir galibiyetimiz yok, penaltı frikik derken bulduk kendimizi Euro 2016'da. Sonuçlar aldattı herkesi, hiç iyi durumda değiliz. Dün Hırvatistan çok rahat bir maç çıkardı, korkarım İspanya maçı da böyle olacak.

Türkiye´de yeni bir jenerasyon cikiyor su an. Bu oyuncularin kimya yakalamasi, en az bir 3-4 sene alir. Oguzhan, Hakan, Yunus, Emre, Ozan bunlarin hepsi 23 yasinda, yada daha kücük. Yunus disinda, hepsinin bir rolü var takimda... Bunun üzerine Töre, Enes Ünal, Nukan, Sinan felanda var, onlarda ayni sekilde bir parca olacaktir gelecekte. Bir cok oyuncu icin, bu turnava önemli bir tecrübe edinme sansi. Türkiye´nin max potansiyali bu sene, gruptan cikmasidir zaten. Ötesi icin TD performansindan, oyuncularin günlük performansi, futbolun azizligi kadar, hersey yolunda gitmesi gerekir...

Hirvatistan macinda, her aspektde sinifta kaldik.

Son düzenleme:
Üst Alt