Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV - Sayfa 3 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV

Cevap: Muhteşem Yüzyıl

Bazen söyleniyorum:" Amerikalılar kaybettikleri Vietnam Savaşıyla ilgili bile bir sürü film yapıyorlar, bizim bu kadar şanlı tarihimiz varken hiç bir şey yapmıyoruz." diye. Ancak vaz geçtim. Yapmayalım. Lütfen yapmayalım, kalsın böylesi daha hayırlı. Ben tarihimi kitaplardan öğrenirim doğru, tarafsız, güzelce. Bu şekilde tarih hakkında hiç bir şey bilmeyen insanlar da yanlış bilgilendiriliyor, yanlış düşünmeye sevk ediliyor. RTÜK'e de bir türlü ulaşamadım ama pes etmeyeceğim.

MUHTEŞEM HATALARLA DOLU 'MUHTEŞEM' REZALET DİZİSİ !!

Tarihçilerin dikkat çektiği ...hatalar

Tarihçilerin Muhteşem Yüzyıl dizisinde dikkat çektiği maddi hatalardan bazıları şöyle:

Olaylar 1520'de geçmektedir. Oysa Topkapı Sarayı'na haremin gelmesi 1540'ta başlar. Bu tarihten önce harem, Beyazıt'taki Eski Saray'daydı.

Yavuz Sultan Selim'in Rodos seferi için 200 parça kalyon hazırlandığı söyleniyor. Osmanlı'da ilk harp gemisi 1644'te inşa edilmiştir.

16. yüzyılda adına Avrupa denilen müstakil bir coğrafya yoktu. Bu kavram 18. yüzyıldan sonra aydınlanma döneminde ortaya çıktı.

Hareme kızlar, seçilerek alınır, ardından çok ciddi bir eğitimden geçirilirdi. Başta örf-âdet olmak üzere İslami ilimler ile kabiliyetlerine göre birer sanatta yetiştirilirlerdi. Dizideki harem halkının davranışlarının, asırlar boyunca süzülerek gelen 'saray terbiyesi ve nezaketi'yle alâkası yok.

Harem halkının muhafazasını sağlayan ve dışarıyla ilişkilerine yardımcı olan harem ağaları, binanın dışında kendilerine ayrılan nöbet yerlerinde beklerdi. Harem ağaları da aynı terbiye ile yetiştirilirdi.

Dizideki oryantal oyunlar ve müzik, Osmanlı eğlence anlayışı ve musikisini yansıtmıyor.

Babasının cenazesi ortadayken bir padişahın eğlence düzenlemesi inandırıcı değil.

Kostümler Osmanlı'dan çok İngiliz dizisi Tudors'tan alıntı gibi...

Osmanlı geleneğinde padişahın huzuruna baş açık çıkılmazdı.

Bazen söyleniyorum:" Amerikalılar kaybettikleri Vietnam Savaşıyla ilgili bile bir sürü film yapıyorlar, bizim bu kadar şanlı tarihimiz varken hiç bir şey yapmıyoruz." diye. Ancak vaz geçtim. Yapmayalım. Lütfen yapmayalım, kalsın böylesi daha hayırlı. Ben tarihimi kitaplardan öğrenirim doğru, tarafsız, güzelce. Bu şekilde tarih hakkında hiç bir şey bilmeyen insanlar da yanlış bilgilendiriliyor, yanlış düşünmeye sevk ediliyor. RTÜK'e de bir türlü ulaşamadım ama pes etmeyeceğim.

Ne gibi mesela ?

Yanlış bilgi değil bunlar. Padişahların yaptığı şeyler. Sadece savaşa gidip fetih yapmıyor bu insanlar.

“Haremde çok iyi eğitim sistemi vardı. Hareme alınanlara Kuran, tefsir, edebiyat ve müzik dersleri verilirdi. Saygı ve terbiye çok yüksekti. Geçmişimize ne iftiralar atılıyor. Bazı padişahlarımızın içtiği olabilir; ama vur patlasın, çal oynasın; eğlenelim, kafaları çekelim’ gibi bir şey yoktu. Haremdeki kızlar da ya saray içinden evlenirdi ya da 5-6 sene sonra namusuyla haremden çıkar, yuva kurarlardı. Bazılarının memur olarak haremde kaldığı da olmuştur”

Ilber Ortayli

Harem'in ne olduğunu öğrenelim Sonra konuşalım...

Osmanlı Padişahları içki içmez...!!!

Halifedir zira...

Anlatabildim mi bilmiyorum....

Allah aşkına hangimiz ne olup bittiğini biliyoruz ki. Yazılı kaynaklarımız bile çok az. Tamam 600 yıl hoşgörü ile yönetmişiz 3 kıtayı da ama bu adamlar da insan elbet yapacaklar kaçamak.

Benim takıldığım nokta şu oldu ; Kanuni divan toplantısında Allah, Kuran, Kitap konulu güzel bir hutbe attı, dinine son derece bağlı bir görüntü çizdi. Sonra karısını getirtip, aynı gün haremden kadını yanına aldı. Zina denen birşey yok mu ? Padişah'a serbesttir mi yazıyor Kuran'da.

“Haremde çok iyi eğitim sistemi vardı. Hareme alınanlara Kuran, tefsir, edebiyat ve müzik dersleri verilirdi. Saygı ve terbiye çok yüksekti. Geçmişimize ne iftiralar atılıyor. Bazı padişahlarımızın içtiği olabilir; ama vur patlasın, çal oynasın; eğlenelim, kafaları çekelim’ gibi bir şey yoktu. Haremdeki kızlar da ya saray içinden evlenirdi ya da 5-6 sene sonra namusuyla haremden çıkar, yuva kurarlardı. Bazılarının memur olarak haremde kaldığı da olmuştur”

Ilber Ortayli

Evet bunlar doğrudur ve İlber Hoca'da çok önemli bir isimdir. Amma velâkin siz kalkar hiç bir padişah ya da halife içkiye ağzını sürmemiştir derseniz yalanın kuyruklusunu söylemiş olursunuz.

Herkese kutsiyet atfetmeye gerek yok. Abbasi halifeleri arasında da, Emevi halifeleri arasında da, Osmanlı padişahları arasında da içki içenler olmuştur.

4. Murad'ın şeyhülislamı Yahya efendinin de meyle ilgili beyitleri vardır.

Mesele şayet bu padişahların içki içip içmediğiyle ilgili ise ve mesele bu denli büyütülecekse, açarsınız eski kayıtları, toplarsınız alanlarında belirli bir noktaya tarihçileri (İlber Ortaylı gibi) belgeleriyle bu meseleler incelenir.

Ama korkum odur ki, Emevilerden itibaren değişen hilafet kurumunu ve halifeleri peygamberimizle karıştırma cehaletine düşenler için bu bile ikna edici olmayacaktır.

Allah aşkına hangimiz ne olup bittiğini biliyoruz ki. .
o zaman bu kişilerin de, işkembeden sallamadıkları ne malum? Anlatılacak o kadar şey varken, banane padişahın içkisinden.. Hadi son 150-200 yıllık dönemdeki padişahların zevke düşkün olduğu söylenir bilinir de, bu padişahlar hakkında dizideki şekilde hiç bir bilgi yokken nerden gelir bu bilgiler ve dizi yapılır?

Benim takıldığım nokta şu oldu ; Kanuni divan toplantısında Allah, Kuran, Kitap konulu güzel bir hutbe attı, dinine son derece bağlı bir görüntü çizdi. Sonra karısını getirtip, aynı gün haremden kadını yanına aldı. Zina denen birşey yok mu ? Padişah'a serbesttir mi yazıyor Kuran'da.

Kur'an'ı Kerim'de 4 eş serbest yazıyor. Yani 4 eş ile nikah kıyılabiliyor. Harem de Padişah'ların eş bulması için yapılmıştı.

o zaman bu kişilerin de, işkembeden sallamadıkları ne malum? Anlatılacak o kadar şey varken, banane padişahın içkisinden.. Hadi son 150-200 yıllık dönemdeki padişahların zevke düşkün olduğu söylenir bilinir de, bu padişahlar hakkında dizideki şekilde hiç bir bilgi yokken nerden gelir bu bilgiler ve dizi yapılır?

Para kazanmak için değerli kardeşim.

Evet bunlar doğrudur ve İlber Hoca'da çok önemli bir isimdir. Amma velâkin siz kalkar hiç bir padişah ya da halife içkiye ağzını sürmemiştir derseniz yalanın kuyruklusunu söylemiş olursunuz.

Herkese kutsiyet atfetmeye gerek yok. Abbasi halifeleri arasında da, Emevi halifeleri arasında da, Osmanlı padişahları arasında da içki içenler olmuştur.

4. Murad'ın şeyhülislamı Yahya efendinin de meyle ilgili beyitleri vardır.

Mesele şayet bu padişahların içki içip içmediğiyle ilgili ise ve mesele bu denli büyütülecekse, açarsınız eski kayıtları, toplarsınız alanlarında belirli bir noktaya tarihçileri (İlber Ortaylı gibi) belgeleriyle bu meseleler incelenir.

Ama korkum odur ki, Emevilerden itibaren değişen hilafet kurumunu ve halifeleri peygamberimizle karıştırma cehaletine düşenler için bu bile ikna edici olmayacaktır.

Önemli bir nokta :)

Mustafa Kemal'in iki kadeh rakısını alıp, yola düşenlerle benzer zihniyettir...

Üst Alt