Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV - Sayfa 5 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV

Cevap: Muhteşem Yüzyıl

Bazı konularda abartı ve yanlış bilgilendirme de olsa temel olarak gerçekleri anlattığına inanıyorum. Tabi şu an birinci bölümü yayınlandı, ileride bir sapıtma ve saptırma olmazsa iyi gidiyorlar diyebilirim.

Ayrıca bu kadar tepki verilmesine de anlam veremiyorum; sonuçta orta da bir dizi film var, pekalâ gerçekten uzak olabilir, yakın da... İzleyip izlememek sizin elinizde ama beğenmediğiniz her şeyi sansürleyin demek; başkalarının haklarına hakarettir. Bunu da unutmayın. ;)

Niye direkt konuyu Atatürk'e bağlıyorsun? Atatürk de senin ecdadın değil mi? İçki içmek, aşk yaşamak ayıp bir şey mi?

Anlaşılması için doğru örneği vermeye çalışıyorum.İçki içmek,aşk yaşamak ayıp değil elbet.Ama Kanuniye içmediğini içti göstermek yada Atatürkün yaşamadığı ilişkiyi yaşadı göstermek doğru mu ? Vele ki içmiş olsun Ölmüş insanların girdiği haramları dillendirmek gıybettir ki ciddi bir günahtır ve hatadır. Ya da böyle büyük insanları böyle ucuz dizilerle adlarını kirletmek doğru mu ? İyi geceler.

Anlaşılması için doğru örneği vermeye çalışıyorum.İçki içmek,aşk yaşamak ayıp değil elbet.Ama Kanuniye içmediğini içti göstermek yada Atatürkün yaşamadığı ilişkiyi yaşadı göstermek doğru mu ? Ya da böyle büyük insanları böyle ucuz dizilerle adlarını kirletmek doğru mu ? İyi geceler.

Ben de bunu anlamıyorum içmedi derken, sanki yanındamıydınız? İçer, içmez beni bağlamaz.Adam tarihin en büyük hükümdarlarından biriymiş ve işini hakkı ile yapıyormuş. Bu kadar kesin içmez kardeşim, içer kardeşim şeklinde tartışmalar saçma. Atatürk üzerinden örneklendirmeyin. Atatürk de, Kanuni de bu topraklara sayısız hizmet etmişlerdir.İsterse içki içsin, umrumda değil.

İstediklerini yapmış olsunlar. Hiçbiri gözümüzde kirlenmiyorlar. Hepsi şanlı ATA'larımız

Anlaşılması için doğru örneği vermeye çalışıyorum.İçki içmek,aşk yaşamak ayıp değil elbet.Ama Kanuniye içmediğini içti göstermek yada Atatürkün yaşamadığı ilişkiyi yaşadı göstermek doğru mu ? Ya da böyle büyük insanları böyle ucuz dizilerle adlarını kirletmek doğru mu ? İyi geceler.

İçki içti, harem partisi yaptı diye kimsenin adı kirlenmez. Bizi ilgilendiren kısmı tarihi başarıları olmalı, kişisel hayatı değil. Çok gelişmemiz lazım çok; bir diziyi bile objektif olarak, şüpheli ve dayatma korkusu olmadan izleyemiyoruz.

Elin oğlu Tudors, Rome, Spartacus ile kendi tarihiyle resmen dalga geçer, millet taparcasına izler ama bizimkilere gelince iş değişir. Böyle olmaz.

İçti veya içmedi ne fark eder ? Niye insanları içki yönünden eleştiriyorsunuz anlamıyorum. Biraz geniş bakın olaylara bu kadar dar görüşlü olmayın.

Birde bu içmedi, veya içti diye kesin konuşanları anlamıyorum. Keşke içki konusunda hassas olduğunuz kadar, sigara konusunda da hassas olsanız.

İçki içti içmediyi niye tartışıyorum ? Çünkü İslamda içki içmek net bir şekilde haramdır.Ölmüş Müslüman bir insan hakkında kesin veya değil İçki içiyor göstermek çok büyük bir hatadır.Ölmüş insanların özellikle müslümansa sadece müsbet davranışları gösterilmelidir.Muallakta olan ucunda haram olan şeyleri anlatmak ya gıybettir ya da İftiradır ki 2si de büyük günahlardır..Atatürk,Kanuni,Fatih veya bi X zatı farketmez Ölmüş müslüman bir insanın arkasından konuşurken dikkat etmek gerekir..

Bilmiyorum bunu anlayabilecek durumda mısınız ? Yoksa yine duvara mı konuşuyorum ben..Dar görüşlü olmayın evet (kime diyorum sanki)

Harem'in ne olduğunu öğrenelim Sonra konuşalım...

Osmanlı Padişahları içki içmez...!!!

Halifedir zira...

Anlatabildim mi bilmiyorum....

Dünyanın dörtbir yanindan secilen güzel kizlar hareme neden toplaniyordu amacları neydi? Harem padisahin cinsel zevkleri icin degilse ne icin kurulmustu

peki ? Anlatsana bana haremi...

Banane Kanuni'nin hareminden,içkisinden...Ülkede binlerce dert var biz hala 500 yıl öncesini tartışıyoruz, zihniyet olarak da bir o kadar gerideyiz.Belki de bu yüzden özeleştiri yapmaktan bu kadar çekiniyoruz.

İçki içti, harem partisi yaptı diye kimsenin adı kirlenmez. Bizi ilgilendiren kısmı tarihi başarıları olmalı, kişisel hayatı değil. Çok gelişmemiz lazım çok; bir diziyi bile objektif olarak, şüpheli ve dayatma korkusu olmadan izleyemiyoruz.

Elin oğlu Tudors, Rome, Spartacus ile kendi tarihiyle resmen dalga geçer, millet taparcasına izler ama bizimkilere gelince iş değişir. Böyle olmaz.

Neden kirlenmesin ? Basbaya da kirlenir. Söz konusu insan 72 yaşında dahi İlayı Kelimetullah deyip at üstünde ordunun başında sefere çıkıyorsa adı tabi ki kirlenir. Söz konusu insan emir-el müminin ise adı tabi ki kirlenir. Çok gelişmemiz lazım haklısınız da objektif olarak çekilmemiş bir diziyi objektif bakarak izlemekle gelişmenin alakası yok. Milyonlarca kişiye atamızı zevk ve sefa düşkünü olarak tanıtmanın eleştirilecek hiç mi yönü yok ? Ayıptır, zulümdür.

Bize ne elin tarihinden ? O konuyu da onlar düşünsün....

Dünyanın dörtbir yanindan secilen güzel kizlar hareme neden toplaniyordu amacları neydi? Harem padisahin cinsel zevkleri icin degilse ne icin kurulmustu

peki ? Anlatsana bana haremi...

Tabi cinsel zevkler için. Annesi de aynı haremde yalnız...

Harem dediğimiz yer cinsel tabuların yıkıldığı zevk sefa ve eğlence yerleri değildir. Duvarlarında ayetler, hadisler yazılı olan, devlet adamı ve padişahlara hayat arkadaşı yetiştirilen yerlerdir. Enderunun bayanlar için olan versiyonudur. Enderunda savaşlarda ele geçirilen gayrimüslim erkekler haremlerde ise bayanlar yetiştirilir.

Haremi bu ülkede adam akıllı bilen yok herks başka türlü anlıyor harem bir eğitim kurumudur.bayanlar burada eğitilirdi.Ayrıca hiçbir Osmanlı padişahı içki iç-mez.Onlar ki İslam halifesidir.Müslümanların dünya üzerindeki temsilcisidir.Günah bir şeyi bir halife niye yapsın ?

Padişah olsaydım, bende harem kurar, bende devşirme güzel hatunlarla gecelerimi süslerdim. Kim yapmazdı ki lan?

Sene 1500 küsür; Beyler adam futbolunu oynuyor, özel hayatından sizene?

Padişah olsaydım, bende harem kurar, bende devşirme güzel hatunlarla gecelerimi süslerdim. Kim yapmazdı ki lan?

Sene 1500 küsür; Beyler adam futbolunu oynuyor, özel hayatından sizene?

İşte o insanlar senin gibi değildi kendin gibi sanma onları.

Bütün Osmanlı padişahlarının yaş ortalaması 51 miş biliyor muydun bunu ? Niye böyle sence.Çünkü hepsi devlet meselelerini düşünmekten genç yaşta strese girip vefat ediyorlardı.Hiçbiri öyle eğlencelere vakit bulamıyordu.Hem de haram olan bir eğlenceye.

İçki içti içmediyi niye tartışıyorum ? Çünkü İslamda içki içmek net bir şekilde haramdır.Ölmüş Müslüman bir insan hakkında kesin veya değil İçki içiyor göstermek çok büyük bir hatadır.Ölmüş insanların özellikle müslümansa sadece müsbet davranışları gösterilmelidir.Muallakta olan ucunda haram olan şeyleri anlatmak ya gıybettir ya da İftiradır ki 2si de büyük günahlardır..Atatürk,Kanuni,Fatih veya bi X zatı farketmez Ölmüş müslüman bir insanın arkasından konuşurken dikkat etmek gerekir..

Bilmiyorum bunu anlayabilecek durumda mısınız ? Yoksa yine duvara mı konuşuyorum ben..Dar görüşlü olmayın evet (kime diyorum sanki)

Evet ölmüş insanların arkasından konuşurken dikkatli olmak gerekir. Ama laf arası ince ince siz Mustafa Kemal'e giydirirken iyi oluyor. Her konuda ilk örneğiniz de kendisi oluyor.

Bu başlıkta daha önce de söyledim. Mustafa Kemal'in iki kadeh rakısını ağzına dolayıp, zırvalardan sıra dağlar yapanların kalkıp, insanlara yol göstermeye kalkma hakkı yok.

Gıybetin kuyruklusu Mustafa Kemal'e karşı yapılırken, hakkında deccal yakıştırmaları vb. yakıştırmalara itibar edenler önce kendi önlerine bakacaklar, biraz arları varsa da ona göre konuşacaklar.

Burası bir spor forumu ve yumşak yazayım, kimsenin gönlünü kırmayalım, sıkıntı çıkmasın diyoruz ama birileri söylemlerine dikkat etmezse, elbette ki cevap veren birilerinin de çıkması elzem oluyor.

Kaldı ki ben diziyi izlememiştim. Bu kadar büyütülmesi üzerine merak ettim. Senaristler ne diyor ne demiyor. Format nedir, baktım. Kanuni'nin elindeki içki değilmiş meğer !

Hadi buyrun bakalım. Senaryo da onun şerbet olduğu belirtiliyormuş. Bir de buradan yakmak ister misiniz ?

Şimdi gıybet'e, iftiraya kim düştü ?

Bunu duyunca aslında dizinin tarihi gerçeklikten uzak olduğunu söyleyebiliriz. Niye ? Çünkü Kanuni'nin gençlik yıllarında içki içtiği pek çok kayıtta defaeten belirtiliyor. Daha sonra bırakmıştır. Ve içkiye el sürmemiştir. Ne oldu böylece tarih tahrif edilmiş oldu (!)

Herkese kutsiyet atfetme merakınız yüzünden ülke de bir sürü şey oluyor, bizler üzümün, çöpü, posası ve mayası ile uğraşıyoruz.

Bazı padişhlar içmiş. Ne var bunda ? Dünyanız mı kararıyor ? Bu kadar mı zor yani bunu kabullenmek ? Baskıyla, tepkiyle insanları nereye kadar gerçeklerden uzak tutacaksınız?

Abbasi halifeleri de alkol almış, Emevi halifeleri de. Yahu şeyhül islam yahya efendinin dahi beyitleri var meyi öven. Siz neyi müdafa ve muhafaza etme gayretindesiniz.

Büyük adamlar büyük yanlışlar da yapabilirler. Ve yapmışlardır da. Anında herkesi linç etmeye ne kadar meraklısınız ?

Sizlerin bu provakatif tepkileri sonucu çabuk gaza gelen bu toplumdan birilerinin, dizinin senaristine, oyuncularından birine, yönetmenine çıkıp zarar vermesi halinde ne olacak ?

Bu çok uzak ihtimal de değil. Biraz sükünet biraz da vicdanlı olmaya davet ediyorum.

Bari şu konuya Mustafa Kemal'i karıştırmayın kardeşim. Yazıktır, günahtır. Pes yahu pes.

Kanuni'nin içtiği de şerbetti. İçki değil. Harem sanki sadece bizde var, Hindistan, İran, Arabistan, krallıktan geçmiş çoğu ülkede vardı ve Arabistan'da hâla var.

Adam öldürmekte günahtı, hatta toprağa sulanmak vs. Viyana kapısına ulaşan kimdi? Açıp okumanız size birşey kaybettirmez, bence başlayın bugünden.

Onlar İslam ı yaymaya gidiyorlardı zevk için öldürmüyorlardı adamları.Önce güzellikle istiyorlardı vermezlerse saldırıyorlardı.

Üst Alt