Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV - Sayfa 6 | GSCimbom - En İyi Galatasaray Taraftar Portalı ve Forumu

Muhteşem Yüzyıl | Çarşamba | 20.00 | Show TV

Cevap: Muhteşem Yüzyıl

Neden kirlenmesin ? Basbaya da kirlenir. Söz konusu insan 72 yaşında dahi İlayı Kelimetullah deyip at üstünde ordunun başında sefere çıkıyorsa adı tabi ki kirlenir. Söz konusu insan emir-el müminin ise adı tabi ki kirlenir. Çok gelişmemiz lazım haklısınız da objektif olarak çekilmemiş bir diziyi objektif bakarak izlemekle gelişmenin alakası yok. Milyonlarca kişiye atamızı zevk ve sefa düşkünü olarak tanıtmanın eleştirilecek hiç mi yönü yok ? Ayıptır, zulümdür.

Sayfanın yapısı itibariyle mesajının tamamını alıntılamıyorum ama hitabım, yazdığın bütün fikirlerin ile ilgilidir.

1 - Herhangi bir şahsi görsel sanat ya da sanat için yapılmış eserler, nesnel olmak zorunda değildir. Senaryoyu yazan kişi kendi özgünlüğünü, kendi bilgisini, kendi hünerleriyle ortaya koyar. İzleyici için değerlendirilmesi gereken tek olgu; ortaya koyulan eserin kalitesidir. Anlattığı tarih, verdiği mesaj kişinin ilgisini çekmiyorsa o eserle ilişiğini kesebilir. Ama kimsenin de esere olan saygısına mani olmaz. Belki bu kadar tepki göstermeseniz, bu kadar reyting ve reklam almaz. Unutmayın ki bu şekilde tepkiye devam ederseniz, devamlı merak uyandıran bir olgu haline devam edecektir.

2 - Osmanlı döneminde haremler cinsel parti yapılan bir yer değildi ama haremde bulunan bayanlar, padişahın annesi vesilesi ile padişaha eş tercih/kabul merkezi olarak da görülebiliyordu. (Osmanlı döneminde Şeyh-ul İslamlar tarafından bunun fetvası verilmiştir.) Yani bunun dine engel olan kısmı o dönemde pek dikkate alınmamıştır. Zaten dine engel olduğu da tartışma konusudur. Dini nikah kurallarına uyulduğunu düşünüyorum.

3 - Kanuni dönemindeki harem hayatı yapılan dizi ile kısmen örtüşmektedir ama tabi ki abartı olabilir. Vahim olan dizinin anlatım biçimi değildir, vahim olan bir diziyle ayağa kalkıp, tarihi ona göre yorumlayan kitleye sahip bir zihniyete sahip olmamızdır. Eğer eleştirilmesi gereken bir şey varsa bu kesinlikle bu zihniyete sahip olan insanlar olmalıdır.

4 - Hepsi bir yana hiçbir zaman bir insanın şahsi hayatı, başkaları tarafından ne korunmalı ne de eleştirilmelidir. Adı üstünde; kişisel yaşamdır, üçüncü şahısların araya giremediği en önemli prensiplerden biridir.

Bu yapılan dizinin; padişahın kişisel yaşam tarzından çok, Osmanlı dönemine ait padişahların yaşam kalitesini ortaya koyma amacı teşkil ediyor. Zorla insanlara bir şey empoze etmeye çalıştığı, başka şeylerin yamamaya çalışıldığını da zannetmiyorum.

İslamda herkesi müslüman yapın gidin! denmiyor, dinimiz güzellik ve hoşgörü dinidir.

İslam ı yaymak farzdır arkadaşım.Atalarımız da bunun için fetih yapıyordu.Hem ordakileri de zorlamıyordu müslüman olun diye.Fetih yaptıkları yerlere Müslüman aileleri yerleştiriyorlardı ki onların nasıl yaşadıkalrını görüp öğrensinler diye.Ayrıca özellikle de batıya fetih yapıyordu ki Hıristiyan dünyası İslamla tanışsın diye.Gözleri toprakta maden de olsa zaten gidip Afrika nın tamamını alırlardı maden boldu ne de olsa.

İslam ı yaymak farzdır arkadaşım.Atalarımız da bunun için fetih yapıyordu.Hem ordakileri de zorlamıyordu müslüman olun diye.Fetih yaptıkları yerlere Müslüman aileleri yerleştiriyorlardı ki onların nasıl yaşadıkalrını görüp öğrensinler diye.Ayrıca özellikle de batıya fetih yapıyordu ki Hıristiyan dünyası İslamla tanışsın diye.Gözleri toprakta maden de olsa zaten gidip Afrika nın tamamını alırlardı maden boldu ne de olsa.

İkili tartışmaya girmeyeceğim, Afrikanın yüzde 95'i Osmanlı'nındı, zekasal olarak iyi yönetilmediğinden, panislavizm politikaları vb etkenler siyasi ve teknolojik açıdan 600 sene geriden gelmemizi sağladı. Çünkü Osmanlı faşist bir devletti, amacı İslamı yaşatmak olsaydı, elinde bulundurduğu toprakları kaybetmezdi. İslamdan gram nasibini almış olsaydı, hoşgörü ve barışı simgeleyen yegane devlet olarak kalırdı. Toprak açlığı ve siyaseten özürlü davranışlar Osmanlıyı çökertti.

Şuan Osmanlıyı tartışacağımıza, mevcut düzenimizin neden Osmanlı gibi yönetilmeye çalışıldığını ve bölünmenin eşiğine hangi pervasızlıklarla geldiğimizi tartışalım? Tabii ki tarihimizi bilelim, doğru bilelim...

Evet ölmüş insanların arkasından konuşurken dikkatli olmak gerekir. Ama laf arası ince ince siz Mustafa Kemal'e giydirirken iyi oluyor. Her konuda ilk örneğiniz de kendisi oluyor.

Bu başlıkta daha önce de söyledim. Mustafa Kemal'in iki kadeh rakısını ağzına dolayıp, zırvalardan sıra dağlar yapanların kalkıp, insanlara yol göstermeye kalkma hakkı yok.

Gıybetin kuyruklusu Mustafa Kemal'e karşı yapılırken, hakkında deccal yakıştırmaları vb. yakıştırmalara itibar edenler önce kendi önlerine bakacaklar, biraz arları varsa da ona göre konuşacaklar.

Burası bir spor forumu ve yumşak yazayım, kimsenin gönlünü kırmayalım, sıkıntı çıkmasın diyoruz ama birileri söylemlerine dikkat etmezse, elbette ki cevap veren birilerinin de çıkması elzem oluyor.

Kaldı ki ben diziyi izlememiştim. Bu kadar büyütülmesi üzerine merak ettim. Senaristler ne diyor ne demiyor. Format nedir, baktım. Kanuni'nin elindeki içki değilmiş meğer !

Hadi buyrun bakalım. Senaryo da onun şerbet olduğu belirtiliyormuş. Bir de buradan yakmak ister misiniz ?

Şimdi gıybet'e, iftiraya kim düştü ?

Bunu duyunca aslında dizinin tarihi gerçeklikten uzak olduğunu söyleyebiliriz. Niye ? Çünkü Kanuni'nin gençlik yıllarında içki içtiği pek çok kayıtta defaeten belirtiliyor. Daha sonra bırakmıştır. Ve içkiye el sürmemiştir. Ne oldu böylece tarih tahrif edilmiş oldu (!)

Herkese kutsiyet atfetme merakınız yüzünden ülke de bir sürü şey oluyor, bizler üzümün, çöpü, posası ve mayası ile uğraşıyoruz.

Bazı padişhlar içmiş. Ne var bunda ? Dünyanız mı kararıyor ? Bu kadar mı zor yani bunu kabullenmek ? Baskıyla, tepkiyle insanları nereye kadar gerçeklerden uzak tutacaksınız?

Abbasi halifeleri de alkol almış, Emevi halifeleri de. Yahu şeyhül islam yahya efendinin dahi beyitleri var meyi öven. Siz neyi müdafa ve muhafaza etme gayretindesiniz.

Büyük adamlar büyük yanlışlar da yapabilirler. Ve yapmışlardır da. Anında herkesi linç etmeye ne kadar meraklısınız ?

Sizlerin bu provakatif tepkileri sonucu çabuk gaza gelen bu toplumdan birilerinin, dizinin senaristine, oyuncularından birine, yönetmenine çıkıp zarar vermesi halinde ne olacak ?

Bu çok uzak ihtimal de değil. Biraz sükünet biraz da vicdanlı olmaya davet ediyorum.

Yazdıklarımdan bunu mu çıkardın.Yazık valla nasıl okuyosan.Bi daha oku bakalım ben ne yazmışım.Padişahlar veya bir X şahsiyeti içki içiyor içmiyor önemli değil dedim.Eğer içiyorsa gıybet içmiyorsa iftira olur diyorum.Bilmiyorum ne anlıyorsun.Elbette Kanuni de Atatürk de 4. Murat da insandı hepsi de ciddi hatalar yapmışlardır elbet.Aksini iddia eden oldu mu ? Belki X şahsı gerçekten iyi de içiyodu ama bunu dillendirmek gıybettir diyorum.İçmiyosa iftira olur.Ölmüş insanların iyi davranışları anlatılmalıdır diyorum.Amacın ne, nelerden ne çıkardın bilmiyorum ama bi tekrar oku yazdıklarımı.

İkili tartışmaya girmeyeceğim, Afrikanın yüzde 95'i Osmanlı'nındı, zekasal olarak iyi yönetilmediğinden, panislavizm politikaları vb etkenler siyasi ve teknolojik açıdan 600 sene geriden gelmemizi sağladı. Çünkü Osmanlı faşist bir devletti, amacı İslamı yaşatmak olsaydı, elinde bulundurduğu toprakları kaybetmezdi. İslamdan gram nasibini almış olsaydı, hoşgörü ve barışı simgeleyen yegane devlet olarak kalırdı. Toprak açlığı ve siyaseten özürlü davranışlar Osmanlıyı çökertti.

Şuan Osmanlıyı tartışacağımıza, mevcut düzenimizin neden Osmanlı gibi yönetilmeye çalışıldığını ve bölünmenin eşiğine hangi pervasızlıklarla geldiğimizi tartışalım? Tabii ki tarihimizi bilelim, doğru bilelim...

harita1.jpg

%95 i Osmanlı nın mış dimi ?

Ayrıca Osmanlı nın faşist bir devlet olduğu kanısına nasıl vardın ? Bir tane örnek gösterir misin Osmanlı nın faşistliğin dair ?

Vallahi daha 1. bölümünden bu kadar olay çıkaranlar acaba ilerleyen bölümlerde Şehzade Mustafa'nın ölümüne falan ne diyecekler çok merak ediyorum. O zaman Kanuni nasıl korunacak?

Vallahi ben ilk bölümünü tamamen izleyemedim ne yaptı bu adam içki içti (kaldı ki içmedi de deniyor), hareminden bir kişiyle birlikte oluyor diye mi bu kadar olay çıktı anlamadım. Kanuni'nin bir mücevher ustası olduğunu ben bilirdim ama çevremdeki birçok kişi bilmezdi mesela denk geldiğim bölümlerde mücevher işlediğini de gördüm, ben denk gelmedim ama şair yönüne de muhakkak değinilecektir. Ayrıca denk geldiğim kısımlarında gayette ileri vizyonu yapacağı seferler fethedeceği yerler ile ilgili ayakları yere basan planını yapmış dünyadan korkmayan gözü kara adaletli bir padişah imajı çizilmeye çalışılmış. Niye bunların üzerine de konuşulmuyor ki?

dizideki animasyonlar nedir öyle, 5-6 sene önce piyasaya çıkan bilgisayar oyunlarında bile daha iyi animasyonlar , video lar var. İnsan biraz özen gösterir.

Yazdıklarımdan bunu mu çıkardın.Yazık valla nasıl okuyosan.Bi daha oku bakalım ben ne yazmışım.Padişahlar veya bir X şahsiyeti içki içiyor içmiyor önemli değil dedim.Eğer içiyorsa gıybet içmiyorsa iftira olur diyorum.Bilmiyorum ne anlıyorsun.Elbette Kanuni de Atatürk de 4. Murat da insandı hepsi de ciddi hatalar yapmışlardır elbet.Aksini iddia eden oldu mu ? Belki X şahsı gerçekten iyi de içiyodu ama bunu dillendirmek gıybettir diyorum.İçmiyosa iftira olur.Ölmüş insanların iyi davranışları anlatılmalıdır diyorum.Amacın ne, nelerden ne çıkardın bilmiyorum ama bi tekrar oku yazdıklarımı.

Yazdıklarının hepsini okudum. İnce bir şekilde konuya Mustafa Kemal'i katmandan da hoşnut olmadım. Değerleri karşı karşıya getirme sinsiliğini de nerede olsa tanırım.

Kaldı ki senin yazdıklarına alıntı yapıp, genelleme yaptım. Genel zihinsel sıkıntının üzerine dikkat çektim. Bir de bilmiş tavırlara ve yazık bilmem ne tarzı kahve ağzına gerek yok.

Mütekabiliyet gereği muhatabın sana nasıl yazıyorsa öyle yazman gerekir. Biraz edep lütfen.

Ayrıca insanların yaptıklarını, yapmadıklarını değerlendirmek gıybet falan olmaz değerli kardeşim. Yapılan şeyin söylenmesi de iftira olmaz. Kavramsal karışıklıklarına dikkat et derim.

Sağlıcakla

İslam'ı yaymakmış. Geç , İslamı yaymak gibi bir amaçları olsa önce kendi topraklarındakini müslüman yaparlardı. Açın biraz kitap okuyun.

Fetih Kültürü İslam'dan ziyade Türk geleneklerine hastır...

Bunun altını çizerim...

Emre Sagut denen arkadaş...

Kimseyi zorla müslüman yapamaz kimse...

Zira Zorla iman olmaz...

İman o kadar müthiş bir lezzettir ki...

Zorla olacak birşey değildir...

Bilmeden sallamakta bi yere kadardır...:)

Sayfanın yapısı itibariyle mesajının tamamını alıntılamıyorum ama hitabım, yazdığın bütün fikirlerin ile ilgilidir.

1 - Herhangi bir şahsi görsel sanat ya da sanat için yapılmış eserler, nesnel olmak zorunda değildir. Senaryoyu yazan kişi kendi özgünlüğünü, kendi bilgisini, kendi hünerleriyle ortaya koyar. İzleyici için değerlendirilmesi gereken tek olgu; ortaya koyulan eserin kalitesidir. Anlattığı tarih, verdiği mesaj kişinin ilgisini çekmiyorsa o eserle ilişiğini kesebilir. Ama kimsenin de esere olan saygısına mani olmaz. Belki bu kadar tepki göstermeseniz, bu kadar reyting ve reklam almaz. Unutmayın ki bu şekilde tepkiye devam ederseniz, devamlı merak uyandıran bir olgu haline devam edecektir.

2 - Osmanlı döneminde haremler cinsel parti yapılan bir yer değildi ama haremde bulunan bayanlar, padişahın annesi vesilesi ile padişaha eş tercih/kabul merkezi olarak da görülebiliyordu. (Osmanlı döneminde Şeyh-ul İslamlar tarafından bunun fetvası verilmiştir.) Yani bunun dine engel olan kısmı o dönemde pek dikkate alınmamıştır. Zaten dine engel olduğu da tartışma konusudur. Dini nikah kurallarına uyulduğunu düşünüyorum.

3 - Kanuni dönemindeki harem hayatı yapılan dizi ile kısmen örtüşmektedir ama tabi ki abartı olabilir. Vahim olan dizinin anlatım biçimi değildir, vahim olan bir diziyle ayağa kalkıp, tarihi ona göre yorumlayan kitleye sahip bir zihniyete sahip olmamızdır. Eğer eleştirilmesi gereken bir şey varsa bu kesinlikle bu zihniyete sahip olan insanlar olmalıdır.

4 - Hepsi bir yana hiçbir zaman bir insanın şahsi hayatı, başkaları tarafından ne korunmalı ne de eleştirilmelidir. Adı üstünde; kişisel yaşamdır, üçüncü şahısların araya giremediği en önemli prensiplerden biridir.

Bu yapılan dizinin; padişahın kişisel yaşam tarzından çok, Osmanlı dönemine ait padişahların yaşam kalitesini ortaya koyma amacı teşkil ediyor. Zorla insanlara bir şey empoze etmeye çalıştığı, başka şeylerin yamamaya çalışıldığını da zannetmiyorum.

Fikirlerin tartışılması güzel. :)

1- Nesnel olmak zorunda olmaması sanatsal terör estirmesi anlamına gelmemeli. Gece ekspresi gibi Türkiye'yi rezil eden filme '' ah ne kadar kaliteli, iki adet oscar almış'' gözüyle mi bakalım mesela ? Sanatsal anarşi mi olmalı ? :) Aslında bu tamamen hassasiyetlerin farklı olmasından ileri geliyor. Kimisi Mustafa filmindeki M.Kemal Atatürk'ün o şekilde resmedilmesinden rahatsız olurken kimisi de Kanunî Sultan Süleyman Han ve Osmanlı Tarihi konusunda daha hassas olabilir. Bu arada her ne kadar tepki gösterdikçe ilgi çekeceği konusunda haklı olsanız da tepki olmasa da cinsellik unsuru olduğu için ilgi çeker zaten bu ülkede. O yüzden tepkiye devam :)

2-Haklısınız. 400 küsür cariye en açık kıyafetlerle sırayla podyuma çıkıp kendini padişaha beğendirmeye çalışmıyordu yani.

3-Eleştirilmesi gerekenin kişiler değil de fikirler olduğu inancındayım. Dizinin anlatış biçimi de gayet vahim olabilir.

4-Görselleştirirken istediğimiz şekle sokarken normalde neden eleştirmeyelim veya korumayalım ki ?

Harem'in Padişahlar ile Cariyelerin Sex yaptığı yer olarak algılayanlar var...

İşin aslını bilmiyorsunuz...

Ya Hayır Konuşun veyahut Susun bari...

Konu padisahlarin icki icmesine gelince Musluman, halife oluyorlar da fethetmeye gelince Turk mu oluyorlar?

Ok.

Üst Alt